sobhe-no.ir
1205
یکشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۰
1
شرط ایران برای ادامه همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

دسترسی به تصاویر به شرط توافق در وین

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بعد از تفاهم سه‌ماهه خود با ایران خواهان تمدید این تفاهم شده بود این درخواستش با پاسخ منفی مقامات جمهوری اسلامی ایران مواجه شد. ایران اعتقاد داشت این تفاهم به‌منظور تسهیل مذاکرات وین برای احیای برجام به آژانس داده شده است؛ بنابراین، آژانس حقی برای درخواست از ایران درباره تمدید آن نداشته است. همچنان‌که یک مقام ارشد ایرانی در گفت‌وگو با شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» تصریح کرد، تا زمانی که مذاکرات وین برای احیای برجام به نتیجه نرسد، اطلاعات موجود روی دوربین‌های نصب‌شده در تاسیسات هسته‌ای ایران را در اختیار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار نخواهند داد.

با آرایش جدید سه قوه، شرایط برای گره‌گشایی از زندگی مردم فراهم شده است

قوای مردم

جواد بخشی / حضور «مردم»، شاه‌بیت غزل انقلاب اسلامی است. انقلابی که بدون تکیه بر قدرت‌های خارجی و در مقابل خواست آن‌ها، در مواجهه با رژیمی دست‌نشانده، حکومتی مردمی را مستقر کرد. مسوولان روی دیگر این سکه هستند و «کارگزاران» انقلابی مردمی به‌حساب می‌آیند؛ مسوولانی که حالا شاید وجه تشابه‌شان با مردم از روزهای ابتدایی، بسیار کمرنگ‌تر شده باشد.

«صبح‌نو» ماجرای افشای قرارداد میلیونی روابط‌عمومی شهرداری با رسانه‌ها و فعالان مجازی را بررسی می‌کند

پول‌پاشی برای تخریب

اواخر هفته گذشته لیست قرارداد روابط‌عمومی شهرداری تهران با برخی رسانه‌ها برای انتشار خبر یا جلوگیری از آن در فضای مجازی انعکاس گسترده‌ای داشت. روابط‌عمومی مبلغی حدود 400میلیون تومان را صرف رسانه‌هایی کرده که علیه مدیریت دوره گذشته خبر منتشر کرده یا کارهای نکرده دوره فعلی را در ابعاد گسترده پخش کنند اما این خبر سبب واکنش‌های بسیار گسترده و منفی در فضای مجازی به‌ویژه توییتر شد. کاربران مختلف اعم از خبرنگار و غیره معتقد بودند این اقدام شهرداری ادعای شفاف بودن آن‌ها را به‌طور کامل رد کرده و مدیریت شهری برای دوختن دهان منتقدان یا بزرگ‌نمایی در کارهای خرد و در برخی مواقع اشتباه، از سنتی‌ترین شیوه مدیریت رسانه‌ای یعنی دادن باج یا پرداخت پول‌های هنگفت استفاده کرده است؛ شیوه‌ای که علاوه بر تخریب گسترده فعالیت‌ها و اقدامات ارزشمند گذشته مدیریت شهری سبب هدررفت منابع مالی شهر و شهروندان به نفع منافع عده‌ای محدود با عملکرد «هیچ» بوده است. نکته قابل‌تامل اینجاست که بلافاصله بعد از انتشار گسترده خبر و افتادن تشت رسوایی جریان سیاسی که سعی در نادیده گرفتن اقدامات سازنده گذشتگان با تدارک دیدن ارتش سایبری و رسانه‌ای داشت، اطلاعات این قرارداد که به‌صورت ترک تشریفات انجام شده بود، از سامانه شفافیت حذف شد.

گزارش «صبح‌نو» از استخدام دقیقه نودی 2هزار نفر در شهرداری تهران را بخوانید

استخدام شهرداری زیر ذره‌بین شورای ششم

دومینوی ناکارآمدی دوره پنجم مدیریت شهری تهران به روزهای پایانی هم رسید. بعد از حاشیه‌سازی‌ها و فرافکنی برای لاپوشانی ضعف عملکرد و هزار و یک مساله که هنوز سوالات بی‌پاسخ بسیاری درباره‌اش وجود دارد. حالا صحبت از این است که شهرداری تهران حدود دوهزار نفر را در دقیقه90 استخدام کرده است، مدیران شهری کنونی موضوع را تکذیب کرده‌اند، ولی «مهدی چمران» می‌گوید، گواهی سازمان امور استخدامی حکایت از استخدام‌های شائبه‌دار و جدید دارد. اواخر هفته گذشته بود که خبر استخدام‌های دقیقه نودی در شهرداری تهران مطرح شد. این موضوع با واکنش‌های زیادی مواجه و گلایه بسیاری را به همراه داشت.

گزارش و گفت‌وگوی «صبح‌نو» درباره سریال پرسروصدای محمدحسین مهدویان

جنایت خانوادگی

میلاد نجفی / چند هفته‌ای است که سریال «زخم کاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان در شبکه نمایش خانگی عرضه شده است. تاکنون چهار قسمت از آخرین ساخته مهدویان از فیلیمو پخش شده و تا این لحظه با موفقیت قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. محمدحسین مهدویان به‌عنوان یکی از فیلمسازان نسل جوان سینمای ایران با حدود یک دهه فعالیت در حوزه سینما حالا خودش را در جایگاه یکی از مهم‌ترین فیلمسازان ایرانی شناسانده است. او مستند، فیلم و سریال ساخته و تقریبا تمام آن‌ها با استقبال بخش زیادی از مخاطبان و منتقدان مواجه شده است؛ البته او در میان کارنامه‌اش فیلم‌هایی مثل «درخت گردو» و «شیشلیک» را هم دارد که محل بحث و انتقاد بخشی از مردم و منتقدان است اما با این‌حال تنوع ژانری، کیفیت کارگردانی، نوآوری تکنیکی و جسارتش از او فیلمسازی مهم و تاثیرگذار ساخته است. مهدویان در اولین تجربه‌اش در عرصه سریال‌ داستانی سراغ «مکبث» ویلیام شکسپیر و رمان «بیست زخم کاری» محمود حسینی‌زاد رفته است.

سرمقاله

حرفه‌ای

شماره‌های پیشین