sobhe-no.ir
1208
چهارشنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۰
2
ناکارآمدی دولت اعتدال در مدیریت امور، به اوج خود رسیده است

نفس‌های آخر دولت ناتوان

دولت دوازدهم آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و به‌زودی دولت سیزدهم کار خود را آغاز خواهد کرد. این در حالی است که وضعیت بد مدیریتی حاکم بر قوه اجرایی کشور طی سال‌های گذشته به‌گونه‌ای بوده که برخی تحلیلگران بر این باورند که اولین و عاجل‌ترین ماموریت دولت آینده، باید آواربرداری از شرایط فعلی باشد. مدیریت ضعیف دولت اعتدال باعث شده که طی ماه‌های اخیر، پیامدهای اسفباری دامن مردم ایران را بگیرد.

آیا دولت بایدن حاضر به لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران خواهد شد

پیشرفت مذاکرات وین؟

صبح نو

آیا دولت بایدن حاضر به لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران خواهد شد

پیشرفت مذاکرات وین؟

این روزها خبرهای متضاد و متناقضی از وین به گوش می‌رسد، درحالی‌که وزیر خارجه آلمان می‌گوید: توافق بر سر برجام طی هفته‌های آینده حاصل خواهد شد اما نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفته است انتظارات در به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام تا ششمین سالگرد حصول توافق برجام در ۱۵ژوئیه (24تیر) محقق نشد.
هایکو ماس درباره مذاکرات جاری در وین برای مشخص کردن وضعیت اجرای برجام گفت: «ما فکر می‌کنیم که این گفت‌وگوها می‌توانند به هدف‌شان برسند. فکر می‌کنم ظرف هفته‌های آینده به آن نقطه خواهیم رسید.» اما ساعاتی قبل‌تر از اظهارات وزیرخارجه آلمان «میخائیل اولیانوف» در توییتی گفته بود: «وقفه در مذاکرات وین برای احیای برجام طولانی‌تر از انتظار شده است. به نظر می‌رسد با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در ایران، این کشور به زمان بیشتری برای آماده شدن نیاز دارد. انتظارات درباره به نتیجه رسیدن این روند (گفت‌وگوهای احیای برجام) تا ششمین سالگرد توافق هسته‌ای برآورده نشد.»
 
همه طرف‌ها به پیشرفت در مذاکرات اذعان دارند
 موضوعی که به نشست خبری سخنگوی وزارت امورخارجه هم کشیده شد و او درباره پیشرفت مذاکرات گفت: پیشرفت‌های صورت‌گرفته در مذاکرات وین یک واقعیت است که همه طرف‌های مذاکرات به آن اذعان دارند، گرچه هنوز موضوعات مهمی باقی مانده است که عمدتا نیازمند تصمیم‌گیری ازسوی سایر طرف‌ها به‌ویژه آمریکاست. درواقع نهایی شدن توافق برای احیای برجام منوط به اراده سیاسی طرف‌ها دیگر برای اتخاذ تصمیمات سخت ازسوی آن‌هاست.
سعید خطیب‌زاده تصریح کرد: تلاش هیات جمهوری اسلامی ایران این است که مذاکرات هرچه زودتر به نتیجه رسیده و تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران رفع شوند، بااین‌وجود برای دستیابی به توافقی که منافع ملت ایران را تامین کند هیچ ضرب‌الاجلی تعیین نمی‌کنیم و مذاکرات تا زمانی که توافقی مطلوب برای ایران حاصل شود، ادامه خواهد داشت. وی تاکید کرد: همانطورکه بارها گفته شده است، ما عجله‌ای برای توافق نداریم اما اجازه فرسایشی و طولانی شدن مذاکرات را نیز نخواهیم داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع برخی مقامات غربی مبنی بر لزوم انتظار برای روی‌کارآمدن دولت جدید جمهوری اسلامی ایران درراستای دستیابی به توافق، اظهار داشت: مواضع ایران درباره برجام و رفع تحریم‌ها، جزو مواضع اصولی نظام است و با تغییر دولت نیز تغییری در آن ایجاد نخواهد شد؛ بنابراین در صورت دستیابی به توافق، دولت جناب آقای سیدابراهیم رئیسی نیز به آن وفادار خواهد بود؛ زیرا برخلاف رویکرد برخی طرف‌های دیگر، پایبندی به تعهدات و قول‌های داده‌شده، همواره برای جمهوری اسلامی ایران یک اصل به شمار می‌آید.

