sobhe-no.ir
1205
یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۰
3
با آرایش جدید سه قوه، شرایط برای گره‌گشایی از زندگی مردم فراهم شده است

قوای مردم

جواد بخشی / حضور «مردم»، شاه‌بیت غزل انقلاب اسلامی است. انقلابی که بدون تکیه بر قدرت‌های خارجی و در مقابل خواست آن‌ها، در مواجهه با رژیمی دست‌نشانده، حکومتی مردمی را مستقر کرد. مسوولان روی دیگر این سکه هستند و «کارگزاران» انقلابی مردمی به‌حساب می‌آیند؛ مسوولانی که حالا شاید وجه تشابه‌شان با مردم از روزهای ابتدایی، بسیار کمرنگ‌تر شده باشد.

یادداشت

تفسیر حقوق بین‌الملل از رأی‌های سفید صندوق‌های انتخاباتی

بیژن کیامنش

صبح نو

با آرایش جدید سه قوه، شرایط برای گره‌گشایی از زندگی مردم فراهم شده است

قوای مردم

جواد بخشی / حضور «مردم»، شاه‌بیت غزل انقلاب اسلامی است. انقلابی که بدون تکیه بر قدرت‌های خارجی و در مقابل خواست آن‌ها، در مواجهه با رژیمی دست‌نشانده، حکومتی مردمی را مستقر کرد. مسوولان روی دیگر این سکه هستند و «کارگزاران» انقلابی مردمی به‌حساب می‌آیند؛ مسوولانی که حالا شاید وجه تشابه‌شان با مردم از روزهای ابتدایی، بسیار کمرنگ‌تر شده باشد.

فاصله بین مردم و مسوولان در سال‌های اخیر به اوج خود رسیده و وضع نابسامان موجود نیز نتیجه همین رفتار و کردار است. مسوولانی که حالا در «کاخ‌ها» سکنی گزیده‌اند با مسوولانی که در روزهای آغازین انقلاب از دل همین مردم برخاسته بودند، تفاوت‌های بسیاری دارند. تفاوت‌هایی که به قیمت ازدست‌رفتن «سرمایه اجتماعی انقلاب» و «اعتماد عمومی»، تمام شده است.
در این میان، رفتارهای جناحی و حزب و باندبازی جز هزینه‌های گزاف «داخلی» و «خارجی»، چیزی در سبد مردم قرار نداده و آن‌ها را نسبت‌به شعارهای انقلاب اسلامی دلسرد کرده است. کار کردن برای مردم اگرچه در روزهای آغاز انقلاب وظیفه شرعی و ارزشی دینی و اخلاقی بود اما با گذر زمان «منفعت‌طلبی» و «قدرت‌طلبی» برخی و حق قائل شدن برای خود و اطرافیان‌شان، هنجارهای اصولی را به حاشیه برد.
 
مردم نسبت‌به دعواهای سیاسی، بیگانه‌اند
 بیش از 40سال از وعده‌ها و آرمان‌های اصولی می‌گذرد و پختگی حاصل‌شده حالا می‌تواند راهگشا باشد و قدرت و حکومت بار دیگر درراستای منافع همین مردم قرار بگیرد. استقرار «دولتی مردمی» و همسو شدن دیگر قوا با آن، فرصتی است برای جلب «رضایت» مردم ایران. کارکردن برای مردم بار دیگر می‌تواند یک ارزش اخلاقی و اسلامی باشد و در صدر امور بنشیند.
دعواهای سیاسی در دوره‌های مختلف سفره خانواده‌ها را کوچک‌تر و منافع‌شان را به پرتگاه برده است؛ اتفاقی نامیمون که همه مردم را آزرده‌خاطر و مستاصل کرده است. جلب اعتماد عمومی برای پیشرفت اهداف انقلاب اسلامی در دهه پنجم، کلید گذشتن از «پیچ‌های خطرناک» است؛ گردنه‌هایی که بدون «همراهی» و «همدلی» مردم نمی‌توان به‌سادگی از آن‌ها عبور کرد.
قوای سه‌گانه حالا بعد از مدت‌ها به نفع مردم همرنگ شده است و «اتحاد قوا» می‌تواند امید به پایان «دعواهای سیاسی» را در دل مردم زنده کند. با کم شدن فاصله بین مردم و مسوولان و حضور مداوم آن‌ها بین مردم، می‌توان آینده‌ای روشن را رقم زد و آسایش را بار دیگر به خانه‌های آن‌ها آورد.
 
بازگشت به شعارهای انقلاب
شعارهای انقلاب اسلامی جملگی درراستای تکریم انسان‌ها و آحاد ملت بود؛ شعارهایی که مردم را بار دیگر بر صدر نشانده و «آزادی»، «استقلال» و تاثیرگذاری‌شان را در ملک و مملکت به آن‌ها پیش‌کش کرده بود، همگی نیازمند احیای دوباره است. نگاه به خارج و گره زدن سفره‌ها به امضای دیگران در این سال‌ها کارد را به استخوان مردم رسانده و آن‌ها را از این وضعیت به ستوه آورده است.
«بازگشت به شعارهای انقلاب اسلامی» و «کم کردن فاصله بین مردم و مسوولان» در آینده باید از ضروری‌ترین اقدامات باشد و همه قوا با جدیت نسبت‌به آن اقدام کنند. منافع همه مردم فارغ از سوگیری‌های سیاسی باید دغدغه مسوولان در آینده باشد تا آن‌ها را بار دیگر به نظام اسلامی دلخوش کند؛ البته دلدادگی مردم به انقلاب حتی در انتخابات اخیر نیز به منصه ظهور رسید اما باید برای جلب «اعتماد» همه ایرانیان مانند روزهای نخستین انقلاب، بار دیگر به صحنه آمد.
امروز شاید اصولگرایان تنها نماینده بخشی از مردم ایران نباشند و تمام ملت را نمایندگی کنند؛ مردمی که از «شعارزدگی» و «بی‌اعتنایی» دل پری داشته باشند. در این میان «گروه‌سالاری» میخی بر تابوت اعتماد مردم به ارزش‌های انقلاب اسلامی است که در این زمان بیش‌از هر زمانی باید نسبت‌به آن حساس بود. گروه‌سالاری در سال‌های گذشته ملت و به‌ویژه جوانان را رنجانده است که نباید اجازه داد بار دیگر تکرار شود.
دولت آینده  با بهره‌گیری هوشمندانه از متخصصان باید در راستای حل ریشه‌ای مشکلات و بهبود «کارآمدی» قدم بردارد. امروز تنها باید با نیت مردم کار کرد و از فرصت همسو بودن دیگر قوا، نهایت بهره را برد.
 
شکاف‌سازی آقای مرعشی 
کار برای ملت بدون «منت‌گذاری» و پرداختن به آمار و گزارش‌های واهی اقدامی موثر برای جلب اعتماد مردم و «ترمیم بدنه اجتماعی» انقلاب اسلامی است. البته مین‌گذاری‌های گذشتگان نیز بی‌تاثیر نخواهد بود که با نگاه کارشناسانه و «اقدام جهادی»، خنثی خواهد شد. در آینده نیز شاهد تفرقه‌افکنی و حاشیه‌سازی خواهیم بود و این موارد نباید مانعی برای خدمت به مردم و حل مشکلات‌شان باشد.
در همین راستا، حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در گفت‌وگو با خبرآنلاین با دوگانه‌سازی کاذب، می‌گوید: «الان حاکمیت یکپارچه نیست بین آقای قالیباف و آقای رئیسی، شکاف زیادی وجود دارد، تجربه هم همواره این‌گونه بوده هرگاه فکر می‌کردیم حاکمیت یکپارچه است و رقیبی در میدان نبوده، همان هیات حاکمه تقسیم بر دو شده است.» اظهارات کذب و اشتباه وی نشان‌دهنده برنامه‌ای برای ایجاد اختلاف و غیرهمسو نشان دادن نهادهای حاکمیتی است؛ هرچند در روزهای گذشته وی و همفکرانش، همواره و مکرر بر حاکمیت یکپارچه صحه گذاشته‌اند.
وی در ادامه با طرح دیدگاه‌هایی درخصوص «اقتصاد»، «سیاست خارجی» و «سیاست داخلی» با توصیه‌هایی به آیت‌الله رئیسی، درباره آینده و چگونگی انجام امور نکاتی را طرح می‌کند بدون اینکه به این موضوع بپردازد که دولت متبوع آن‌ها و معاونت اولی هم‌حزبی‌شان به کدام‌یک از تفکرات‌شان رسیده‌اند. مرعشی با فرار از پاسخگویی مانند جهانگیری تنها بر مساله‌سازی متمرکز شده است؛ بدون اینکه از اراده و نتیجه خود و همفکرانش برای حل مسائل سخن به‌میان آورد.
 
