sobhe-no.ir
1206
دوشنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۰
2
جریان اصلاحات بعد از انتخابات ریاست جمهوری دچار شکاف بی سابقه ای شده است

روزگار برزخی اصلاح طلبان

اصلاح‌طلبان که در نسبت با انتخابات ریاست‌جمهوری دچار شکاف بی‌سابقه‌ای شدند، اکنون و پس از بداقبالی در این انتخابات و شکست مطلق نامزد موردحمایت‌شان یعنی همتی، چالش‌های زیادی فراروی خود یافته‌اند. این چالش‌ها، نوع نگاه نخبگان اصلاح‌طلب به قدرت، به اصلاحات و به جامعه را مورد پرسشگری جدی قرار داده است.

گزارش

نگاهی به سوابق سفرای جدید ایران و انگلیس

صبح نو

گزارش

نگاهی به سوابق سفرای جدید ایران و انگلیس

«حمید بعیدی‌نژاد»، سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در لندن ۱۶فروردین‌ماه سال جاری در توییتی از پایان ماموریتش در انگلستان به‌عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران خبر داد و نوشت: با پایان ماموریتم به‌عنوان سفیر کشور عزیزم در انگلستان، مایلم از همه بخش‌های دیپلماتیک، رسانه‌ای و اقتصادی برای همکاری‌های‌شان قدردانی کنم. برای همه آن‌ها موفقیت و سلامتی در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌شان را آرزومندم. او از شهریور۱۳۹۵ به‌عنوان سفیر ایران در انگلستان مشغول به فعالیت بوده است. بعیدی‌نژاد ۱۵شهریورماه ۱۳۹۵ رونوشت استوارنامه خود را تقدیم وزیرخارجه انگلیس کرد. وی اولین سفیر ایران در انگلیس پس از پنج‌سال قطع و کاهش روابط بین تهران و لندن بود.
بعیدی‌نژاد حرفه خود را به‌عنوان کارشناس خلع سلاح در وزارت امورخارجه آغاز و در برنامه خلع سلاح سازمان ملل متحد در سال۱۹۹۰ شرکت کرد. او پس از آن برای اولین‌بار به‌عنوان نماینده ایران در کمیته خلع سلاح مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال۱۹۹۱ شرکت کرد.
بعد از عزیمت بعیدی‌نژاد به تهران، «سیدمهدی حسینی‌متین» به‌عنوان کاردار جمهوری اسلامی ایران در لندن مشغول به فعالیت شد.
به گزارش فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی، هفتم تیرماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره معرفی سفیر ایران در انگلیس گفت: درباره تبادلات سفرا همه آنچه انجام شده مربوط به سال گذشته است و چندین ماه است صدور ویزا و آگرمان در دستورکار بوده است و زمانی اعزام نهایی شود، اطلاع‌رسانی می‌کنم.
شنبه‌شب ۱۲تیرماه «سیدمهدی حسینی‌متین»، کاردار ایران در لندن در توییتی نوشت که «محسن بهاروند» سفیر جدید ایران روز یکشنبه به لندن عزیمت می‌کند و بعد از تقدیم استوارنامه به ملکه انگلیس از روز سه‌شنبه فعالیتش را در سمت جدید آغاز خواهد کرد. گفتنی است محسن بهاروند روز گذشته وارد لندن شده است. «محسن بهاروند» در سال۱۳۷۳ وارد وزارت امورخارجه شد، متولد۱۳۴۵ و دارای دو فرزند است. او به زبان‌های انگلیسی و اسپانیولی مسلط است. این دیپلمات ارشد ایرانی از بهمن۱۳۹۸ عهده‌دار معاونت امورحقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه و قبل از آن ( ۱۳۹۷ - ۱۳۹۸) دستیار وزیر امورخارجه و مدیرکل آمریکا در وزارت امورخارجه بود.
 معاون دبیرکل سازمان حقوقی مشورتی آسیایی - آفریقایی (آلکو) وزارت امورخارجه طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶، معاون مدیرکل اداره کل آمریکای جنوبی وزارت امورخارجه در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳، رییس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در بوینوس آیرس (آرژانتین) به‌مدت چهارسال (در سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸)، رییس اداره حقوقی وزارت امورخارجه بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵، معاون اداره حقوقی وزارت امورخارجه در سال‌های۱۳۸۱ لغایت ۱۳۸۳، کارشناس حقوقی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در ژنو از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ و کارشناس اداره دعاوی و حقوق بین‌الملل خصوصی وزارت امورخارجه از ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶ ازجمله سمت‌های بهاروند در طول مدت حضورش در وزارت امورخارجه بوده است.
سفیر جدید ایران در لندن همچنین در این مدت مسوول مذاکره درباره پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی بود و سه دور مذاکره با طرف اوکراینی دراین‌باره انجام داد.
 
سوابق کاری سفیر جدید انگلیس در تهران
 ۳۱خردادماه بود که دولت انگلیس در بیانیه‌ای، «سایمون شرکلیف» را به‌عنوان سفیر جدید این کشور در تهران به جای «راب مک‌ایر» معرفی کرد و اعلام شد که شرکلیف از ماه اوت۲۰۲۱ عهده‌دار سفارت لندن در تهران خواهد شد.
شرکلیف که دارای دو فرزند است، در سال‌های۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ به‌عنوان دبیر دوم سیاسی سفارت انگلیس در تهران مشغول به فعالیت بوده و پیش از اینکه عهده‌دار سفارت انگلیس در تهران شود، به‌عنوان مدیر امنیت ملی وزارت خارجه انگلیس به فعالیت پرداخته است.
این دیپلمات انگلیسی که در سال۱۹۹۸ به وزارت خارجه انگلیس پیوسته، قبل از آن تجربه سفارت انگلیس در یمن را نیز در کارنامه کاری خود داشته است. پیش از او «راب مک‌ایر» عهده‌دار سفارتخانه انگلیس در تهران بود. مک‌ایر از مارس۲۰۱۸ در این سفارتخانه مشغول به فعالیت شد.
«مک‌ایر» پیش از پیوستن به وزارت خارجه انگلستان، بین سال‌های ۱۹۸۷ تا ۱۹۹۰ در وزارت دفاع این کشور فعالیت کرده و بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵ در سفارت انگلیس در بخارست رومانی فعال بوده و سپس به اداره خاورمیانه وزارت خارجه انگلستان منتقل شده است. او در سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ در سفارت انگلیس در واشنگتن دبیر اول خاورمیانه و ضدتروریسم بوده است. او در سال۲۰۰۲، اندکی پس از حوادث یازده‌سپتامبر به لندن بازگشت و مدیر اداره سیاستگذاری ضدتروریسم وزارت خارجه انگلیس شد. فعالیت در سفارت انگلستان در هند و کنیا هم از دیگر سوابق دیپلماتیک او است. وی پیش از عزیمت به تهران، مدیر ریسک سیاسی شرکت نفت و گاز «بی‌جی» بوده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین