sobhe-no.ir
1204
شنبه، ۱۲ تیر ۱۴۰۰
8
چرا روند واكسيناسيون ايران نسبت به كشورهای همسايه كند است؟

سوال های بی پاسخ مقابل وزارت بهداشت

علی جواهری / موج پنجم کرونا هم از راه رسید اما همچنان روند واکسیناسیون که تنها راه نجات از بحران این ویروس منحوس محسوب می‌شود در کشور ما با گام‌های لاک‌پشتی پیش می‌رود. این در حالی است که در بسیاری از کشورها روند واکسیناسیون به‌خوبی پیش می‌رود و شهروندان دیگر از زدن ماسک و قرنطینه خلاصی پیدا کردند. ترکیه تاکنون موفق به تزریق حدود ۱۴میلیون دوز واکسن کرونا شده است؛ به این ترتیب، ترکیه بیش از صدبرابر ایران واکسن کرونا تزریق کرده و حتی شیخ‌نشین کوچک عمان حدود سه‌برابر ایران تزریق واکسن کرونا داشته است. براساس آمار اعلام‌شده از وبسایتour world in data، ایران در رتبه نودودوم در بین ۱۶۵کشور قرار دارد. این در حالی است که کشورهایی مثل اوگاندا، آنگولا، زیمباوه و غنا در میزان دوز دریافت‌شده، وضعیتی بهتر از ایران دارند. این در حالی است که تهیه واکسن از شرکت‌های سازنده خارجی با بدعهدی‌های بسیاری مواجه شد و چشم امید مسوولان بهداشت کشور به تولید واکسن داخلی بود که واکسن‌های پاستور و برکت مجوز اضطراری تزریق را گرفت. با وجود اینکه هر روز از یک برند جدید واکسن جدید داخلی رونمایی می‌شود، هنوز کندی واکسیناسیون جمعی پر از ابهاماتی است که پاسخ دقیقی درباره‌اش وجود ندارد. برای پاسخ به این سوال با دکتر «پیام طبرسی»، رییس بخش عفونی بیمارستان شهید دانشوری گفت‌وگو کرده‌ایم.

گزارش

شناسایی 13836 بیمار جدید در یک روز ۶۳شهر کشور در وضعیت قرمز هستند

گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز پیک پنجم کرونا در جنوب کشور را بخوانید

شبح «دلتا»بالای سر سیستان و بلوچستان

حالا دیگر باید پیک پنجم کرونا را در کشور شروع‌شده دانست؛ اتفاقی تلخ که نتیجه آن می‌تواند ازدست‌دادن تقریبی 10 تا 20هزار هموطن دیگر باشد. در چنین شرایطی مسوولان وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده‌اند که تعداد شهرهای قرمز کشور دوبرابر خواهد شد و در این میان، تهران نیز در فهرست شهرهای قرمز قرار می‌گیرد. در میان این وضعیت هشدارآمیز اما وضع استان سیستان‌وبلوچستان بسیار نگران‌کننده است. در شرایطی که این استان در روزهای گذشته از بابت کمبود آب و برق دچار مشکلات جدی شده، حالا شاهد افزایش ناگهانی و چند برابری بیماری کروناست، آن هم از نوع دلتا یا همان هندی.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز پیک پنجم کرونا در جنوب کشور را بخوانید

شبح «دلتا»بالای سر سیستان و بلوچستان

حالا دیگر باید پیک پنجم کرونا را در کشور شروع‌شده دانست؛ اتفاقی تلخ که نتیجه آن می‌تواند ازدست‌دادن تقریبی 10 تا 20هزار هموطن دیگر باشد. در چنین شرایطی مسوولان وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده‌اند که تعداد شهرهای قرمز کشور دوبرابر خواهد شد و در این میان، تهران نیز در فهرست شهرهای قرمز قرار می‌گیرد. در میان این وضعیت هشدارآمیز اما وضع استان سیستان‌وبلوچستان بسیار نگران‌کننده است. در شرایطی که این استان در روزهای گذشته از بابت کمبود آب و برق دچار مشکلات جدی شده، حالا شاهد افزایش ناگهانی و چند برابری بیماری کروناست، آن هم از نوع دلتا یا همان هندی.

معاون کل وزیر بهداشت و درمان که وضعیت شیوع کرونا در استان سیستان‌وبلوچستان را نامناسب دیده بود آخر هفته گذشته، سفری یک‌روزه به این استان داشت تا وضعیت آنجا را از نزدیک دیده و برای امکانات موردنیاز تصمیم‌گیری کند. در شرایط فعلی، وزارت بهداشت و درمان گزارش می‌دهد که روزانه هزار و 200نفر در این استان مبتلا به کرونا می‌شوند که درصد بسیاری از این بیماران نیازمند بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه هستند؛ البته بعد از سفر معاون وزیر بهداشت اعلام شد که در هفته جاری، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان نیز قرار است به استان سیستان‌وبلوچستان برود؛ البته استاندار این استان هم که فیلم ناراحتی وی از مصاحبه نکردن خبرنگار صداوسیما با او در فضای مجازی سروصدا کرد، گفته است: این استان به‌دلیل داشتن مرز گسترده با کشورهای همسایه در خط‌مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد؛ بنابراین باید بهترین امکانات، تجهیزات و فرماندهان را برای کنترل این ویروس منحوس داشته باشد اما این در حالی است که مجموعه دانشگاه‌های علوم پزشکی این استان با کمترین امکانات در حال مقابله با موج جدید شیوع ویروس کرونا هستند. این در حالی است که دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت اعتقاد دارد: «امکانات فعلی استان کفاف نیازهای دو تا سه‌هفته‌ای را می‌دهد اما اگر این وضع ادامه پیدا کند ممکن است دچار مشکل شویم.»
براساس گزارش‌های منتشرشده استانی که ۱۰شهرستان آن بیمارستان ندارد و بعضا نیاز است فرد برای درمان و رسیدن به بیمارستان بیش از ۱۰۰کیلومتر را طی کند؛ درنتیجه بیماران هم به‌علت بعد مسافت در شرایط بدحال به بیمارستان مراجعه می‌کنند. استانی که بسیاری از مردم آن به‌دلیل ناتوانی اقتصادی امکان استفاده از ماسک و سایر لوازم ضدعفونی‌کننده را ندارند و به همین دلیل پایین‌ترین رتبه در استفاده از ماسک را در کشور به خود اختصاص داده‌اند؛ البته استاندار از رییس‌جمهور درخواست کرده است که اگر یک‌میلیون و ۲۰۰هزار دوز واکسن به این استان برسد، می‌توان جمعیت بالای ۱۸سال را واکسینه کرد.
 
