sobhe-no.ir
1213
چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰
10
گزارش

۲۲۷۵۰ ابتلا و ۱۶۶ فوتی جدید کرونا در کشور

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ خبر داد:

هفته‌ای دومیلیون دوز برکت از مرداد

رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ روز گذشته از افزایش ظرفیت تولید واکسن کرونای کووبرکت در مجموعه شفافارمد خبر داد؛ اتفاقی که می‌تواند منجر به افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور شده و آرامش مردم را به همراه آورد.

صبح نو

گزارش

۲۲۷۵۰ ابتلا و ۱۶۶ فوتی جدید کرونا در کشور

شناسایی بیماران جدید کرونایی روز گذشته یکبار دیگر اوج گرفت؛ به‌نحوی‌که 22هزار و 750هموطن جدید که مبتلا به کرونا شده‌اند در فاصله ظهر روز دوشنبه تا ظهر روز سه‌شنبه 22تیرماه با مورد ابتلا به کرونا در آمار رسمی وزارت بهداشت و درمان ثبت شدند. در مدت یادشده نیز 166هموطن به‌دلیل بیماری کووید19 جان خود را از دست دادند.
 بنابر اعلام مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، تا ظهر دیروز مجموع بیماران کرونایی کشور به سه‌میلیون و ۴۱۷هزار و ۲۹نفر رسید. این در حالی است که دوهزار و 399بیمار جدید هم روز گذشته در مراکز درمانی کشور بستری شدند. سه‌هزار و ۸۶۶نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ هم در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. مجموع جان‌باختگان این بیماری هم تا ظهر دیروز به ۸۶هزار و ۲۰۷نفر رسید. درحال‌حاضر ۱۴۳شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۶شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۹شهر در وضعیت زرد قرار دارند. همچنین براساس اعلام وزارت بهداشت و درمان، تاکنون پنج‌میلیون و ۱۰۲هزار و ۳۰۱نفر دوز اول واکسن کرونا و دومیلیون و ۱۶۹هزار و ۶۷نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به هفت‌میلیون و ۲۷۱هزار و ۳۶۸دوز رسید.
 
علائم کرونای دلتا مشابه سرماخوردگی
 استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درباره علائم کرونای دلتا به قدرت انتقال بالای آن اشاره کرد و گفت: براساس شواهد، این واریانت توانسته در بسیاری از کشورهای جهان سوش غالب شود. اکبر فتوحی تاکید کرد که در هیچ‌یک از موج‌های ابتلا به بیماری، فقط سوش غالب نقش ایفا نمی‌کند بلکه تعامل و ارتباط بیشتر مردم با یکدیگر و رعایت کمتر پروتکل‌های بهداشتی مثل ماسک نزدن یا رعایت نکردن فاصله‌گذاری اجتماعی هم دست به دست هم می‌دهند و موج ابتلا را ایجاد می‌کنند. وی افزود: علائم کرونا دلتا شبیه به سرماخوردگی شدید است. علائمی مثل دست دادن بویایی برخلاف گونه‌های کرونا در واریانت دلتا کمتر دیده می‌شود و در مقابل با علائمی مثل آبریزش بینی، سرفه، سردرد که علامت غالبی است، همراه است.
استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران ادامه داد: در اوایل ابتلا به این گونه جدید، علائم تنفسی کمتر مشاهده می‌شود؛ بنابراین مردم باید بیشتر حساس باشند و اگر علائم سرماخوردگی دارند بیشتر از گذشته احتمال مبتلا شدن به کرونا بدهند. فتوحی افزود: اصولا در این فصل سال خیلی انتظار ویروس سرماخوردگی نداریم، اگر کسی علائم سرماخوردگی دارد به احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده است و باید که برای جلوگیری از ابتلای دیگران به این بیماری اقدامات لازم را انجام دهد. این استاد اپیدمیولوژی دانشگاه همچنین در ارتباط با تاثیرگذاری واکسن‌ها روی گونه دلتا ویروس کرونا گفت: هرچند همه واکسن‌ها روی واریانت دلتا نسبت‌به گونه‌های قبلی ضعیف‌تر عمل می‌کنند اما در جلوگیری از ابتلا و بستری همچنان کارآیی قابل‌قبولی دارند.

captcha
شماره‌های پیشین