sobhe-no.ir
1212
سه شنبه، ۲۲ تیر ۱۴۰۰
1
رسانه‌های منطقه از گشایش صفحه تازه‌ای در روابط ایران و مصر خبر می‌دهند

پوست‌اندازی سیاست خارجی قاهره؟

روح‌الله فرقانی / پس از آنکه اخباری مبنی بر مذاکرات تهران و ریاض در منطقه سبز بغداد رسانه‌ای شد و طرفین بر ادامه گفتمان دیپلماتیک تاکید کردند، اکنون یک روزنامه قطری از رایزنی‌ میان مصر و ایران با هدف بهبود روابط میان دو کشور و دستیابی به دیدگاه‌هایی نزدیک درباره برخی پرونده‌های منطقه‌ای خبر داد. نشست‌های مقدماتی که به ایجاد برخی رویکردهای جدید منجر شد و مهم‌ترین آن‌ها برقراری روابطی متوازن و ایجاد کانال‌های ارتباطی مشخص و دائم با هدف هماهنگی در مسائل گوناگون به‌منظور جلوگیری از هرگونه تنش و تضاد منافع ملی طرفین عنوان شد.

جوابیه روابط عمومی صدا وسیما خطاب به «صبح نو»

یک‌طرفه به قاضی رفتید

جوابیه ای خطاب به جوابیه روابط عمومی صدا و سیما به «صبح نو »

صدا وسیما نیاز به اصلاح دارد

سالهاست که دلسوزان عرصه رسانه و فرهنگ و سیاست، انتقاداتی جدی نسبت به رویکرد محافظه کارانه و نقد ناپذیرانه صدا و سیما دارند اما تو گویی برخی رسانه ملی هیچگاه قصد جدی برای تغییر رویه های خود نداشته است. یکی از این رویه های نا درست و بی پشتو انه که مع الاسف غالب گشته، برابری انگاری میان شانیت یک برنامه معمولی با اعتبار کل رسانه ملی و سپرگرفتن پشت آبروی صداوسیما با اهداف سیاسی است. این رویه اشتباه و خام اندیشانه که مدتی است مدیر روابط عمومی صداوسیما آن را در پیش گرفته، روزنامه «صبح نو» را بر آن داشته با هدف اصلاح، بار دیگر موارد از پیش‌گفته شده را بار دیگر گوشزد نماید. صداوسیما بزرگ ترین و تاثیرگذارترین رسانه در ایران است و بنابراین و مطابق کلام امام خمینی؟ره؟ باید برای تنویر افکار عمومی به سان دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی عمل کند. دشمنان نظام و انقلاب در صدد هستند تا جایگاه سترگ و بزرگ رسانه ملی را کسری بخشند و به خیال خود، آن را از اعتبار ساقط کنند اما با وجود موانع و بدخواهی های زیاد، صداوسیما کماکان از جایگاهی ذی نفوذ در اذهان عمومی جامعه برخوردار است. این جایگاه رشک برانگیز، ابدا دلسوزان را مانع نمی‌شود که از پنجره خیرخواهی، حنجره نسایند و با صدای بلند از رفتارهای هزینه‌زای برخی مدیران ،،، فریاد اعتراض سر ندهند.

چرا برخی از ملت‌ها از قهرمان‌نشدن انگلیس خوشحال شدند؟

شکست در خانه

این شاخص‌ترین کری‌خوانی متداول بین هواداران فوتبال سایر کشورهای اروپایی در پاسخ به سه‌شیرهاست و شعاری که شاید به‌اشتباه برای تیم ملی انگلستان انتخاب شده است. انگلیس با یکی از بهترین تیم‌های تاریخ خودش برای نخستین‌بار به فینال یورو رسید تا بوریس جانسون هم شعار همیشگی را تکرار کند: وقتش رسیده که جام به خانه بازگردد.

