sobhe-no.ir
1205
یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۰
15
گزارشی از بیست‌وسومین جشنواره تئاتر دانشگاهی

تئاتر، رویای مشترک همه است

رکسانا قهقرایی / سه کتاب پژوهشی در حوزه تئاتر با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از نویسندگان و دانشجویان رونمایی شد. مجتبی جدی در آیین رونمایی از کتاب‌های بیست‌وسومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران گفت: بسیار خوشحالم که در این دوره از جشنواره سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» با ترجمه سارا رسولی‌نژاد و مهدی مشهور، کتاب «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» با ترجمه نریمان افشاری و کتاب «گفت‌وگو با برشت» با ترجمه محمدرضا خاکی به چاپ رسیده و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

مسابقه کتابخوانی پویا با محوریت کتاب 
«کتاب‌های نارنجی»
 پنجمین دوره مسابقه کتابخوانی «پویا» با همکاری مرکز رسانه‌ای شیرازه، شبکه پویا، شبکه نهال و انتشارات قدیانی از دهم تیرماه ۱۴۰۰ شروع‌به‌کار کرد. این مسابقه بزرگ کتابخوانی ویژه کودکان بوده و در پنجمین دوره خود، به‌سراغ ۳۱قصه تصویری رفته است. در این دوره از پویش پویا، جلد چهارم کتاب «کتاب‌های نارنجی» انتخاب شده است که دارای ۳۱قصه تصویری بوده و داستان‌های ایرانی را برای کودکان بیان می‌کند. کتاب‌های نارنجی با ۳۶۶قصه تصویری در قالب 12کتاب برای 12ماه سال در قطع وزیری و همچنین، در قالب ۵۲کتاب برای ۵۲هفته سال، در قطع خشتی طراحی شده است. همچنین یک مجموعه از این کتاب‌ها برای 12ماه سال و به‌صورت دوزبانه (ایرانی-انگلیسی) در قطع رحلی طراحی شده است. مهلت شرکت در این پویش از دهم تیرماه تا دهم مردادماه۱۴۰۰ است و جوایز این دوره از پویش پویا، ۱۰۰میلیون ریال وجه نقد خواهد بود که با قرعه‌کشی به برگزیدگان اهدا خواهد شد. علاقه‌مندان برای تهیه کتاب و سوالات مسابقه می‌توانند عدد سه را به ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۰۰۰ ارسال کرده، یا به کتابفروشی‌های سراسر کشور مراجعه کنند.
  
رقابت حامیان محیط‌زیست در رادیو
مسابقه «زیست رو» با گویندگی مسعود خواجه‌وند و کارشناسی دکتر محمد فریدی روزهای سه‌شنبه روانه آنتن رادیوسلامت می‌شود و در هر قسمت دو شنونده با یکدیگر رقابت می‌کنند. به گزارش روابط‌عمومی رادیوسلامت، این مسابقه به تهیه‌کنندگی فاطمه بی‌تقصیر روزهای سه‌شنبه ساعت20 از رادیوسلامت پخش می‌شود.
به گفته شهرام زین‌العابدینی، مدیر گروه سلامت اجتماعی رادیوسلامت، این برنامه در سه مرحله به سمع شنوندگان می‌رسد و هر قسمت از آن دو شنونده تلفنی که پاسخگوی پرسش‌های مجری برنامه هستند، با یکدیگر رقابت کرده و نفر برنده اعلام می‌شود.
او ادامه می‌دهد: این برنامه سه مرحله دارد؛ مرحله اول به نام «زیست‌بوم» به پرسش‌های بومی محیط‌زیست اختصاص دارد. مرحله دوم، شامل دو بخش است. یک بخش به نام «پازیست» به چالش‌های محیط‌زیست می‌پردازد و در بخش دوم یک قطعه مستند پخش و درباره یک گونه از حیوانات توضیح داده می‌شود و شرکت‌کننده باید حدس بزند کدام حیوان است. این بخش به نام «زیست‌بندان» پخش می‌شود. مرحله سوم دو بخش است؛ بخش اول «نقشه‌خوان» است که برای رفتن به یک لوکیشن چطور نقشه‌خوانی کنیم. همچنین در بخش دوم این مرحله به نام «دیده‌بان»، داور محیط‌زیست درباره مشارکت محیط‌زیست صحبت می‌کند.
برنامه «زیست‌رو» به تهیه‌کنندگی فاطمه بی‌تقصیر و سردبیری و نویسندگی فاطمه شهبازی،کارشناسی و داور دکتر محمد فریدی و گویندگی مسعود خواجه‌وند پخش می‌شود.
 
 «دادرس» روی آنتن شبکه دو
 «دادرس» عنوان یکی از تازه‌ترین تولیدات شبکه دو سیما در حوزه امور حقوقی و قوانین شهروندی است که روی آنتن این شبکه خواهد رفت. به گزارش فارس، «دادرس» عنوان یکی از تازه‌ترین تولیدات شبکه دو سیما در حوزه امور حقوقی و قوانین شهروندی است که از (یکشنبه) ساعت۱۴:۴۵در جدول پخش برنامه‌های این شبکه قرار می‌گیرد.
در هر قسمت از برنامه «دادرس» آگاهی‌های لازم پیرامون قوانین موردنیاز اشخاص در جامعه شهری ازجمله چک و سفته، مهریه و قوانین طلاق، دادگاه به زبان ساده، تفاوت وکیل مدنی و دادگستری، فحاشی و هتک حرمت، سامانه ثنا، کلاهبرداری، آپارتمان‌نشینی و ... ارائه می‌شود.
ازجمله اهداف این برنامه علاوه‌بر آگاهی‌بخشی در حوزه قوانین و حقوق شهروندی، جلوگیری از اشتباهات در مسیر تشکیل پرونده، عدم اتلاف وقت و ارائه راهکارهای قانونی در زمینه مسائل مختلف است. «دادرس» شامل بخش کارشناسی با حضور افراد زبده در امور حقوقی، موشن‌گرافی‌های مرتبط با موضوع هر قسمت، گزارش مردمی و یک نمایش آرشیوی خواهد بود. «دادرس» کاری است از گروه دانش و اقتصاد به تهیه‌کنندگی مسعود تمدنی که در ۲۶قسمت یکشنبه‌ها و دوشنبه‌ها ساعت۱۴:۴۵از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین