sobhe-no.ir
1213
چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰
8
وزارت بهداشت به جای تمرکز بر روند واکسیناسیون و رسیدگی درمانی بیماران کرونا مشغول استفاده از واژه‌های سخیف است

ادبَ وزیر!

وزارت بهداشت که از ابتدای سال جدید درباره واکسیناسیون مردم در برابر بیماری کرونا خلف وعده کرده، حالا با حواشی ادبی نیز مواجه شده است. چندی قبل بود که رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان در توییتر با ادبیاتی سخیف اقدام به انتشار پیام خود کرد که بازتاب بسیار گسترده‌ای در فضای مجازی و حتی بین مردم داشت. اما چند هفته بعد از آن وزیر بهداشت نیز در نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار حفظ حرمت‌ها شد. بعد از آنکه توییت جنجالی کیانوش جهانپور منتشر شد، سعید نمکی در نامه‌ای به وی نوشت: «اخیرا در فضای مجازی مطالبی از شما منتشر شد که به محض اطلاع خواستم تا به نحوی شایسته و با گفتمان در شأن مجموعه نظام سلامت، کدورت را از اذهان بزدایید و فضای درهم‌ریخته را مرمت کنید و اشاره کردم هرگونه تاخیر و تعلل در این ترمیم دوستان‌مان را شگفت‌زده‌تر، مردم بی‌اطلاع را رنجورتر و اندکی را که سد راه سوءاستفاده‌های‌شان بوده‌ایم، آماده‌تر برای سوارشدن بر ارابه تخریب و شخم زدن مغرضانه دستاوردهای ارزشمند ایام پرملال‌مان خواهد کرد.» اما حالا کلام و کلمات آقای وزیر موجب تعجب و ناراحتی شدید مردم شده است. سعید نمکی که از بابت رسیدگی به وضعیت درگیری سیستان‌وبلوچستان با موج پنجم کرونا به این استان سفر کرده بود روز پرتنش و پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشت. ماجرا هم از آنجا آغاز شد که وی در جلسه‌ای که با حضور نماینده استان و تعدادی از کارشناسان برای بررسی وضعیت شیوع بیماری کرونا برگزار شده بود در مقابل اظهارات نماینده این استان واکنش تندی نشان داد. اما این پایان ماجرا نبود.

بررسی میدانی «صبح‌نو» از معضلات کاهش ساعت کار و طرح ترافیک

عده‌ای راضی و بیشتر ناراضی

کرونا وارد پیک پنجم شد؛ حالا اینکه کشورهای دیگر نهایتا در پیک سوم ماندند و به‌سمت واکسیناسیون حداکثری رفتند و ما هنوز یکی پس از دیگری پیک‌های کرونا را پشت سر می‌گذاریم، وزیر بهداشت به‌جای تلاش برای خرید واکسن، مدام نشست برگزار می‌کند و خودش و دیگر مدیران و معاونانش مردم را با الفاظ نامناسب مخاطب قرار می‌دهند. اما در کنار این موارد، پنجمین اوج‌گیری کرونا و خانه‌نشینی مردم همزمان با گرمای بی‌سابقه هوا و کمبود همیشگی آب و برق باعث شد تا میزان خاموشی‌ها در تابستان جاری رکورد بزند. این در حالی است که برای صرفه‌جویی بیشتر ساعات کاری ادارات در تهران برای ذخیره انرژی دو ساعت کمتر و به 7صبح تا 13 محدود شد، همزمان نیز ساعت مجاز خروج طرح ترافیک از ساعت14:30 به 13 تغییر پیدا کرد. با تغییر ساعات کار ادارات، برنامه‌ریزی برای مدیریت کارهای روزانه شهروندان نیز دستخوش تغییرات شد؛ به نحوی که برخی موافق شروع زودهنگام کار ادارات بوده و برخی دیگر آن را نامتناسب با شرایط کاری و زندگی خود دانسته و اختلال این روزها در فرایند کاری‌شان را ناشی از کاهش ساعات کاری ادارات می‌دانند. برخی دیگر نیز به ترافیک شدید ظهرگاهی در برخی معابر شهر اشاره کرده و معتقدند ساعت ترافیک یک‌ساعت و نیم به عقب رانده شده و شرایط زیست در پایتخت پرترافیک کشور را بدتر کرده است.

گزارش

برآورد خسارت ۴۰۰هکتاری آتش‌سوزی جنگل‌های نارک گچساران

صبح نو

گزارش

برآورد خسارت ۴۰۰هکتاری آتش‌سوزی جنگل‌های نارک گچساران

26روز است که جنگل‌های نارک گچساران در آتش می‌سوزد. برآورد اولیه از میزان خسارات وارده ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع «نارک» گچساران بیش از ۴۰۰هکتار است. به گفته مسوولان محلی، مهار آتش سخت و وسعت آتش زیاد است. «آرش نیکخو»، فعال محیط‌زیستی کهگیلویه‌وبویراحمد دراین‌باره گفت: با توجه به اینکه وزش باد شدید داشته‌ایم، چهار روز است که آتش ادامه دارد و برخی از محیط‌ها صاف و هموار بوده تاکنون برآورد اولیه حاکی از این است که بیش از ۴۰۰هکتار این آتش‌سوزی به جنگل‌ها و مراتع استان در شهرستان گچساران 
خسارت زده است. وی با بیان اینکه از مسوولان استان درخواست می‌شود که از استان‌های همجوار و ورود نیروهای زبده ارتش کمک بگیرند؛ چراکه نیروهای نظامی ورزیده و زبده هستند و خیلی بهتر می‌توانند به مهار و خاموش کردن آتش کمک کنند. این فعال محیط‌زیستی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد آتش جنگل‌های «نارک» گچساران از کنترل استان کهگیلویه‌وبویراحمد خارج شده است. نیک‌خو تصریح کرد: آتش که از ساعت۲۳ پنج‌شنبه شروع شده، به منطقه حفاظت‌شده خامی هم رسیده و مناطق حفاظت‌شده از اهمیت دوچندانی به‌دلیل حیات‌وحش غنی که دارند، برخوردار است. وی ادامه داد: بیشتر مناطق استان کهگیلویه‌وبویراحمد جنگلی، کوهستانی و صعب‌العبور است که در مرکز قاچاق ذغال به‌سمت سایر استان‌هاست. این فعال محیط‌زیست عنوان کرد: علت تعداد زیاد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان کهگیلویه‌وبویراحمد به‌خاطر قاچاق ذغال و چوب است. نیک‌خو بیان کرد: البته باید در زمینه فرهنگ‌سازی و آموزش اکولوژی جنگل‌های استان به مردم اقدامات موثری انجام شود و امور عشایر، منابع طبیعی و محیط‌زیست بحث تعارض با جوامع محلی را حل کنند. گفتنی است که آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات منطقه «نارک»در شهرستان گچساران استان کهگیلویه‌وبویراحمد از ساعت‌۲۳ پنجشنبه‌شب آغاز شده و پس از حدود ۶۹ساعت تلاش از زمین و هوای نیروها به‌علت وزش باد شدید، دمای هوای ۵۰درجه سانتیگراد، سخت گذر و صعب‌العبور بودن منطقه و شیب تند همچنان این آتش خاموش نشده بود و ادامه دارد. همچنین از ساعت۱۹ شب گذشته نیز یک آتش‌سوزی دیگر در جنگل‌های منطقه حفاظت‌شده خامی گچساران شروع شده و همچنان ادامه دارد. بخشدار مرکزی شهرستان گچساران گفت: نیروها پای‌کارند اما مهار آتش سخت و وسعت آتش زیاد است. «فرج‌الله استلاحی» افزود: یک فروند بالگرد، پیوسته در حال انتقال نیروها به ارتفاعات محل آتش‌سوزی است اما به علت کوهستانی بودن، شیب تند، دمای بالای هوا و فوران آتش، دسترسی سخت و سخت‌گذر بودن منطقه، مهار آتش سخت است. وی اظهار کرد: قرار شد دو فروند بالگرد دیگر از استان اصفهان برای کمک به اطفای حریق در شهرستان گچساران اعزام شود. استلاحی تصریح کرد: علاوه‌بر آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه نارک که از ساعت۲۳ پنج‌شنبه شب شروع شده، یک مورد دیگر آتش‌سوزی در منطقه حفاظت‌شده کوه خامی از ساعت۱۹ شب گذشته نیز آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

captcha
شماره‌های پیشین