sobhe-no.ir
1207
سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰
2
روز گذشته آیین تکریم و معارفه رؤسای قوه‌قضاییه برگزار شد

آغاز به‌کارقاضی‌القضات قاطع

آیین تکریم و معارفه رؤسای قوه قضاییه روز گذشته برگزار شد که در این مراسم، حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری و تعدادی از مقامات کشوری، لشکری و قضایی حضور داشتند.

گزارش

قالیباف:دوره جدید، فرصتی کم‌نظیر برای حل مشکلات است

صبح نو

گزارش

قالیباف:دوره جدید، فرصتی کم‌نظیر برای حل مشکلات است

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم تجلیل و معارفه ریاست قدیم و جدید قوه قضاییه ضمن آرزوی موفقیت برای حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای به‌عنوان ریاست جدید دستگاه قضا، اظهار داشت: به آیت‌الله رئیسی نیز خداقوت می‌گویم که انصافا با تلاش مضاعف طی مدت ریاست خود بر قوه قضاییه، سند تحول این دستگاه را که مورد تایید مقام معظم رهبری بود، اجرایی و امید و نشاط را در جامعه ایجاد کرد، ضمن اینکه با شناختی که از محسنی‌اژه‌ای دارم و شناخت دقیق و عمیق و سابقه وی در قوه‌قضاییه مطمئنا این حرکت با شتاب بیشتری به پیش خواهد رفت.
رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: واقعیت تلخی وجود دارد مبنی بر اینکه امروز در کشور در شرایط سختی به‌سر می‌بریم، این شرایط برای مردم به‌ویژه محرومان و مستضعفان بسیار سخت‌تر است، از بعد مسائل اقتصادی چه بحث سرمایه‌گذاران و چه محرومان هر دو طرف در آسیب هستند.
قالیباف تاکید کرد: سرمایه اجتماعی ما در حوزه مسائل اجتماعی نیز رو به کاهش است، مخصوصا اعتماد مردم بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی ما در شرایط خوبی قرار ندارد و این یک واقعیت تلخی است. وی تصریح کرد: البته خداوند بزرگ را شاکریم که یک دوره جدیدی از حکمرانی و اداره کشور آغاز شده است و در آستانه شروع به کار و مسوولیت‌پذیری در یک دوره جدید قرار دارد. این فرصت بسیار کم‌نظیر برای خدمت به مردم و حل مشکلات است و این توقع بحق مردم از ماست. رییس قوه مقننه اظهار کرد: هیچ بهانه‌ای را دیگر مردم از ما نخواهند پذیرفت و این وظیفه‌ای بر دوش تمامی ماست، هیچ بهانه‌ای برای عدم موفقیت وجود ندارد و ما همه ملزم به کارآمدی و پاسخگویی در مقابل مردم، مقام معظم رهبری و پیشگاه خداوند هستیم. ما مکلف به اثبات کارآمدی دین برای جامعه و ایجاد یک زندگی خوب با اولویت محرومان هستیم و باید آن را محقق کنیم.
رییس مجلس شورای اسلامی افزود: ما مکلف هستیم با کارآمدی و پاسخگویی بتوانیم ثبات اقتصادی، امید و نشاط را در جامعه افزایش دهیم. روشن است که بار اصلی این مسوولیت برعهده دولت محترم در آینده بوده؛ زیرا اساس ظرفیت‌های کشور در اختیار قوه مجریه است، همچنین باید اعلام کرد که دو قوای دیگر باید این فعالیت‌ها را تکمیل کرده و همکاری، هم‌افزایی و همدلی در این میان نقش کلیدی دارد.
قالیباف گفت: امروز باید این همدلی، همکاری و هم‌افزایی نه‌تنها در حد سه قوه بلکه آثار آن باید تا آخرین رده‌های سطوح مسوولیتی و در ارتباطی عمیق و وثیق با مردم، مردمی‌سازی، شفاف‌سازی و هوشمندسازی همه این سیستم‌ها برای آن کارآمدی و پاسخگویی دیده شود.
وی تصریح کرد: امروز حاشیه‌روی، حاشیه‌سازی و فاصله گرفتن از دغدغه‌های مردم گناه نابخشودنی است و بدون شک کام مردم ما را تلخ خواهد کرد و مردم هرگز این موضوع را از ما قبول نخواهند کرد.
وی افزود: البته این موضوع بدان معنا نیست که به استقلال قوا توجهی نشود و در جلسات کارشناسی و بررسی‌های تخصصی اختلاف‌سلیقه نباشد یا وجود نداشته باشد بلکه استقلال قوا در قانون اساسی ذکر شده و همه مکلف به رعایت آن هستند، وجود اختلاف‌سلیقه در بررسی‌های کارشناسی یک موضوع طبیعی است. رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: موضوع مهم این است که تعاملات بین قوا با تدبیر و همدلی به خروجی‌های یکپارچه به نفع مردم منتهی شود و ما رضایت خداوند و مردم را در عمل خدمت به ملت با تمام وجود حس کرده و آن‌ها نیز آن را ببینند.
قالیباف اظهار کرد: ما باید به سنت‌های الهی باور و ایمان داشته باشیم، هدف‌ها و نیت‌های ما برای خدا و به نفع مردم باشد. جنس کارهای ما از جنس کارهای جهادی و پرتلاش بوده و هم خوب کار کنیم و هم کار خوب انجام دهیم که اثربخشی آن در جامعه قابل دیدن باشد و مشروعیت واقعی همه ما مسوولان نظام وابسته به نقش ما در زمینه عدالت و عدالت‌گستری است. وی در پایان تاکید کرد: امیدوارم در این مسیر حرکت کنیم و گام دوم، جوانگرایی و انقلابی‌گری هم در همین چارچوب تعریف می‌شود که در این مسیر گام‌های جدی برداریم و بتوانیم با تلاش همه مسوولان و دعای مردم انجام وظیفه کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین