sobhe-no.ir
1207
سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰
9
وزیر بهداشت منتقدان را آماج حملات تند خود قرار داد

چقدر خوبیم ما!

شیوه مدیریت کرونا از بابت توزیع واکسن در کشور و نیز کنترل موج‌های جدید ویروس منحوس در استان‌های مختلف کشور که این روزها موجب بروز موج پنجم کرونا در ایران شده، انتقادات بسیاری را ازسوی مردم به‌دنبال داشته است. حتی با وجود تولید واکسن ایرانی کرونا که به گفته مسوولان ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ تاکنون 400هزار دوز در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است اما همچنان روند واکسیناسیون به‌صورت لاک پشتی صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی، روز گذشته وزیر بهداشت و درمان انتقادهای تندی را خطاب به منتقدان که البته بخش زیادی از آن مردم هستند، روانه کرد.

۱۶۰۲۵بیمار جدید کرونایی شناسایی شدند

کشور دچار فرونشست است

هشدار درباره نشست 25سانتی‌متری تهران

صبح نو

کشور دچار فرونشست است

هشدار درباره نشست 25سانتی‌متری تهران

طی روزهای اخیر ازسوی موسسه تحقیقاتی «اینتل لب» تصاویر ماهواره‌ای در زمینه فرونشست زمین در اطراف تهران منتشر و از آن به‌عنوان «بمب ساعتی بی‌صدا» یاد شد که تهدیدی برای ۱۳میلیون نفر جمعیت ساکن در این مناطق است. این گزارش با اشاره به استخراج بیش‌ازحد آب‌های زیرزمینی، از تداوم ۲۵سانتی‌متر فرونشست سالانه زمین در برخی مناطق تهران خبر می‌دهد. دکتر «رضا شهبازی»، مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با تاکید بر اینکه بازه زمانی داده‌های ماهواره‌ای منتشرشده مشخص نیست، گفت: سازمان زمین‌شناسی از ۴۰سال پیش این مخاطره را موردمطالعه قرار داده و آن را به جامعه معرفی کرده است، ضمن آنکه از دو دهه گذشته نیز هشدارهای لازم نسبت‌به رخداد فرونشست زمین داده شده است. تاکنون دو اطلس جامع فرونشست زمین در دشت‌های ایران منتشر شده و تهیه سومین اطلس نیز در دستورکار سازمان زمین‌شناسی ایران قرار دارد.
وی با بیان اینکه اطراف تهران به‌صورت یکدست سالانه ۲۵سانتی‌متر فرونشست ندارد، یادآور شد: مطالعات ما نشان می‌دهد که سطح درگیری زمین در پیرامون جنوب‌غرب شهر تهران با پدیده فرونشست طی یک دهه گذشته تقرییا دو تا سه برابر شده است. براساس یک تعریف ساده، فرونشست زمین، حرکت توده سطح زمین در محور قائم (به‌سمت پایین) است. معمولا آنچه ما به‌عنوان فرونشست زمین با آن مواجه هستیم، در دشت‌هایی که از رسوبات یا خاک ریز دانه تشکیل شده‌اند، رخ می‌دهد. رسوبات ریزدانه نیز بیشتر در زمین‌های کشاورزی واقع در حاشیه شهرها و روستاها قرار دارند. فرونشست زمین با بهره‌برداری از منابع آب‌های زیرزمینی ارتباط بسیار مستقیمی دارد. این وابستگی تقریبا اثبات شده است، ضمن آنکه سابقه و رخداد فرونشست جدید نیست و چندین دهه است که این رخداد در کشورهایی مانند آمریکا با نرخ بالا درحال رخ دادن است.
مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی و زیست‌محیطی سازمان زمین‌شناسی با اشاره به گزارش‌های منتشرشده در زمینه فرونشست زمین در اطراف تهران، توضیح داد: اعدادی که در گزارش‌های این‌چنینی ارائه می‌شود، معمولا بر اساس پردازش داده‌های ماهواره‌ای است و در این زمینه چندین موضوع کلیدی وجود دارد، ازجمله آنکه در این گزارش مشخص نیست که دوره زمانی برداشت داده‌های مربوط به فرونشست زمین در چه بازه زمانی بوده است. «فرونشست زمین» را یک پدیده مهیب در کشورهاست. کلانشهرهایی مانند تهران، اصفهان، کرج، مشهد و دشت‌هایی همچون «مرودشت» فارس و «رفسنجان» در استان کرمان با چالش فرونشست مواجه هستند.
به گفته این محقق حوزه مخاطرات، اولین مناطقی که فرونشست به‌صورت بزرگ دیده شد، در رفسنجان استان کرمان و فسا در استان فارس بوده است. سازمان زمین‌شناسی در بیش از یک دهه قبل برای اولین‌بار فرونشست زمین به میزان ۳۶سانتی‌متر در سال را مطرح کرد ولی باید به این نکته توجه کرد که فرونشست پدیده‌ای نیست که در یک دشت به‌صورت یکدست ۲۵سانتی‌متر آن فرونشست داشته باشد، بلکه میزان آن جا به جا و سال به سال متفاوت است.

captcha
شماره‌های پیشین