sobhe-no.ir
1211
دوشنبه، ۲۱ تیر ۱۴۰۰
1
آذر منصوری در اظهاراتی بی‌پرده، اصلاح‌طلبان طرفدار ایده «دولت فراجناحی» را به اتخاذ سیاست دو نبش متهم کرد

داموکلس رادیکالیسم بر سر اصلاحات

با وجودی که طی روزهای گذشته برخی فعالان اصلاح‌طلب از تماس تلفنی دفتر رییس‌جمهوری منتخب با خود برای دریافت انتقادها و پیشنهاد‌ها خبر دادند، چندی پیش قائم‌مقام حزب اتحادملت در اظهاراتی تند این دست اصلاح‌طلبان را به برپا کردن دکان‌های دونبش و حضور در قدرت به قیمت ذلت متهم کرد. این اتهام در شرایطی وارد می‌شود که اصلاح‌طلبان مدتی است از لزوم دولت فراجناحی در آینده سخن می‌گویند و از اقدام دفتر رئیسی استقبال کرده‌اند. این دودستگی در میان اصلاح‌طلبان حاصل چیست و چه پیامدی به‌دنبال خواهد داشت.

بیشتر از آنکه به واقعیت بدهکار باشیم نسبت‌به حقیقت مسوول هستیم طالبان نماینده مردم افغانستان نیست

با طالبان چه کنیم؟

سعید آجورلو / با طالبان چه کنیم؟ سوال کوتاه ولی بی اندازه سخت. پاسخ ها به این سوال در سطح رسانه ها عمدتا مبتنی بر ساده سازی موضوع طالبان بوده؛ چه از سوی اصلاح طلبان عمل گرایی چون سعید لیلاز و چه اصول گرایانی چون احمد نادری. نه می توان با بی تفاوتی نسبت به آینده ملت افغانستان، مساله را حل کرد و نه با توجیه تغییر طالبان زمینه حمایت از این جنبش را فراهم نمود. استدلال های نهفته در پاسخ به این سوال باید از چنان قدرتی برخوردار باشند که هم آرمان های جمهوری اسلامی را پوشش دهند و هم بی توجه به واقعیت های منطقه و افغانستان نباشند. به تعبیری هم باید در بعد نظری و گفتمانی توانایی انطباق با آرمان های ملت ایران را داشته باشند و هم در سطح سیاسی و دیپلماتیک منافع مردم ایران را تامین کنند. چنین پاسخی را یافتن البته آسان نیست. زمان محدود است و تحولات بیشتر از آنچه می پنداریم سریع و طبیعی است که در این مضیقه زمانی باید کم هزینه ترین تصمیم را اتخاذ کرد نه بی هزینه ترین را که اساسا ممکن نیست.

«صبح‌نو» در میزگرد مجازی با محسن اسلام‌زاده مستندساز فدا حسین مالکی دیپلمات و محمد ملازهی تحلیلگر به بررسی تحولات افغانستان پرداخته است

معادله چند مجهولی طالبان

روح‌الله فرقانی / بحران و تنش در صحنه سیاسی افغانستان به اوج خود رسیده و به نظر می‌رسد این کشور در آستانه تکرار یک تجربه تاریخی تلخ به نام سقوط دولت مرکزی بعد از خروج نظامیان خارجی (آمریکا، انگلیس و ناتو) قرار دارد. در صحنه معادلات این کشور به‌طور روزانه شاهد تضعیف هرچه بیشتر قدرت مرکزی و پیشروی فزاینده طالبان در بخش‌های شمالی و غربی افغانستان هستیم. اکنون وضعیت به‌گونه‌ای است که بیش از هر زمان دیگری سناریوی وقوع جنگ داخلی در افغانستان محتمل به نظر می‌رسد. طالبان مدعی است که 85درصد مناطق سرزمینی کشور را در اختیار گرفته و همچنین، به تمامی کشورهای خارجی وعده می‌دهد که امنیت مرزها را تامین خواهد کرد. در سوی دیگر ماجرا، به نظر می‌رسد بازیگران خارجی در مسیر پذیرش پیروزی طالبان و مذاکره با این گروه به‌عنوان حاکمان جدید افغانستان قرار گرفته‌اند.

نظرسنجی صورت‌گرفته از مردم نشان می‌دهد که مردم از مدیریت دولت در کرونا ناراضی هستند

دولت «رد» شد

مردم به عملکرد مسوولان در زمینه مدیریت کرونا نمره 45/9 داده‌اند که به معنای مردودی است. در 17ماه گذشته که کرونا به‌طور رسمی در کشور شناسایی و اعلام شده سخنان و وعده‌های بسیاری به مردم داده شده است. این وعده‌ها را می‌توان در گروه‌های مختلفی ازجمله معیشتی، درمانی، نظام سلامت، کادر درمانی، واکسن و دارو و موارد مشابه دیگر دسته‌بندی کرد. اما حالا نتایج یک پیمایش کشوری که ازسوی گروه افکارسنجی دفتر طرح‌های ملی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ اجرا شده، نشان می‌دهد مردم در بیش از یک‌سال گذشته چطور تحت‌تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. نمونه آماری این نظرسنجی براساس سطح اطمینان ۹۵درصد و حجم نمونه ۲۰۷۱نفر انتخاب شده و پاسخگویان به شیوه تصادفی از طریق مصاحبه تلفنی انتخاب و پرسشنامه‌ها تکمیل شد.

سرمایه‌گذاری 80میلیارد تومانی در سیستان‌وبلوچستان

تحصیل دانش‌آموزان در 175مدرسه برکت

تعداد مدارس برکت ستاد اجرایی فرمان امام در استان سیستان‌وبلوچستان به 175مدرسه رسید. به گفته معاون عمرانی و زیربنایی بنیاد برکت، این بنیاد ساخت 175مدرسه با 771کلاس درس را در استان سیستان‌وبلوچستان در دستورکار دارد که تاکنون 132مدرسه را به بهره‌برداری رسانده است.

سرمقاله

مهدی چمران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره نامزد‌های پیشنهادی شهرداری تهران توضیح داد

جزئیات فهرست 41نفره

ابتدای هفته جاری مهدی اقراریان، سخنگوی اعضای منتخب شورای ششم اعلام کرد که اعضا کاندیدا‌های پیشنهادی خود برای تصدی پست شهردار تهران را معرفی کردند و با حذف اسامی مشترک، ۴۱نفر به‌عنوان لیست اولیه انتخاب شدند. در بین اسامی مطرح‌شده، مدیران گذشته شهرداری حضور داشتند تا افرادی که فرمانده نظامی هستند، درحال‌حاضر مسوولیت اجرایی دارند یا بازنشسته شده‌اند. افرادی که سابقه‌ کاری‌ برخی‌شان از دوری آن‌ها از فضای مدیریت شهری و معیارهایی چون شناخت کلی از شهرداری و بدنه آن حکایت دارد. اما درعین‌حال مهدی چمران و ناصر امانی، دو عضو منتخب شورای ششم در گفت‌وگو با «صبح‌نو» لیست ارائه‌شده را اولیه دانسته و اطمینان دادند افرادی که به لیست نهایی وارد خواهند شد، تطابق کامل با معیارهای تعیین‌شده دارند.

شماره‌های پیشین