sobhe-no.ir
1210
یکشنبه، ۲۰ تیر ۱۴۰۰
15
«صبح‌نو» از ماجرای توبیخ مجری شبکه پنج گزارش می‌دهد

تاوان انتقاد

در ماه‌های گذشته در مواردی پیش آمده که یک مجری یا کارشناس برنامه تلویزیونی به‌دلیل ابراز نظرات انتقادی درباره عملکرد دولت با توبیخ و بعضا ممنوع‌الکاری روبه‌رو شده است. مورد اخیر آن درباره قدسیه صالحی از مجریان شبکه پنج اتفاق افتاد.

اخبار کوتاه

صبح نو

«صبح‌نو» از ماجرای توبیخ مجری شبکه پنج گزارش می‌دهد

تاوان انتقاد

در ماه‌های گذشته در مواردی پیش آمده که یک مجری یا کارشناس برنامه تلویزیونی به‌دلیل ابراز نظرات انتقادی درباره عملکرد دولت با توبیخ و بعضا ممنوع‌الکاری روبه‌رو شده است. مورد اخیر آن درباره قدسیه صالحی از مجریان شبکه پنج اتفاق افتاد.

در ماه‌های اخیر که اتفاقا با پایان کار دولت همراه شده است، در برخی از برنامه‌های سیما مجریان یا کارشناسان باتوجه به فضای برنامه نقدهایی را به عملکرد دولت ابراز کردند. یکی از نمونه‌های آن که در ماه‌های پیش رخ داد، مربوط به برنامه شبکه چهار بود که با فضایی نخبگانی روی آنتن رفته بود. کارشناس برنامه مسائلی را مطرح کرد که پس از آن مجری برنامه با ممنوعیت ادامه فعالیت در آن برنامه همراه شد. این درحالی بود که مدیران ارشد سیما -ازجمله رییس رسانه ملی- طی بیانیه‌هایی از این اتفاق عذرخواهی کردند. این عذرخواهی‌ها پس از هجمه پرسروصدای طرفداران دولت در فضای مجازی بود. بااین‌حال و پس از عذرخواهی چندباره رسانه ملی بابت این اتفاق، ظاهرا دولت به پایان ماجرا رضایت نداده و درنهایت مجری برنامه از آنتن پایین کشیده شد اما در روزهای اخیر باز هم یک مورد دیگر رخ داد.
 
انتقاد صریح به قطعی برق
برنامه «سلام تهران» و پلاتوی خانم مجری در فضای مجازی واکنش‌های متعددی را 
به همراه داشته است. وقتی قدسیه صالحی در جریان قطعی برق این‌چنین به کنایه می‌گوید: «چه کاری است همین الان دولت را تحویل بدهید! خسته‌اید اداره کنید تحویل بدهید زودتر! مردم شما را درک می‌کنند. فیلم‌هایی از اتفاقات بعدی قطعی برق آمده که دل همه را درد می‌آورد و شما چطوری دل‌تان به درد نمی‌آید و... و انتقاداتی که به‌دنباله آن آمده است.» 
پیگیر شدیم که گویا این مجری با تذکر و توبیخی روبه‌رو شده است. سعید اشناب، مدیر شبکه پنج سیما در گفت‌وگویی با تسنیم درباره این اتفاق و توبیخ خانم مجری توضیحاتی داده که در ادامه بخوانید:
 شبکه پنج سیما به‌عنوان عضوی کوچک از خانواده دغدغه‌مند رسانه ملی، همدلی با مردم شریف و رشید کشور را افتخار دانسته و انعکاس مشکلات‌شان را وظیفه خود می‌داند. در روزهای اخیر که قطع بی‌برنامه برق مشکلات فراوانی را بر مشکلات جاری مردم افزوده و فرصت را برای دشمنان قسم‌خورده ایران عزیز مهیا کرده تا کلیت نظام را به ناکارآمدی متهم کنند، وظیفه رسانه‌ای حکم می‌کند زبان گویای مردم و پل ارتباطی آن‌ها با مسوولان باشد. بدون تردید ادای این وظیفه باید حرفه‌ای، هوشمندانه و به دور از عواطف و هیجانات فردی باشد.
او درباره مجری برنامه «سلام تهران» و حواشی که در فضای مجازی به وجود آمده، گفت: خانم قدسیه صالحی که از مجریان جوان و دغدغه‌مند سیماست، در برنامه 
«سلام تهران»، نتوانست بر اندوه و احساسات شخصی غلبه کند و بدون هماهنگی با سردبیر برنامه و خارج از چارچوب حرفه‌ای به بیان مطالبی پرداخت که به توبیخ نامبرده منجر شد.
 
