sobhe-no.ir
1204
شنبه، ۱۲ تیر ۱۴۰۰
9
«صبح‌نو» اعتراض مرکز پژوهش‌های مجلس به حذف بند 8 قانون هوای پاک را بررسی می‌کند

یک بام و دو هوای سن فرسودگی خودروها

فائزه مومنی / آلودگی هوا در کشور مساله جدیدی نیست و حداقل در تهران حدود 46سال است که درگیر آن هستیم، حتی نشریات سال‌های ۱۳۵۴ و ۱۳۵۵ بارها به این مشکل پرداخته‌اند اما چگونه با گذشت این همه سال همچنان در حال دست‌وپنجه نرم کردن با چنین معضلی هستیم درحالی‌که بسیاری از کشورها توانستند با موفقیت از آن عبور کنند. در سال۱۳۹۶ برای برون‌رفت از این شرایط قانون هوای پاک تصویب شد اما هربار یکی از نهادهای دولتی از زیر اجرای آن فرار کرد و تقصیر را گردن دیگری انداخت.

گزارش

شام آخر شهرداری و شورا؛ حراج 170 ملک

صبح نو

گزارش

شام آخر شهرداری و شورا؛ حراج 170 ملک

کمتر از یکماه دیگر به پایان پنجمین دوره شورای شهر تهران باقی نمانده است اما اتفاقاتی در عرصه مدیریت شهری در حال روی دادن است که نشان می‌دهد اعضای فعلی شورای شهر تهران به آنچه خود نیز پیش از این گفته بودند اعتقاد ندارند. اطلاعات منتشرشده نشان می‌دهد اعضای فعلی شورای شهر تهران چوب حراج به اموال شهر زده و با واگذاری املاک با شرایط ویژه موافقت کرده‌اند اما منتخبان شورای ششم می‌گویند این مصوبات به ضرر تهران است و باید متوقف یا ابطال شود. اعضای شورای پنجم تهران که از شهریورماه سال96 اداره پایتخت را در دست گرفته‌اند، در آخرین روزهای کاری خود تصمیم به واگذاری حدود 170ملک متعلق به شهرداری تهران گرفته‌اند که سرمایه‌ای بزرگ برای شهر محسوب می‌شود. این اتفاق هفته گذشته روی داده و در روز سه‌شنبه 8تیر در جریان سیصدوششمین جلسه شورای شهر تهران بررسی لایحه «تعیین تکلیف املاک و اموال غیرمنقول واگذارشده شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی» در دستورکار اعضای شورای شهر قرار گرفت که بر این اساس، واگذاری بیش از 170ملک در شورای شهر مطرح شد. بهاره آروین در مخالفت با این لایحه گفته است: به عقیده من، کاری که در ماه آخر فعالیت در حال انجام است، مصداقی برای بذل و بخشش منابع شهر است.

فدراسیون فوتبال با اقساط پنج‌ساله ملک می‌خرد
 ازجمله املاکی که واگذاری آن‌ها در روزهای پایانی شورای پنجم صورت گرفت، واگذاری پرحاشیه ملک به فدراسیون فوتبال بود. زهرا نژادبهرام در توضیح یک فوریت این لایحه گفت: این ملک به فدراسیون فوتبال و با پیشنهاد به‌صورت 25درصد نقد و مابقی اقساط پنج‌ساله و نیز با احتساب مابه‌التفاوت نقد و اقساط براساس شاخص بانک مرکزی ممهور به مهر شورا با رعایت قوانین و مقررات موضوعه و صرفه و صلاح شهرداری قرار است واگذار شود. در ادامه علی اعطا، سخنگوی شورا، در مقام مخالف این لایحه گفت: چرا در این جلسات پایانی و با این سرعت همکاران گرامی در شهرداری می‌خواهند مجوزهایی که شبهه‌برانگیز است از شورای شهر بگیرند؟ وی افزود: نمونه این موضوع را در جلسه پیش نیز در ارائه لایحه سازمان سرمایه‌گذاری در شهر آفتاب، ازسوی سازمانی که پاشنه آشیل شهرداری است، دیدیم؛ البته سیدابراهیم امینی، نایب‌رییس شورا که موافق واگذاری این املاک بود خطاب به دیگر اعضا اظهار داشت: تعجب می‌کنم بعضی دوستان رگ گردن‌شان را متورم می‌کنند که افکار عمومی احساس کند داریم کار غیرقانونی انجام می‌دهیم، درحالی‌که این‌طور نیست. نایب‌رییس شورای شهر تهران گفت: اینکه به فدراسیون فوتبال حق انتفاع واگذار کنیم این کار بسیار خوب و منطقی است و باید با فوریت موافق باشیم. البته این لایحه با 17رأی موافق به تصویب رسید و همچنین اعضای شورا با یک فوریت لایحه مجوز فروش و تصویب معامله یک پلاک ثبتی به فدراسیون فوتبال موافقت کردند.
 
آبروی ما می‌رود
 غیر از این دو موضوع لایحه «اعطای مجوز جهت انعقاد قرارداد احداث و تکمیل پروژه‌های نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب» در جلسه اخیر شورای شهر بررسی شد و برخی اعضا تصویب آن را چوب حراج به اموال شهرداری خواندند. غیر از علی اعطا که یکی از مخالفان این واگذاری بود؛ محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران هم در مخالفت با این لایحه گفت: ما در حال اعلام این امر هستیم که در حال ارائه یک کار اقتصادی با تخفیفات عجیب‌وغریب هستیم. چه دلیلی دارد که ما در این شرایط این لایحه را تصویب کنیم و آبروی خود را با تصویب آن ببریم؛ البته صحبت‌های هاشمی برای قانع کردن اعضای شورا به جایی نرسید و درنهایت این لایحه هم به تصویب اکثر اعضای شورا رسید.
 
چمران: نباید در روزهای آخر واگذاری انجام شود
فروش املاک شهرداری تهران در آخرین روزهای فعالیت شورای پنجم با واکنش شورای ششمی‌ها مواجه شده است؛ به‌طوری‌که مهدی چمران، منتخب شورای ششم دراین‌باره به فارس گفت: اخباری درباره واگذاری املاک و استخدام‌ها و غیره شنیده می‌شود. وی افزود: قاعدتا نباید در روزهای آخر واگذاری یا استخدامی صورت گیرد، این موضوعات قابل بحث است که چرا قبلا انجام نشده و حال که مدیریت روزهای پایانی را سپری می‌کند این اخبار شنیده می‌شود؛ البته قرار شد این موضوعات را بررسی و با مدیران فعلی صحبت کنیم. پرویز سروری، دیگر منتخب شورای ششم تهران هم درباره این موضوع به «فارس» گفت: افراد در مجموعه‌ای که می‌دانند باید تا یک‌ماه دیگر صندلی شورا را ترک کنند کارهایی را انجام داده که برای شورای ششم هزینه به همراه دارد و برخی هزینه‌تراشی می‌کنند و مدیریت شهری جدید باید هزینه‌های آن را پرداخت کند. اقدامات اخیر 
شورای پنجمی‌ها نگران‌کننده است.

مصوبه‌های مضر متوقف یا باطل می‌شوند
منتخب شورای ششم تهران با تاکید بر اینکه ما تلاش می‌کنیم این موارد متوقف شود یا در شورای ششم آن را ابطال خواهیم کرد، گفت: بسیاری از موارد مانند واگذاری و استخدام‌ها در دقیقه90 هزینه از جیب بیت‌المال است و نتیجه و خروجی هم ندارد. سروری گفت: بسیاری از اقدامات اخیر شورای پنج توجیه منطقی ندارد. اجازه بدهند تا ما از 14مرداد وارد شورا شویم و اقدامات لازم را انجام دهیم.
وی بیان داشت: در حافظه مردم می‌ماند اگر شورای پنجم اقدامات غیرقابل‌توجیه انجام دهد؛ البته ما مصوبه‌هایی که خلاف مصلحت تهران و شهروندان باشد، لغو می‌کنیم؛ البته به‌هرحال این مسائل هزینه دارد و باید شورای پنجم رفتار عرفی و منطقی در روزهای آخر داشته باشد. سروری گفت: ناصر امانی، منتخب 
شورای ششم به‌عنوان نماینده انتخاب‌شده تا این موضوعات بین شورای شهر و مدیریت شهری کنونی با شورای شهر و مدیریت شهری آینده را مطرح و نتیجه را اعلام کند و قطعا این موضوع نیز بررسی خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین