sobhe-no.ir
1213
چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰
13
«صبح‌نو» همزمان با پایان برنامه گفت‌وگومحور مشهور گزارش می‌دهد

سایه «سوپراستار» بر «هم‌رفیق»

«هم‌رفیق» نام یک مجموعه شبکه نمایش خانگی با اجرا و کارگردانی شهاب حسینی است که از ۲۰آذر ۱۳۹۹ با تهیه‌کنندگی حسن خدادادی شروع به پخش کرد. در هر قسمت از این برنامه، مهمانی که دعوت شده‌ است می‌تواند یک نفر را به‌عنوان هم‌رفیق معرفی کند تا در برنامه حضور داشته باشد. «هم‌رفیق» پس از چندماه به ایستگاه پایانی رسید.

خبر

صبح نو

«صبح‌نو» همزمان با پایان برنامه گفت‌وگومحور مشهور گزارش می‌دهد

سایه «سوپراستار» بر «هم‌رفیق»

«هم‌رفیق» نام یک مجموعه شبکه نمایش خانگی با اجرا و کارگردانی شهاب حسینی است که از ۲۰آذر ۱۳۹۹ با تهیه‌کنندگی حسن خدادادی شروع به پخش کرد. در هر قسمت از این برنامه، مهمانی که دعوت شده‌ است می‌تواند یک نفر را به‌عنوان هم‌رفیق معرفی کند تا در برنامه حضور داشته باشد. «هم‌رفیق» پس از چندماه به ایستگاه پایانی رسید.

محور اصلی برنامه، تکیه بر موضوع رفاقت و دوستی است، بیشتر مباحث مطروحه بین میزبان و مهمانان هم در رابطه با همین موضوع است؛ به همین علت است که مهمان برنامه بهترین دوست خود نیز دعوت می‌کند تا از اواسط برنامه به آن اضافه شود و گفت‌وگو به‌صورت سه‌نفره ادامه پیدا کند. مهمان اصلی یک هدیه یا یادگاری را با خود می‌آورد تا در حین اجرای برنامه به بهترین دوست خود که در آنجا حضور دارد اهدا کند و وی را غافلگیر کند. همچنین از طرف حامی مالی برنامه، هدایایی به هر دو مهمان و یکی از تماشاگران برنامه اهدا می‌شود و به‌علاوه همه این‌ها در انتهای برنامه نیز تندیس مخصوص هم‌رفیق که به شمایل دست دادن است به همراه انگشترهایی که عبارت «یا رفیق» روی آن‌هاست ازسوی شهاب حسینی به مهمانان اهدا می‌شود.
 
سوپراستار
شاید وقتی در سال87 شهاب حسینی در «سوپراستار» تهمینه میلانی بازی کرد، کسی فکرش را نمی‌کرد که او در آینده نزدیک به یک سوپراستار واقعی در سینمای ایران تبدیل شود. حسینی از آن دسته هنرمندانی است که یک‌شبه به شهرت نرسیده و کارش را سال‌ها پیش با اجرای تلویزیونی و سپس بازی در نقش‌های نه چندان مهم آغاز کرد. اما او حالا به‌جرات، مهم‌ترین بازیگر سینمای ایران است. حسینی در سال۱۳۸۹ 
بار دیگر با اصغر فرهادی همکاری کرد و در فیلم جدایی نادر از سیمین به ایفای نقش در نقش حجت پرداخت. این فیلم برای او نخستین دستاورد بین‌المللی‌اش را به ارمغان آورد و حسینی توانست خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین۲۰۱۱ را به همراه دیگر بازیگران مرد این فیلم به دست آورد و تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشن خانه سینما و دیپلم افتخار جشنواره فجر را دریافت کند. بازی او مورد توجه انجمن بین‌المللی سینه‌فیلی قرار گرفت و نامزد دریافت جایزه آی.سی.اس به‌عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. از دید کارشناسان، بازی حسینی در جدایی نادر از سیمین یکی از ماندگارترین نقش‌های او به‌عنوان بازیگر بوده ‌است. او تا به امروز ده‌ها جایزه از رویدادهای مختلف سینمایی برده که ازجمله آن‌ها می‌توان به جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن اشاره کرد. او در فیلم‌ها و سریال‌هایی در ژانرهای مختلف حضور داشته و نشان داده از مشارکت در آثار فیلمسازان جوان ابایی ندارد. او البته علاوه‌بر بازیگری، کارگردانی و تهیه‌کنندگی هم می‌کند. شهاب حسینی در نظرسنجی برنامه هفت در سال۱۳۹۲ به‌عنوان بهترین بازیگر دهه80 ایران انتخاب شد.
 
یک تجربه پرسروصدا
شهاب حسینی که چندین‌بار تجربه اجرا در سیما را داشت حالا و در اوج شهرت باز هم مقابل دوربین و پشت میکروفون قرار گرفت. او شبکه نمایش خانگی را برای این کار انتخاب کرد. اجازه بدهید قبل از توضیح بیشتر بزرگترین نقطه ضعف «هم‌رفیق» را بیان کنیم. بزرگ‌ترین مشکل این برنامه شخص شهاب حسینی بود. آیا منظور ضعف او در اجرا یا چیزی شبیه به این است؟ خیر! درواقع بزرگ‌ترین نقطه‌قوت برنامه همان بزرگ‌ترین نقطه ضعفش است. شهاب حسینی به قدری شهرت و محبوبیت دارد حضورش در یک برنامه و در قامت مجری، تقریبا بر تمام مهمانان سایه می‌اندازد یعنی مجری از مهمان جذاب‌تر است. هرچند که دربرخی شوهای مشهور خارجی هم بعضا این اتفاق رخ می‌دهد اما در این نمونه وطنی ماجرا کمی تفاوت داشت. بگذریم! شهاب حسینی در ابتدا کمی در اجرا و مدیریت برنامه ضعف نشان می‌داد که به مرور اصلاح و قابل قبول شد. فرم و میزانسن برنامه با برخی نمونه‌های خارجی شباهت دارد (که لزوما بد نیست). مدل گفت‌وگوها، گروه موسیقی در استودیو و... از المان‌های ثابت این فرم از برنامه‌هاست؛ البته انتخاب موضوع‌محوری برنامه -یعنی رفاقت- چیزی بود که تکراری و خسته‌کننده نبود. شنیدن احوال مهمان برنامه از زبان دوست صمیمی‌اش بعد جدیدی است که احتمالا برای مخاطب جذاب است. البته «هم‌رفیق» حاشیه هم کم نداشت. پیش ‌از پخش اولین قسمت هم‌رفیق شایعه شد نوید محمدزاده، نخستین مهمان برنامه برای حضور در آن ۵۰۰ میلیون تومان تقاضا کرده‌است. اما هیچ‌یک از عوامل برنامه یا خود محمدزاده واکنشی به این شایعه نشان ندادند. حذف یا اصلاحیه برخی از برنامه‌ها هم از دیگر حواشی «هم‌رفیق» بود. درمجموع و حالا که برنامه پرسروصدای نماوا تمام شده باید گفت، هرچند در این برنامه هم مانند تمامی محصولات مشابه شفافیت مالی و تولیدی وجود ندارد و البته ایرادات فنی و فرمی به برنامه وارد است اما درمجموع و به‌واسطه حضور شهاب حسینی و همینطور پرداخت به مساله رفاقت، «هم‌رفیق» را باید تجربه‌ای بدانیم که با شکست مواجه نشده است. 
 

captcha
شماره‌های پیشین