sobhe-no.ir
1214
شنبه، ۲۶ تیر ۱۴۰۰
1
حمید رضا صدر از دنیا رفت

بدرود با شاعر فوتبال

محمدجواد پاینده / وقتی درباره توفیق کتاب «تو در قاهره خواهی مرد» از او پرسیدند در پاسخی متواضعانه گفت: «گاه باشد که کودکی نادان، به غلط بر هدف زند تیری؛ حتما تصادفی بوده.» اما تیرهای« صدر» بر هدف می‌نشست، چه برآمده از قلم یا تحلیل‌های شفاهی جاری شده بر زبان و آنچنان تاثیرگذار بر دل می‌نشست که ردپایش پاک نمی‌شد.

محسنی اژه ای به ایلام رفت

اولین سفر استانی قاضی القضات

واکنش مدیران دوره شهرداری محمدباقر قالیباف نسبت‌به گزارش تحقیق و تفحص شورای پنجم

مردم در ٢٨ خرداد جواب شما را دادند

شورای پنجم شهر تهران نفس‌های آخر وعده‌های توخالی خود را می‌کشد؛ وعده‌هایی که بر پایه کذب و تخریب گذشته روشن مدیریت شهری بنا شده بود و در فاصله کوتاهی با رأی قاطع مردم به لیست ائتلاف مورد حمایت مدیران گذشته شهری فروریخت و آنچه باقی مانده کارهای بر زمین مانده‌ای بود که در این دوره به سرانجام نرسیده و حالا شهروندان تهرانی آرزوی بازگشت به تهران سربلند روزهای گذشته را دارند. شورای پنجم به‌جای آنکه حداقل ذره‌ای پاسخگوی عملکرد نداشته خود باشد، در این روزها به فکر طرح ادعاهای کذب علیه مدیریت جهادی گذشته افتاده و با قرائت گزارش‌های تحقیق و تفحصی که هیچ بنای درست و قانونی ندارند، سعی دارد کمبود و ضعف‌های دوره فعلی را به گردن دوره گذشته انداخته و اینطور نشان دهد که دلیل همه کم‌کاری‌ها، میراثی است که گذشتگان بر جای گذاشته‌اند، درحالی‌که تفسیر شهروندان تهرانی درست برعکس آن است و به چشم آمدن عملکرد «هیچ» دوره فعلی به‌دلیل عملکرد درخشان و سودمند مدیران گذشته شهری به نفع مردم و شهر بوده است.

«صبح‌نو» توطئه جدید غرب در بروز بحران سیاسی و ایجاد جنگ داخلی بیروت را بررسی می‌کند

گروکشی سعدالحریری

روح‌الله فرقانی / دخالت‌هـــــــــــــــــای فرانســــــــــــــــه، آمریــــــــکا، رژیم‌صهیــــــــونیستی و عربستان‌سعودی در امور لبنان پایانی ندارد و پس از اینکه امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه با حمایت‌های کاخ سفید و آل‌سعود در سفر به بیروت، زمینه برکناری «حسان دیاب»، نخست‌وزیر مردمی این کشور را فراهم کرد، سعدالحریری را گزینه مناسب تشکیل دولت در کاخ بعبدا معرفی کردند؛ فردی که پیش از آن و با استعفای خود از قدرت، موجبات ناآرامی و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی کشورش را رقم زد اما با تهدید اینکه یا من یا هیچ‌کس و با توطئه‌های غرب، بار دیگر مسوولیت تشکیل دولت بیروت به وی سپرده شد؛ دولتی که پس از حوادث بندر بیروت که مشکلات اقتصادی فراوانی برای این کشور موجب شد، انتظار همکاری با گروه‌های سیاسی می‌رفت اما سعدالحریری که گویا مامور غرب در نابودی کشورش شده است، پس از 9ماه تعلل در تشکیل دولت، روز پنج‌شنبه از تشکیل دولت انصراف داد تا این عروس خاورمیانه باشد که در تلاطم بی‌مبالاتی و فساد گسترده حریری‌ها، فروپاشی اقتصادی و مالی را شاهد باشد. گفته می‌شود مامور تشکیل کابینه که به‌دنبال جلب رضایت واشنگتن و ریاض است و در تعیین سرنوشت کشورش به این مساله توجه می‌کند، گویی تمایلی به تشکیل دولت ندارد یا بهتر بگوییم که به وی دستور تشکیل دولت داده نشده است؛ زیرا بی‌ثباتی لبنان به نفع طرح‌های کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه‌ای در لبنان است.