رویه غلط جام‌جم
براساس شنیده‌های خبرنگار «صبح‌نو»، قدسیه صالحی نه‌تنها توبیخ شده، بلکه برای مدت کوتاهی از ورود به جام‌جم هم منع شده است اما با حضور وی در برنامه صبح شنبه و بیان توضیحاتش این ممنوع‌الورودی لغو شد. حالا با این اوصاف تکلیف چیست؟ از یک‌سو می‌گوییم چرا مخاطب به‌سمت رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه می‌رود؟ از سوی دیگر، وقتی چندجمله نقد ساده -هرچند با فضایی احساسی- درباره یک موضوع روز جامعه مطرح شود بلافاصله با فشارهای بیرون سازمان صداوسیما و اقدامات برخی مدیران محافظه‌کار، آن مجری یا کارشناس توبیخ یا ممنوع‌الفعالیت می‌شود. پس مرجعیت رسانه ملی کجاست؟ وقتی کمترین نقدها به مسائل روز جامعه در رسانه حاکمیت مطرح نشود، مخاطب کم‌تحمل به‌سراغ رسانه‌های جیره‌خوار سعودی و ملکه نخواهد رفت؟ عملکرد دولت در بخش‌های مختلف به قدری قابل نقد است که کافی است در تاکسی، کوچه، بازار و خیابان بروید تا متوجه عمق نارضایتی مردم از این مسائل شوید. آن‌وقت بیان بخشی از این مطالبات در رسانه ملی که با نجابت مردم روبه‌رو شده باید چنین هزینه‌هایی داشته باشد؟ سابقه دولت در برخورد با انتقادات در 
رسانه ملی مشخص است. ظاهرا دولت محترم که مدعی چندصدایی است، توقع دارد درحد چندجمله نقد به مسائل روز جامعه هم روی آنتن مطرح نشود و مخاطبان برای بیان و شنیدن مطالبات‌شان سراغ ایران‌اینترنشنال، منوتو و بی‌بی‌سی بروند. اعتمادسازی برای مخاطب اصل اساسی فعالیت رسانه‌ای است. این اعتمادسازی به طرق مختلف رخ می‌دهد که یکی از مهم‌ترین‌شان، بیان مسائل و مشکلات مردم است. مخاطب ایرانی باید دغدغه‌ها و مشکلاتش را در آنتن رادیو بشنود و در سیما ببیند. در دوره‌ای که به واسطه تعدد شبکه‌های ماهواره‌ای و صفحات مجازی تقریبا هیچ خبری از دید مخاطب پنهان نمی‌ماند، نادیده گرفتن اتفاقات روز جامعه کارکردی جز کاهش اعتماد عمومی نخواهد داشت.
البته این رویه منحصر به دولت نیست. تمام بخش‌ها و نهادهای حاکمیت باید به شکلی معقول در رسانه ملی نقد شوند. نقد آن‌ها در خانه همان نقد درون‌گفتمانی است که رهبر فرزانه انقلاب بارها روی آن تاکید داشته‌اند اما متاسفانه با این رویه که در صداوسیما حکم‌فرما شده به‌مرور با برنامه‌سازان و مجریانی خنثی و ترسو و رسانه‌ای بدون کارکرد مواجه خواهیم شد که قافیه را باخته و در نبرد رسانه‌ای سنگین با رسانه‌های معاند شکست خورده است.

captcha
شماره‌های پیشین