sobhe-no.ir
1209
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
5
«صبح‌نو» دلایل خروج آمریکا از افغانستان و کوتاه آمدن در برابر طالبان را بررسی کرده است

بن‌بست جاده‌ای آمریکا برای چین

آمریکایی‌ها حملات خودشان را متوجه چین کردند تا قدرت‌نمایی خود در اقیانوس آرام را داشته باشند و نفوذ چین را کاهش دهند و بهتر با او دست‌وپنجه نرم کنند. آمریکا به‌دنبال این است تا در قرن21 در اقیانوس آرام مستقر شوند. این از مهم‌ترین دلایل خروج از افغانستان است؛ موضوعی که جواد منصوری و حسین اکبری، از کارشناسان مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کنند و معتقدند آمریکا به‌دنبال بستن کمربند جاده‌ای چین در افغانستان و قدرت‌نمایی در اقیانوس آرام است و همچنین با ترک خاک این کشور بگویند که با رفتن ما ناامنی ایجاد می‌شود؛ ناامنی‌ای که با توطئه‌های خودشان در شکل‌گیری آن همچنان تلاش دارند. آنچه امروز در افغانستان اتفاق می‌افتد، بدون توجه به مناسبات ژئواستراتژیک جهان امروز ممکن نیست. در رأس همه این مناسبات، افول ابرقدرت حاضر یعنی آمریکا و ظهور چند ابرقدرت جدید یعنی چین یا روسیه و هند قرار دارد؛ رقبایی که آمریکا باید برای پیروز شدن بر آن‌ها راهبردهایی را در نظر گیرد؛ چه با تمرکز بر انرژی و سوخت‌های فسیلی یا اقدامات دفاعی، سیاسی و نظامی همانند اقدام اخیرش که با ترک خاک افغانستان و پس از 20سال اشغالگری و استثمارگری روزهای اخیر روی داد.

دلیل اصلی اختلاف سعودی و امارات چیست؟

اردوکشی ریاض و ابوظبی

بحران در روابط عربستان و امارات، پس از سال‌ها صدور بحران‌های امنیتی و تروریسم به یمن، عراق و سوریه از تضاد منافع بین دو کشور عبور کرده و به انفجارهای امنیتی رسیده است. اختلاف این دو کشور طی چند ماه گذشته از عدم توافق بر سر تولید نفت، به نقطه عطف ناگهانی در روابط دو کشور تبدیل شد و عربستان همین یکشنبه گذشته همه پروازهای خود را به امارات، لغو کرد. این اختلافات تا آنجا پیش رفت که انفجار بامداد روزهای پایانی هفته، در بندر جبل‌علی در دبی امارات آن‌هم فقط اندکی پس از بروز اختلاف بر سر تولید نفت بین امارات و عربستان را می‌توان از تبعات این اختلاف برشمرد.

صبح نو

دلیل اصلی اختلاف سعودی و امارات چیست؟

اردوکشی ریاض و ابوظبی

بحران در روابط عربستان و امارات، پس از سال‌ها صدور بحران‌های امنیتی و تروریسم به یمن، عراق و سوریه از تضاد منافع بین دو کشور عبور کرده و به انفجارهای امنیتی رسیده است. اختلاف این دو کشور طی چند ماه گذشته از عدم توافق بر سر تولید نفت، به نقطه عطف ناگهانی در روابط دو کشور تبدیل شد و عربستان همین یکشنبه گذشته همه پروازهای خود را به امارات، لغو کرد. این اختلافات تا آنجا پیش رفت که انفجار بامداد روزهای پایانی هفته، در بندر جبل‌علی در دبی امارات آن‌هم فقط اندکی پس از بروز اختلاف بر سر تولید نفت بین امارات و عربستان را می‌توان از تبعات این اختلاف برشمرد.

