sobhe-no.ir
1212
سه شنبه، ۲۲ تیر ۱۴۰۰
5
جوابیه ای خطاب به جوابیه روابط عمومی صدا و سیما به «صبح نو »

صدا وسیما نیاز به اصلاح دارد

سالهاست که دلسوزان عرصه رسانه و فرهنگ و سیاست، انتقاداتی جدی نسبت به رویکرد محافظه کارانه و نقد ناپذیرانه صدا و سیما دارند اما تو گویی برخی رسانه ملی هیچگاه قصد جدی برای تغییر رویه های خود نداشته است. یکی از این رویه های نا درست و بی پشتو انه که مع الاسف غالب گشته، برابری انگاری میان شانیت یک برنامه معمولی با اعتبار کل رسانه ملی و سپرگرفتن پشت آبروی صداوسیما با اهداف سیاسی است. این رویه اشتباه و خام اندیشانه که مدتی است مدیر روابط عمومی صداوسیما آن را در پیش گرفته، روزنامه «صبح نو» را بر آن داشته با هدف اصلاح، بار دیگر موارد از پیش‌گفته شده را بار دیگر گوشزد نماید. صداوسیما بزرگ ترین و تاثیرگذارترین رسانه در ایران است و بنابراین و مطابق کلام امام خمینی؟ره؟ باید برای تنویر افکار عمومی به سان دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی عمل کند. دشمنان نظام و انقلاب در صدد هستند تا جایگاه سترگ و بزرگ رسانه ملی را کسری بخشند و به خیال خود، آن را از اعتبار ساقط کنند اما با وجود موانع و بدخواهی های زیاد، صداوسیما کماکان از جایگاهی ذی نفوذ در اذهان عمومی جامعه برخوردار است. این جایگاه رشک برانگیز، ابدا دلسوزان را مانع نمی‌شود که از پنجره خیرخواهی، حنجره نسایند و با صدای بلند از رفتارهای هزینه‌زای برخی مدیران ،،، فریاد اعتراض سر ندهند.

تحلیل حجت‌الاسلام پناهیان از انتخابات ۱۴۰۰

وضع موجود در کاهش مشارکت انتخابات نقش داشت

جوابیه روابط عمومی صدا وسیما خطاب به «صبح نو»

یک‌طرفه به قاضی رفتید

صبح نو

جوابیه روابط عمومی صدا وسیما خطاب به «صبح نو»

یک‌طرفه به قاضی رفتید

رسانه ملی در پاسخ به گزارش روزنامه «صبح‌نو» با عنوان «چرا صداوسیما، مجلس را هدف 
گرفته است؟» جوابیه‌ای صادر کرده است. این جوابیه به شرح زیر است:
سیاست‌زدگی آفتی است که اگر به جان مطبوعات و رسانه‌ها بیفتد، آن‌ها را مضل می‌سازد و مخاطبان‌شان را به مذلت می‌کشاند. آنجا که روزنامه «صبح‌نو» در گزارشی با عنوان «چرا صداوسیما، مجلس را هدف گرفته؟» 
تلاش کرده کلیت خدمات رسانه ملی به مجلس شورای اسلامی را با استناد به یک توییت زیر سوال ببرد، این پرسش مطرح می‌شود که اصل ماجرا چیست و چرا یک روزنامه در دام اظهارنظرهای سیاسی می‌افتد، آن هم به سبکی که به «یکطرفه قاضی رفتن» مشهور است. این عجیب است که اگر به تعبیر این روزنامه، جناب آقای «مشاور فرهنگی رییس مجلس» تلاش دارد تمایزی میان دو شخصیت حقوقی سردبیر و مجری برنامه دستخط و مدیرکل روابط‌عمومی صداوسیما قایل نشود، این روزنامه هم از دریچه همین مغالطه تلاش کند یک سوال ساده افکارعمومی را به بدترین شکل ممکن منکوب کند. این رویه یا بازی خوردن در عرصه سیاست است یا سیاست‌زدگی که «صبح‌نو» بدون درج پاسخ‌های مجری و سردبیر برنامه دستخط در همان توییتر در پاسخ به جناب مشاور فرهنگی رییس مجلس داده بود؛ گزارشی یکسویه با رویکردی عصبی و فاقد منطق و استدلال تنظیم و منتشر نماید. برای تنویر افکار عمومی لازم‌به‌ذکر است که سردبیر و مجری برنامه دستخط در پاسخ به اظهارات «مشاور فرهنگی رییس مجلس» نوشته بود: «جناب آقای دکتر قالیباف، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی؛ تابه‌حال این افتخار را داشته‌ام در برنامه‌های تلویزیونی مختلفی میزبان شما باشم که آخرین آن‌ها گفت‌وگو با جنابعالی در برنامه دستخط در آذر98 پیش از انتخابات مجلس یازدهم بود که بیش از سه ساعت طول کشید و شما را در این گفت‌وگوها فردی با سعه صدر و نقدپذیر یافتم اما ای کاش چنین روحیه‌ای در وجود مشاوران نزدیک شما هم بود -یا بهتر بگویم به اندازه شما بود- متاسفانه برخی مشاوران موثر شما با تنگ‌نظری‌های شدید باعث شدند یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های گفت‌وگوی جنابعالی با دستخط درباره غفلت یکی از معاونان سابق شما در شهرداری پخش نشود. بخشی که می‌توانست به رفع برخی ابهامات در این زمینه کمک کند. بنده این نوع نگاه تنگ‌نظرانه را خدمت به کارگزاران نظام نمی‌دانم، چراکه نخستین گام برای اصلاح اوضاع و تحول سازنده در مدیریت کشور، پذیرفتن نقاط ضعف در رویه‌های گذشته است.
امروز همین مشاور شما بنده را همنوا با ضدانقلاب خواندند که در دستخط این هفته از آقای سروری پرسیدم که برای نظارت بیشتر شهرداری و جلوگیری از تکرار خاطره‌ای تلخ در دوران پرافتخار 12ساله خدمت آقای قالیباف که کام خود او را هم تلخ کرد، چه می‌خواهید بکنید؟ و پیشنهاد دادم کمیته‌ای از شورای شهر حتی برای نظارت بر اعضای شورای شهر جدید تشکیل شود، چراکه هیچ‌کدام از ما مصون از خطا نیستیم. آقای دکتر، من و همکارانم در دستخط تنها براساس منافع و مصالح مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده و از این نوازش‌ها بیم نداریم؛ اما تقاضا می‌کنم در این دوره‌ای که مردم به تحول انقلابی در مدیریت کشور و اصلاح امور دل بسته‌اند با فاصله‌گذاری از این نوع نگاه‌های تنگ‌نظرانه، افکار عمومی را به این مسیر جدید امیدوارتر بفرمایید. ان‌شاءالله.»
درج نشدن این پاسخ در گزارش «صبح‌نو» چه «علتش یکطرفه به قاضی رفتن» بوده یا «خطای روزنامه‌نگاری»؛ امید داریم با درج جوابیه ذهن مخاطبان این روزنامه را درخصوص این ماجرا روشن سازد؛ ماجرایی که بیشتر به خیال‌پردازی‌هایی در کنج عزلت و نقشه کشیدن‌ها و دشمن‌سازی‌هایی بی‌دلیل شبیه است تا دغدغه‌مندی، غیرت داشتن بر یاران انقلاب یا حتی آماده بودن برای تحول انقلابی.
شاید اگر همکاران «صبح‌نو» وقتی توییت جناب مشاور فرهنگی را می‌دیدند یا به ایشان گفته شده بود آن توییت را ببینند، اظهارنظرها ذیل آن توییت را هم می‌دیدند تا قضاوت‌شان حداقل کمی حقیقت‌نمایی هم داشت. به قول سید عزیز مقاومت، سیدحسن نصرالله در سخنرانی در کنفرانس «تجدید گفتمان رسانه‌ای و مدیریت رویارویی»، «صداقت» مهم‌ترین نقطه قوت رسانه‌های محور مقاومت است. امیدواریم در دورانی که کشور با معضلات گوناگون داخلی و خارجی دست‌وپنجه نرم می‌کند، از این عنصر کلیدی که رسانه‌های کشور را تعریف می‌کند، غافل نباشیم و عامل باشیم به آنچه نیاز امروز جامعه و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. انقلابی بودن و انقلابی ماندن به شعار نیست و تنگ‌کردن حلقه خدمتگزاران به این مرز و بوم با نگاه‌های قبیله‌ای، عصبی و پرآشوب جز خسران آورده دیگری نخواهد داشت.
یک رسانه انقلابی هیچگاه با نگاه ماکیاولیستی و این دیدگاه که هدف وسیله را توجیه می‌کند عامل خیر و ثواب و صلاح نخواهد بود. امید آنکه در دوران تحول انقلابی و در زمانی که کشور بیش از هر زمان دیگری احتیاج به آرامش، همفکری و هم‌افزایی دارد، در برابر معاندان گل به خودی نزنیم؛ چراکه هر جای این کشتی را که بر آن سواریم، سوراخ کنیم، غرق دسته‌جمعی را رقم خواهیم زد.
پی‌نوشت: روزنامه «صبح نو» به واسطه این‌که تهمتی به آقای رنجبران نزده بود از نظر قانونی الزامی به درج این جوابیه نداشت اما به واسطه این‌که مردم قضاوت بهتری درباره دلایل اصلاح نشدن ساختار صداوسیما داشته باشند این جوابیه را درج کرد تا با ادبیات برخی مدیران آن سازمان آشنا شوند که چگونه یک رسانه را به رویکرد ماکیاو لیستی متهم می‌کند. حتما قضاوت با مردم است بعد از این‌که توضیحات روزنامه «صبح نو» را هم خواندند.

captcha
شماره‌های پیشین