sobhe-no.ir
1211
دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۴۰۰
12
«صبح‌نو» از سریال‌های ابرقهرمانی جدید گزارش می‌دهد

یک تازه‌وارد ریشه‌دار

سال‌هاست که سریال‌سازی در دنیا به یک صنعت پررونق تبدیل شده است. این پدیده تاحدی پیش‌رفته که در جاهایی تنه‌به‌تنه با سینما رقابت کرده و حتی بسیاری از سینماگران مشهور را برای حضور در این بخش وسوسه کرده است. درست است که تولید و پخش سریال سال‌هاست که در دنیا پررونق است اما انگار کرونا هم کم و بیش به این جریان کمک کرده است؛ یعنی نه‌تنها روند تولید مجموعه‌های داستانی کند نشده، بلکه خیل قابل‌‌توجهی از سریال‌ها با موضوعات و ژانرهای مختلف تولید یا در دست ساخت است. ایمنی بستر پخش یکی از دلایل اصلی روی خوش به این مساله است. سریال‌ها برخلاف فیلم‌های سینمایی نیازی به اکران در سینما و محدودیت‌های کرونایی در پخش نیستند. اما اگر کرونا را کنار بگذاریم متوجه می‌شویم که مساله بسیار بزرگ‌تر از این حرف‌هاست. در دو، سه سال اخیر بسیاری از غول‌های رسانه‌ای وارد معرکه تولید یا پخش سریال‌ها شده‌اند.

اختتامیه جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی برگزار شد

اجرای صحنه آخر

صبح نو

اختتامیه جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی برگزار شد

اجرای صحنه آخر

برگزیدگان بخش‌های مختلف بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران معرفی شدند. به گزارش روابط‌عمومی بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران، آیین اختتامیه و معرفی برگزیدگان بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران شنبه‌شب ۱۹تیرماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، کیوان ساکت‌اف، مجری برنامه با عذرخواهی از هنرمندان جوانی که به‌دلیل شرایط رعایت پروتکل‌های کرونا امکان میزبانی از آن‌ها در سالن وجود نداشت، بیان کرد: خدا را شکر می‌کنیم که این جشنواره بالاخره با یک سال تاخیر برگزار شد. ما می‌خواهیم پرچم تئاتر دانشگاهی ایران همچنان بر فراز باشد.
در ادامه مجتبی جدی، دبیر بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران عنوان کرد: به همه دانشجویان عزیز و هم‌دانشگاهی‌هایم و همه مهمانان گرانقدر خوشامد می‌گویم. به رسم ادب از همه کسانی که بعد از وقفه ایجادشده دست‌به‌دست هم دادند تا چراغ این جشنواره روشن بماند، تشکر می‌کنم. وی افزود: می‌دانم که دانشجویان برای رساندن کارهای‌شان به این جشنواره چقدر سختی کشیدند. در شرایط دشواری تمرین کردند و امیدوارم کم‌وکاستی‌ها را بر من ببخشند. همچنین از همه معاونان و هیات‌های انتخاب و داوری، مدیران مراکز و سالن‌ها، مترجمان و ناشران همراه، بانک رفاه کارگران، نوید محمدزاده و هادی حجازی‌فر که بخشی از جوایز و کمک‌هزینه‌های جشنواره را تقبل کردند، تشکر کنم.
دبیر جشنواره خاطرنشان کرد: همچنین باید از سایر داوران و عزیزان و امیرحسین حریری، مدیر تالار مولوی که از یک‌ماه قبل از برگزاری این تالار را برای برگزاری بهتر تعطیل کرد، نیز تقدیر کنم.
محمدهادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تقدیر از هیات‌های انتخاب، داوری و همه دست‌اندرکاران جشنواره تئاتر دانشگاهی بیان کرد: امیدواریم همه کمک کنیم تا این رویداد در سپهر دانشگاهی ایران بدرخشد. امروز روز فرخنده‌ای است و ما وامدار مهرورزی و صبوری همه دانشجویان و همراهان جشنواره هستیم.
وی ادامه داد: از نوید محمدزاده و هادی حجازی‌فر برای حمایت‌شان از جشنواره تئاتر دانشگاهی تشکر ویژه دارم. در تئاتر دانشگاهی تکامل شخصیتی صورت می‌گیرد تا ما نسبت‌به هویت جامعه‌مان بی‌تفاوت نباشیم. اگر این تئاتر آرمان‌ساز است به‌دلیل جریان‌سازی آن در فضای تئاتری کشور برمی‌گردد. ان‌شاءالله بتوانیم در اولین فرصت دبیرخانه ثابت جشنواره را راه‌اندازی کنیم.
در ادامه مهدی آشنا، کیارش مسیبی، فرهاد فزونی و مصطفی مرادیان داوران بخش‌های عکس، پوستر، ماکت و اسکیس صحنه به روی سن رفته و جوایز این بخش را اعلام کردند.
بخش بعدی اهدای جوایز به بخش ترجمه اختصاص داشت و جوایز بخش پژوهش (جایزه استاد ناظرزاده کرمانی)  نیز در نوبت بعدی اعلام شد و برای اهدای جوایز این بخش بهنام نوایی و محمدهادی عسکری روی سن آمدند. در ادامه با معرفی نامزدهای بخش نمایشنامه محمد مساوات، پیام لاریان و مجتبی جدی به روی سن آمدند.
مجتبی جدی قبل از اهدای جوایز این بخش از چاپ مجموعه نمایشنامه‌های چهار دوره از جشنواره از دوره ۲۰ تا ۲۳ این رویداد ازسوی نشر «مات» خبر داد. امید سعیدی و امیر باباشهابی در ادامه اجرای یک بخش نمایشی در اختتامیه را برعهده داشتند.
 
برگزیدگان جشنواره
برگزیدگان بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به شرح زیر معرفی شدند:
عکس: لوح تقدیر و جایزه نقدی: آیناز فرهادی برای نمایش «ساختن» و ردریک آراکلیان برای نمایش «سنتز»، تندیس و جایزه نقدی: فائزه کرم‌نوری برای نمایش «پاپ ژپتو».
پوستر: لوح تقدیر و جایزه نقدی: مریم نادری برای نمایش «ساختن» و سیدمهدی موسوی برای نمایش «هملت»، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمدعلی فقیهی برای نمایش «مورچه‌ها».
ماکت: لوح تقدیر و جایزه نقدی: حسین کاظمی برای نمایش «هملت» و ژاسمین قائمی‌پور برای 
«خانه عروسک»، دیپلم افتخار، تندیس و جایزه نقدی: مهسا اسمعیل‌زاده برای نمایش «جن‌زدگان».
اسکیس صحنه: لوح تقدیر و جایزه نقدی: مهدیه عزیزمحمدی برای نمایش «آتش‌سوزی‌ها»، دیپلم افتخار و تندیس: کیمیا فتاح‌الجنان برای نمایش «ستوان اینیشمور» و کیمیا توکل‌نیا برای نمایش «ریچارد سوم».
بخش ترجمه: لوح تقدیر و جایزه نقدی: یاسمن رسولی و محمد اوحدی‌حائری برای نمایشنامه «گلوریا و شاهزاده هامبورگ».
در این بخش هیات‌داوران هیچ‌یک از آثار را شایسته دریافت تندیس ندانستند.
بخش پژوهش (جایزه دکتر ناظم‌زاده کرمانی): تندیس جشنواره: محمد اوحدی‌حائری برای مقاله «تئاتر، ایدئولوژی و پیوند آن با واکنش اجتماعی» دیپلم افتخار و جایزه نقدی: علیرضا طاهری برای مقاله «کارگردان طعم اجرا را بیرون می‌کشد».
بخش نمایشنامه (جایزه زنده‌یاد اکبر رادی): لوح تقدیر و جایزه نقدی: ارژنگ طالبی‌نژاد برای نمایشنامه «تنهاترین ماهی اقیانوس».
دیپلم افتخار و تندیس جشنواره و جایزه نقدی: مصطفی فراهانی برای نمایشنامه «شب».
بخش «زیستن در شهر»: لوح تقدیر و جایزه نقدی: مریم خلیلی برای نمایش «هفت تا نه و نیم»، امید بیگی برای نمایش«qrcode»، سحر یوسف‌زاده برای نمایش «بایگانی»، علیرضا خسروآبادی برای نمایش 
«نمایش و فرزندان او»، آرش حیدری برای نمایش «جای خالی»، تینا یونس‌تبار برای نمایش«parhesia»، وهاب ناصری‌منش برای نمایش «اینطور»، ندا تسلیمیان برای نمایش «مصادره به مطلوب»، مینا رمضانی و مونا تشکری‌نیا برای نمایش «خودم را اینگونه می‌شمارم»، فربد پاریاب‌زادگان برای نمایش «افتاده»، تارا یونس‌تبار برای نمایش «آواز سینه‌سرخ سینه بر سیخ».
بخش تجربه‌های اجرا: لوح تقدیر و جایزه نقدی: محمدرضا دهقان برای نمایش «بی در کجا» دیپلم افتخار و تندیس جشنواره: حسین قاسمی هنر برای نمایش «سایکوسیس» فرزانه جعفرنیا برای نمایش «همانند» بخش طراحی گریم، هیات داوران با احترام به طرح گریم نمایش «پاپ ژپتو» هیچ اثری را شایسته تقدیر ندانستند.
بخش طراحی موسیقی: لوح تقدیر و جایزه نقدی: مهدی زمانی برای نمایش «ساختن».