 روزهای پایانی هفته بود که انفجار در یک کشتی در جبل‌علی امارات هم دبی را به‌شدت لرزاند و هم در ساعات اولیه گمانه‌زنی‌هایی را درباره منشأ این انفجار موجب شد. در اولین دقایق این انفجار بسیاری از کارشناسان مسائل منطقه جهت نگاه‌شان به‌سوی سعودی رفت و از احتمال دست داشتن سعودی‌ها در این ماجرا سخن گفتند. این کارشناسان با توجه به تشدید اختلافات سعودی و امارات در یمن، دور از ذهن ندانستند که این انفجار ازسوی سعودی صورت داده شده و در واقع کشتی مذکور مورد هدف سعودی‌ها قرار گرفته باشد. طی چند روز گذشته، اختلافات میان ریاض و ابوظبی درزمینه تعدادی از مسائل مانند تولید نفت، عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی و مقابله با ویروس کرونا به وجود آمده است. درهمین‌حال منابع از تشدید اختلافات میان عربستان و امارات در سطوح مختلف خبر دادند که اخیرا با مخالفت ابوظبی با توافق عربستان و روسیه در زمینه تولید نفت این اختلافات به اوج رسیده است.
اختلافات اخیر سعودی و امارات درزمینه ممانعت از ورود اماراتی‌ها به سعودی به‌منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونای جدید به سعودی که ازسوی اماراتی‌ها به‌عنوان گونه‌ای توهین ملی به ایشان محسوب شده، عاملی بود که اذهان را به دست داشتن سعودی در این ماجرا سوق داد و بالاخره بروز درگیری شدید میان امارات و سعودی در مساله قیمت‌گذاری نفت در اوپک پلاس که طی روزهای اخیر صورت گرفت، در شکل‌گیری این مساله به شکلی بسیار جدی رخ‌نمایی کرد.
عربستان همچنین روز دوشنبه گذشته مقررات واردات از سایر اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس را طوری تغییر داد تا کالاهای تولیدشده در مناطق آزاد یا کالاهایی را که از مواد اسرائیلی بهره‌مند از امتیازات تعرفه ترجیحی استفاده می‌کنند حذف کند؛ موضوعی که می‌تواند چالشی مستقیم برای جایگاه امارات در تجارت منطقه‌ای باشد.
اما صرف‌نظر از این تحلیل‌ها و برخلاف آنکه دولت امارات مساله کشتی را یک حادثه آتش‌سوزی و نه بیشتر معرفی کرده است ولی آنچه مسلم است اینکه روابط بسیار پرقوت دیروز میان سعودی و امارات در روزهای اخیر به نازل‌ترین سطح خود رسیده و احتمال بروز گسست در آن در شرایط اخیر 
بیش از هر زمان دیگری پرقوت است. اینکه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در واکنش به این تیرگی روابط به کدام سمت از سعودی و امارات میل کنند؟ و اینکه آیا این اختلافات به‌زودی خود را در قالب قطع روابط و اعمال تنبیه‌های متقابل نشان دهد، باید منتظر ماند و دید.
خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مشاور اماراتی نزدیک به مقامات این کشور آورده است که عربستان‌سعودی ضربات مخفیانه‌ای به امارات وارد کرده است. این مشاور نزدیک به محافل حکومتی امارات که خواست نامش فاش نشود، می‌گوید: برخی ضربات مخفیانه ازسوی همسایه ما وجود داشته است اما ان‌شاءالله اوضاع تحت کنترل خواهد بود. این مشاور اماراتی با اشاره به وجود اختلافات دیگری میان امارات و عربستان‌سعودی به‌ویژه در زمینه عادی‌سازی روابط امارات با رژیم‌صهیونیستی و پافشاری ریاض برای آشتی با قطر گفت: ائتلاف‌هایی جدید در منطقه در حال ظهور است و دو اردوگاه وجود دارد.
تنش‌های موجود بین عربستان و امارات مدت‌هاست که شتاب گرفته و دو کشور ارزیابی موازنه قوا در روابط دوجانبه خود را متناسب با فضای منطقه و بین‌الملل تغییر داده‌اند و شاهد بروز تحولی بنیادین در روابط دو کشور هستیم که شواهد و نشانه‌های آن به‌ویژه پس از حذف ترامپ از مرکز قدرت آمریکا خود را نشان داده‌اند. ترامپ امارات، بحرین، سودان و مغرب را به تله سازش با رژیم‌صهیونیستی کشاند و به‌خصوص امارات را به نوک پیکان نقشه‌های مشترک آمریکا و رژیم‌صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» تبدیل کرد.
