sobhe-no.ir
1213
چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰
6
نگاه

فرار آمریکایی‌ها از سوریه و عراق

گروه‌های مقاومت عراق بر شروع عملیات جدید علیه تروریست‌های آمریکایی تاکید کردند

به صدا درآمدن ناقوس جنگ با آمریکا

روح‌الله فرقانی / ناقوس جنگ مقاومت عراق با آمریکا به صدا درآمد و گروه‌های مقاومت عراق ضمن مخالفت با آتش‌بس با نظامیان تروریست آمریکایی، از دیروز سه‌شنبه بر شروع عملیات جدید علیه اشغالگران آمریکایی تاکید کردند و ضمن اعلان جهاد، خروج اجباری نظامیان آمریکایی را خواستار شدند، کمااینکه «سعد السعدی» عضو دفتر سیاسی عصائب اهل‌الحق عراق با اشاره به شروع عملیات ویژه علیه نظامیان اشغالگر آمریکایی، تاکید کرد که گروه‌های مقاومت عراق با آتش‌بس جدید با نیروهای آمریکایی مخالف هستند و هیچ آتش‌بسی با اشغالگران در کار نیست.

صبح نو

نگاه

فرار آمریکایی‌ها از سوریه و عراق

 عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی‌الیوم در یادداشتی با اشاره به افزایش حملات پهپادی علیه پایگاه‌های نظامی آمریکا در سوریه و عراق آن را آغاز جنگ چریکی در منطقه تعبیر کرده است. متن این یادداشت به شرح زیر است:
 پایگاه آمریکایی‌ها در میدان نفتی العمر سوریه در شرق دیرالزور، همزمان با حملات شدید به پایگاه «عین‌الاسد» در غرب عراق، در کمتر از ۱۲ساعت مورد حمله موشکی و پهپادی قرار گرفت. «بشاراسد» رییس‌جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی که یک‌سال‌ونیم پیش ازسوی یک شبکه تلویزیونی روس در جریان گفت‌وگو با وی مطرح شد، درباره نحوه برخورد دولتش با اشغال میادین نفت و گاز سوریه ازسوی نیروهای آمریکایی در شرق دیرالزور گفت که ایالات‌متحده یک ابرقدرت است که ورود نیروهای نظامی سوریه به جنگ با آن‌ها را دشوار می‌کند به‌ویژه اینکه ارتش سوریه درحال‌حاضر درگیر یک جنگ داخلی برای آزادسازی مناطق مختلف این کشور از وجود تروریسم است اما این بدان معنا نیست که گروه‌های مقاومت منطقه در آینده نزدیک برای اخراج نیروهای آمریکایی بسیج نشوند.
بعید نیست که این حملات فزاینده به پایگاه‌های آمریکا در میدان نفتی العمر به‌عنوان بزرگ‌ترین میدان نفتی سوریه، آغاز جنگی چریکی در منطقه باشد که ازسوی گروه‌های مقاومت سوریه متشکل از اهالی قبایل عرب به سبک گروه‌های مقاومت عراق و با هماهنگی نیروهای الحشدالشعبی در مرز دو کشور انجام می‌شود.
دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا این پایگاه نظامی را برای محافظت از میادین نفت و گاز ایجاد کرد و کار بهره‌برداری و بازاریابی برای نفت و گاز آن‌ها را به شرکت‌های اسرائیلی سپرد و درآمد مالی آن را با نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) تقسیم کرد.
این درحالی است که دولت رسمی سوریه و حدود ۲۰میلیون شهروند سوری از کمبود قابل‌توجه منابع نفتی رنج می‌برند و رانندگان به‌دلیل اشغال این میدان‌های نفت و گاز و محاصره شدید اعمال‌شده ازسوی آمریکا ساعت‌ها در مقابل پمپ‌بنزین‌ها و ایستگاه‌های سوخت منتظر می‌مانند تا مقدار کمی سوخت به دست بیاورند و همین مساله باعث شده است تا جدایی‌طلبان کرد با حمایت آمریکایی‌ها و شاید اسرائیلی‌ها به‌تنهایی از مزایای این میادین برخوردار شوند.
دولت جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا که طی چند روز گذشته با روس‌ها در پرونده سوریه به تفاهم‌های زیادی رسیده است؛ ازجمله توافق درباره ورود کمک‌های بشردوستانه به سوریه از طریق گذرگاه باب الهوی، زمینه را برای کاهش خسارت‌های واشنگتن در سوریه و خروج نیروهایش از سوریه و عراق مانند افغانستان فراهم می‌کند و این در چارچوب استراتژی جدید دولت وی برای خروج تدریجی از کل منطقه خاورمیانه و تمرکز بر تهدید چینی روزافزون و نفوذ آن در شرق آسیا و به‌طورکلی در سراسر جهان است.
گروه‌های مقاومت مشترک سوریه و عراق ایالات‌متحده را قطعا ناگزیر خواهند کرد که طی ماه‌های آینده شکست‌خورده، از سوریه و عراق فرار کند و شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد حملات آتی آن‌ها تلفات انسانی به صفوف نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه‌ها وارد خواهد کرد. مشابه سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰؛ زمانی که مقاومت علیه نیروهای آمریکا به فرماندهی ژنرال پترائوس در اوج خود قرار داشت و دولت سوریه با نیرو و سلاح حمایت قابل‌توجهی از این گروه‌ها کرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین