sobhe-no.ir
1211
دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۴۰۰
13
«صبح‌نو» از تشکیل انجمن صنفی سراسری کارگردانان تئاتر گزارش می‌دهد

وظیفه صنف، ایجاد مطالبه‌گری است

دوران کرونا را می‌توان یکی از بحرانی‌ترین دوره‌ها برای اهالی تئاتر دانست. تئاتر در شرایط معمول نیز زیاد موردتوجه مسوولان نبود اما کرونا باعث شد سخت‌ترین شرایط بر هنرمندان این عرصه تحمیل شده و حتی بیمه بیکاری نیز به آن‌ها تعلق نگیرد. تئاتر در شرایط نارنجی امکان فعالیت نداشت و بودجه‌ای نیز برای ضرر و زیان‌های این مدت در اختیار اهالی آن قرار نگرفت. دلیل مهم این امر ثبت نبودن تئاتر به‌عنوان یک شغل بود که این اتفاق در فروردین‌ماه امسال رخ داد و تئاتر به‌عنوان شغل رسمیت پیدا کرد. در این شرایط، کانون کارگردانان خانه تئاتر، تبدیل شدن به صنفی مستقل را تنها راه چاره دانسته و برای پیشبرد اهداف خود و امکان ارائه خدمات بیشتر به هنرمندانش، این انجمن تصمیم گرفت از خانه تئاتر جدا شده و انجمن صنفی مستقلی را تشکیل دهد.

خبر

صبح نو

خبر

کتابی ویژه رییس‌جمهور منتخب
کتاب «وظایف نهادهای حاکمیتی در قبال مفاسد اقتصادی» بر مبنای سیره حکومتی حضرت امیر؟ع؟در انتشارات «قدر ولایت» منتشر شد. به گزارش «صبح‌نو»، «وظایف نهادهای حاکمیتی در قبال مفاسد اقتصادی» به مساله مهم مبارزه با مفاسد اقتصادی و وظیفه نهادهای حکومتی در این مبارزه پرداخته و سیره حکومتی 
امام‌علی ؟ع؟را مبنای خود قرار داده است.
این بررسی در چهار فصل انجام شده است. در فصل اول، با سیره امیرالمومنین علی ؟ع؟در مبارزه با مفاسد اقتصادی و مولفه‌های پیشگیری از این مفاسد، موانع اجرای عدالت اجتماعی و اقتصادی، برقراری نظام نظارت و بازرسی آشنا می‌شویم.
در فصل دوم، وظایف نهادهای اجرایی و مدیریتی در قبال مفاسد اقتصادی در دو گفتار؛ یکی گفتار برقراری نظام شایسته‌سالاری در انتخاب‌ها و انتصاب‌ها و شاخص‌های شایسته‌سالاری و دیگری، گفتاری در پرهیز از ویژه‌خواری و انواع و اقسام انحصارطلبی و رانت‌خواری بررسی 
شده است.
در فصل سوم، وظایف دستگاه قضایی در قبال مفاسد اقتصادی در دو گفتار «مبارزه قاطع و سریع با مدیران فاسد» و «اصلاح نظام ساختاری دستگاه قضا» بررسی شده است.
در فصل چهارم، وظایف مجلس قانون‌گذار در قبال مفاسد اقتصادی و وضع قوانین شفاف ضد فساد و در راستای اصلاح مدیران اداری و اقتصادی کنکاش شده است. در پایان هر فصل نیز جمع‌بندی مطالب فصل ارائه شده است.
در بخشی از مقدمه کتاب درباره فلسفه تالیف و جهت‌گیری مطالب کتاب می‌خوانیم:
«رسالت این تحقیق این است که ابعاد و زوایای مفاسد اقتصادی را که در جمهوری اسلامی در 40سال گذشته اتفاق افتاده است، بررسی کند و براساس سیره عملی حضرت علی؟ع؟راهکارهایی برای برون‌رفت از این وضعیت ارائه دهد. به همین دلیل، ما به حوزه‌های مختلف تقنینی، قضایی و اجرایی پرداختیم تا نشان دهیم که مفاسد فقط در حوزه اجرا اتفاق نمی‌افتد، بلکه در بخش قضا و تقنین نیز فساد اتفاق می‌افتد.»
این کتاب به قلم حجت‌الاسلام امید چناری تالیف شده است و ازسوی موسسه فرهنگی هنری قدرولایت در قطع رقعی و330صفحه و با قیمت 40هزار تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان به مطالعه این کتاب که موضوع روز در جمهوری اسلامی است، می‌توانند برای سفارش و دریافت پستی با شماره‌66411151  تماس حاصل کنند.
 
جنگ 33روزه لبنان تا جنگ داخلی اسپانیا در «این هفته در تاریخ»
 برنامه «این هفته در تاریخ» شبکه هیسپان‌تی‌وی در این قسمت به موضوعات جنگ 33روزه لبنان، جنگ فوتبال،‌ کودتا در بولیوی و جنگ داخلی اسپانیا می‌پردازد. به گزارش روابط‌عمومی شبکه هیسپان تی‌وی، «این هفته در تاری»
 (Esta semana en la historia)  که هر هفته به مرور مهم‌ترین اتفاقات تاریخ اشاره دارد و رویدادهای مرتبط را با استفاده از تصاویر آرشیوی و نریشن توضیح می‌دهد، در این قسمت موضوعات جنگ 33روزه لبنان در سال2006، جنگ فوتبال در سال1969، کودتای بولیوی در سال1980 و جنگ داخلی اسپانیا در سال1936 را برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان خود به تصویر می‌کشد. «این هفته در تاریخ» کاری از واحد تولید برنامه‌های شبکه هیسپان تی‌وی است که  از دوشنبه هر هفته تا یکشنبه هفته بعد در چند نوبت از شبکه هیسپان‌تی‌وی پخش می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین