sobhe-no.ir
1210
یکشنبه، ۲۰ تیر ۱۴۰۰
8
گزارش «صبح‌نو» درباره دلایل بحران جمعیت در کشور و اقدامات انجام‌شده برای خروج از آن را بخوانید

وضعیت جمعیت قرمز است

علی جواهری / روند کاهش جمعیت کشور از دو دهه گذشته در کشور آغاز شد و در سال‌های ابتدایی دهه۹۰ این روند شدت بیشتری یافت. به‌طوری‌که درحال‌حاضر با روند کاهشی نرخ باروری و نرخ پایین رشد جمعیت روبه‌رو هستیم. این در حالی است که از سوی دیگر نرخ رشد سالمندی در کشورمان با سرعت افسارگسیخته‌ای در حال افزایش است. براساس تحلیل‌های کارشناسان، ایران تا ۳۰سال آینده جزو یکی از پیرترین کشورهای جهان خواهد بود. کشوری پیر که با چالش‌های جدیدی ازجمله تضعیف سیستم تامین اجتماعی، کاهش نیروی کار، بروز مشکلات اقتصادی و… و به‌طورکلی پیر شدن جمعیت روبه‌رو خواهد شد. براساس آمارها، نرخ باروری کشور در سال۹۹ به زیر یک درصد رسیده است؛ رقمی که حتی زیر سطح جانشینی بوده و براساس پیش‌بینی کارشناسان جمعیتی، طی چندین دهه آینده نرخ رشد جمعیت ایران صفر و سپس منفی خواهد شد. درحال‌حاضر تعداد زیادی از کشورهای جهان با بحران کاهش جمعیت روبه‌رو هستند اما بسیاری از کشورها با درپیش‌گرفتن سیاست‌های جمعیتی در حال پیشگیری از وقوع سالمندی جمعیت و افزایش نرخ رشد جمعیت خود هستند. در همین راستا، دولت‌ها با اعمال سیاست‌های تشویقی و ارائه تسهیلات مادی و غیرمادی به والدین و زوجین جوان، سعی در ترغیب آن‌ها به تعدد فرزندان و به‌طورکلی ترویج فرهنگ افزایش فرزندآوری دارند. امری که متاسفانه می‌توان گفت، در ایران به‌طورکلی نادیده گرفته می‌شود و حتی در سال‌های گذشته نه‌تنها سیاست‌های تشویقی برای فرزندآوری اجرا نشده بلکه سیاست‌های ضدفرزندآوری نیز در کشور اجرا شده است اما روزنه‌هایی در عزم مجلس و نهادهای اجتماعی دیده می‌شود که با همیاری دولت سیزدهم روند جمعیت روبه مثبت حرکت خواهد کرد.

حناچی باید در برابر پول پاشی رسانه‌ای، استخدام‌های شائبه‌دار واگذاری 170 ملک و برخی اقدامات دقیقه نودی شهرداری پاسخ دهد

سیاست علیه شهر

این روزها اقدامات شهرداری دوره پنجم عجیب و غریب شده و فاصله شاهکارهای مدیریتی به چند روز و چند ساعت کشیده است؛ به‌نحوی‌که آتش خبر واکسن‌خواری کارمندان شهرداری تهران هنوز خاموش نشده، ناگاه خبر دیگری درباره قراردادهای میلیاردی روابط‌عمومی، جذب هزاران نفر، انتصاب‌های دقیقه‌90، واگذاری املاک و پر شدن ناگهانی شهر از بیلبوردهای تبلیغاتی به گوش می‌رسد؛ اقداماتی که هرچند واکنش‌های متعددی در میان افکار عمومی و رسانه‌ها به همراه داشته و دارد اما سکوت باورنکردنی شهردار تهران و اعضای شورای پنجم برقرار است و تقریبا دربرابر هیچ‌کدام از اخبار منتشرشده، پاسخ قانع‌کننده‌ای به افکار عمومی داده نشده است. سکوتی که ناشی از بی‌اهمیت بودن واکنش‌های افکار عمومی در روزهای پایانی عمر مدیریت شهری نسبت‌به اعمال و اقدامات مدیران فعلی است و موضوعی که اهمیت دارد، تامین منافع عده‌ای خاص آن هم بعد از شکست بزرگ‌شان در انتخابات شورای ششم و حتی شورای آینده شهر است.

