sobhe-no.ir
1214
شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰
10
کرونای دلتا به ازای هر نفر، هشت بیمار به جا می‌گذارد

هر تجمعی اشتباه بزرگ است

استقلال قهرمان حذفی می‌شود؟

ادامه ماجراجویی فرهاد

استقلال تهران با شکست پرسپولیس در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی و در شب ناکامی سپاهان گام بزرگی به سوی قهرمانی در این جام برداشت.فرهاد مجیدی که ماموریت سختی برای جبران ناکامی‌های استقلال در سال‌های اخیر پیش روی خودش می‎‌بیند در رقابت نفسگیر لیگ مقابل پرسپولیس و سپاهان به توفیقی دست نیافت و در سه هفته پایانی تنها به کسب سهمیه آسیایی در این رقابت‌ها دست یافته اما برای فتح نخستین جام، فرهاد گام بزرگی در دربی سرنوشت‌ساز به‌سوی قهرمانی برداشت.

صبح نو

استقلال قهرمان حذفی می‌شود؟

ادامه ماجراجویی فرهاد

استقلال تهران با شکست پرسپولیس در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی و در شب ناکامی سپاهان گام بزرگی به سوی قهرمانی در این جام برداشت.فرهاد مجیدی که ماموریت سختی برای جبران ناکامی‌های استقلال در سال‌های اخیر پیش روی خودش می‎‌بیند در رقابت نفسگیر لیگ مقابل پرسپولیس و سپاهان به توفیقی دست نیافت و در سه هفته پایانی تنها به کسب سهمیه آسیایی در این رقابت‌ها دست یافته اما برای فتح نخستین جام، فرهاد گام بزرگی در دربی سرنوشت‌ساز به‌سوی قهرمانی برداشت.

استقلال همچون فصل گذشته موفق شد با تساوی در وقت‎های قانونی و پیروزی در ضربات پنالتی رقیب دیرینه را از رقابت‌های جام حذفی کنار بزند تا شاید بتواند ناکامی‌های مستمر سال‌های گذشته در لیگ و انتظار بی‌نتیجه هوادارانش برای رسیدن به قهرمانی را در این مسابقات جبران کند.
شکست پرسپولیس زمانی برای فرهاد شیرین‌تر شد که خبر حذف سپاهان در دیگر بازی این مرحله مقابل فولاد خوزستان را شنید و حالا مجیدی با رویای قهرمانی در کسوت مربیگری استقلال تنها دو گام فاصله دارد، آن هم پس از کنار رفتن مدعیان اصلی و پررنگ‌تر شدن امید استقلال برای رسیدن به یک جام.
مجیدی سال گذشته هم توانسته بود با شکست پرسپولیس به فینال جام حذفی برسد اما در کمال ناباوری مسابقه پایانی را مقابل تراکتور واگذار کرد و پس از ناکامی در این رقابت‌ها از سمت خودش استعفا داد اما حالا در اتفاقی کم‌نظیر، فرصت جبران این ناکامی بزرگ را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست آورده و می‌تواند جایگاه خودش روی نیمکت آبی را با کسب اولین قهرمانی در دوره مربیگری مستحکم کند، هرچند در سوی مقابل، تکرار ناکامی مجیدی در این جام برای هواداران این باشگاه قابل پذیرش نخواهد بود و ممکن است به رویای سرمربی جوان پایان دهد.
 
