sobhe-no.ir
1207
سه شنبه، ۱۵ تیر ۱۴۰۰
1
گزارش

قالیباف:دوره جدید، فرصتی کم‌نظیر برای حل مشکلات است

وزیر بهداشت منتقدان را آماج حملات تند خود قرار داد

چقدر خوبیم ما!

شیوه مدیریت کرونا از بابت توزیع واکسن در کشور و نیز کنترل موج‌های جدید ویروس منحوس در استان‌های مختلف کشور که این روزها موجب بروز موج پنجم کرونا در ایران شده، انتقادات بسیاری را ازسوی مردم به‌دنبال داشته است. حتی با وجود تولید واکسن ایرانی کرونا که به گفته مسوولان ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ تاکنون 400هزار دوز در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است اما همچنان روند واکسیناسیون به‌صورت لاک پشتی صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی، روز گذشته وزیر بهداشت و درمان انتقادهای تندی را خطاب به منتقدان که البته بخش زیادی از آن مردم هستند، روانه کرد.

روز گذشته آیین تکریم و معارفه رؤسای قوه‌قضاییه برگزار شد

آغاز به‌کارقاضی‌القضات قاطع

آیین تکریم و معارفه رؤسای قوه قضاییه روز گذشته برگزار شد که در این مراسم، حجت‌الاسلام محمدی‌گلپایگانی، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، محمدباقر قالیباف، اسحاق جهانگیری و تعدادی از مقامات کشوری، لشکری و قضایی حضور داشتند.

«سهم‌خواهی» اسم رمز اصلاح‌طلبان برای اختلاف افکنی در جریان انقلاب است

تفرقه افکنی برای فرار از پاسخ به شکست

اختلاف‌افکنی راهبردی قدیمی برای ایجاد مانع در مقابل فرایند انجام صحیح امور است؛ سیاستی که در فرهنگ ایرانی با این جمله که «اختلاف بینداز و حکومت کن»، سبقه‌ای تاریخی دارد و سیاستی انگلیسی تعبیر می‌شود. افراد و جریانات مختلف در تاریخ ایران از این ابزار بهره برده یا ابزاری برای پیشبرد اهداف بیگانگان شده‌اند.

نزاع عمل گرایان و رادیکال ها سرنوشت اصلاحات را به چه سمتی می برد؟ شکست در انتخابات ریاست جمهوری و شوراها، اصلاحات را به سوی انشعاب می‌برد؟

خزان چپ

پس از شکست معنادار جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری، زخم رویکردی اصلاح‌طلبان نسبت‌به امر سیاسی و کنش سیاسی، بار دیگر لب باز کرد و موجب دودستگی یا چنددستگی ایشان شد. اصلاح‌طلبان که مدتی است از لزوم بازسازی گفتمانی و تشکیلاتی خود سخن به میان می‌آورند، یک مانع بزرگ بر سر راه دارند و آن، شکاف میان طیف موسوم به عمل‌گرا و طیف موسوم به رادیکال یا ناب‌گرا است؛ به این صورت که عمل‌گرایان، زیر بار آرمانگرایی و رادیکالیسم نمی‌روند و در مقابل، رادیکال‌ها التفاتی به مواضع مصلحت اندیشان ندارند. این اختلاف به کجا خواهد انجامید؟ وقتی جبهه دوم خرداد برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌76 شکل گرفت، به‌سان لحاف چهل‌تکه‌ای می‌مانست که از هر گوشه‌اش یک ایده برای سیاست‌ورزی بیرون می‌آمد. یک سر این جبهه چپ‌های سنتی بودند که هنوز دل در گرو آرمان بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی داشتند، سر دیگر چپ‌های سابقا سنتی و حالا مدرنی بودند که ایده مرکزی‌شان دموکراسی‌خواهی نوع غربی بود و سرآخر ضلع دیگر جبهه مزبور، راست‌های مدرن یا همان اعوان و انصار اکبر هاشمی‌رفسنجانی بودند که مساله اقتصاد و فن‌سالاری را اولا می‌دانستند و توسعه اقتصادی را مقدم بر توسعه سیاسی و دموکراسی‌خواهی.

گزارش میدانی «صبح‌نو» از فروش گسترده لوازم تولید انرژی بعد از قطعی‌های مداوم را بخوانید

مردم به‌دنبال موتور برق

فائزه مومنی / کرونا و مسائل اقتصادی کم بود، حالا نوبت قطعی سریالی برق شده است که روند زندگی مردم را بیشتر دچار اختلال کند. مصطفی رجبی‌مشهدی، سخنگوی صنعت برق دیروز اعلام کرده که نیاز مصرف برق به ۶۵هزار و ۹۰۰مگاوات رسید که تاکنون در صنعت برق سابقه نداشته است اما با توجه به گرمای پیش رو، احتمال اینکه این میزان حتی از ۶۶هزار مگاوات نیز فراتر رود، وجود دارد. رشد متعارف مصرف برق چهار تا پنج‌درصد است اما امسال شاهد حداقل ۱۴درصد افزایش مصرف هستیم. در کنار افزایش استفاده از وسایل سرمایشی به‌دلیل گرمای شدید هوا، مصرف برق بخش صنعتی و کشاورزی و اضافه شدن یک‌میلیون مشترک جدید به شبکه برق از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق کشور است. این درحالی است که امسال شاهد پدیده‌ای به نام استخراج رمزارز چه به‌صورت مجاز و چه غیرمجاز هستیم. مراکز مجاز تا آخر شهریورماه تعطیل هستند اما هنوز مراکز غیرمجاز درحال فعالیت هستند و برق کشور را ناجوانمردانه می‌بلعند. جدول خاموشی‌های احتمالی هرچند از هیچ قانون خاصی پیروی نکرده و مردم به‌طور ناگهانی با قطعی برق مواجه می‌شوند اما هر روز یا به‌صورت هفتگی منتشر می‌شود. جداولی که نشان می‌دهد قطعی‌ها ادامه‌دار خواهد بود و در شهری مثل تهران تفاوتی میان شمال و جنوب وجود ندارد، بی‌برقی دامن‌گیر پولدار و بی‌پول شده است. اما موضوعی که تفاوت میان دارا و ندار را در این بی‌برقی نشان می‌دهد بازار داغ خرید موتوربرق‌های میلیونی است؛ موتورهایی که قیمت یک‌کیلوواتی آن از پنج‌میلیون آغاز شده و برای تامین بیش از هفت‌هزار و 800وات برق باید بیش از 50میلیون تومان هزینه کنید؛ البته همه خریداران توان مالی ندارند و صرفا برای جلوگیری از ضرر بزرگ‌تر اقدام به خرید موتوربرق می‌کنند؛ در کنار آن‌‌ها بیمارستان‌هایی نیز هستند که به اخبار مسوولان مبنی بر قطع نشدن برق بیمارستان‌ها توجهی نکرده و برای درامان نگه داشتن بیماران خود از خطر، اقدام به خرید تجهیزات پیشرفته برای تامین برق می‌کنند.

«صبح‌نو» کارنامه مدیران تئاتری دولت روحانی را بررسی کرده است

شکست نمایش «تدبیر و امید»

محمد حمیدی / 24مرداد92 علی جنتی که تنها سابقه همکاری‌اش با ارشاد مربوطه به دهه70 آن‌هم در معاونت بین‌الملل خلاصه می‌شد به پیشنهاد روحانی و با رأی مجلس به‌عنوان اولین وزیر فرهنگ‌وارشاداسلامی در دولت تدبیروامید انتخاب شد، جنتی قرار بود به‌تمامی وعدها و شعارهای پیروز انتخابات92 جامه عمل بپوشاند، آن‌هم انتخاباتی که اکثریت جامعه هنری به‌ویژه اهالی تئاتر و سینما در حمایت از حسن روحانی وارد میدان شده بودند و هرکدام‌شان در حد وسع و توان ولو بیشتر نیز برای رأی‌آوری‌اش تلاش کرده بودند و حال با اتمام انتخابات و دور شدن از شعارهای رنگارنگ دیگر زمان عمل و اقدام فرارسیده بود. جنتی در همان ابتدا علی مرادخانی را به‌عنوان معاون هنری خود منصوب و نزدیک به پنج‌ماه بعد نیز طی حکمی حسین طاهری را مدیر اداره کل هنرهای نمایشی و جایگزین قادر آشنا کرد؛ انتخابی که در همان گام نخست مایه تعجب اهالی تئاتر شد.

سرمقاله

رقبای پنهان و آشکار جریان انقلاب

شماره‌های پیشین