sobhe-no.ir
1208
چهارشنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۰
6
گزارش «صبح نو» درباره جزئیات انتخابات ریاست‌جمهوری را بخوانید

۱۱ درصد سهم کرونا 5‌/2میلیون رأی سفید

بررسی ابعاد مختلف ثبت مشارکت حدودا 50درصدی در انتخابات سیزدهم ریاست‌جمهوری حاکی از آن است که این رقم با توجه به شرایط هشت‌سال گذشته کشور، نامطلوب نیست و مردم با وجود کرونا، تحمل سختی‌های ناشی از بی‌تدبیری‌ها، گرانی‌های فزاینده و همچنین فشارهای خارجی به پای صندوق‌های رأی آمدند.

آرای سفید به چه معناست؟

رحمان قهرمانپور

جزئیات مشارکت مردم در 31مرکز استان کشور در انتخابات 1400

صبح نو

گزارش «صبح نو» درباره جزئیات انتخابات ریاست‌جمهوری را بخوانید

۱۱ درصد سهم کرونا 5‌/2میلیون رأی سفید

بررسی ابعاد مختلف ثبت مشارکت حدودا 50درصدی در انتخابات سیزدهم ریاست‌جمهوری حاکی از آن است که این رقم با توجه به شرایط هشت‌سال گذشته کشور، نامطلوب نیست و مردم با وجود کرونا، تحمل سختی‌های ناشی از بی‌تدبیری‌ها، گرانی‌های فزاینده و همچنین فشارهای خارجی به پای صندوق‌های رأی آمدند.

از ماه‌ها قبل رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور با حمایت از هشتگ‌هایی مثل رأی بی‌رأی، سعی کردند فضای حاکم بر انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 را سرد و بی‌اثر کنند. علاوه بر این رسانه‌ها، برخی نیروهای سیاسی در داخل کشور نیز ناجوانمردانه بر نفیر تحریم انتخابات دمیدند و زمینه را برای گسترش نارضایتی‌ها و ضربه به جمهوریت نظام فراهم کردند. با اینکه نیروهای اپوزیسیون داخل و خارج از کشور برای ناامید کردن جامعه همصدا شدند، مردم حضور نسبتا خوبی در صحنه داشتند.
به‌رغم همه فشارهای روانی، تبلیغاتی و فشارهای مختلف زمینه‌ساز برای ایجاد نارضایتی‌ها به‌وسیله عوامل گوناگون، مردم ایران با تأسی از منویات 
مقام معظم رهبری روز 28خردادماه با حضور باشکوه در پای صندوق‌های رأی، برگ زرین دیگری در کتاب پرافتخار ایران اسلامی ثبت کردند.
براساس اعلام آرا ازسوی وزارت کشور، ۲۸میلیون و ۹۸۹هزار و ۵۲۹برگ تعرفه در سیزدهمین دوره انتخابات استفاده شده است که از این تعداد ۲۸میلیون و ۷۵۰هزار و ۷۳۶رأی داخل صندوق‌های ریخته شد و از این میزان سه‌میلیون و ۷۴۰هزار و ۶۸۸برگه رأی باطله بوده و ۲۴میلیون و ۹۰۹هزار و ۸۱۷رأی هم صحیح به داخل صندوق‌های ریخته شد.
 
تاثیر اپیدمی کرونا بر مشارکت انتخابات
 بنابراین پیش‌بینی‌های دشمنان و رسانه‌های‌شان نه‌تنها به حقیقت نپیوست، بلکه توهم شناخت جامعه ایرانی، تشت رسوایی آن‌ها و کارشناسان‌شان را به زمین انداخت و مشارکت نزدیک به 50درصدی آن هم در شرایطی که اپیدمی کرونا، سبک رفتار مردم را تغییر داده بود، بازهم صف‌های طولانی در شعب اخذ رأی را به رخ دشمنان کشید. از دیگر سو، کاهش مشارکت در اغلب انتخابات‌های سال‌های2020 و 2021 بیش از این بوده است و مردم ایران بار دیگر دلبستگی خود به نظام اسلامی را نمایان کردند.
همچنانکه در انتخابات پارلمانی اخیر فرانسه که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ایران برگزار شد بیش از دوسوم فرانسوی‌ها در آن انتخابات شرکت نکردند و رکورد بی‌سابقه‌ای از عدم مشارکت مردم در انتخابات زده شد که طی آن بیش از 68درصد مردم در انتخابات شرکت نکردند.
تاثیر کرونا بر میزان مشارکت را حتی اگر تنها بر نظر کارشناسان استناد کنیم، حدود 11درصد است که بسیار جای تامل دارد. وضع موجود که بخشی از آن ماحصل دشمنی با ملت ایران و اعمال حریم‌های ظالمانه است نیز بازوی دیگری است که نباید از آن غافل شد، هرچند ناکارآمدی و مدیریت احساسی و ناپخته نیز در شکل‌گیری این وضعیت جای بسیاری دارد که پرداختن به آن، برای جلوگیری از تکرار اهمیت زیادی دارد.
 
