sobhe-no.ir
1213
چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰
3
معاون اول روحانی به دنبال گرفتن نقش جدید درجریان اصلاحات است

سودای جدید جهانگیری

اسحاق جهانگیری تا چند صباح دیگر صندلی معاونت اول رئیس جمهوری را وداع خواهد گفت و این وداع، سوال های زیادی درباره آینده سیاسی او ایجاد می‌کند. با توجه به جو منفی موجود حول رئیس دولت اصلاحات، این گزاره مطرح است که شاید جهانگیری بتواند میاندار اصلی جبهه اصلاحات در آینده نزدیک باشد. مانع بزرگ بر سر راه رهبری جهانگیری که روزگاری نقش «نامزد پوششی» برای کاندیدای اصلی اصلاحات را بازی می‌کرد، چیست؟

ربیعی در نشست خبری مطرح کرد:

مذاکره ایران و آمریکا برای تبادل زندانی

صبح نو

ربیعی در نشست خبری مطرح کرد:

مذاکره ایران و آمریکا برای تبادل زندانی

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری، در رابطه با اظهارات 
راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از پیشرفت در مذاکرات برای آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران، بیان کرد: ما قبلا و مکررا اعلام کرده‌ایم که جمهوری اسلامی ایران به‌خاطر نیات انسان‌دوستانه آماده تبادل همه زندانیان سیاسی در ازای آزاد کردن همه زندانیان ایرانی در سراسر جهان است که با دستور و خواست آمریکا محبوس شده‌اند.
وی عنوان کرد: ما حتی در دولت پیشین آمریکا هم از این آمادگی طرف ایرانی خبر داده بودیم اما این دولت آمریکا بود که با اصرار بر گروگان‌گیری ایرانیان از نشستن پای میز مذاکره امتناع کرده بود.
ربیعی تاکید کرد: آقای ظریف از مدت‌ها پیش طرح مبادله همه زندانیان ایرانی و آمریکایی با یکدیگر را مطرح کردند و دولت بایدن نیز از روزهای ابتدایی روی‌کارآمدن، این موضوع را مورد توجه قرار داد.
سخنگوی دولت گفت: مذاکرات در این زمینه در جریان است و در صورت آزادی زندانیان ایرانی و تامین منافع کشورمان و نیز به نتیجه رسیدن مذاکرات، متعاقبا اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 
نیروهای نظامی و دولتی افغانستان را که به ایران آمده بودند بازگرداندیم
ربیعی در رابطه با حضور طالبان در مرزهای شرقی کشور و تدابیر امنیتی ایران در این مناطق، تصریح کرد: از سال۹۸ و با شروع فرایند جدید، تغییرات در عرصه سیاسی افغانستان، دستگاه‌های مختلف و مرتبط با محوریت وزارت کشور، ضمن رصد مستمر نسبت‌به ایجاد آمادگی‌های لازم برای مواجهه با آثار این تحولات، اقدام کرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین در مجموع، با اقدامات صورت‌گرفته آمادگی‌های لازم در همه دستگاه‌های ذیربط وجود داشته و سناریوهای مختلف متناسب با روند تحولات، مدنظر قرار داشته و در صورت نیاز، اقدام خواهد شد.
سخنگوی دولت افزود: در رابطه با مبادلات تجاری بین دو کشور هم، با توجه به تحولات رخ‌داده در گمرکات مرزی افغانستان، درحال‌حاضر گمرک اسلام‌قلعه مقابل دوغارون و ابونصر فراهی مقابل ماهیرود تحت کنترل طالبان درآمده است؛ لذا عملا تا برقراری شرایط ثبات باید منتظر بمانیم. اما گمرک میلک درحال‌حاضر فعال است و طبق روال گذشته مبادلات تجاری میان ایران و افغانسان از طریق آن انجام می‌شود.
ربیعی درباره ورود مهاجران غیرقانونی نیز تاکید کرد: برنامه ایران جلوگیری از ورود اتباع غیرمجاز است که با شدت در حال انجام و پیگیری است. درعین‌حال، تدابیر لازم درزمینه تقویت نیروهای مرزبانی، نظارتی و امنیتی در مرزهای مشترک با افغانستان اتخاذ شده است و آمادگی کامل وجود دارد.
وی ادامه داد: درباره پذیرش احتمالی نیروهای رسمی و دولتی و نظامی افغانستان نیز، تصمیماتی اتخاذ شده است و بخشی از نیروهای ورودی به ایران، با هماهنگی دولت مرکزی افغانستان، بازگردانده شده‌اند.
سخنگوی دولت با بیان اینکه در صورت ورود مهاجران جدید، تلاش می‌شود در جوار محدوده مرزی در داخل، اردوگاه‌ها و امکانات لازم برای‌شان مهیا شود، گفت: ولی تاکنون مواجهه با مهاجران جدیدی به‌ویژه به‌صورت خانوادگی نبوده‌ایم.
 
شواهدی از امنیتی بودن انفجار در پارک ملت نیست
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در رابطه با علت و عوامل صدای انفجار بامداد جمعه در پارک ملت گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد صدای انفجار شنیده‌شده ناشی از ایجاد یک گودال در بخشی از پارک بوده که محموله‌ای از مخلوط بنزین و گازوئیل درون حفره‌ای جاسازی شده بود. تاکنون هم هیچ شواهدی درباره امنیتی بودن موضوع، از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ارائه نشده است.
ربیعی افزود: البته دستگاه‌های ذیربط برای شناسایی اقدام‌کنندگان، اقدامات لازم را پیگیری می‌کنند؛ بنابراین طبق گزارش ارائه‌شده ازسوی وزارت کشور، این حادثه به هیچ عنوان شبیه خرابکاری‌های اخیر نیست. بااین‌حال، به محض دریافت اطلاعات جدید، حتما به افکار عمومی توضیح داده خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین