sobhe-no.ir
1213
چهارشنبه، ۲۳ تیر ۱۴۰۰
1
وزارت بهداشت به جای تمرکز بر روند واکسیناسیون و رسیدگی درمانی بیماران کرونا مشغول استفاده از واژه‌های سخیف است

ادبَ وزیر!

وزارت بهداشت که از ابتدای سال جدید درباره واکسیناسیون مردم در برابر بیماری کرونا خلف وعده کرده، حالا با حواشی ادبی نیز مواجه شده است. چندی قبل بود که رییس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان در توییتر با ادبیاتی سخیف اقدام به انتشار پیام خود کرد که بازتاب بسیار گسترده‌ای در فضای مجازی و حتی بین مردم داشت. اما چند هفته بعد از آن وزیر بهداشت نیز در نامه‌ای به کیانوش جهانپور خواستار حفظ حرمت‌ها شد. بعد از آنکه توییت جنجالی کیانوش جهانپور منتشر شد، سعید نمکی در نامه‌ای به وی نوشت: «اخیرا در فضای مجازی مطالبی از شما منتشر شد که به محض اطلاع خواستم تا به نحوی شایسته و با گفتمان در شأن مجموعه نظام سلامت، کدورت را از اذهان بزدایید و فضای درهم‌ریخته را مرمت کنید و اشاره کردم هرگونه تاخیر و تعلل در این ترمیم دوستان‌مان را شگفت‌زده‌تر، مردم بی‌اطلاع را رنجورتر و اندکی را که سد راه سوءاستفاده‌های‌شان بوده‌ایم، آماده‌تر برای سوارشدن بر ارابه تخریب و شخم زدن مغرضانه دستاوردهای ارزشمند ایام پرملال‌مان خواهد کرد.» اما حالا کلام و کلمات آقای وزیر موجب تعجب و ناراحتی شدید مردم شده است. سعید نمکی که از بابت رسیدگی به وضعیت درگیری سیستان‌وبلوچستان با موج پنجم کرونا به این استان سفر کرده بود روز پرتنش و پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشت. ماجرا هم از آنجا آغاز شد که وی در جلسه‌ای که با حضور نماینده استان و تعدادی از کارشناسان برای بررسی وضعیت شیوع بیماری کرونا برگزار شده بود در مقابل اظهارات نماینده این استان واکنش تندی نشان داد. اما این پایان ماجرا نبود.

نقل‌قول نماینده قالیباف در هیات تحقیق و تفحص از رییس فعلی شورای شهر:

میرلوحی سیاسی‌کاری می‌کند

در روزهـــــــــــای پایانی فعاليــــــــــت، پنجمين دوره مدیریت شهري، نهایت بی‌تدبیری و عملکرد غیرکارشناسانه خود را به نمایش گذاشته است. شهردار و اعضای شورای شهر با صحبت و عملکرد غیراخلاقی می‌خواهند عملکرد درخشان دوره سابق مدیریت شهری را زیر سوال ببرند تا اینگونه عملکرد ضعيف‌شان را پنهان کنند. بعد از اظهارنظرات و انتقادات سریالی شهردار تهران از دوره گذشته و انتشار گزارشی تحقیق و تفحصی کذب که ازسوی مسوولان سابق شهرداری تهران پاسخ داده شد، دوباره اعضای شورای شهر تهران گزارش تحقیق و تفحصی از دوره گذشته شهرداری منتشر کرده‌اند که اساسی کذب و سیاسی را دنبال می‌کرد. مدیران سابق شهرداری تهران همانطورکه نسبت‌به گزارش قبلی ارائه‌شده واکنش نشان دادند، این‌بار نیز به موارد متعدد تناقض غیرمستند و نادرست مطرح‌شده در این گزارش اشاره کردند. نخستین مورد اعتراض مدیران سابق شهرداری همچون گزارش قبلی این است که چرا از مدیران سابق شهرداری دعوت نشده و اجازه نداده‌اند دفاعیات و توضیحات موردنظر خودشان درمورد این گزارش را مطرح کنند. آنان طی انتشار گزارش قبلی تحقیق و تفحص از شورای پنجم شهر تهران توضیح خواستند که هیچ توجهی به این اعتراضات نشد تا آنکه چند روز پیش نماینده شهردار اسبق تهران در موضوع تحقیق و تفحص به دفتر محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران مراجعه می‎کند، هاشمی ضمن تایید انتقادات قانونی نماینده شهردار اسبق، اقدامات محمود میرلوحی، رییس کمیته اقتصادی شورا و از مخالفان سرسخت رییس فعلی مجلس را سیاسی‌کاری عنوان می‌کند. «صبح‌نو» در گفت‌وگو با «منصور حیدری»، نماینده محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران در طرح تحقیق و تفحص و همچنین معاون سابق سازمان بازرسی شهرداری تهران به مغایرت‌های تحقیق و تفحص شورای شهر از مدیریت سابق شهری تهران و همچنین نحوه پیگیری این موضوع از مراجع قانونی پرداخته است.