آرای سفید در برابر رأی بی‌رأی
 هرچند بعد از دست رد مردم به سینه تحریم‌کنندگان دشمنان تلاش داشتند با ترمیم تحلیل‌های غلط خود و بزرگنمایی آرای باطله، مشارکت حماسی‌گونه مردم را 
زیر سوال ببرند اما موج‌سواری بر آرای باطله نیز پس از چند روز به بن‌بست رسید و مشخص شد مردم نسبت‌به تغییر وضعیت و آینده خود دغدغه دارند؛ موضوعی که رهبر انقلاب نیز به آن پرداختند و به برخی تحلیل‌های غلط درباره آرای باطله اشاره کردند و گفتند: 
«این آرا، ابدا به معنای جدایی آن‌ها از نظام نیست، بلکه برعکس است، زیرا کسی که پای صندوق رأی آمده و فرد مقبول خود را در لیست نامزدها ندیده ولی اسم شخص موردنظرش را نوشته یا رأی سفید داده، در واقع علاقه‌مندی خود را به صندوق رأی و نظام نشان داده است». در داخل نیز نگاه‌ها به آرای باطله در راستای کسب منافع گروه‌های خاص در جریان بود و افراطیون در چپ و راست، به‌دنبال موج‌سواری روی آن بودند و هرکدام از دریچه خود و به نفع خود به این موضوع پرداختند. اگرچه نارضایتی می‌تواند دلیل عمده افزایش آرای باطله باشد اما ریختن تمام آن به سبد نارضایتی سیاسی، خطایی راهبردی است و شناخت دقیق از کنش رأی‌دهندگان را سلب می‌کند. آرای باطله‌ای که خود مقابله‌ای هوشمند با پروژه «رأی بی‌رأی» بود که در هفته‌های منتهی به انتخابات با دلارهای سعودی-صهیونیستی در بوق و کرنا شده بود و این خود نقطه‌عطفی در رفتار سیاسی مردم ایران می‌تواند باشد.
 
دومیلیون و 500هزار رأی سفید
مطابق ماده25 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در مواردی مانند آرای غیرقابل خواندن، آرایی که از طریق خریدوفروش به دست آمده باشد، آرایی که دارای نام رأی‌دهنده، یا امضا یا اثرانگشت وی باشد، آرایی که کلا حاوی اسامی ای غیر از نامزدهای تاییدشده باشد و آرایی که سفید به صندوق ریخته شده باشد، با تایید هیات نظارت یا نماینده وی برگه‌های رأی باطله ولی جزو  آرای ماخوذه محسوب و مراتب در صورت‌جلسه قید و آرای مذکور ضمیمه صورت‌جلسه خواهد شد. آرای باطله نیز خود دو دسته است؛ آرای سفید و آرای مخدوش. آرای مخدوش آرایی است که ناخوانا باشد و اسامی غیر نامزدهای تایید‌شده روی آن قید شده باشد. اما آرای سفید به رأی‌هایی گفته می‌شود که در برگه تعرفه هیچ نام یا علامت دیگری در آن نباشد همچنانکه در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر، از میزان سه‌میلیون و ۷۴۰هزار و ۶۸۸برگه رأی باطله، حدودا 2میلیون و 500هزار رأی سفید به صندوق‌ها ریخته شده بود که این نشان‌دهنده تایید نظام اما نارضایتی از وضع موجود است.
از نظر حقوق بین‌المللی نیز آرای سفید به این معنی است که مردم، یگانه ابزار مدنی جامعه، برای ایجاد تغییر و تحول در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و... را فقط و فقط مردم‌سالاری و صندوق‌های انتخاباتی می‌دانند؛ بنابراین رأی سفید مخالفت با ساختارهای سیاسی جامعه نیست، بلکه یا در میان نامزدها تاییدشده پیدا نکرده یا اینکه به‌دلیل بی‌مدیریتی‌ها از تغییر شرایط موجود ناامید است. 
به همین خاطر، تفسیر غلط، یک‌سویه و غیرحقوقی آرای سفید، راهی غیراخلاقی و غیرمنصفانه برای تحلیل نادرست آرای مردم در یک جامعه مدنی است. این عدد بر خلاف برخی ادعاها بود که آرای باطله را متعلق به احمدی‌نژاد می‌دانست.
 در مجموع مشارکت 50درصدی مردم علی‌رغم همه مشکلاتی که امروز کشورمان با آن گریبانگیر بوده مهر تاییدی است بر نظام جمهوری اسلامی که مردم ایران پای آن ایستاده‌اند و حافظ ارزش‌ها و آرمان‌های آن هستند.

captcha
شماره‌های پیشین