آمریکا به‌دنبال تعدیل تحریم‌ها
 از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» به نقل از افراد فعال در روند برنامه‌ریزی، گزارش داده دولت بایدن در حال تجدیدنظر اصلاحی در شیوه استفاده از تحریم با هدف ازبین‌بردن کارزارهای فشار گسترده، جلوگیری از خسارات اقتصادی ثانویه و اقدام مشترک با متحدان به‌جای یکجانبه‌گرایی است.
در این گزارش به نقل از یک مقام آمریکایی ذکرشده دولت آمریکا تقریبا بازنگری گسترده سیاست تحریمی آمریکا را به پایان رسانده و انتظار می‌رود اواخر تابستان آن را ارائه کند.
به ادعای وال‌استریت ژورنال، درحالی‌که جزئیات این بازنگری همچنان در حال تکمیل است، یک‌سری اقداماتی که مقام‌های دولت بایدن انجام داده‌اند ازجمله کاهش برنامه‌ریزی‌شده تحریم‌های بخش اقتصادی ایران، حکایت از عناصر راهبرد جدید دارد.
طبق این گزارش، جزئیات رویکرد بایدن همچنین ازسوی مقام‌های دولت‌های فعلی و سابق آمریکا و مقام‌هایی که قرار است روی کار بیایند، در جلسات کنگره شرح داده شده است. این رسانه آمریکایی مدعی است اصلاحات مذکور، جدایی شدید از سیاست دولت ترامپ را ایجاب می‌کند که از تحریم‌ها به‌عنوان یک ابزار سیاست خارجی بیش از سایر دولت‌های پیشین آمریکا برای هدف قرار دادن اقتصاد ایران، کره شمالی، ونزوئلا و جاهای دیگر به‌منظور اعمال فشار اقتصادی بر دشمنان، استفاده می‌کرد.

در ادامه این گزارش ذکرشده دولت بایدن و مقام‌های آن که در حال تصدی پست هستند، معتقدند استفاده از تحریم‌ها باید بخشی از اقدامات دیپلماتیک بزرگ‌تر باشد که همکاری از سوی متحدان و انواع مرتبط ترغیب برای تحقق اهداف سیاست خارجی را شامل شود. درحالی‌که تاکنون دولت جدید آمریکا به شیوه دولت سابق عمل کرده، در ادامه این گزارش ادعا شده برخی از اصول سیاست تحریمی دولت بایدن همزمان که مقام‌ها آن‌ها را به اجرا درمی‌آورند، در حال بروز است و در همین‌باره به هماهنگی دولت آمریکا با متحدان غربی درباره برخی از این اقدامات و یکی از «موارد خاص» آن که «ابتکار عمل برجسته سیاست خارجی آمریکا» در ارتباط با «طرحی برای برداشتن تحریم‌های اصلی ایران در ازای بازگشت کامل آن به تعهدات برجامی» خوانده شده، ذکر شده است.
به نوشته این گزارش، «خروج دولت سابق آمریکا از توافق ایران در سال۲۰۱۷ و در پی آن اعمال کارزار فشار اقتصادی علیه ایران ازسوی متحدان ترانس آتلانتیک واشنگتن موردانتقاد قرار گرفت. بااین‌حال، اقدام دولت بایدن در حذف نام چند مقام سابق دولت ایران از فهرست سیاه در هفته‌های اخیر این انتقاد را در پی داشته که وی در برچیدن تحریم‌هایی که برای فشار بر تهران مورداستفاده قرار می‌گیرد، عجله می‌کند.» 
مقام‌های دولت جو بایدن گرچه بارها به‌صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ اعتراف کرده‌اند اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به برجام لازم است، سرباز زده‌اند. واشنگتن می‌گوید تنها درصورتی‌که دو طرف به برجام بازگرداند حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را رفع کند. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح می‌شود که تعهدات ایران به‌صورت کمی قابل راستی‌آزمایی هستند اما راستی‌آزمایی رفع تحریم‌ها به دست‌کم سه تا ۶ماه زمان نیاز دارد. جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تاکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.
 

captcha
شماره‌های پیشین