sobhe-no.ir
1212
سه شنبه، ۲۲ تیر ۱۴۰۰
10
چرا برخی از ملت‌ها از قهرمان‌نشدن انگلیس خوشحال شدند؟

شکست در خانه

این شاخص‌ترین کری‌خوانی متداول بین هواداران فوتبال سایر کشورهای اروپایی در پاسخ به سه‌شیرهاست و شعاری که شاید به‌اشتباه برای تیم ملی انگلستان انتخاب شده است. انگلیس با یکی از بهترین تیم‌های تاریخ خودش برای نخستین‌بار به فینال یورو رسید تا بوریس جانسون هم شعار همیشگی را تکرار کند: وقتش رسیده که جام به خانه بازگردد.

یادداشت

جهان، بریتانیای استعمارگر را فراموش نمی‌کند

امیــر حاج‌رضایی

صبح نو

چرا برخی از ملت‌ها از قهرمان‌نشدن انگلیس خوشحال شدند؟

شکست در خانه

این شاخص‌ترین کری‌خوانی متداول بین هواداران فوتبال سایر کشورهای اروپایی در پاسخ به سه‌شیرهاست و شعاری که شاید به‌اشتباه برای تیم ملی انگلستان انتخاب شده است. انگلیس با یکی از بهترین تیم‌های تاریخ خودش برای نخستین‌بار به فینال یورو رسید تا بوریس جانسون هم شعار همیشگی را تکرار کند: وقتش رسیده که جام به خانه بازگردد.

اما فینال جذاب و نفسگیر یورو حکایت دیگری داشت؛ حتی زمانی که انگلیسی‌ها با زودهنگام‌ترین گل تاریخ فینال‌های یورو از حریف خودشان پیش افتادند و حدود 60دقیقه قهرمان اروپا بودند اما در نهایت بازی با تساوی تمام شد و در ضربات پنالتی این ایتالیا بود که توانست دومین قهرمانی تاریخ خودش در جام‌ملت‌های اروپا را به ثبت برساند. انگلستان برای اولین‌بار به فینال یورو راه یافت اما رویای قهرمانی و رسیدن به جام؛ شاید وقتی دیگر. فوتبال‌دوستان انگلیسی همواره از پرحاشیه‌ترین هواداران فوتبال در مسابقات ملی و باشگاهی به شمار می‌روند و این‌بار ملی‌پوشان رنگین‌پوست انگلستان از توهین‌های آن‌ها در امان نماندند. بعد از ناکامی در فینال یورو، تیفوسی‌ها به سه بازیکن سیاه‌پوست تیم توهین نژادپرستانه کردند که این اقدام با واکنش اتحادیه فوتبال این کشور همراه شد.
سانچو، راشفورد و ساکا پنالتی‎های خودشان را در این بازی از دست دادند. هواداران خشمگین انگلیس بعد از بازی در صفحات مجازی به این سه بازیکن توهین نژادپرستانه کردند. آن‌ها از ایموجی میمون برای این سه بازیکن استفاده کردند.
همانطورکه انتظار می‌رفت، بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس هم توهین نژادپرستانه به بازیکنان رنگین‌پوست این تیم بعد از شکست در فینال یورو را محکوم کرد. با وجود این، اقدام انگلیسی‌ها واکنش گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته و حتی احتمال ورود اتحادیه فوتبال یوفا به این موضوع نیز وجود دارد. رسانه‌های جهان مطابق معمول این اقدام هواداران تیفوسی تیم‌ملی انگلیس را به‌شدت محکوم کردند. در روزهای گذشته، یادداشت‌های تندی علیه روح نژادپرستی حاکم بر فوتبال انگلیس در رسانه‌های جهان منتشر شد و اتفاقی که پیش از این در لیگ برتر فوتبال جزیره نیز بارها مشاهده شده است.
 
از اندوه ویمبلی تا جشن در سرزمین چکمه
فینال یورو همانطورکه انتظار می‎رفت یکی از سوژه‌های جذاب موردنظر در رسانه‌های جهان بود. تقابل دو کشور و دو سبک متفاوت و البته جذاب فوتبال در فینال جام‌ملت‌ها مورد‌توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت و قهرمانی ایتالیا، تیتر نخست روزنامه‌های جهان در روز گذشته بود. 