در روزهایی که ماجرای استخدام غیرقانونی بیش از 2هزار نفر در شهرداری مطرح است

شهردار تهران مدیرکل 58 ساله دفتر خود را استخدام رسمی کرد

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ خبر داد:

هفته‌ای دومیلیون دوز برکت از مرداد

رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ روز گذشته از افزایش ظرفیت تولید واکسن کرونای کووبرکت در مجموعه شفافارمد خبر داد؛ اتفاقی که می‌تواند منجر به افزایش سرعت واکسیناسیون در کشور شده و آرامش مردم را به همراه آورد.

«صبح‌نو» همزمان با پایان برنامه گفت‌وگومحور مشهور گزارش می‌دهد

سایه «سوپراستار» بر «هم‌رفیق»

«هم‌رفیق» نام یک مجموعه شبکه نمایش خانگی با اجرا و کارگردانی شهاب حسینی است که از ۲۰آذر ۱۳۹۹ با تهیه‌کنندگی حسن خدادادی شروع به پخش کرد. در هر قسمت از این برنامه، مهمانی که دعوت شده‌ است می‌تواند یک نفر را به‌عنوان هم‌رفیق معرفی کند تا در برنامه حضور داشته باشد. «هم‌رفیق» پس از چندماه به ایستگاه پایانی رسید.

گفت‌و گو با ابراهیم متقی درباره عملکرد ظریف در وزارت خارجه

دیپلماسی رمانتیک ظریف

امروز ششمین سالگرد برجام است؛ توافقی که در زمان سکانداری محمدجواد ظریف در وزارت خارجه جمهوری اسلامی شکل گرفت. کسی که هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی سابق ایالات‌متحده آمریکا در صفحه اول یک جلد از کتاب اهدایی خود به ظریف نوشته بود: «‌تقدیم به دشمن قابل احترام، ظریف.» در این هشت‌سال هدایت دیپلماسی کشور ازسوی ظریف دو نگاه در داخل به او وجود داشت؛ برخی او را سردار دیپلماسی و مصدق زمان می‌شناسند و برخی نیز آن را مظهر دیپلماسی لبخند و مماشات با غرب می‌دانند. 6سال از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک گذشته و میزان تعهدات ایران و غرب به این توافق، بسیاری از ابهامات پیرامون تعامل با غربی‌ها را روشن کرده است. حتی ‌نگاهی به اظهارات مقامات دولتی در این مدت نشان می‌دهد که اهداف ترسیم‌شده روزبه‌روز کم‌رنگ‌تر شده و حالا دیگر از آن واژه‌ها و توصیف‌ها برای آفتاب تابان خبری نیست؛ توافقی که حتی یک‌سال هم دوام نیاورد و در نخستین سالگردش به‌جای جشن و یادبود حتی آقای ظریف ترجیح داد به قزاقستان برود تا در داخل کشور جوابگوی سوالات باشد.

سرمقاله

پاییز پرترافیک

شماره‌های پیشین