sobhe-no.ir
1209
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
6
چه گروه‌هایی به دنبال اختلاف افکنی میان مجلس و دولت جدید هستند؟

ارباب حاشیه، کاسب قدرت

چند روزی می‌شود که حاشیه‌سازی شبه‌انقلابیون علیه مجلس یازدهم رویکرد تازه‌ای یافته است. این جریان حاشیه‌ساز که مع‌الاسف یک پا درون مجلس دارد و گوش به فرمان ژنرال‌های بیرون از پارلمان است، مدتی می‌شود که درباره مساله قطعی مکرر برق، مشغول زدن نمایندگان مجلس و در رأس آن‌ها رییس مجلس است.

یادداشت

مقصر بی‌برقی دولت است؛ نه ملت

سیدمحمد مهدی غمامی مدیر اندیشکده حقوق بشر و شهروندی

صبح نو

چه گروه‌هایی به دنبال اختلاف افکنی میان مجلس و دولت جدید هستند؟

ارباب حاشیه، کاسب قدرت

چند روزی می‌شود که حاشیه‌سازی شبه‌انقلابیون علیه مجلس یازدهم رویکرد تازه‌ای یافته است. این جریان حاشیه‌ساز که مع‌الاسف یک پا درون مجلس دارد و گوش به فرمان ژنرال‌های بیرون از پارلمان است، مدتی می‌شود که درباره مساله قطعی مکرر برق، مشغول زدن نمایندگان مجلس و در رأس آن‌ها رییس مجلس است.

مشکل قطعی مکرر برق در روزهای گذشته باعث شد تا گروهی در داخل مجلس و در ائتلاف با جریان حامی دولت، رییس مجلس را متهم به بی‌عملی و انفعال کنند. از نگاه ایشان لازم بود و کماکان هست که مجلس برای استیضاح رضا اردکانیان، وزیر نیرو وارد عمل شود. این خواسته رادیکال در حالی است که کمتر از یک‌ماه دیگر تا پایان کار دولت باقی نمانده و عملا استیضاح وزیر نیرو هیچ مشکلی از مشکلات مردم حل نخواهد کرد. از این گذشته، درخواست استیضاح وزیر نیرو ازسوی جریانی مطرح می‌شود که تبحر بالایی در به حاشیه کشاندن مجلس دارند. ازجمله حاشیه‌سازی‌های این جریان شبه‌انقلابی، توییت ابتدای سال علی خضریان، نماینده وابسته به جبهه پایداری بود که مجلس و رییس مجلس را متهم به دست‌اندازی داخل بودجه تصویب شده سال1400 کرد. این اتهام به‌سرعت ازسوی اصلاح‌طلبان ضریب داده شد و رییس مجلس آماج حملات قرار گرفت که چرا در بندها و تبصره‌های بودجه مصوب دست برده و به نفع برخی سازمان‌ها و نهادهای خاص، ارقام را جابه‌جا کرده است.
این اتهام‌زنی‌ها درنهایت به‌جایی رسید که باعث شد خود جریان اتهام‌زننده، اعتراف کند که قالیباف هیچ‌گونه دستبردی در ارقام بودجه انجام نداده است. در همین‌باره، روزنامه «سازندگی» ارگان مطبوعاتی حزب کارگزاران سازندگی ایران در شماره روز 23خرداد خود در گزارشی با عنوان «دستکاری بودجه درست نبود» تاکید کرد: «بررسی برخی اطلاعات جدید درباره موضوع جداول بودجه 1400 و به‌خصوص فایل مذاکرات صحن علنی مجلس و نیز یک ویدئو از جلسه کمیسیون تلفیق نشان می‌دهد که برخلاف برخی ادعاها آنچه به‌عنوان دستکاری بودجه مطرح‌شده بود، درست نبوده است». ازاین‌دست حاشیه‌سازی‌ها ازسوی نمایندگان نزدیک به گفتمان و ادبیات جبهه‌پایداری، طی یک‌سال‌ونیم از آغازبه‌کار مجلس یازدهم کم اتفاق نیفتاده و رویکرد این دست از نمایندگان نسبت‌به مساله بی‌برقی‌ها، آخرین نمونه از چنین سطحی‌نگری‌هایی بوده است.
نمایندگان وابسته به جبهه پایداری در شرایطی دارند رییس مجلس و به‌طورکلی مجلس یازدهم را متهم به کم‌کاری در زمینه حل مساله بی‌برقی و آزادگذاشتن دست دولت در این زمینه می‌کنند که اولا قاطبه نمایندگان مجلس کنونی با دعوت از ابراهیم رئیسی برای نامزدی در انتخابات1400، زمینه روی‌کارآمدن دولت انقلابی که کار و کارآمدی شعار و رویکرد اصلی آن است را فراهم کرد و ثانیا مجلس مستقر، در طول عمر خود تاکنون از همه ابزارهای نظارتی خود برای به کار واداشتن دولت اعتدال بهره برده است. با این آگاهی، چنانچه مجلس یازدهم در طول یک‌سال‌ونیم گذشته هیچ وزیری را استیضاح نکرد، به‌خاطر جلوگیری از کشیده شدن کشور به ورطه حاشیه و گرفتن این مستمسک از جریان نزدیک به دولت بوده که نگویند: «نگذاشتند کار کنیم.»
 