بر کسی پوشیده نیست که حمایت بی‌چون‌وچرا از رژیم‌صهیونیستی در متن سیاست‌های آمریکا قرار دارد؛ به‌نحوی‌که لابی صهیونیستی از چنان قدرت مطلقی برخوردار است که می‌تواند رییس‌جمهور آینده آمریکا را تعیین کند. لذا هرکسی که در این کشور برای ریاست‌جمهوری کاندیدا می‌شود باید قبل از هر چیز، نظر این لابی را جلب کند و مطیع بی‌چون‌وچرای سیاست‌ها و دیدگاه‌های صهیونیسم باشد و دوام و بقای این رژیم در فلسطین اشغالی را تضمین کند.
از سویی دیگر، اعطای تابعیت به شهروندان رژیم‌صهیونیستی ازسوی دولت امارات اقدام جدیدی است که طی روزهای گذشته ازسوی حاکمان ابوظبی در راستای ادامه اقدام‌ها برای تقویت روابط با رژیم‌صهیونیستی صورت گرفت. رسانه‌های مختلف گزارش دادند دولت امارات در ماه‌های گذشته به حدود پنج‌هزار صهیونیست تابعیت امارات داده است. سایت «امارات‌لیکس» که به انتشار اخبار پشت پرده از درون امارات مشهور است، اخیرا در آخرین گزارش خود به نقل از منابعی موثق بدون ذکر نام فاش کرد که حدود پنج‌هزار اسرائیلی در طول سه‌ماه گذشته تابعیت امارات را اخذ کردند. طی این اقدام که در پوشش سرمایه‌گذاری در امارات به‌ویژه دوبی و ابوظبی انجام شد، مسوولان اماراتی به سرمایه‌گذاران و بازرگانان اجازه می‌دهند که تابعیت امارات را بدون دست کشیدن از تابعیت اصلی خود اخذ کنند. در واقع، امارات مدعی است با دادن تابعیت سعی دارد سرمایه‌گذاری خارجی را جذب کند و این همان موضوعی است که امارات به‌خاطر آن عادی‌سازی روابط با اسرائیل را آغاز کرد؛ امری که می‌توان گفت حسادت و چه‌بسا دشمنی ریاض با ابوظبی را بیشتر از گذشته کرد چراکه امارات به سمت توسعه و جذب سرمایه پیش می‌رود و عربستان به‌سمت اتلاف بودجه و کاهش رشد اقتصادی؛ موضوعی که جنگ یمن آن را برای آل‌سعود به یک تنگنا تبدیل کرده و امارات از آن باتلاق جنگ دور شده است.
نباید فراموش کرد هر دو کشور قصد دارند زرادخانه جدید خود را بنا کنند و هر دو کشور از مشتریان اصلی سلاح هستند و به نظر می‌رسد برای دستیابی به جنگ‌افزارهای جدید وارد رقابت شوند. از سویی دیگر، تاثیر و تبعات اختلاف بین عربستان و امارات و رقابت بر سر تغییر موازنه قوا به نفع خود، در یمن هم به‌وضوح قابل مشاهده است و به‌ویژه پس از شکست ائتلاف متجاوز در این کشور، شاهد تبعات ژئوپلیتیک آن برای هر دو طرف هستیم و این امر آمریکا را بر آن داشته است تا کارت القاعده را در استان‌های جنوبی یمن به کار بگیرد.
عربستان مطامع بی‌حدواندازه‌ای در امارات دارد و بیش از هر زمان دیگری در تلاش برای محو جایگاه این کشور در دنیای تجارت و نفت است. مخصوصا که محمدبن‌سلمان هم در آستانه رسیدن به قدرت سعی می‌کند وجهه عربستان را در مقابل آمریکا اصلاح کند. وی همچنین اصلاح روابط با ترکیه، قطر و عمان را در دستورکار قرار داده است. از سوی دیگر، مصر هم به سعودی‌ها قول داده است که در روابط خود با امارات تجدیدنظر کند، این نوع نگاه قاهره موجب شد تا آل‌سعود هزاران کارگر اتیوپیایی را از عربستان اخراج کند؛ کارگرانی که تابع کشوری هستند که گفته می‌شود با سد سخت النهضه مانع آبرسانی کامل نیل به مصر هستند. با این‌گونه رویدادها و تعاملات و تقابلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای باید صبر کرد و دید در روزهای آتی چه رخدادها و تنش‌های دیگری بین عربستان و امارات روی می‌دهد و آیا می‌توان همان جنگ دیپلماتیک و سیاسی را که آل‌سعود با قطر داشت با امارات شاهد بود یا موضوع پیچیده‌تر از آن می‌شود و دو طرف در تقابل و رویارویی سخت با یکدیگر قرار می‌گیرند./
 

captcha
شماره‌های پیشین