sobhe-no.ir
1209
شنبه، ۱۹ تیر ۱۴۰۰
1
چه گروه‌هایی به دنبال اختلاف افکنی میان مجلس و دولت جدید هستند؟

ارباب حاشیه، کاسب قدرت

چند روزی می‌شود که حاشیه‌سازی شبه‌انقلابیون علیه مجلس یازدهم رویکرد تازه‌ای یافته است. این جریان حاشیه‌ساز که مع‌الاسف یک پا درون مجلس دارد و گوش به فرمان ژنرال‌های بیرون از پارلمان است، مدتی می‌شود که درباره مساله قطعی مکرر برق، مشغول زدن نمایندگان مجلس و در رأس آن‌ها رییس مجلس است.

«صبح‌نو» دلایل خروج آمریکا از افغانستان و کوتاه آمدن در برابر طالبان را بررسی کرده است

بن‌بست جاده‌ای آمریکا برای چین

آمریکایی‌ها حملات خودشان را متوجه چین کردند تا قدرت‌نمایی خود در اقیانوس آرام را داشته باشند و نفوذ چین را کاهش دهند و بهتر با او دست‌وپنجه نرم کنند. آمریکا به‌دنبال این است تا در قرن21 در اقیانوس آرام مستقر شوند. این از مهم‌ترین دلایل خروج از افغانستان است؛ موضوعی که جواد منصوری و حسین اکبری، از کارشناسان مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کنند و معتقدند آمریکا به‌دنبال بستن کمربند جاده‌ای چین در افغانستان و قدرت‌نمایی در اقیانوس آرام است و همچنین با ترک خاک این کشور بگویند که با رفتن ما ناامنی ایجاد می‌شود؛ ناامنی‌ای که با توطئه‌های خودشان در شکل‌گیری آن همچنان تلاش دارند. آنچه امروز در افغانستان اتفاق می‌افتد، بدون توجه به مناسبات ژئواستراتژیک جهان امروز ممکن نیست. در رأس همه این مناسبات، افول ابرقدرت حاضر یعنی آمریکا و ظهور چند ابرقدرت جدید یعنی چین یا روسیه و هند قرار دارد؛ رقبایی که آمریکا باید برای پیروز شدن بر آن‌ها راهبردهایی را در نظر گیرد؛ چه با تمرکز بر انرژی و سوخت‌های فسیلی یا اقدامات دفاعی، سیاسی و نظامی همانند اقدام اخیرش که با ترک خاک افغانستان و پس از 20سال اشغالگری و استثمارگری روزهای اخیر روی داد.

حضور معاون سابق شورای امنیت در دیدار وزیر خارجه هند او را در صدر گمانه زنی ها قرار داده است

علی باقری در نزدیکی سی تیر‌

گمانه‌زنی‌ها درباره ترکیب کابینه دولت سیزدهم افزایش یافته است. یکی از گمانه‌هایی که طی روزهای گذشته بیشتر درباره آن سخن گفته شده، جایگاه وزارت امورخارجه است و این سوال که چه کسی قرار است جایگزین محمدجواد ظریف شود. حضور معاون اموربین‌الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق‌بشر در دیدار رییس‌جمهوری منتخب با وزیر امورخارجه هند، اخبار درباره انتصاب احتمالی او به‌عنوان وزیر امورخارجه دولت آینده را تقویت کرد.

«صبح‌نو» ماجرای 1+170 ملک شهرداری تهران را در گفت‌وگو با دو عضو منتخب شورای ششم بررسی می‌کند

همه چیز درباره ملک 1700 متری در دزا شیب

ملک‌فروشی؛ راهکار مدیریت شهری پنجم برای اداره شهر و شهرداری اما با فروش دارایی‌هاست. دارایی‌هایی که فروش‌شان گاهی اوقات منافع شخصی را نیز در پی دارد و درآمد حاصل از آن بیشتر از آنکه صرف پروژه‌های شهری اعم از عمرانی و خدمت‌شهری شود؛ صرف هزینه‌های جاری چون حقوق و دستمزد می‌شود اما این کلیدواژه از چه زمانی وارد ادبیات مدیریت شهری شد؟ زمانی که ظرفیت‌های مثال‌زدنی تهران برای درآمدزایی کنار گذاشته شده و کسب درآمد از راه‌های امن و بی‌دردسر آن هم در این دوره و زمانه تحریم و فشار اقتصادی که هر اقدامی برای تامین منابع به تلاشی چندبرابر نیاز دارد، در اولویت قرار داده شد. در این شرایط چه چیزی بهتر از فروش املاک مرغوبی که سرمایه شهر و شهروندان تهرانی است؟ شاید آغاز نهضت ملک‌فروشی دوره پنجم را بتوان فروش خانه باارزش شهرداران نبش بن‌بست رز در خیابان اقدسیه دانست که سال‌ها به‌عنوان خانه شهرداران برجای مانده بود و معماری و آیینه‌کاری‌های ویژه‌ای داشت. پیروز حناچی، شهردار تهران به‌ناگاه روی فروش این خانه باوجود مخالفت شدید برخی اعضای شورای شهر و نمایندگان افکارعمومی اصرار کرد و درنهایت آن را به بهانه تکمیل پروژه‌های عمرانی به فروش رساند تا عمارت اقدسیه نیز به برجی دیگر تبدیل شود. بعد از آن فروش چند ملک دیگر و حتی میدان میوه‌وتره‌بار بهمن به سازمان تامین‌اجتماعی نیز جنجال گسترده‌ای به‌پا کرد که البته با حضور به‌موقع سازمان بازرسی جلوی آن گرفته شد. حالا در ادامه روند ملک‌فروشی شهردار «حرف»، فروش ملکی 1700متری در خیابان دزاشیب به فدراسیون فوتبال سبب واکنش‌های متعددی شده است؛ فروشی که مخالفان بزرگی در میان اعضای شورای شهر داشت و افکار عمومی این اقدام را جزو اقدامات دقیقه90 مدیریت شهری به نفع گروه خاصی دانسته و حتی جبران خسارت فدراسیون فوتبال بعد از مصادره ملک این فدراسیون در ازای بدهی ویلموتس، مربی سابق تیم ملی را یکی از دلایل فروش این خانه عنوان می‌کنند.