مزد ترس در دربی خالی از هیجان
 بازی‌های دربی در جام حذفی معمولا کم‌گل و کم‌هیجان دنبال می‌شود. برخلاف برخی بازی‌های اخیر دو تیم در مسابقات لیگ که با جذابیت و صحنه‌های هیجان‌انگیز بیشتری دنبال می‌شود، ترس از دریافت گل و حذف در مسابقات جام‌حذفی موجب می‌شود بازی‌های دربی کم‌گل، همراه بااحتیاط و کم‌هیجان باشد.
پرسپولیس، تیم بانشاط و تهاجمی در بازی‌های لیگ که به‌راحتی دروازه حریفانش را می‌گشاید و موقعیت‌های فراوانی در هر مسابقه خلق می‌کند، در این بازی کم‌تعداد در حمله، محتاط در دفاع و خط میانی اراده‌ای برای نزدیک شدن به دروازه استقلال نداشت و در طرف مقابل هم فرهاد مجیدی که تبعات تکرار شکست در لیگ مقابل رقیب دیرینه را به‌خوبی درک می‎کرد، همانطور که انتظار می‎رفت ابتدا به فکر گل نخوردن در این مسابقه و پس از آن استفاده از اندک فرصت‎های پیش‌آمده در جریان بازی بود.
از سوی دیگر، در روزها و هفته‌های گذشته تبادل مستمر بیانیه‌های جنجالی ازسوی دو باشگاه ادامه داشت و رفتاری که تنها موجب بالا رفتن میزان حساسیت بین طرفداران دو باشگاه خصوصا در فضای مجازی شد اما در زمینه مسابقه سطح فنی بازی پایین‌تر از حد انتظارات بود. 90دقیقه این مسابقه یکی از زشت‎ترین دربی‌های تاریخ را رقم زد، بدون شکل‎گیری حتی یک موقعیت مسلم گل‌زنی برای دو تیم و یک واکنش جدی از دروازه‌بان‌ها.
تنها 30دقیقه وقت‌های اضافه به‌دلیل خستگی مدافعان دو تیم و ورود بازیکنان تازه‌نفس در فاز هجومی صحنه‌های جذاب و خطرناکی خلق کرد. مهم‌ترین موقعیت این بازی ضربه سر تماشایی عیسی آل‌کثیر بود که به تیرک عمودی دروازه استقلال برخورد کرد و البته مهدی عبدی که در یک قدمی دروازه توپ را به آسمان کوبید یا مهدی قائدی که یک فرصت تک‌به‌تک را در مصاف با حامد لک از دست داد و ارسلان مطهری که ضربه سرش از کنار دروازه پرسپولیس به بیرون رفت. در نهایت، تساوی بدون گل کار را به ضربات پنالتی کشاند و استقلال با نتیجه 4 بر 3 توانست رقیب خودش را در این مرحله از رقابت‌ها کنار بزند.
 
بازگشت داور مهاجر
 علیرضا فغانی، داور بین‌المللی فوتبال که با درخشش در لیگ ایران به مسابقات آسیایی و پس از آن جهانی راه یافت و به یکی از داوران مشهور و توانمند بین‌المللی فوتبال جهان مبدل شد با استفاده از پیشینه قضاوت‌های درخشان خودش، پیشنهاد حضور در فوتبال استرالیا را دریافت کرد و برای ادامه کار راهی این کشور شد.
فغانی با وجود اینکه دیگر در لیگ برتر فوتبال ایران قضاوت نمی‌کند به دعوت فدراسیون برای قضاوت در دربی به ایران بازگشت و البته گفته می‌شود باز هم از وجود این داور باتجربه در مسابقات دیگری استفاده خواهد شد.
پرسپولیسی‌ها و برخی کارشناسان داوری معتقد بودند فغانی می‌توانست در نیمه نخست ارسلان مطهری، مهاجم استقلال را به‌دلیل انجام یک خطای خشن روی کنعانی‌زادگان از زمین اخراج کند اما به غیر از این صحنه داوری این بازی مشکل خاصی نداشت و فغانی همانطورکه انتظار می‏رفت قضاوت خوبی در این دیدار داشت. فغانی همچنین با قضاوت در این بازی به رکورد هفت داوری محسن ترکی در تاریخ دربی‌های پایتخت دست یافت.
 
پرسپولیس و سپاهان، دو مدعی برای یک جام
شاگردان گل‌محمدی و محرم نویدکیا دو رقیب و مدعی اصلی باقیمانده برای فتح لیگ برتر حالا تنها یک جام را پیش روی خود می‌بینند. پرسپولیس و سپاهان در یک شب از جام‌حذفی کنار رفتند تا دستیابی به جام قهرمانی لیگ برتر تنها امید باقیمانده برای این دو باشگاه باشد؛ هرچند بازگشت به آمادگی روحی و تمرکز لازم برای ادامه رقابت در لیگ پس از ناکامی در این مسابقات و خصوصا شکست پرسپولیس در دربی آسان نخواهد بود. سه ماراتن نفسگیر و 270دقیقه سرنوشت‌ساز پیش‌روی دو تیم مدعی تهرانی و اصفهانی است، درحالی‌که شاگردان گل‌محمدی با فاصله دو امتیاز در صدر قرار دارند و برابر ماشین‌سازی، تراکتور و پیکان به میدان می‎روند. همچنین سپاهان در سه بازی پیش رو به مصاف پدیده مشهد، ذوب‌آهن اصفهان و استقلال تهران خواهد رفت. بازی‌های باقیمانده تیم نویدکیا دشوارتر به نظر می‌رسد و در سوی دیگر، صدرنشین با اضطراب و دلهره تلاش می‌کند پس از ناکامی در جام‌حذفی، بدون لغزش در بازی‌های باقیمانده لیگ، پنجمین قهرمانی پیاپی خودش را رقم بزند.

مجیدی سال گذشته هم توانسته بود با شکست پرسپولیس به فینال جام حذفی برسد اما در کمال ناباوری مسابقه پایانی را مقابل تراکتور واگذار کرد و پس از ناکامی در این رقابت‌ها از سمت خودش استعفا داد

captcha
شماره‌های پیشین