sobhe-no.ir
1209
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
10
کارشناسان نظر می‌دهند؛

آب رهاسازی‌شده برای هورالعظیم «مطلوب» نیست

گزارش «صبح‌نو» درباره نوسان قیمت تخم‌مرغ و دلایل آن را بخوانید

جوجه‌ها، مقصر گرانی تخم‌مرغ هستند

علی جواهری / قصه مرغ و تخم‌مرغ همچنان ادامه دارد. چندین سال از ایجاد این مساله می‌گذرد و هنوز هیچ راه‌حل کارشناسی‌شده‌ای برای مهارش ارائه نشده است. گفت‌وگو با تولیدکنندگان نشان می‌دهد که گرانی نهاده، گرانی و کمیابی جوجه یک‌روزه و اختصاص ندادن خوراک به بخشی از مرغ‌ها عامل گرانی قیمت بوده است اما افزایش و نوسان‌های شدید قیمت تنها درباره تخم‌مرغ نیست، بلکه در سایر محصولات مرغ و گوشت و میوه هم شاهد افزایش قیمت هستیم. با اینکه جایگاه مناسب جهانی را در تولید این محصولات داریم، قیمت بازار کنترل نمی‌شود. ایران جایگاه هفتم تولید مرغ و دهم تولید تخم‌مرغ و نخست خاورمیانه را در تولید میوه دارد ولی بازار بی‌توجه به گفته‌های رییس‌جمهور پیش می‌تازد. روحانی در دیدار اعضای دولت در ابتدای سال گفت: «وزرای جهاد کشاورزی و صمت مراقبت کنند که قیمت‌ها افزایش نیابد؛ زیرا سال گذشته به حد کافی قیمت‌ها بالا رفته است.» کارشناسان می‌گویند بازار با توصیه و سفارش درست نمی‌شود، قیمت یک مولفه اقتصادی است که برای پایین آوردن باید شرایط آن را مناسب کرد. در این گزارش قصد داریم نوسان قیمت تخم‌مرغ و دلایل آن را بررسی کنیم.

صبح نو

کارشناسان نظر می‌دهند؛

آب رهاسازی‌شده برای هورالعظیم «مطلوب» نیست

روزهای اخیر انتشار تصاویری از ماهیان تلف‌شده و گاومیش‌های تشنه تالاب هورالعظیم در فضای مجازی موجب بروز واکنش‌هایی ازسوی مردم و مسوولان شده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به رهاسازی ۱۰۰مترمکعب در ثانیه آب از سد کرخه به‌سمت پایین‌دست اشاره کرد؛ البته به گفته «قاسم تقی‌زاده» خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، بخشی از آنچه این روزها در تالاب مشاهده می‌شود و با عنوان مرگ‌ومیر ماهیان منتشرشده به‌دلیل عدم تامین حق‌آبه رودخانه دجله است. «حسین رفیع»، کارشناس آب گفت: بیشتر تالاب‌های ایران در آخرین نقطه حوضه آبریز قرار دارند و به همین علت، وقتی در بالادست اتفاقات مختلفی در جریان آب وجود می‌آوریم، در انتهایی‌ترین نقطه که تالاب است، تاثیرات آن را می‌بینیم. در واقع ساخت سد، اجرای پروژه‌های انتقال آب، برداشت‌های بی‌رویه آب در مسیر منتهی به تالاب، نوع کشت نامناسب در طول مسیر جریان آبی حوضه آبریز بر وضعیت تالاب تاثیر می‌گذارد. وی با بیان اینکه یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر وضعیت تالاب‌ها «سد»ها هستند که تلاش می‌شود از طریق ساخت سد آب کنترل و استحصال شود، تاکید کرد: وقتی سهم تالاب‌ها یا محیط‌زیست برای وزارت نیرو در اولویت آخر قرار دارد، حق‌آبه تالاب‌ها داده نمی‌شود. معمولا گفته می‌شود که تخصیص آب برای شرب در درجه اول و حق‌آبه محیط‌زیست در درجه دوم اهمیت است اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و در برخی استان‌ها بعد از شرب، صنعت اولویت دوم و در بعضی دیگر، کشاورزی در اولویت دوم قرار دارد؛ به‌گونه‌ای که اگر آبی‌ باقی بماند، بخشی از آن را به‌عنوان حق‌آبه به تالاب‌ها اختصاص می‌دهند که معمولا به‌طور کامل حق‌آبه هم تخصیص نمی‌یابد.
این کارشناس آب اضافه کرد: آب ته‌نشین‌شده پشت سدها برای تالاب‌ها مناسب نیست؛ چراکه جریان‌های سیلابی و جریان‌هایی که به همراه خود املاح را به تالاب وارد می‌کنند علاوه بر اینکه آب تالاب را تامین می‌کنند مواد مغذی وارد تالاب می‌کنند ولی وقتی آب پشت سدها را رها می‌کنیم، اگر در بهترین حالت به تالاب هم برسد ارزش غذایی لازم را ندارد ولی همین آب هم به‌طور کامل تخصیص داده نمی‌شود، به‌ویژه در سال‌هایی مثل امسال که بارش کاهش پیدا کرده است.
وی درباره رهاسازی آب سد کرخه برای تامین آب تالاب هورالعظیم در پی مرگ ماهیان این تالاب گفت: این گونه رهاسازی آب نمی‌تواند ویژگی آب مطلوب برای تالاب‌ها را داشته باشد ولی از هیچ بهتر است. با توجه به حجم بالای تلفات آبزیان در هورالعظیم، این پرسش مطرح می‌شود که لاشه‌های آبزیان چه مخاطراتی را برای محیط‌زیست منطقه ایجاد می‌کند؟ طرح چنین پرسش‌هایی به ما یادآوری می‌کند بستن و رها کردن آب برای تالاب باید با مدیریت خاص همراه باشد تا موجب ایجاد چالش‌های مضاعف نشود.
 رفیع در پایان به تبعات دیگر خشک شدن تالاب‌ها برای محیط‌زیست اشاره و تصریح کرد: با خشک شدن تالاب‌ها کانون و بستر 
گرد و غبار ایجاد می‌شود که آسیب‌های زیادی به حاصلخیری زمین‌ها و هوای شهرها می‌زند، تاثیر منفی بر زندگی انسان‌ها می‌گذارد و صنایع را هم با مشکلاتی مواجه می‌کند.

captcha
شماره‌های پیشین