sobhe-no.ir
1208
چهارشنبه، ۱۶ تیر ۱۴۰۰
10
سخنگوی سازمان انتقال خون:

خون موردنیاز سیستان‌وبلوچستان تامین شد

گزارش «صبح‌نو» درباره روند شیوع کرونا در استان‌های جنوبی کشور را بخوانید

احتمال واکسیناسیون زودرس در چهار استان

وعده جدید مسوولان وزارت بهداشت کشور ورود محموله جدید واکسن برای امروز، چهارشنبه 16تیرماه است. این خبر در شرایطی اعلام شده که 92شهر کشور در وضعیت قرمز قرار گرفته است. از سوی دیگر، وضعیت کرونا در سیستان‌وبلوچستان و دیگر استان‌های جنوبی کشور همچنان بحرانی است. خبرها نیز حکایت از آن دارد که با وجود اعلام واکسیناسیون افراد بالای 50سال اما استقبال چندانی از این مساله نشده است.

شناسایی ۱۶۰۸۰ بیمار جدید کرونا در کشور

صبح نو

سخنگوی سازمان انتقال خون:

خون موردنیاز سیستان‌وبلوچستان تامین شد

وضعیـــــــــــت کرونـــــــــــا که در اســـــــــــتان سیستان‌وبلوچستان طغیان کرده موجب شده است تا دیگر بخش‌های درمانی در این استان هم با مشکل مواجه شود. یکی از این موارد کمبود ذخایر خونی در سیستان‌وبلوچستان است. سخنگوی سازمان انتقال خون هم دراین‌باره گفته است: به‌دنبال شیوع گسترده کرونا در سیستان‌وبلوچستان و کاهش سطح ذخایر خون در این استان، به کمک اهداکنندگان خون در ۹استان کشور و همچنین با استفاده از شبکه ملی خونرسان، خون موردنیاز بیماران در سیستان‌وبلوچستان تامین شد.
 بشیر حاجی‌بیگی دراین‌باره به ایرنا گفت: در سیستان‌وبلوچستان به‌دنبال شیوع کرونا، میزان اهدای خون به میزان یک‌چهارم کاهش یافت و موجب شد که سطح ذخیره خون در این استان به‌شدت کاهش یابد. وی ادامه داد: به‌دنبال این کاهش سطح ذخیره خون، با استفاده از شبکه ملی خون‌رسان و همچنین اهدای خونی که ازسوی اهداکنندگان در استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان، تهران، کردستان، سمنان، کرمان، خراسان‌جنوبی و رضوی و مرکزی انجام شد، خون‌های اهدایی به استان سیستان‌وبلوچستان ارسال و خون موردنیاز بیماران در این استان تامین شد و اکنون مشکلی در این‌باره وجود ندارد. سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: با توجه به گستردگی استان سیستان‌وبلوچستان و حضور مبتلایان به تالاسمی در این استان که هر دو هفته یک‌بار به تزریق خون نیاز دارند و همچنین با شیوع کرونا که سطح ذخایر خون در این استان کاهش یافته بود، خوشبختانه خون موردنیاز بیماران در این استان تامین شد. وی تاکید کرد: اکنون میزان ذخایر خون در  سیستان‌وبلوچستان عادی است اما هنوز در گروه‌های خونی O مثبت و 
O منفی کمبود داریم و نیاز است که مردم این استان که دارای این گروه‌های خونی هستند نسبت‌به اهدای خون اقدام کنند. حاجی‌بیگی با تاکید بر اینکه با استفاده از شبکه ملی خون‌رسان نمی‌گذاریم که کمبود خون در کشور احساس شود، تصریح کرد: اما مردم توجه داشته باشند که نیاز به خون همیشگی است و باید اهدای خون همیشگی و به‌طور مستمر باشد اما به هموطنان در استان سیستان‌وبلوچستان به‌ویژه عزیزان تالاسمی اطمینان می‌دهیم که نگران تامین خون نباشد.
مدیرکل انتقال خون سیستان‌وبلوچستان ۱۴تیرماه گفته بود ذخایر خونی این استان به‌دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی و همچنین کاهش آمار اهدای خون به‌شدت بحرانی است. سهیلا خسروی گفته بود: با توجه به شیوع ویروس کرونا در سایر نقاط کشور، واردات خون از سایر استان‌ها مقدور نیست و با شرایط ذخایر خونی در سیستان‌وبلوچستان حتی امکان پاسخگویی برای یک روز آن هم در شرایط عادی وجود ندارد و بیماران تالاسمی به‌دلیل کمبود خون در نوبت تزریق خون قرار دارند که این موضوع می‌تواند سلامت آنان را به خطر اندازد. 

captcha
شماره‌های پیشین