sobhe-no.ir
1208
چهارشنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۰
2
ناکارآمدی دولت اعتدال در مدیریت امور، به اوج خود رسیده است

نفس‌های آخر دولت ناتوان

دولت دوازدهم آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و به‌زودی دولت سیزدهم کار خود را آغاز خواهد کرد. این در حالی است که وضعیت بد مدیریتی حاکم بر قوه اجرایی کشور طی سال‌های گذشته به‌گونه‌ای بوده که برخی تحلیلگران بر این باورند که اولین و عاجل‌ترین ماموریت دولت آینده، باید آواربرداری از شرایط فعلی باشد. مدیریت ضعیف دولت اعتدال باعث شده که طی ماه‌های اخیر، پیامدهای اسفباری دامن مردم ایران را بگیرد.

آیا دولت بایدن حاضر به لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران خواهد شد

پیشرفت مذاکرات وین؟

صبح نو

ناکارآمدی دولت اعتدال در مدیریت امور، به اوج خود رسیده است

نفس‌های آخر دولت ناتوان

دولت دوازدهم آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و به‌زودی دولت سیزدهم کار خود را آغاز خواهد کرد. این در حالی است که وضعیت بد مدیریتی حاکم بر قوه اجرایی کشور طی سال‌های گذشته به‌گونه‌ای بوده که برخی تحلیلگران بر این باورند که اولین و عاجل‌ترین ماموریت دولت آینده، باید آواربرداری از شرایط فعلی باشد. مدیریت ضعیف دولت اعتدال باعث شده که طی ماه‌های اخیر، پیامدهای اسفباری دامن مردم ایران را بگیرد.

یکی از فجایع مدیریتی دولت روحانی، لغو محدودیت‌های تردد در نوروز امسال و تحمیل پیک چهارم کرونا بر جامعه ایران بود. تعطیلات نوروز 1400 در حالی از راه می‌رسید که مردم تقریبا با ذهنیت عید 1399 پذیرفته بودند که محدودیت‌های شدید اعمال شود اما ناگهان با دست‌ودل‌بازی مسوولان اجرایی در کاهش محدودیت‌های کرونایی مواجه شدند؛ به‌طوری‌که وزارت کشور اقدام به انتشار فهرستی کرد که در آن، شهرهای شمالی را فاقد محدودیت کرونایی اعلام کرد و صرفا برخی استان‌های جنوبی را با شرایط قرمز و آبی دانست. نتیجه سهل‌انگاری دولت و استمرار بی‌تدبیری‌های هشت‌ساله بار دیگر کام مردم را تلخ کرد و موجب بروز موج چهارم کرونا و درگیر کردن سلامتی مردم با ویروس منحوس شد.
علاوه‌بر ضعف مدیریت پیک‌های کرونا، بی‌تدبیری دولت روحانی در حوزه واکسیناسیون عمومی نیز خود را نشان داده است. با وجودی که طی 6ماه گذشته سخنان و مواضع بی‌شماری درباره سرنوشت واکسن‌های تولید داخل و آغاز قریب‌الوقوع واکسیناسیون از سوی مسوولان وزارت بهداشت منتشر شد اما تا الان هیچ اقدام عملی برای مقابله جدی با شیوع ویروس انجام نشده و روند واکسیناسیون با کندی و وقفه بسیار انجام می‌شود. نکته مهم اینجاست که مسوولان وزارت بهداشت جز وعده‌ووعیدهای همیشگی، هیچ توضیحی درباره چرایی عملی نشدن وعده‌های‌شان ارائه نمی‌کنند و به این واسطه، مردم ایران را در یک ابهام و سردرگمی شدید قرار داده‌اند.
اوضاع فاجعه‌بار حاکم بر وزارت بهداشت برای مدیریت پاندمی کرونا و تاخیر در واکسیناسیون، حتی صدای حامیان دولت را نیز درآورده است. در همین باره، روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» روز گذشته 15تیر در گزارشی با عنوان «کرونای سیاه از بی‌تدبیری تا بی‌خیالی» با انتقاد از انفعال وزارت خارجه برای خرید واکسن از سایر کشورها نوشت: اگر تحریم‌ها عامل این همه تعلل و تاخیر است مگر آقای ظریف نگفت که ما استاد دور زدن تحریم‌ها هستیم؟ چرا فعالیت عمده‌ای آغاز نشد که تحریم‌ها در زمینه خرید واکسن تعلیق شوند؟ دیده نشد مسوولان وزارت خارجه با مقام‌های سازمان ملل به‌کرات دیدار کنند، مرتبا مصاحبه مطبوعاتی بگذارند و فریاد برآورند که تحریم‌ها جان مردم ما را در خطر حتمی قرار داده است؟ آیا آقای ظریف با چند توییت زدن وظیفه خود دراین‌ارتباط را انجام شده تلقی کرده است؟ کجا از توان ایرانیان مقیم خارج که اتفاقا بعضا داوطلبانه برای خرید واکسن اقداماتی کردند استفاده شد؟ در این رابطه، اگر شخص رییس‌جمهور به کشورها سفر می‌کرد و فقط چند میلیون واکسن تهیه می‌شد ارزشش را داشت. آیا کسی می‌تواند مدعی شود که نجات جان چند هزار نفر ارزش هر تقلا را نداشت؟