بخش طراحی نور: لوح تقدیر و جایزه نقدی: 
نیلوفر نقیب‌ساداتی و محمدرضا رحمتی برای نمایش «پاپ ژپتو»، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره: 
مهران کریمی برای نمایش «کریم».
بخش طراحی لباس: دیپلم افتخار و تندیس جشنواره: محمد مهری برای نمایش «پاپ ژپتو».
بخش طراحی صحنه: لوح تقدیر و جایزه نقدی: 
پوریا اخوان برای نمایش «برنده سهمی نمی‌برد»، دیپلم افتخار و تندیس جشنواره: سیدمهدی موسوی برای نمایش «هملت».
بازیگری زن: رتبه اول: مرجان اتفاقیان برای بازی در نمایش «بعد از افتادن»، رتبه دوم: نگین فیروزمنش برای بازی در نمایش «سرگذشت یک فعل»، رتبه سوم: آوا تدین برای بازی در نمایش «هملت».
بازیگری مرد: رتبه اول: تندیس و جایزه نقدی امیرحسین بریمانی برای بازی در نمایش «شب شک»، رتبه دوم: سپهر تهرانچی برای بازی در نمایش 
«بعد از افتادن»، رتبه سوم: پیمان محسنی برای بازی در نمایش «فریاد خاموش» و احسان معجونی برای بازی در نمایش «هملت».
بخش نمایشنامه: رتبه اول: محمد اوحدی‌حائری، نگین فیروزمنش، شیده غفاریان، سینا شیبانی برای نمایشنامه «سرگذشت یک فعل».
رتبه دوم: روزبه کاظمی برای نمایشنامه «بعد از افتادن»، رتبه سوم: شهاب رحمانیان و پرنیا شمس برای نمایشنامه «home».
کارگردانی: رتبه اول: حسین حسینیان برای نمایش «بعد از افتادن»، رتبه دوم: محمد اوحدی حائری برای نمایش «سرگذشت یک فعل»، رتبه سوم: محمود حیدری و امیرحسین بریمانی برای نمایش «شب شک».
هیات داوران در این بخش تصمیمی بر معرفی کار برگزیده نداشت اما یک جایزه ویژه براساس آرای هیات داوران به نمایش «آسفالت‌کاران» به کارگردانی امین موحدی‌پور تعلق گرفت. امیرحسین حریری درباره این جایزه و بخش بیان کرد: مبنا بر این است که به انتخاب هیات داوران و شورای انتخاب ۱۰نمایش در تالار مولوی روی صحنه روند و براساس نظر هیات داوران اجرای برگزیده نخواهیم داشت اما به‌دلیل اجرای خلاقانه در گونه تئاتر مستند و آلترناتیو پنج‌میلیون تومان جایزه نقدی و تندیس جشنواره به نمایش «آسفالت‌کاران» به کارگردانی امین موحدی‌پور اهدا می‌شود.
بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به دبیری سیدمجتبی جدی و به همت اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در بخش‌های صحنه، مناطق، تجربه‌های اجرا، پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی)، نمایشنامه‌نویسی (جایزه اکبر رادی)، ترجمه (جایزه دکتر محمدرضا خاکی)، بین‌الملل، اساتید، جشنواره جشنواره‌ها، رادیو تئاتر، ماکت صحنه، عکس، پوستر، کارگاه‌ها و درس‌گفتارها ۱۱ تا ۱۹تیر برگزار شد.

captcha
شماره‌های پیشین