sobhe-no.ir
1209
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
9
چرا میرلوحی و حق‌شناس در قبال پول‌پاشی شهرداری ساکت‌اند؟

پایان تلخ شهرداری حرف

انضباط مالی، کاهش هزینه‌های شهر، مبارزه با فساد و رانت و تاکید بر ضرورت ادامه مسیر شفافیت، کلیدواژه های پیروز حناچی، شهردار فعلی تهران است که به روزهای پایانی دوره مسوولیت خودش نزدیک می‌شود اما گویا هنوز قرار نیست به دوره ارائه گزارش عملکردهای خیالی و وعده‌های رویایی پایان دهد.

گزارش «صبح‌نو» درباره بحران آب و برق در کشور را بخوانید

قطعی برق کم بود، جیره‌بندی آبی هم در راه است

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره بحران آب و برق در کشور را بخوانید

قطعی برق کم بود، جیره‌بندی آبی هم در راه است

سال‌های زیادی است که زنگ خطر بحران آب و برق در کشور به صدا درآمده است. برخی کلانشهرها و بسیاری از شهرهای متوسط و کوچک ایران، در آستانه فصل تابستان، دچار قطعی همزمان آب و برق شده‌اند. شماری از رسانه‌ها از قطع آب در برخی کلانشهرها مانند اصفهان، کرج و اراک خبر داده‌اند. بحران آب و برق، دو مورد از جدی‌ترین بحران‌هایی هستند که کشور در سال‌های اخیر با آن درگیر شده و در صورتی که برای مدیریت آن‌ها چاره‌ای اندیشیده نشود، خطراتی جدی کشور را در معرض تهدید قرار خواهد داد. ایران یکی از کشورهایی است که شدیدا در معرض خطر خشکسالی قرار داشته و در شرایطی که متوسط بارش جهانی ۸۶۰میلی‌متر است، این رقم در ایران به چیزی حدود ۲۵۰میلی‌متر می‌رسد و به بیانی دیگر، متوسط بارندگی در ایران، یک‌سوم متوسط جهانی است؛ در نتیجه ایران جزء کشورهای خشک و نیمه‌خشک جهان محسوب می‌شود و بدین سبب بسیاری از شهرها و استان‌ها در معرض خطر جدی خشکسالی قرار دارند. همچنین مطابق یکی از گزارش‌های ناسا، بین ۴۵کشوری که در معرض خشکسالی قرار دارند، ایران رتبه چهارم را داراست. ناسا در این گزارش وقوع خشکسالی را تا ۳۰سال آینده در کشور هشدار می‌دهد اما آنچه توجه به پدیده خشکسالی را حائز اهمیت می‌کند، بحران آب و در پی آن بحران برق و نیز سایر مخاطراتی است که این دو بحران به دنبال دارند. این مساله هرآنچه هست اگر برای حلش برنامه‌ریزی انجام نشود زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.
«محمدرضا بختیاری»، مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران گفته، مصرف آب شرب در پایتخت ایران، 20درصد بیشتر از دیگر شهرهای کشور است و مردم تهران هر روز به‌اندازه حجم دریاچه «چیتگر»، آب شرب مصرف می‌کنند. مسوولان آبفا قبلا هشدار داده بودند که ایران تابستان سختی در پیش خواهد داشت و به احتمال قریب‌به‌یقین ایرانیان با جیره‌بندی آب و برق مواجه می‌شوند. بنا به گفته رضا اردکانیان، وزیر نیروی ایران، تابستان امسال خشک‌ترین تابستان 50سال اخیر است و کم‌آبی موجب ازکارافتادن بخشی از ظرفیت نیروگاه‌های برقابی و کاهش تولید برق نیز شده است. از سویی دیگر، مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران گفت: «هفته آینده که هفته گرم‌تری خواهد بود اوج نیاز (پیک) مصرف به 60هزار مگاوات افزایش می‌یابد. پیش‌بینی این است که بتوان 54هزار مگاوات از این میزان را تولید برق کرد.» «احد وظیفه»، رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در ایران نیز گفته بود که «خشکسالی بی‌سابقه در انتظار ایران است و سایه شوم خشکسالی بعد از کرونا در سال1400 ایران را دربرخواهد گرفت.»
 وقتی وضعیت نامعلوم است
هرچند در وقوع خاموشی‌ها نمی‌توان به یک یا چند علت اشاره کرد و علل بسیار زیادی در ایجاد این خاموشی‌ها نقش دارند، از مدیریت نامناسب گرفته تا عدم توسعه زیرساخت‌ها و تجهیزات قدیمی اما در این میان می‌توان به دو عامل اصلی و کلیدی یعنی مصرف بالا و عدم سرمایه‌گذاری در این بخش اشاره کرد. یکی از دلایل مهمی که سبب بحران آب و برق کشور شده، مصرف بالا در بخش خانگی و صنعت است؛ براساس آمار آژانس بین‌المللی سرانه مصرف برق در ایران حدود دوبرابر مصرف جهانی است یا در بخش آب سرانه مصرف ایران حدود ۲۲۴میلی‌لیتر به‌ازای هر نفر است و این در حالی است که در بسیاری از کشورها این رقم بسیار پایین‌تر است. متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر با بیان اینکه مصرف برق در روز جمعه کمتر از ۵۰هزار مگاوات است، گفت: خوشبختانه مصرف برق دیروز در مقایسه با جمعه گذشته بیش از چهارهزار مگاوات کاهش پیدا کرده است. به‌علت این کاهش مصرف امروز خاموشی نداشتیم و خوشبختانه دیشب هم هیچ خاموشی در کشور رخ نداد.
متولی‌زاده  همچنین با تکذیب خرابکاری در سیستم توزیع برق کشور گفت: تاکنون هیچ مرجع امنیتی خبر را تایید نکرده و کلیه نیروگاه‌های کشور طبق روال در مدار تولید قرار دارند. ساعتی بعد خبرگزاری «فارس» محتوایی تحت عنوان «باز هم یک تکذیبیه دروغ دیگر» منتشر کرد و نوشت: «در پی انتشار خبری در خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه «سه تن از پرسنل نیروگاهی به اتهام خرابکاری در سیستم توزیع برق دستگیر شدند» برخی رسانه‌ها از قول یک مسوول حراستی در وزارت نیرو این خبر را تکذیب کردند. پیگیری‌های مجدد خبرگزاری فارس نشان می‌دهد خبر مذکور دقیق است و تکذیبیه‌های صورت‌گرفته عاری از واقعیت است. همچنین برخی تلاش کردند در تفسیر این خبر، علت قطع برق را صرفا خرابکاری اعلام کنند که این موضوع نیز صحت ندارد و در سایر اخبار فارس به دلایل اصلی قطع برق به‌تفصیل پرداخته شده است.»
اما حالا این سوال ازسوی افکارعمومی مطرح است که در روزهای گذشته چه اتفاقی افتاد که این حجم از خاموشی‌ها کمتر شد؟ آیا استخراج رمزارز به‌طور کامل متوقف شده است یا نیروگاه‌های جدید وارد مدار تولید و توزیع برق شده‌اند؟ 

captcha
شماره‌های پیشین