sobhe-no.ir
1205
یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۰
15
گزارشی از بیست‌وسومین جشنواره تئاتر دانشگاهی

تئاتر، رویای مشترک همه است

رکسانا قهقرایی / سه کتاب پژوهشی در حوزه تئاتر با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از نویسندگان و دانشجویان رونمایی شد. مجتبی جدی در آیین رونمایی از کتاب‌های بیست‌وسومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران گفت: بسیار خوشحالم که در این دوره از جشنواره سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» با ترجمه سارا رسولی‌نژاد و مهدی مشهور، کتاب «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» با ترجمه نریمان افشاری و کتاب «گفت‌وگو با برشت» با ترجمه محمدرضا خاکی به چاپ رسیده و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

اخبار کوتاه

صبح نو

گزارشی از بیست‌وسومین جشنواره تئاتر دانشگاهی

تئاتر، رویای مشترک همه است

رکسانا قهقرایی / سه کتاب پژوهشی در حوزه تئاتر با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و جمعی از نویسندگان و دانشجویان رونمایی شد. مجتبی جدی در آیین رونمایی از کتاب‌های بیست‌وسومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران گفت: بسیار خوشحالم که در این دوره از جشنواره سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» با ترجمه سارا رسولی‌نژاد و مهدی مشهور، کتاب «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» با ترجمه نریمان افشاری و کتاب «گفت‌وگو با برشت» با ترجمه محمدرضا خاکی به چاپ رسیده و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

سختی روزهای کرونایی
او در ادامه نامه‌ای ازطرف محمدرضا خاکی که به‌دلیل ابتلا به بیماری شرایط حضور در مراسم را نداشت، قرائت کرد. در قسمتی از این نامه آمده: دوستان، دانشجویان و همکاران جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران سلام. قبل از هر سخنی، به‌خاطر اینکه نتوانستم امروز در کنارتان باشم عذرخواهی می‌کنم. سختی این روزهای کرونایی روحم را آزرده و جسمم را بیمار کرده است. همه ما رویای مشترک داریم و تئاتر رویای مشترک همه ماست و نیاز به یک کار گروهی دارد. بدون هیچ فعالیت گروهی تئاتر شکل نمی‌گیرد، پیشنهاد من این است که داستان تئاتر را از دل جامعه بیرون بیاورید و درباره آن نمایشنامه بنویسید. تئاتر را آینه اجتماع خوانده‌اند، شما آینده این سرزمین هستید و به همه شما شادباش می‌گویم.
در ادامه مراسم محمدهادی عسگری، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در جشنواره تئاتر دانشگاهی، دانشجویان میداندار هستند، اظهار کرد: وقتی دانشجویان خود را متعلق به جشنواره و برعکس بدانند باعث تداوم این رویداد می‌شود و تئاتر دانشگاهی جشنواره مهمی است و تاکنون روند خوب و روبه‌رشد و مخاطبان بسیاری داشته است.
او ادامه داد: دانشجویان در تلاش هستند که جشنواره را به جایگاه واقعی خود برسانند. امروز علاوه‌بر افتتاحیه بخش اصلی جشنواره سه کتاب در حوزه پژوهشی رونمایی شد.
مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: سینما و تئاتر حرفه‌ای مدیون تئاتر دانشگاهی ایران است و در ادوار مختلف دانشجویان مستعدی از خروجی‌های جشنواره دانشجویی در فیلم‌ها و سریال‌ها حضور داشته‌اند.
هادی عسگری با بیان اینکه یکی از وظایف دانشگاه این است که علاوه‌بر امیدبخشی به انتقال این حس بپردازد، گفت: یکی از ویژگی‌هایی که فعالیت‌های فرهنگی باید داشته باشند این است که استمرار داشته باشد. این دوره از جشنواره با درنظرگرفتن نکات بهداشتی برگزار شد. در شرایطی که روح و روان مردم آسیب دیده است باید دانشگاه‌ها امید را تزریق کنند. جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران برنامه وزارت‌علوم است و ما فقط تسهیلگر هستیم و امیدوارم در سال‌های آینده شاهد رشد کیفی آثار باشیم.
 
