sobhe-no.ir
1206
دوشنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۰
1
گزارش «صبح‌نو» درباره حضور مردم برای واکسیناسیون در کشور همسایه شمالی ایران را بخوانید

بازارگرمی ایروان در روزهای کرونایی

این روزها در کنار مسائل مربوط به گرانی و دشواری معیشت، ماجرای کرونا و واکسن و سفر به ارمنستان هم حسابی داغ شده است. در شرایطی که تعلل و بی‌تدبیری وزارت بهداشت در واکسیناسیون مردم ایران به‌‌شدت مورد توجه افکارعمومی است و بسیاری از مردم این سوال را می‌پرسند که چرا با وجود تولید چند نوع واکسن کرونا در داخل کشور اما همچنان واکسیناسیون به‌شدت کند است، کشور ارمنستان اعلام کرده که گردشگران را به رایگان واکسینه می‌کند.

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت بحرانی اصناف در شرایط کرونایی را بخوانید

کسب‌و کار کساد شد

موج‌های کرونایی یکی پس از دیگری می‌آیند و بسیاری از مشاغل و اصناف را تحت‌تاثیر قرار داده‌اند. اغلب تولیدی‌ها و اصناف یا تعطیل شده‌اند یا طعم تلخ ورشکستگی را تجربه کرده‌اند. در هر موج کرونایی باعث بیکاری سه‌میلیون نفر در کشور می‌شود و در این بین بیشترین آسیب را مشاغل خدماتی متحمل شدند. حالا که موج پنجم کرونا از راه رسیده، دور جدید محدودیت‌ها اوضاع اقتصادی مردم و کسبه را حسابی دچار مشکل کرده است. جدیدترین گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که در فصل نخست سال۲۰۲۱میلادی، رقم تجارت بسیاری از کشورها بار دیگر مثبت شده اما ایران هنوز نتوانسته از دشواری‌های کرونا عبور کند. با افزایش تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران، دولت تلاش کرد با حمایت از صادرات غیرنفتی، جای خالی بخشی از درآمدهای نفتی را جبران کند و آمارهایی که از سال۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ منتشر شد نیز نشان از بهبود نسبی این شرایط داشت. با این وجود شیوع ناگهانی ویروس کرونا، اقتصاد ایران را نیز مانند اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان تحت‌تاثیر خود قرار داد اما آمار تجارت خارجی ایران افتی قابل‌توجه را به ثبت رساند. از طرفی دیگر، دولت تدبیر و امید هیچ حمایت قابل‌توجهی از اصناف و مشاغل آسیب‌دیده نکرده است و اصناف بدترین بحران سال‌های اخیر را سپری می‌کنند. این در حالی است که از روز گذشته نیز با درنظرگرفتن محدودیت‌های جدید، بسیاری از مشاغل تعطیل شده‌اند و کسی به فکر معیشت این افراد و خانواده‌های‌شان نیست.

«صبح‌نو» همزمان با سالگرد درگذشت عباس کیارستمی گزارش می‌دهد

سینمای شاعرانه، فیلمساز مولف

سمانه استاد / آرامستان ترک مزرعه در لواسانات پنج سالی است که به خانه ابدی عباس کیارستمی تبدیل شده است. فیلمساز، عکاس و نقاش هنرمندی که عاشق طبیعت بود و درختان، عاشق راه‌ها، برف و عاشق زندگی. زندگی و امید را می‌توان مهم‌ترین ویژگی فیلم‌های کیارستمی دانست. فیلم‌هایی شاعرانه که روی مرز داستان و مستند قرار گرفته‌، مخاطب را با شخصیت‌هایی ساده همراه می‌کنند که دنبال زندگی‌اند. در فیلم‌های وی مرگ نمود پررنگی دارد و ظاهر داستان را دربرگرفته اما آنچه شخصیت‌ها در عمق وجودشان دنبال می‌کنند زندگی است؛ زندگی‌ای که با خوردن یک توت شیرین بازمی‌گردد، مرگ را پس می‌راند و خودش سکان‌دار انسان می‌شود.

«صبح‌نو» جلسه احصای ویژگی‌های شهردار هفدهم تهران را بررسی می‌کند

به سوی گزینه کارآمد

فائزه مومنی / پایتخت ایران با گذشت بیش از ۲۰سال از تاسیس شوراها با مشکلات و معضلات عدیده‌ای روبه‌روست، از ضعف در تامین درآمدهای پایدار برای هزینه‌کرد در شهر بدون آسیب رساندن به منابع شهر اعم از درختان و پایین آوردن کیفیت زندگی شهروندان تا ترافیک‌های سرسام‌آور معابر و آلودگی هوا. طی سال‌های متوالی اقدامات زیادی برای بهبود شرایط تهران عملیاتی شد اما هربار به دلایل مختلفی اعم از ناهمراهی دولت‌ها یا ضعف مدیریتی، با وجود تلاش‌های گسترده، برخی اقدامات متوقف شد یا با درجه پیشرفت محدود بر زمین ماند. طی چهارسال گذشته نیز با استقرار مدیریت شهری جدید، هرچند برخی اقدامات نیز به ثمر رسید اما به دلیل ضعف مدیریتی و جابه‌جایی مدام شهردار و بی‌ثباتی ای که ناشی از تغییرات مدیریتی رخ داد به اضافه نبود توان در درآمدزایی سودآور به نفع شهر و شهروندان، هزینه‌کرد نادرست بودجه شهر برای پروژ‌ه‌های بی‌ثمر و خرج جاری شهرداری، کارنامه مدیریت شهری پنجم با نمره‌های منفی متعددی روبه‌رو شد و تقریبا هیچ یک از معضلات اولویت‌دار شهر تهران مثل آلودگی هوا، ترافیک که درمانی جز توسعه حمل‌و‌نقل عمومی نداشت، حل نشد. ۲۸خردادماه، انتخابات شوراهای شهر برگزار و لیست ائتلاف با سرلیستی مهدی چمران پیروز انتخاب شد؛ لیستی که حالا تمام بیم و امیدهای مردم شهر تهران در آن رنگ خواهد گرفت. آیا معضل ترافیک شهر تهران و هزاران معضل دیگر بهبود پیدا خواهند کرد؛ پرسشی که پاسخ آن را منتخبان شورای ششم در نظارت قدرتمند اعضای شورا می‌دانند و شهرداری جهادی و عملگرا، شهرداری که طی روزهای آینده نامش از جلسات منتخبان شورا بیرون خواهد آمد.

دولت آینده ایران باید رفع اعمالی تحریم‌ها را در دستورکار داشته باشد

روی ترامپی بایدن

با پایان لاف‌های انتخاباتی، سیاست واقعی بایدن در قبال ایران نمایان شد؛ بازی با افکار عمومی و وعده پوشالی اگرچه مردم آمریکا را برای شکست ترامپ به پای صندوق‌های رأی کشاند اما در ایران نیز بی‌تاثیر نبود. خوش‌خیالی و نگاه رویایی به مواضع جو بایدن تا آنجا پیش رفت که عده‌ای بازگشت سریع وی به توافق هسته‌ای را دور از انتظار نمی‌دانستند.با گذشت چند ماه به‌راحتی می‌توان ادعا کرد که رییس‌جمهور آمریکا از ابتدا انگاره‌ای قطعی برای بازگشت به برجام را در سر نداشته است و تنها نگاه غیردقیق و غیرکارشناسانه عده‌ای در داخل باعث موجی از امید واهی در داخل کشور شده بود.«بایدن» قبل از ورود به کاخ سفید با نگارش یادداشتی در مجله «فارن‌افرز»، تاکید کرد که «تهران باید به پایبندی دقیق توافق هسته‌ای برگردد. اگر این کار را انجام دهد، من به توافق هسته‌ای بازمی‌گردم و از تعهدمان به دیپلماسی برای همکاری با متحدان‌مان درراستای قوی‌تر کردن و تمدید این توافق استفاده خواهم کرد.» تاکید به بازگشت به برجام آن هم بدون هیچ پیش‌شرطی وجه تمایز وی در آن زمان با ترامپ بد که حالا گویا تغییر کرده است.

سرمقاله

سوال‌هایی درباره توریسم واکسن

شماره‌های پیشین