sobhe-no.ir
1207
سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰
3
«سهم‌خواهی» اسم رمز اصلاح‌طلبان برای اختلاف افکنی در جریان انقلاب است

تفرقه افکنی برای فرار از پاسخ به شکست

اختلاف‌افکنی راهبردی قدیمی برای ایجاد مانع در مقابل فرایند انجام صحیح امور است؛ سیاستی که در فرهنگ ایرانی با این جمله که «اختلاف بینداز و حکومت کن»، سبقه‌ای تاریخی دارد و سیاستی انگلیسی تعبیر می‌شود. افراد و جریانات مختلف در تاریخ ایران از این ابزار بهره برده یا ابزاری برای پیشبرد اهداف بیگانگان شده‌اند.

آمریکایی ها با طولانی کردن مذاکرات وین به‌دنبال توافقی فراتر از توافق هسته‌ای هستند

مذاکره فقط بر سر برجام

صبح نو

آمریکایی ها با طولانی کردن مذاکرات وین به‌دنبال توافقی فراتر از توافق هسته‌ای هستند

مذاکره فقط بر سر برجام

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی گفت: انتظارات درباره به‌نتیجه‌رسیدن مذاکرات احیای برجام تا سالگرد توافق در ۱۵ژوئیه (۲۴تیر) محقق نشد. 
این دیپلمات روس در این‌باره در توییتی نوشت: وقفه در مذاکرات وین برای احیای برجام طولانی‌تر از انتظار شده است. به نظر می‌رسد با توجه به انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در ایران، این کشور به زمان بیشتری برای آماده شدن نیاز دارد. انتظارات درباره به نتیجه رسیدن این روند (گفت‌وگوهای احیای برجام) تا ششمین سالگرد توافق هسته‌ای برآورده نشد. 
او در توییتی دیگر با اشاره به برخی تلاش‌ها برای گنجاندن موضوعات دیگر در گفت‌وگوهای وین، این اقدام را غیرواقعی و غیرسازنده خواند و گفت هدف توافق‌شده این مذاکرات تنها احیای برجام به‌شکل اولیه آن است. 
پیش از این «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت‌خارجه روسیه ضمن اعلام اینکه پیشرفت‌های قابل‌توجهی در مذاکرات وین درباره احیای برجام ایجاد شده، گفته بود که انتظار می‌رود تا قبل از ششمین سالگرد حصول برجام، مذاکرات برجام به نتیجه برسد.
دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.
«دونالد ترامپ»، رییس‌جمهور سابق آمریکا اردیبهشت‌ماه سال۱۳۹۷ با نقض تعهدات آن کشور از این توافق موردتایید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد و سیاست موسوم به «فشار حداکثری» را در دستورکار قرار داد.
مقام‌های دولت جو بایدن گرچه بارها به‌صراحت به شکست سیاست فشار حداکثری اعتراف کرده‌اند اما تاکنون از انجام اقداماتی که برای بازگشت به این توافق لازم است، سرباز زده‌اند. با گذشت حدود دو هفته از پایان ششمین دور مذاکرات به‌منظور احیای برجام در شهر وین اتریش، هنوز زمان دور بعدی مذاکرات وین (دور هفتم) اعلام نشده است و گویا دولت بایدن قصد ندارد با برداشتن تحریم‌ها مجددا وارد برجام شود. سیاست دولت بایدن تا به امروز طولانی کردن مذاکرات به‌منظور راضی کردن طرف مقابل به حداقل امتیازهاست. همچنانکه آمریکا تاکنون شرط ایران برای راستی‌آزمایی را نپذیرفته و حاضر نیست تضمین بدهد که مجددا از برجام خارج نشود. از سوی دیگر، یکی از مقامات کنگره نیز گفته است تا برجام به‌صورت معاهده در نیاید هیچ تضمینی مبنی براینکه رییس‌جمهور بعدی آمریکا از آن خارج شود وجود ندارد.
حال روز گذشته یک رسانه رژیم‌صهیونیستی دولت در گزارشی نوشته است که جو بایدن به تل‌آویو اطلاع داده که در تلاش برای تنظیم یک «توافق سفت‌و‌سخت‌تر و طولانی‌تر» درباره برنامه هسته‌ای ایران است. در این گزارش آمده است: «اساسا در جریان مذاکرات هسته‌ای (در وین) فقط دو گزینه وجود دارد، بازگشت به توافق اولیه (برجام) یا عدم بازگشت به آن (توافق اولیه و اصلی برجام). هیچ گزینه دیگری وجود ندارد». «این روزنامه در ادامه ادعا کرده است که «آمریکایی‌ها به ما اطلاع داده‌اند که آن‌ها درحال کار برای تنظیم یک توافق دیگر هستند، توافقی که در قبال ایرانی‌ها قوی‌تر و سرسختانه‌تر خواهد بود و درنهایت به برچیدن تحریم‌ها منجر خواهد شد. ما داریم با آن‌ها کار می‌کنیم تا بفهمیم دقیقا آن‌ها چگونه به چنین توافقی خواهند رسید. ما داریم به‌طور شفاف درباره موضع‌مان با آن‌ها حرف می‌زنیم و یافته‌های اطلاعاتی در اختیارشان قرار می‌دهیم. ما به آن‌ها توضیح می‌دهیم که اگر کاری نکنند ما مجبوریم خودمان اقدام بکنیم. ایالات‌متحده درک عمیقی از موضع ما دارد.»
البته با توجه موضع‌گیری‌های چین و روسیه و همچنین طولانی شدن مذاکرات، این نیت آمریکا مبنی بر گسترش مذاکرات بر موضوعات فراتر از هسته‌ای را اثبات می‌کند. همچنانکه روز گذشته میخائیل اولیانوف در توییت دیگری نوشت: در چارچوب مذاکرات وین بعضی تحلیلگران و مقامات از پرداختن به موضوعات جدید همانند موشک‌ها و امنیت منطقه‌ای طرفداری می‌کنند. تلاشی برای زدن سه پرنده با یک سنگ که غیرواقع بینانه و غیرسازنده است. هدف توافق‌شده برای این گفت‌وگوها تنها درباره احیای برجام است.
 
 
 

captcha
شماره‌های پیشین