صبح نو

حناچی باید در برابر پول پاشی رسانه‌ای، استخدام‌های شائبه‌دار واگذاری 170 ملک و برخی اقدامات دقیقه نودی شهرداری پاسخ دهد

سیاست علیه شهر

این روزها اقدامات شهرداری دوره پنجم عجیب و غریب شده و فاصله شاهکارهای مدیریتی به چند روز و چند ساعت کشیده است؛ به‌نحوی‌که آتش خبر واکسن‌خواری کارمندان شهرداری تهران هنوز خاموش نشده، ناگاه خبر دیگری درباره قراردادهای میلیاردی روابط‌عمومی، جذب هزاران نفر، انتصاب‌های دقیقه‌90، واگذاری املاک و پر شدن ناگهانی شهر از بیلبوردهای تبلیغاتی به گوش می‌رسد؛ اقداماتی که هرچند واکنش‌های متعددی در میان افکار عمومی و رسانه‌ها به همراه داشته و دارد اما سکوت باورنکردنی شهردار تهران و اعضای شورای پنجم برقرار است و تقریبا دربرابر هیچ‌کدام از اخبار منتشرشده، پاسخ قانع‌کننده‌ای به افکار عمومی داده نشده است. سکوتی که ناشی از بی‌اهمیت بودن واکنش‌های افکار عمومی در روزهای پایانی عمر مدیریت شهری نسبت‌به اعمال و اقدامات مدیران فعلی است و موضوعی که اهمیت دارد، تامین منافع عده‌ای خاص آن هم بعد از شکست بزرگ‌شان در انتخابات شورای ششم و حتی شورای آینده شهر است.

چه خبر از واکسن‌خواران شهرداری تهران؟
اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری بود که خبر واکسن‌خواری بیش از 70تن از کارکنان و مدیران شهرداری منطقه6 تهران منتشر شد؛ خبری که در ابتدا صحت‌وسقمش موردتایید شهرداری تهران نبود اما درنهایت شهردار تهران اعلام کرد که برخی از کارکنان از سهمیه واکسن پاکبانان استفاده کرده‌اند؛ البته حناچی تزریق واکسن ازسوی مدیران شهرداری را رد کرد، هرچند در روزهای بعد خبرهایی مبنی بر اینکه شهردار منطقه و خانواده‌اش نیز واکسن دریافت کرده‌اند، منتشر شد اما هیچ‌گاه شهرداری به این خبر واکنشی نشان نداد. شهردار فعلی تهران در همان زمان اعلام کرد که معاون خدمات شهری منطقه عزل شده است؛ اقدامی که سبب انتقاد افکار عمومی شد و رسانه‌ها و مردم معتقد بودند که واکسن‌خواری آن هم در این ابعاد بدون اطلاع مدیر بالادستی امکان‌پذیر نیست و حناچی باید شهردار منطقه را نیز عزل کند؛ البته به این درخواست شهروندان توجهی نشد. در همان زمان خبرهایی از واکسن‌خواری در سایر مناطق و سازمان‌ها، ازجمله سازمان بهشت نیز منتشر شد اما باز هم به این موضوع مانند سایر موضوعات توجهی نشد! درعین‌حال بنا بود سازوکار قابل‌پیگیری نیز برای واکسیناسیون مابقی پاکبانان و تطهیرکنندگان درنظر گرفته شود که تا این اتفاق بازهم نیفتد اما بعد از انتشار خبر و البته واکنش‌های گسترده‌ای داشت، نه خبری از روند واکسیناسیون مابقی اولویت‌داران دریافت واکسن شد و نه درباره برخورد با واکسن‌خواران و حتی سازوکاری برای مدیریت واکسینه گزارشی ازسوی شهردار تهران به شهروندان ارائه شد!
 
مجوز شورایی‌ها به واگذاری دقیقه90 املاک به غیر
نکته جالب‌تر اینکه شهرداری تهران در کنار فروش ملک به فدراسیون فوتبال، لایحه واگذاری قطعی 170ملک در اختیار غیرشهرداری تهران را نیز به شورا ارائه داد و این لایحه نیز ازسوی شورا مجوز گرفت؛ مجوزی که حتی باعث تعجب برخی از اعضای فعلی شورا نیز شد. البته محمدرضا جوادی یگانه، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در غیاب حناچی، توضیحات ناقصی درباره علت واگذاری این املاک ارائه کرد. او گفت که وضعیت املاک حوزه اجتماعی روشن و تعیین تکلیف شده و بخشی از این املاک پس گرفته شده است و مقاومت هم برای آن وجود دارد. زحمت چهارساله ما در حال به‌بار نشستن است. آنچه می‌خواهیم به‌صورت مصوب از شورا بگیریم برای ۱۶۰ملک است که اکثر آن‌ها در دست اشخاص است. دیگر ما واگذار نمی‌کنیم بلکه داریم تعیین‌تکلیف می‌کنیم. بعد از اعلام این خبر، اعضای شورای ششم و منتقدان به واگذاری‌های دقیقه90 واکنش نشان دادند و معتقد بودند اگر در نحوه واگذاری‌ها ازجمله واگذاری ملکی به فدراسیون فوتبال شبهه و ایرادی وجود ندارد، بهتر است بررسی آن به دوره بعدی واگذارشده و مدیریت شهری دست نگه دارد. آقای پیروز حناچی، شهردار تهران دراین‌باره هم واکنشی نشان نداده است!
 
استخدام در وقت اضافه!
حدود دو هفته قبل بود که خبر استخدام‌های دقیقه نودی در شهرداری تهران مطرح شد. این موضوع با واکنش‌های زیادی مواجه و گلایه بسیاری را به همراه داشت. مهدی چمران، منتخب شورای ششم تهران هم به این خبر واکنش نشان داد. البته حامد مظاهریان، معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران در همان زمان خبر فوق را تکذیب کرد و گفت: این خبر به‌اشتباه به اطلاع منتخبان شورای ششم رسیده است، چراکه فرایند به‌کارگیری نیروی انسانی جدید در واحدهای تابعه شهرداری تهران مستلزم اخذ مجوز از بالاترین مقام مسوول در شهرداری تهران و سیر مراحل مربوطه است. اظهارات مظاهریان در حالی مطرح شد که مطابق با اخبار رسیده به منتخبان شورای ششم حکایت از آن دارد که ادعای تغییر وضعیت صحت ندارد؛ زیرا اگر بنا فقط به تغییر وضعیت باشد کارکنان حداقل باید سه تا پنج سال سابقه کاری داشته باشند، نه اینکه یک تا 10 روز اخیر در شهرداری استخدام شده باشند و حالا تغییر وضعیت برای آن‌ها صورت بگیرد. اعضای شورای پنجم اعلام کردند که افراد جدیدی در شهرداری به کار گرفته نشده‌اند این در حالی بوده که گواهی سازمان امور استخدامی که صادر شده و به دست‌ اعضای شورای ششم رسیده نشان می‌دهد استخدام جدید صورت گرفته است. نکته جالب‌تر اینکه شهردار تهران در برابر این اخبار و مستنداتی که منتشر شد نیز روزه سکوت خود را نشکست.
 
سکوت شهردار در برابر پول‌پاشی‌های روابط‌عمومی‌!
اواخر دو هفته گذشته لیست قرارداد روابط‌عمومی شهرداری تهران با برخی رسانه‌ها برای انتشار خبر یا جلوگیری از آن در فضای مجازی انعکاس گسترده‌ای داشت. روابط‌عمومی مبلغی حدود 400میلیون تومان را صرف رسانه‌هایی کرده که علیه مدیریت دوره گذشته خبر منتشر کرده یا کارهای نکرده دوره فعلی را در ابعاد گسترده پخش کرده‌اند؛ البته این قرارداد 400میلیونی، آغاز نهضت افشای قراردادهای چندصدمیلیونی روابط‌عمومی شهرداری بود و بعد از مدارک دیگری مبنی بر قرارداد با افراد مختلف ازجمله هنرمندان منتشر شد. این اخبار سبب واکنش‌های بسیار گسترده و منفی در فضای مجازی به‌ویژه توییتر شد. نکته قابل‌تامل اینجاست که بلافاصله بعد از انتشار گسترده خبر و افتادن تشت رسوایی جریان سیاسی که سعی در نادیده گرفتن اقدامات سازنده گذشتگان با 
تدارک دیدن ارتش سایبری و رسانه‌ای داشت، اطلاعات این قرارداد که به‌صورت ترک تشریفات انجام شده بود، از سامانه شفافیت حذف شد. حذف اطلاعات از روی سایت شهرداری این شائبه را تقویت کرد که اگر این قرارداد در چارچوب قانون و عرف حوزه‌های خبری بوده، چرا به‌ناگاه حذف و شهردار تهران نیز تا به امروز کوچک‌ترین واکنشی دربرابر تخلف احتمالی نشان نداده است؟
 
سونامی بیلبوردهای شهری در تهران
 افزایش ناگهانی بیلبوردهای شهری در پایتخت طی روزهای اخیر یکی دیگر از هزاران حواشی مدیریت شهری پنجم شهر تهران بود که سبب واکنش تند نمایندگان مجلس شد. به‌نحوی‌که اقبال شاکری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت که در چهار، پنج ماه اخیر سازمان زیباسازی شهر تهران، به نحو غیرشفافی تعداد قابل‌توجهی تابلوی تبلیغاتی را در سطح شهر تهران راه‌اندازی کرده است که این تابلوها نه‌تنها براساس استانداردهای آیین‌نامه نصب تابلو و علائم شهری جانمایی نشده‌اند، بلکه به نظر می‌رسد حاشیه‌های زیادی بر سر نحوه صدور مجوز این تعداد تابلو وجود دارد. اعضای منتخب شورای ششم قول پیگیری بعد از استقرار دادند و نسبت‌به اوضاع آشفته مدیریتی گلایه کرده و واکنش نشان دادند. اما دراین‌بین نه خبری از اعضای شورای پنجم بود که بر هر اتفاقی دست به توییت می‌شوند و نه شهردار تهران که حداقل توضیحات قانع‌کننده‌ای درباره این فقره اقدامات عجیب که از جیب شهروندان تهرانی هزینه می‌شود، ارائه کند.
 
انتصابات جدید در شهرداری تهران 
در کمتر از یک‌ماه مانده به پایان دوره!
یکی دیگر از اقدامات عجیب شهرداری تهران کمتر از یک ماه مانده به پایان دوره مدیریت شهری پنجم، انتصابات دقیقه90 از سوی پیروز حناچی و مدیران زیرمجموعه او است. حناچی چهارمین مدیرعامل شهروند طی دوره اخیر را در وقت اضافه منصوب و جلیل نگارنده را جایگزین علی‌محمد وحیدکریمی، مدیرعامل سابق شهروند کرد. علاوه‌بر آن شهرداری منطقه6 نیز که به شهرداری واکسن‌خوار نیز معروف است، انتصابات متعددی داشته که البته برای‌شان دلایلی ازجمله بازنشستگی، بیماری و غیره نیز تراشیده است. تورج فرهادی در چند روز اخیر سرپرستانی جدید برای معاونت برنامه‌ریزی و سرمایه انسانی، معاونت خدمات شهری و محیط‌زیست، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، اداره روابط‌عمومی، اداره سرمایه انسانی و اداره حقوقی شهرداری منطقه منصوب کرده است. انتصاباتی که باز هم ازسوی اعضای شورای ششم و منتقدان، مورد گلایه شدید قرار گرفت اما باز هم پیروز حناچی نه در قبال تصمیمات خود و نه مدیران زیرمجموعه‌اش واکنشی نشان نداده و پاسخگو نیست!
 

captcha
شماره‌های پیشین