در سیستان‌وبلوچستان ایمنی اکتسابی وجود ندارد
به گفته معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سیستان‌وبلوچستان به‌دلیل شرایط اقلیمی و فاصله‌گذاری اجتماعی در اوج‌گیری‌های قبلی کرونا میزان آمار بستری و مرگ‌ومیر حتی به متوسط کشوری هم نرسیده بود و چون روند ابتلا در سیستان‌وبلوچستان در گذشته کم بوده، نسبت‌به سایر استان‌ها ایمنی اکتسابی در آن وجود ندارد. ایرج حریرچی با بیان اینکه برای نخستین‌بار در چند روز اخیر میزان موارد سرپایی و بستری کرونا در استان سیستان‌وبلوچستان (یک‌هزار و ۱۷۴مبتلا) از متوسط کشوری فراتر رفته است، اظهار داشت: از طرفی ویروس دلتا از جنوب‌شرقی وارد کشور شده و با توجه به خاستگاه این ویروس در هند و شرایطی که در افغانستان به وجود آمده، احتمال افزایش مهاجرت به ایران از مسیرهای مختلف وجود دارد.
حریرچی در بازدید از بیمارستان‌های خاتم‌الانبیا ؟صل؟ و علی ابن‌ابی‌طالب؟ع؟ زاهدان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا در سیستان‌وبلوچستان را پایین‌ترین میزان در سطح کشور اعلام کرد و گفت: میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این استان حتی در شرایط اوج‌گیری کنونی، حداقل ۴۰درصد کمتر از متوسط کشوری است. حریرچی تصریح کرد: دست همه مردم سیستان‌وبلوچستان را می‌بوسم، از آنان تقاضا دارم تا دو هفته آینده دستورالعمل‌های بهداشتی را با حداکثر میزان رعایت کنند و به توصیه‌های مسوولان استانی و بهداشتی 
گوش فرادهند تا از این بحران عبور کنیم.
به گفته معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم‌اینک ۷۰۰تخت برای بیماران کرونایی در سیستان‌وبلوچستان فعال است. ۱۰۰تخت بیمارستان جدید و آماده افتتاح بیمارستان علی ابن‌ابی‌طالب؟ع؟زاهدان تجهیز شده و درصورتی‌که نیاز باشد به تخت‌های بستری کووید۱۹ اضافه خواهد شد. حریرچی ادامه داد: مرزهای رسمی سیستان‌وبلوچستان به‌صورت کامل بسته شده ولی متاسفانه در مرزهای غیررسمی ترددهایی انجام می‌شده که با دستور مسوولان استانی محدودیت تردد آن به حداکثر رسیده است.
 
همچنان پروتکل‌ها را رعایت کنید
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به دلایل افزایش بار بیماری کرونا در استان سیستان‌وبلوچستان، گفت: مبتلایان به دلتا کرونا، شدت علائم بیشتری را تجربه می‌کنند و ازنظر مرگ‌ومیر هم می‌توان گفت میزان مرگ‌ومیر بیشتری دارند.
دکتر مسعود مردانی درباره وضعیت فعلی استان سیستان‌وبلوچستان بیان کرد: به‌دلیل کمبود امکانات و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌دنبال گرمای هوا شاهد چنین وضعی هستیم؛ ازسوی‌دیگر، امکان اینکه سوش هندی ویروس سبب بروز چنین وضعیتی باشد نیز وجود دارد. وی درباره بروز پیک پنجم کرونا در کشور، اظهار کرد: نشانه‌های بروز پیک پنجم کرونا در کشور مشاهده می‌شود اما باید به‌شکل رسمی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا 
اعلام شود. 
مردانی درباره علائم ابتلا به دلتا کرونا یا کرونای هندی، تصریح کرد: مبتلایان به این نوع جهش، شدت علائم بیشتری را تجربه می‌کنند و ازنظر مرگ‌ومیر هم می‌توان گفت میزان مرگ‌ومیر بیشتری دارند. وی با اشاره به اینکه درباره دارو و تجهیزات برای بیماران کرونایی فعلا مشکلی وجود ندارد، گفت: پزشکان درحال انجام کار خود هستند و دارو و اکسیژن به میزان کافی وجود دارد اما درعین‌حال توصیه جدی ما به مردم این است که بدانند فرقی در روش‌های پیشگیری از ابتلا به کرونای هندی، آفریقایی، بریتانیایی، چینی و... وجود ندارد. تنها راه ایمن بودن در شرایط کنونی رعایت پروتکل‌ها، استفاده از ماسک، شست‌وشوی دست‌ها، عدم شرکت در تجمعات و فاصله‌گذاری اجتماعی است.

captcha
شماره‌های پیشین