پیگیری مجلس برای حل مشکلات مردم
 با وجود اتهام‌زنی‌های جبهه پایداری و اصلاح‌طلبان علیه مجلس یازدهم، این مجلس همیشه حل مشکلات مردم را در محور کارهای خود قرار داده است. مصوبه مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خانه‌های خالی، ارائه بسته‌های معیشتی به مردم -که آخر سر هم دولت از اجرای آن سر باز زد- ازجمله تلاش‌های مجلس برای بهبود وضعیت زندگی مردم در طول یک سال گذشته بوده است. درمورد مساله بی‌برقی هم با اینکه مجلس استیضاح وزیر نیرو را به‌دلیل مدت‌زمان اندک تا پایان کار دولت دوازدهم و درنتیجه آگاهی از بی‌ثمر بودن آن، در پیش نگرفت اما با تمام امکانات خود در پی حل مساله بود؛ برای نمونه، محمدباقر قالیباف، رییس مجلس چندی پیش در حاشیه آیین تودیع و معارفه رییس سابق و جدید قوه‌قضاییه، درباره قطع شدن مکرر برق، گفت که «به‌طور جد پیگیر موضوع قطعی‌های برق هستیم و حل این مشکل را دنبال خواهیم کرد». در همین راستا، رییس مجلس در راستای ایفای وظیفه نظارتی مجلس، کمیسیون انرژی را مامور بررسی قطعی‌های مکرر برق کرد. سعید احدیان، مشاور رییس مجلس دراین‌باره طی توییتی نوشت: «رییس مجلس شورای اسلامی در راستای ایفای وظیفه نظارتی مجلس، کمیسیون انرژی را مامور بررسی قطعی‌های مکرر برق کرده است. جلسه ویژه نظارتی مجلس فردا با قید فوریت تشکیل خواهد شد.»
به همین منظور، صبح روز چهارشنبه 16تیرماه، نشست فوق‌العاده این کمیسیون با حضور رضا اردکانیان، وزیر نیرو برگزار شد. علی نیکزاد، نایب‌رییس مجلس درباره مطالبه‌گری نمایندگان مجلس از وزیر نیرو در این جلسه گفت: «در این جلسه انتقاداتی به عملکرد وزارت نیرو در زمینه قطعی برق وارد شد. عدم اطلاع‌رسانی دقیق درباره قطعی برق یکی از مباحثی بود که در این جلسه از سوی نمایندگان مطرح شد و ابتدایی‌ترین کاری که وزارت نیرو می‌توانست انجام دهد، آن بود که مردم را از زمان خاموشی‌ها مطلع کند». نیکزاد دراین‌باره افزود: «از ابتدا عدم هماهنگی در بین دستگاه‌های اجرایی دولت دوازدهم مشهود بود. جمع‌بندی این نشست آن شد که کارهای اساسی‌ای که ازسوی وزارت نیرو در مورد تولید برق انجام نشده، شناسایی شود و همچنین مقرر شد کمیته‌ای تشکیل شود و پیشنهاداتی در موضوع اطلاع‌رسانی قطع کردن برق‌های ادارات، نهادها و دستگاه‌های دولتی که می‌توانند صرفه‌جویی لازم را داشته باشند، ارائه دهد». علاوه بر این، نمایندگان مجلس طی روزهای گذشته برای حل مساله قطعی‌های برق، حضور و نظارت میدانی هم داشته‌اند؛ برای نمونه، مالک شریعتی، عضو کمیسیون انرژی مجلس روز سه‌شنبه 15تیرماه طی بازدید از مرکز پایش برق صنعت برق توانیر با بیان اینکه کم‌کاری‌های مزمنی طی سال‌های گذشته در حوزه تولید و افزایش ظرفیت نیروگاهی اتفاق افتاده است، گفت: «متاسفانه تنها کار ضربتی که می‌توان در این شرایط انجام داد عمدتا در حوزه مدیریت مصرف خلاصه می‌شود تا کمترین فشار به مردم و صنایع بیاید».

جریان سیاسی منزوی،   به‌دنبال زمین زدن جریان کار
با وجود پیگیری مجدانه مجلس و در رأس آن‌ها قالیباف برای حل عاجل مساله بی‌برقی مردم که بخشی از این پیگیری‌ها در بند فوق‌الذکر آمد، یک جریان سیاسی خاص در درون و بیرون مجلس که خود را در عرصه سیاسی کشور منزوی‌شده و کناررفته تصور می‌کند، مرتبا درصدد آن است که مجلس یازدهم را در زمینه‌های مختلف منفعل نشان بدهد. با وجود این سنگ‌اندازی‌ها و مانع‌تراشی‌ها، بی‌شک جریانی که هدفش کار و تلاش برای مردم است هیچ‌گاه از مسیر آمده خود کوتاه نخواهد آمد و جریانات حاشیه‌ساز و بهانه‌جو باید ملتفت به این امر باشند که نق زدن در شرایط کنونی، خیانت به نظام و کشور است.

captcha
شماره‌های پیشین