طوفان گرانی، تحریم یا سوءمدیریت داخل؟
این روزها در حالی شاهد شتاب‌گرفتن قطار گرانی کالاها ازجمله در حوزه محصولات شوینده، بهداشتی و آرایشی، لوازم‌خانگی، خودرو، مرغ، گوشت، لبنیات و... در کشور هستیم که رییس‌جمهور بر ثابت ماندن قیمت کالاها و جلوگیری از بالارفتن نرخ‌ها طی ماه‌های پایانی دولت تاکید کرده بود. با اینکه چندی پیش خبر داده شد که رییس‌جمهوری دستور ترخیص کالاها را صادر کرد اما چند تن از مدیران گمرکات از بی‌عملی و نبود اراده در اجرای دستور ترخیص کالاها خبر دادند. همچنین محمود واعظی، رییس‌دفتر رییس‌جمهوری نیز چندی پیش گفته بود که روحانی دستور عدم افزایش قیمت در روزهای آخر دولت را داده است؛ ادعایی که بر وعده‌های دولت روحانی افزود اما در مدیریت قیمت‌ها هیچ اتفاقی نیفتاد.
تحمیل خاموشی بر مردم، هدیه هشت‌سال کم‌کاری دولت اعتدال در تولید برق
علاوه‌بر شبح ویروس کرونا که سلامتی ایرانیان را مورد تهدید قرار داده است و با توجه به وضعیت فعلی افق روشنی از مقابله با این بیماری در کشور دیده نمی‌شود، قطعی‌های مکرر برق در مناطق مختلف کشور طی روزهای گذشته، مشکلاتی برای مردم به وجود آورده و موجی از واکنش‌ها و نارضایتی‌ها را در پی داشته است. این نارضایتی‌ها که درزمینه برق در کل کشور به وجود آمده مسوولان را وادار کرده است که هرکدام در این‌خصوص صحبتی کنند و مقصر را دیگری بدانند یا گروهی برای پیگیری علت قطعی‌های برق را تشکیل دهند اما هیچ‌کدام از این اظهارنظرها و پیگیری‌ها نتیجه‌ای نداشته و هیچ سودی برای مردم به‌دنبال نداشته است. براساس آمار وزارت نیرو، دولت روحانی در بین دولت‌های پس از انقلاب، کمترین میزان توسعه ظرفیت تولید برق کشور را انجام داده است. از ابتدای سال1392 تا پایان سال1399 ظرفیت اسمی تولید برق کشور فقط 23درصد افزایش یافته است که در بین دولت‌های پس از انقلاب، با فاصله بسیار، بدترین عملکرد محسوب می‌شود. کم‌کاری دولت روحانی در توسعه ظرفیت تولید برق کشور، سبب شده که اکنون پس از دو دهه مجددا خاموشی‌ها به مردم تحمیل شود.
بی‌مسوولیتی سازمان محیط‌زیست در حفظ جان خبرنگاران
یکی دیگر از فجایع مدیریتی دولت اعتدال در روزهای پایانی خود، بی‌مسوولیتی در قبال جان خبرنگاران محیط‌زیست بود. عصر روز چهارشنبه دوم تیر، اتوبوس حامل تعدادی از خبرنگاران حوزه محیط‌زیست رسانه‌های مختلف کشور که برای بازدید از روند احیای دریاچه ارومیه، عازم این شهر شده بودند، بر اثر سانحه‌ای واژگون شد که در پی آن مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا جان خود را از دست دادند و 21نفر از آن‌ها نیز به‌شدت مصدوم شدند.
ساعاتی پس‌ازاین وقوع این حادثه در شرایطی که افکارعمومی و رسانه‌ها و نیز بازماندگان فوت‌شدگان از سازمان محیط‌زیست و به‌ویژه رییس این سازمان، به‌عنوان متولی برگزاری و نیز میزبانی از خبرنگاران در این بازدید، انتظار همدردی و بیان جملات آرامش‌بخش داشتند، عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان جملاتی خارج از شأن جایگاه معاون رییس‌جمهور، نمک بر زخم بازماندگان فوت‌شدگان و نیز مصدومان پاشید، به‌طوری‌که نه‌تنها جملاتش تسکین آلام نبود بلکه زخم داغداران این حادثه را عمیق‌تر کرد. کلانتری در نخستین گفت‌وگو پس از وقوع این حادثه در واکنش به سانحه اتوبوس حامل خبرنگاران که منجر به جان‌باختن دو خبرنگار شده بود، هرگونه تخلف ازسوی این سازمان و اداره کل حفاظت محیط‌زیست را رد کرد و گفت که «این سانحه اتفاقی بوده که افتاده و اتوبوس نیز در شرایط استانداردی بوده است». اظهارات کلانتری در شرایطی مطرح شد که خبرنگارانی که در این سفر حضور داشتند، عنوان کرده‌اند که این اتوبوس از ابتدا ترمز نداشته و راننده اتوبوس نیز اذعان کرده است که بدون صورت‌وضعیت و به‌صورت فردی اقدام به مسافرگیری کرده است.
همه آنچه گفته شد تنها بخشی از ناکارآمدی دولت تدبیروامید در هشت‌سال گذشته بود که در شرایط فعلی، با تلمبار شدن ناکارآمدی‌ها به‌وضوح از هر طرف مردم ایران را در برگرفته است. یکی از دلایل مهمی که طی سال‌های اخیر درباره این حجم از بی‌مسوولیتی و ناکارآمدی بر ساحت مدیریتی اجرایی کشور عنوان شد، این بود که دولت روحانی بیش‌ازحد مسائل و موضوعات مختلف را به زلف سیاست خارجی و مذاکرات گره زد و از تدبیر واقعی امور غافل شد؛ روندی که امید است در دولت آینده شکلی معکوس به خود بگیرد و سیاست داخلی را مقدم بر سیاست خارجی قرار بدهد.
 

captcha
شماره‌های پیشین