اصولگرایان مراقب باشند
 این تنها یک وجه از موانع پیش رو در آینده است و اصولگرایان باید مراقب باشند تا با شرایط موجود به ورطه «قدرت‌طلبی» نیافتند و مردم را مأیوس نکنند. این شاید آفتی جدی باشد که می‌تواند همه را از نظام روی‌گردان کند. رسیدن به قدرت و همسو شدن دیگر نهادها نباید باعث سستی در «نظارت» و پیگیری سرانجام امور درراستای منافع ملت شود.
خودمراقبتی و نقد خود در طول تمام روزهای پیش رو ضرورتی انکارناپذیر است که باید نسبت‌به آن نهایت جدیت را به‌کار برد. حساسیت نسبت‌به «انتصاب‌ها» و دوری از آقازادگی و غوغاسالاری می‌تواند در تسریع حل مشکلات مردم موثر باشد و وضع موجود را در راستای منافع مردم تغییر داده و رونق را بار دیگر برای زندگی‌شان آورد. مشکلات عدیده «معیشتی»، «اقتصادی»، «بیکاری» و نظایر آن تنها با دوری جستن از بیراهه محقق خواهد شد.
همه دستگاه‌ها اگرچه همسو و هم‌راستا هستند، باید نسبت‌به عملکرد یکدیگر بیش‌ازپیش حساس باشند و لحظه‌ای از این موضوع غافل نشوند که امید مردم به دستان و رفتار آن‌هاست. کوتاهی از وظایف و عدم نظارت دقیق، آسیب‌های جدی‌تری بر «باور» و «اعتماد مردم» خواهد زد.
 
قهرمان‌پور: اصولگراها نشان دهند که برنامه‌های‌شان تا چه حد عملیاتی است
در این زمینه با رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل سیاسی به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: الان فرصتی است که اصولگراها نشان دهند که برنامه‌هایی که در زمینه‌های مختلف دارند تا چه حدی امکان عملیاتی شدن دارد.
وی با بیان اینکه با مشکلاتی که وجود دارد و این مشکلات در حوزه‌های مختلف مثل اقتصاد، سیاست خارجی و سیاست داخلی جاری است، کسی انتظار معجزه ندارد، گفت: همه ما می‌دانیم که کشور در چه شرایطی است. هیچ جناحی حتی اگر همه دستگاه‌ها را در اختیار داشته باشد به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند.
قهرمان‌پور تاکید کرد: از طرف دیگر، واقعیت سیاسی جامعه ما در دو دهه گذشته این بوده است که اختلاف نظرهای سیاسی نه تنها گسترش پیدا کرده بلکه در مواردی تا حد قطبی شدن پیشرفته است. هر دولتی که می‌خواهد کار کند باید برای این مساله تدبیری بیندیشد؛ زیرا در فرایند حل مشکلات و پیشرفت کشور، استفاده از ظرفیت‌های افراد و همه جریان‌های سیاسی امری ضروری است.
این کارشناس مسائل سیاسی گفت: یکدست شدن حاکمیت هم فرصت است و هم تهدید؛ فرصت آن این است که می‌تواند هماهنگی ایجاد کند و برخی موانع، مشکلات و ناهماهنگی‌ها را برطرف کند اما تهدید نیز هست؛ اگر یک جریان سیاسی رقبای خود و گروه‌های دیگر را نادیده بگیرد در آن صورت مشروعیت سیاست‌های آن به چالش کشیده خواهد شد و جریان‌های مخالف آن را در معرض نقد شدید قرار می‌دهند.
وی افزود: البته یک جنبه این است که چون گروه‌های مخالف در قدرت نیستند، کار را راحت‌تر می‌شود جلو برد اما در شرایط فعلی کشور دامنه مشکلات و مسائل آن‌قدر زیاد است که یک جریان و گروه سیاسی نمی‌تواند یک‌تنه و با تکیه بر ظرفیت‌های خود همه مشکلات را حل کند.
قهرمان‌پور ادامه داد: تهدیدی که جریان اصولگرا با آن مواجه هست این است که ممکن است سطح انتظار را آنقدر بالا ببرد که مردم تصور کنند که در 5، 6ماه آینده همه مشکلات حل خواهد شد. در این صورت اصولگراها با همان مشکلات دولت‌های قبلی مواجه می‌شوند. حل مشکلات در کوتاه‌مدت ممکن نیست.

captcha
شماره‌های پیشین