روزنامه فرانسوی لوفیگارو در این‌باره نوشت: پاداشی برای تولد دوباره یک شگفتی برای ناسیوناله، تیم‌ملی ایتالیا. ۵۳سال پس از نخستین برد شگفت‌انگیز، ایتالیا پاداش خود را دریافت کرد. یک - یک مساوی و بعد دو -سه پنالتی، رویای انگلیس را از هم پاشید. دروازه‌بان ایتالیا بهترین بازیکن شد. «لوموند»، روزنامه دیگر فرانسه عنوان نخست خود را به فینال اروپا اختصاص داد: در پایان دلهره و دلواپسی، ایتالیا دومین جام را برد.
«آل‌پائیس» اسپانیا نوشت: دگرگونی به کمال رسید، ایتالیا جام قهرمانی اروپا را نصیب خود کرد. روزنامه اسپانیایی‌زبان «مارکا» نیز عکس نخست خود را به لحظه بالا بردن جام قهرمانی یورو۲۰۲۰ به دست «جورجو کیه لینی» کاپیتان تیم‌ملی ایتالیا اختصاص داده و از واژه «Wembleyazo» به معمای فتح ویمبلی برای تیتر اصلی استفاده کرده است.
اما انگلیسی‌ها همانطورکه انتظار می‎رفت واکنش کاملا متفاوتی از خود نشان دادند. روزنامه «گاردین» انگلیس در این‌باره نوشت: «ایتالیا رویاهای انگلیس را درهم کوبید، با بردی حاصل پنالتی‌ها. انگشت اتهام به‌سوی مربی انگلیس رفت برای چیدمان پنالتی‌زنان در برابر ایتالیا. او گفت می‌پذیرم.»
بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس و ویلیام، شاهزاده انگلیس باخت را با قلبی شکسته پذیرفته و از بازیکنان شکست‌خورده انگلیس تجلیل کردند. «دیلی اکسپرس» هم در این‌باره‌ نوشت: آزار داد اما ما به شما می‌بالیم. تیتر «دیلی‌میل» با عنوان: «با اشک پایان گرفت» در بین رسانه‌های انگلیسی مورد توجه قرار گرفت، همچنین «تلگراف» با تیتر: «نهایت درد».
در سوی دیگر، روزنامه‌های ایتالیایی یکی از تاریخی‌ترین روزهای خود را با تیترهای جذاب و حماسی پشت سر گذاشتند. اروپا از آن ماست، این داستان یک شکوه است، مانچینی: به این آبی‌ها می‌بالم، باورنکردنی بود و این سرمربی در پشت یک شاهکار است، میراث تیمی که برای شگفتی دوباره ساخته شده بود، اینجا این‌ها قهرمان ویمبلی بودند ازجمله تیترهایی بود که در پرفروش‌ترین شماره روزنامه‌های صبح ایتالیا به چشم می‌خورد و شادی و پایکوبی صدها هزار نفر در سرزمین چکمه درست یک‌سال پس از اندوه بی‌پایان کرونا.
هزاران ایتالیایی سال گذشته قربانی شیوع گسترده کرونا در این کشور بودند و کابوس خانه‌های عزاداری که پس از جنگ‌جهانی چنین فاجعه بزرگی را به یاد نداشت. درست یک‌سال بعد، حالا ایتالیا به دومین قهرمانی تاریخ خودش در یورو رسیده، سرزمین چکمه از بحران کرونا عبور کرده و مردمان فوتبال‌دوست این کشور قهرمانی بزرگ را در خیابان‌های رم، میلان، تورین، فلورانس و نیز و سایر شهرها جشن می‌گیرند.
 
مانچینی در قامت والس اسکاتلند
بیشتر رسانه‌های جهان به فینال یورو و تقابل انگلستان و ایتالیا نگاه سیاسی نداشتند، برخلاف مسابقه حساس مرحله یک‌چهارم نهایی بین انگلیس و آلمان که به جنگ دانکرک و یکی از معروف‌ترین  نبردهای تاریخ جنگ جهانی دوم بین متفقین و متحدین تشبیه شده بود.  با وجود این، نگاه اسکاتلندی‌ها به حضور انگلستان در فینال همچنان با رویکرد سیاسی و انتقامی همراه بود.
تیتر جنجالی روزنامه‌های اسکاتلند که مانچینی، سرمربی ایتالیا را در قامت ویلیام والاس، قهرمان آزادی‌خواه اسکاتلند در تقابل با ارتش انگلستان به تصویر کشیده بود، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت.
روزنامه «نشنال گلاسکو» که از استقلال این کشور از انگلیس حمایت می‌کند، با تشبیه مانچینی و والاس، قهرمان فیلم معروف «شجاع‌دل» نوشته بود: «نجات‌مان بده روبرتو، تو آخرین امید ما هستی. نمی‌توانیم کری‌های‌شان را برای 55سال دیگر تحمل کنیم.» تصویر روبرتو مانچینی روی جلد این روزنامه و روی چهره مل‌گیبسون در فیلم معروف شجاع‌دل مونتاژ شده بود؛ شخصیتی که در آن فیلم باعث غرور و افتخار اسکاتلندی‌ها برابر انگلیس به شمار می‌رفت.
و آرزوی اسکاتلندی‌ها برای انتقام از استعمارگر پیر در فینال محقق شد. آن‌ها پس از مردم ایتالیا، دومین ملت شاد جهان هستند که از شکست انگلیس در فینال خوشحال‌اند. روزنامه‌های اسکاتلند در گزارش‌های بعد از بازی نتوانسته‌اند شادی خود از شکست انگلیس را پنهان کنند. تیترهایی همچون: تیم شایسته‌تر پیروز شد یا جام هیچ‌وقت به خانه نمی‌رسد به‌خوبی نشان می‌داد که کمتر کسی در این کشور از شکست انگلستان ناراحت شده است. حتی گروهی از فوتبال‌دوستان اسکاتلندی هم شکست انگلیس در فینال را جشن گرفتند. هواداران فوتبال در آرژانتین و خصوصا برخی طرفداران متعصب دیه‌گو مارادونا هم از شکست انگلیسی‌ها در فضای مجازی و صفحات شخصی خودش اظهار خوشحالی کردند. حتی بخش قابل‌توجهی از ایرلندی‌ها هم از دیگر مردمان خوشحال جهان در پس شکست انگلیس بودند، نفرت کهنه از منازعات تاریخی و سیاسی که در رویدادهای اینچنینی به‌وضوح دیده می‌شود. با وجود این، انگلیس جدید تیم شایسته و قدرتمندی است که برای حضور در جام‌جهانی2022 و پایان دادن به طلسم ناکامی‌ها تلاش می‎کند.

captcha
شماره‌های پیشین