چاپ کتاب‌هایی که ماندگار شوند
در ادامه امیرحسین حریری، مدیر تالار مولوی عنوان کرد: یکی از کارکردهای جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران، چاپ کتاب‌هایی است که ماندگار می‌شود و به‌عنوان منابع جدی درسی در دانشگاه‌ها استفاده خواهد شد.
در بخش پایانی، سارا رسولی‌نژاد، مترجم و پژوهشگر تئاتر، درباره رونمایی از کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» گفت: این کتاب جلد دوم از پروژه سه‌گانه‌ای است که من و آقای مهجور در ذهن داشتیم. این کتاب بیوگرافی و نقدهای اوستر مایر نیست، بلکه نگاه یک کارگردان در ساخت تئاتر است.
او ادامه داد: کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» مانند یک کارگاه چندساعته است و همه افرادی که در این زمینه تحصیل می‌کنند و علاقه‌مندان به اجراهای اوستر مایر می‌توانند از این کتاب استفاده کنند.
مترجم کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» یکی از جذابیت‌های این کتاب را نگاه اروپایی به مسائل علمی دانست و افزود: چیزهایی که اروپایی‌ها در مستندسازی و مکتوب‌کردن آموخته‌های خود دارند و آن را به بقیه یاد می‌دهند در این کتاب دیده می‌شود و مثل دیگر کتاب‌ها دنبال معنی و تشریح‌کردن اجرا نیست، بلکه رویکردی کاملا علمی دارد.
رسولی‌نژاد با بیان اینکه «مهم‌ترین تالار گفت‌وگوی سالانه در ایران تئاتر دانشگاهی است»، گفت: همیشه ایده‌هایی در تئاتر دانشگاهی استفاده می‌شود که باید ثبت شود. خیلی خوشحالم که این کتاب در جایی درست رونمایی شد.
در پایان مراسم، از سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر»، «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» و «گفت‌وگو با برشت» با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مدیر تالار مولوی، هوشنگ قوانلو، سامان خلیلیان، جابر رمضانی و نمایندگان انتشارات مات رونمایی شد.
بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به دبیری سیدمجتبی جدی و به همت اداره کل فرهنگی- اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در بخش‌های صحنه، مناطق، تجربه‌های اجرا، پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظرزاده‌کرمانی)، نمایشنامه‌نویسی (جایزه اکبر رادی)، ترجمه (جایزه دکتر محمدرضا خاکی)، بین‌الملل، اساتید، جشنواره جشنواره‌ها، رادیو تئاتر، ماکت صحنه، عکس، پوستر، کارگاه‌ها و درس‌گفتارها ۱۱ تا ۱۹تیرماه درحال برگزاری است.
 
برنامه روز دوم جشنواره تئاتر دانشگاهی
 بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در دومین روز از اجراهای بخش صحنه‌ای و «تجربه‌های اجرا» با پنج نمایش و هشت نوبت اجرای میزبان مخاطبان این رویداد و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی بود.
در ادامه اجرای آثار بخش‌های صحنه‌ای و تجربه‌های اجرای بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، این رویداد (شنبه 12تیر) میزبان نمایش «پاپ ژپتو» به کارگردانی محمدرضا محمودی در سالن اصلی تالار مولوی بود که در دو سانس 16 و 19 اجرا شد. نمایش «شب شک» به کارگردانی امیرحسین بریمانی از ساعت17:30 در سالن کوچک تالار مولوی و نمایش «فریاد خاموش» به کارگردانی هادی عطایی در دو سانس 16 و 17:30 در عمارت 
نوفل لوشاتو در بخش صحنه‌ای به روی صحنه رفتند. نمایش‌های «باغ‌وحش» به نویسندگی رودابه سرمدی و کارگردانی فرشته اعظمی در سانس‌های 16 و 18 در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و نمایش «همانند» به نویسندگی و کارگردانی فرزانه جعفرنیا از ساعت21 در پلتفرم عمارت روبه‌رو در بخش تجربه‌های اجرا میزبان علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی بودند.
بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به دبیری سیدمجتبی جدی و به همت اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش‌های صحنه، مناطق، تجربه‌های اجرا، پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظرزاده‌کرمانی)، نمایشنامه‌نویسی (جایزه اکبر رادی)، ترجمه (جایزه دکتر محمدرضا خاکی)، بین‌الملل، اساتید، جشنواره جشنواره‌ها، رادیو تئاتر، ماکت صحنه، عکس، پوستر،کارگاه‌ها و درس‌گفتارها ۱۱ تا ۱۹تیرماه درحال برگزاری است.
گفتنی است با توجه به شیوع موج پنجم و اعلام وضعیت قرمز و تاکید مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر تعطیلی همه اجراهای تئاتر، اجراهای جشنواره مطابق جدول، با رعایت کامل موازین بهداشتی با حضور هیات داوران برگزار می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین