sobhe-no.ir
1205
یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۰
3
با آرایش جدید سه قوه، شرایط برای گره‌گشایی از زندگی مردم فراهم شده است

قوای مردم

جواد بخشی / حضور «مردم»، شاه‌بیت غزل انقلاب اسلامی است. انقلابی که بدون تکیه بر قدرت‌های خارجی و در مقابل خواست آن‌ها، در مواجهه با رژیمی دست‌نشانده، حکومتی مردمی را مستقر کرد. مسوولان روی دیگر این سکه هستند و «کارگزاران» انقلابی مردمی به‌حساب می‌آیند؛ مسوولانی که حالا شاید وجه تشابه‌شان با مردم از روزهای ابتدایی، بسیار کمرنگ‌تر شده باشد.

یادداشت

تفسیر حقوق بین‌الملل از رأی‌های سفید صندوق‌های انتخاباتی

بیژن کیامنش

صبح نو

یادداشت

تفسیر حقوق بین‌الملل از رأی‌های سفید صندوق‌های انتخاباتی

بیژن کیامنش

رأی‌های سفید صندوق‌ها که ازسوی برخی رسانه‌ها با نام رأی‌های باطله نام‌گذاری شده است، در نخستین ساعات اعلام پیروزی نامزد برتر در انتخابات ریاست‌جمهوری اردیبهشت1400، با تحلیل‌های متفاوتی روبه‌رو بوده است.
برخی آرای سفید صندوق‌ها را با دیدگاهی کاملا سیاسی تحلیل کرده‌ و مدعی شده‌اند که این رأی‌ها، واکنش بنیادین به ساختارهای سیاسی جامعه بوده است. حتی عنوان «رأی‌های اعتراضی» به این دست آرا داده‌اند.
 عده‌ای نیز آرای سفید صندوق‌ها را همسویی با جریان تحریم‌کننده انتخابات، در خارج تفسیر کرده‌اند؛ جریان‌هایی که معمولا در رسانه‌های وابسته به رژیم‌اسراییل، عربستان، انگلیس و آمریکا علیه فعالیت‌های مدنی و توسعه‌ای مردم ایران، فعالیت می‌کنند و به‌طور مستمر خبرها و تحلیل‌هایی منطبق با منافع کشورهای یادشده تولید می‌کنند و در این رسانه‌ها بازنشر می‌دهند.
شاید بتوان گفت که رسانه‌های وابسته در آمریکا و اروپا، به‌دلیل آنکه بازنده صریح انتخابات مردمی در ایران بوده‌اند، بیشترین تکیه را بر تحلیل یک‌سویه و غیرحقوقی آرای سفید انجام داده‌اند؛ زیرا آن‌ها در رسانه‌های خود القا می‌کردند که انتخابات پیش رو، با کمترین اقبال عمومی مردم، مواجه خواهد شد. حتی می‌گفتند که در بهترین شرایط، حداکثر بین 20 تا 25درصد واجدین شرایط در انتخابات 28خرداد شرکت خواهند کرد. آن‌ها مطمئن بودند که حضور مدنی مردم در پای صندوق‌های رأی، قطعا تحت‌تاثیر مشکلات اقتصادی جامعه، به‌شدت کاهش می‌یابد. به همین خاطر تلاش می‌کردند که ناخرسندی‌های اقتصادی برخی خانوارها را به سود خود مصادره کنند و مشارکت اندک مردم را در انتخابات، پاسخ مساعد جامعه به فراخوان خود مبنی بر تحریم انتخابات، تعبیر و تفسیر کنند.
اما واکنش هوشمندانه مردم ایران و درنتیجه شکست آن‌ها باعث شد که همچون همیشه، تحلیل یک‌سویه و مغرضانه اطلاعات را در پیش گیرند. به همین خاطر در نخستین گام، آرای سفید صندوق‌ها را رأی مثبت به فراخوان خود، مبنی بر تحریم انتخاباتی تفسیر کرده‌اند.
اما واقعیت این است که رأی سفید در محافل حقوقی جهان از جایگاهی تعریف‌شده برخوردار است؛ به‌عبارت‌دیگر، آرای سفیدی که درون صندوق‌ها ریخته می‌شوند، از نظر حقوق و قوانین بین‌الملل، معنای روشنی دارند و به‌هیچ‌وجه تفسیرپذیر نیستند؛ زیرا کسی که به پای صندوق‌های رأی می‌آید و رأی خودش را درون صندوق می‌اندازد، به معنی این است که ساختارهای سیاسی و حقوقی جامعه را به رسمیت می‌شناسد. مهم‌تر آنکه شخصی که 
رأی سفید به صندوق انتخابات انداخته است، از نظر حقوق بین‌المللی به این معنی است که چنین فردی، یگانه ابزار مدنی جامعه، برای ایجاد تغیر و تحول در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی و... را فقط و فقط مردم‌سالاری و صندوق‌های انتخاباتی می‌داند اما شخص یادشده ممکن است نامزد موردنظرش را در فهرست اسم‌های انتشاریافته، ندیده است. به سخن دیگر، کسی که رأی سفید به صندوق انداخته است مخالف ساختارهای سیاسی جامعه نیست، بلکه نامزد دلخواه خود را در میان نامزدها تاییدشده پیدا نکرده است. به همین خاطر، تفسیر غلط، یک‌سویه و غیرحقوقی آرای سفید، راهی غیراخلاقی و غیرمنصفانه برای تحلیل نادرست آرای مردم در یک جامعه مدنی است. بزرگ‌ترین پیامد مردم‌سالاری و انتخابات، تمرین فروتنی و احترام به رفتارهای مدنی است؛ رویدادی که در جامعه ایران، پیوسته غنایافته و به هویتی ملی تبدیل شده است.

captcha
شماره‌های پیشین