یادداشت

جهان، بریتانیای استعمارگر را فراموش نمی‌کند

امیــر حاج‌رضایی

گزارش «صبح‌نو» درباره پشت‌پرده گرانی لبنیات را بخوانید

شنای مافیا در بازار لبنیات

دومینوی گرانی‌ها به لبنیات رسید. دیگر روند گرانی‌ها برای جامعه به‌ویژه اقشار ضعیف یک عادت شده است و روزبه‌روز فشار بیشتری را متحمل می‌شوند. این در حالی است که برخورد مسوولان دولت تدبیر و امید با سختی‌ها و مشکلات تامین مایحتاج سفره مردم همواره با نیش و کنایه و اهمال‌کاری بوده که برای مردم آزاردهنده است. در حالی لبنیات ۷۰درصد گران می‌شود که از رییس‌جمهور تا وزیر و معاونانش قول داده بودند قیمت‌ها افزایش پیدا نکند ولی تقریبا تمام اجناس در بازار افزایش بیش از صددرصد داشته‌اند. همچنین گمانه‌زنی‌هایی درباره وجود مافیا و عوامل گرانی در داخل دولت به گوش می‌رسد. نمونه بارز میزان اهمیت مشکلات معیشتی مردم برای دولت دوازدهم را می‌توان در صحبت‌های مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران با وزیر جهاد کشاورزی دید. به گفته این مقام مسوول، او به وزیر گفته که به فکر سفره مردم باشند و آقای وزیر هم در پاسخ گفته «من بهزیستی نیستم.» به‌هرحال قیمت مرغ، حبوبات و لبنیات و همه اقلام موردنیاز زندگی روزبه‌روز افزایش پیدا می‌کند و باید قبل از مرگ سهراب برایش نوشدارویی یافت.

گزارش «صبح‌نو» درباره دلایل رفتارهای دور از انتظار برخی جوانان را بخوانید

مورد عجیب هلیا

علی جواهری / هلیا» دختر دهه هشتادی است که فیلم قمه‌کشی‌اش در یک بوستان دست‌به‌دست می‌شود. محتویات این فیلم وقاحتی را به نمایش می‌گذارد که واکنش‌های بسیاری را در پی داشته است. دهه هشتادی‌ها نوجوان‌هایی هستند که هرازچندگاهی با کارهای عجیب و غیرمتعارف در صدر خبرهای روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرند. نوجوان‌هایی مثل همان دو دختر اصفهانی که قبل از خودکشی از خودشان فیلم سلفی گرفتند یا همان جماعت دوهزارنفری که در یکی از پاساژهای معروف پایتخت قرار دورهمی گذاشتند. دهه هشتادی‌ها قبل از آن هم خودشان را نشان داده بودند، همان‌هایی که خیابان را برای مراسم تشییع یکی از خواننده‌های پاپ بند آوردند یا با یک قرار آب‌بازی دسته‌جمعی، خودشان را به یکی از پارک‌های تهران رساندند. این اما همه ماجرا نیست، آن‌ها حاکمان مطلق دنیای مجازی هستند، جزءبه‌جزء زندگی‌شان را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند و حضور فعالی در صفحات چهره‌های مشهور و سلبریتی دارند و حالا دخترک قمه‌کش دهه هشتادی در صدر خبرها قرار گرفته است. این یک واقعیت است که دهه هشتادی‌ها دنیای دیگری دارند و به نظر می‌رسد مسیر دیگری را می‌پیمایند و فضای مجازی هم به کنارشان آمده و حتی نوع گفتمان‌شان را هم تغییر داده است. اما سوال اینجاست که این فیلم و اتفاقاتی که از نسل دهه80 شاهدش هستیم چه چیزهایی را به نمایش می‌گذارد؟ «صبح‌نو» برای پاسخ به این سوال با دکتر «بهاره همت‌پور» استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی گفت‌وگو کرده است.

قالیباف در مراسم رونمایی از اپلیکیشن «همدم»:

فرزند زمان خود باشیم

مراسم رونمایی از اپلیکیشن «همدم» صبح دیروز در موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی «تبیان» با حضور محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام قمی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی رونمایی شد. نخستین روز ماه ذی‌الحجه که مصادف با سالروز ازدواج حضرت علی ؟ع؟ و حضرت زهرا ؟سها؟ است به نام «روز ازدواج» نامگذاری شده‌ و همین مناسبت فرصت خوبی بود تا از اپلیکیشن «همدم» رونمایی شود. این نرم‌افزار نخستین ابزار رسمی و مجوزدار در همسریابی و مشاوره ازدواج است که از سوی موسسه فرهنگی رسانه‌ای تبیان رونمایی شد.

گزارش

بهانه‌های آخر ظریف

سرمقاله

کرونای سرگردان

شماره‌های پیشین