سرمقاله

بازگشت سیاست خارجی به خانه اولش

از دسته‌گل های دولت روحانی در پایان 8سال یک‌به یک رونمایی می‌شود

خوزستان تشنه است

تب و گرما نفس خوزستان را به شماره انداخته و حالا کارون با آن عظمتش به نهری خشکیده تبدیل شده است؛ اتفاقی دردناک که اگر 30سال قبل درباره آن سخن می‌گفتید بسیاری به آن می‌خندیدند. حالا کرونا، گرما، بی‌برقی و بی‌آبی عفریته‌هایی شده‌اند که به جان زندگی مردم خوزستان افتاده‌اند و مردم هم دیگر تاب و توان مقابله با آن‌ها را ندارند. خشکی کارون و نهرهای مرتبط با آن که زندگی را برای مردم به ارمغان آورده بودند حالا به عاملی برای گلایه و اعتراض اهالی نجیب و خونگرم خوزستان تبدیل شده است.

نامه سعید آجورلو به مهدی نصیری؛

کارآمدی رقیب نظریه "عصر حیرت" است

سعید آجورلو در نامه‌ای خطاب به مهدی نصیری خواسته او از محسنی‌اژه‌ای درباره قالیباف را تحیرآور و عجیب خواند. این استاد دانشگاه در این نامه گزارش تحقیق و تفحص شورای شهر را سیاسی و غیرقانونی عنوان کرد و از مهدی نصیری خواست به‌جای عدالت‌خواهی کاذب که ضد پیشرفت و اخلاق است، مسیر یک عدالت ایجابی و سازنده را فراهم کند. او در این نامه از مهدی نصیری سوال کرده که قالیباف باید به جرم کارآمدی و ساختن تهران محاکمه شود؟ متن نامه مدیرمسوول روزنامه «صبح‌نو» به مهدی نصیری به شرح ذیل است:

چرا بایدن با دولت روحانی تفاهم نکرد؟ چرا روحانی تقصیر بازنگشتن آمریکا به برجام را متوجه داخل می کند؟

تحریم داخلی

حسن روحانی در انتخابات سال92 مدعی فهمیدن زبان دنیا بود و از دریچه این ادعا، تصور می‌کرد می‌تواند با مذاکره با کدخدا تمامی مشکلات کشور اعم از آب خوردن مردم را نیز حل کند، امروز و در آستانه تحویل دولتش، مشغول بهانه‌تراشی برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات و در نتیجه حل نشدن مشکلات کشور است. روحانی در آخرین اظهارات خود با مقصردانستن مجلس مدعی شد که اگر قانون راهبردی رفع تحریم‌ها نبود، تحریم‌ها خیلی پیش‌ازاین‌ها لغو می‌شدند.او درحالی به دنبال مقصر داخلی برای بدعهدی های طرف مقابل و طولانی شدن مذاکرات وین می گردد که در این میان، آمریکا با فرسایشی کردن مذاکرات و عدم بازگشت به برجام با شروط تعیین شده از سوی ایران (رفع کامل تحریم ها و راستی آزمایی) با واژگانی مانند «توافق ثانویه»، «توافق تکمیلی»، «الحاقیه» به دنبال دائمی کردن محدودیت‌های ایران و حذف بندهای غروب توافق است.

خبر

رییس مجلس درگذشت دکتر حمیدرضا صدر مفسر فوتبال و منتقد سینما را تسلیت گفت

شماره‌های پیشین