چرا میرلوحی و حق‌شناس در قبال پول‌پاشی شهرداری ساکت‌اند؟

پایان تلخ شهرداری حرف

انضباط مالی، کاهش هزینه‌های شهر، مبارزه با فساد و رانت و تاکید بر ضرورت ادامه مسیر شفافیت، کلیدواژه های پیروز حناچی، شهردار فعلی تهران است که به روزهای پایانی دوره مسوولیت خودش نزدیک می‌شود اما گویا هنوز قرار نیست به دوره ارائه گزارش عملکردهای خیالی و وعده‌های رویایی پایان دهد.

رييس جمهور منتخب به ديدار مراجع تقليد رفت

رئیسی در قم

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری منتخب کشورمان که در سفری یک‌روزه -جمعه 18تیرماه -به قم عزیمت کرد، با مراجع عظام تقلید حضرات آیات صافی گلپایگانی، علوی‌گرگانی، سبحانی، مکارم‌شیرازی، سبحانی، نوری همدانی و شبیری زنجانی دیدار و گفت‌وگو کرد.رئیسی در دیدار با آیت‌الله لطف‌الله صافی‌گلپایگانی با بیان اینکه مردم گرفتار مشکلات فراوانی هستند و باید گشایشی در زندگی آن‌ها ایجاد کنیم، گفت: دولت جدید با توکل به خدا و توسل به ائمه اطهار و با دعای مراجع عالیقدر تقلید مصمم است با تلاش شبانه‌روزی در مسیر جلب اعتماد مردم و برطرف کردن مشکلات آنان و قرار دادن کشور در مسیر توسعه و آبادانی پایدار گام بردارد.

سرمقاله

شفاف‌شدن واقعیت‌ها

صبح نو

سرمقاله

شفاف‌شدن واقعیت‌ها

آنچه در ایام اخیر پیرامون عملکرد شهرداری اصلاحات دیده‌ایم دقیقا خلاف آنچه بوده که ادعا کرده‌اند. آن‌ها مدام در چهار سال گذشته مدیریت اصولگرایان را متهم می‌کردند و خود را در قامت منجی و اصلاحگر و عدالتخواه نشان می‌دادند... 
شفاف‌شدن واقعیت‌ها
... اما آنچه در دو هفته اخیر از پس پرده بیرون آمده نشان می‌دهد که نه‌تنها عدالت‌جویی نقابی برای پوشاندن کار نکردن و بی‌عملی شهرداری بوده که انگار این شهرداری مدت‌هاست که رانت میان دوستان و همراهان خود توزیع می‌کند.
 از سویی با پول‌پاشی فضا را برای مدیریت اصولگرایان مسموم کرد و از سوی دیگر دوستان خود را از مزایا و رانت‌ها بی‌نصیب نگذاشت. 
در همین رابطه، اکنون شورای شهر ششم که 21 بر هیچ با حمایت دکتر قالیباف به خیابان بهشت راه یافته، برای بازگرداندن شهر به دوران کار و خدمت قبل از هر چیز باید صورت‌وضعیت دقیقی از آنچه اصلاح‌طلبان بر سر شهر آورده‌اند، ارائه کند تا مشخص شود در این چهار سال، پشت نقاب عدالتجویی آن‌ها چه خبر بوده است. 
در همین چند فقره اخیر که مشت نمونه خروار است، آن‌ها با چند مساله مهم مواجه هستند، ازجمله استخدام شائبه‌دار بیش از دوهزار نفر، واگذاری شائبه‌دار برخی بیلبوردها، واگذاری 170ملک در دقایق پایانی مدیریت و البته پول‌پاشی وسیع که قابلیت بررسی جدی ازسوی شورای جدید را دارد.
 انگار ما با شورایی مواجه بوده‌ایم که هر قدر در تخریب رقیب فعال و کوشا بود و در خدمت به مردم ضعیف، در رسیدگی به دوستان کم نگذاشته است.
 رأی مردم به فهرست شورای ائتلاف بهترین فرصت برای شفاف شدن واقعیت‌های شهرداری و شورای اصلاح‌طلب است.
 

captcha
شماره‌های پیشین