sobhe-no.ir
1214
شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰
10
کرونای دلتا به ازای هر نفر، هشت بیمار به جا می‌گذارد

هر تجمعی اشتباه بزرگ است

استقلال قهرمان حذفی می‌شود؟

ادامه ماجراجویی فرهاد

استقلال تهران با شکست پرسپولیس در مرحله یک‌چهارم نهایی جام حذفی و در شب ناکامی سپاهان گام بزرگی به سوی قهرمانی در این جام برداشت.فرهاد مجیدی که ماموریت سختی برای جبران ناکامی‌های استقلال در سال‌های اخیر پیش روی خودش می‎‌بیند در رقابت نفسگیر لیگ مقابل پرسپولیس و سپاهان به توفیقی دست نیافت و در سه هفته پایانی تنها به کسب سهمیه آسیایی در این رقابت‌ها دست یافته اما برای فتح نخستین جام، فرهاد گام بزرگی در دربی سرنوشت‌ساز به‌سوی قهرمانی برداشت.

صبح نو

کرونای دلتا به ازای هر نفر، هشت بیمار به جا می‌گذارد

هر تجمعی اشتباه بزرگ است

کرونای دلتا هراس این روزهای خانواده‌ها شده است اما این تمام ماجرا نیست، چه آنکه در این میدان هراس و زندگی مردم بیشتر به زندگی تمایل دارند. همین مساله هم موجب شده تا برخی مردم خیلی به پروتکل‌ها کاری نداشته باشند. اما هر آنچه هست ویروس کرونای دلتا از سرعت سرایت‌پذیری بیشتری برخوردار است و حتی کودکان را هم آماج حملات خود قرار می‌دهد. برخی خبرها در روزهای اخیر هم حکایت از آن دارد که حتی بیمارستان‌های کودکان نیز شاهد حضور گسترده کودکان مبتلا به کرونا دلتا هستند.
دکتر مینو محرز، متخصص عفونی و یکی از اعضای کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره نوع جدید کرونا گفته است: واریانت دلتا در تجمع مانند برق سرایت می‌کند و هر تجمعی اشتباه است. وی در حاشیه هشتمین انتخابات نظام پزشکی به مساله واکسیناسیون در کشور هم اشاره کرده و به ایسنا گفته است: هنوز در واکسیناسیون کرونا خیلی عقب هستیم و ان‌شاءالله هرچه زودتر واکسیناسیون مردم افزایش یابد. با توجه به واریانت‌های جدید واکسن به‌خوبی جلوی مرگ‌ومیر و بیماری شدید را می‌گیرد. وی با بیان اینکه باید بدانیم جهش دلتا خیلی بد است، تاکید کرد: درمورد ویروس دلتا انواع واکسن‌ها بر آن اثر کامل ندارد و آمار نشان می‌دهد واکسن‌های MRNA ها حدود ۶۰درصد در مقابل این ویروس اثر دارد؛ بنابراین خواهش می‌کنم هموطنان حتی اگر واکسن زدند همچنان از ماسک استفاده کنند و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند.
 
وضعیت وخیم در بیمارستان اطفال
 یک فوق‌تخصص عفونی اطفال و رییس بخش عفونی بیمارستان کودکان مفید هم با اشاره به وضعیت ابتلای کودکان به گونه هندی کرونا یا همان کرونای دلتا که این روزها در کشور شیوع پیدا کرده است، گفت: کودکان بیشتر ممکن است به ویروس کرونای دلتا مبتلا شوند و 
به تبع آن در زنجیره انتقال هم قرار گرفته و به‌راحتی می‌توانند بیماری را به دیگران نیز منتقل کنند. دکتر عبدالله کریمی درباره وضعیت ابتلای کودکان به کرونای دلتا یا همان واریانت هندی ویروس کرونا، گفت: کرونای دلتا نسبت‌به ویروس اصلی و همچنین ویروس آلفا (واریانت انگلیسی ویروس کرونا) چند ویژگی دارد؛ یکی از ویژگی‌هایش این است که سرعت انتقال آن بسیار بیشتر بوده و قدرت سرایتش ۶۰درصد نسبت‌به ویروس آلفا بالاتر است. وی افزود: درعین‌حال باید توجه کرد که در واریانت انگلیسی کرونا یا ویروس آلفا، یک نفر می‌توانست بین دو تا چهار نفر را مبتلا کند اما در ویروس دلتا یک نفر مبتلا می‌تواند هشت نفر دیگر را هم مبتلا کند. وی با بیان اینکه در ویروس دلتا دو یا بیشتر جهش اتفاق افتاده است، درباره علائم کرونای دلتا در کودکان اظهار کرد: به‌طورکلی علائم ویروس کرونا شبیه به هم است اما علائمی مانند حالت سرماخوردگی، گلودرد، اسهال، استفراغ، بدن‌درد و سردرد ممکن است در کودکان مبتلا به کرونای دلتا دیده شود؛ البته سرفه کمتر دیده شده است. بااین‌حال اگر علائم شدت پیدا کند، می‌تواند ارگان‌های دیگر را هم درگیر کند و حتی مسائل ریوی ایجاد کند و عوارض التهابی را بروز دهد. وی تاکید کرد: البته باید توجه کرد که میزان مرگ‌ومیر کرونا در کودکان کم است اما مساله مهم این است که کودکان در زنجیره انتقال قرار می‌گیرند.
 

captcha
شماره‌های پیشین