sobhe-no.ir
1204
شنبه، ۱۲ تیر ۱۴۰۰
8
چرا روند واكسيناسيون ايران نسبت به كشورهای همسايه كند است؟

سوال های بی پاسخ مقابل وزارت بهداشت

علی جواهری / موج پنجم کرونا هم از راه رسید اما همچنان روند واکسیناسیون که تنها راه نجات از بحران این ویروس منحوس محسوب می‌شود در کشور ما با گام‌های لاک‌پشتی پیش می‌رود. این در حالی است که در بسیاری از کشورها روند واکسیناسیون به‌خوبی پیش می‌رود و شهروندان دیگر از زدن ماسک و قرنطینه خلاصی پیدا کردند. ترکیه تاکنون موفق به تزریق حدود ۱۴میلیون دوز واکسن کرونا شده است؛ به این ترتیب، ترکیه بیش از صدبرابر ایران واکسن کرونا تزریق کرده و حتی شیخ‌نشین کوچک عمان حدود سه‌برابر ایران تزریق واکسن کرونا داشته است. براساس آمار اعلام‌شده از وبسایتour world in data، ایران در رتبه نودودوم در بین ۱۶۵کشور قرار دارد. این در حالی است که کشورهایی مثل اوگاندا، آنگولا، زیمباوه و غنا در میزان دوز دریافت‌شده، وضعیتی بهتر از ایران دارند. این در حالی است که تهیه واکسن از شرکت‌های سازنده خارجی با بدعهدی‌های بسیاری مواجه شد و چشم امید مسوولان بهداشت کشور به تولید واکسن داخلی بود که واکسن‌های پاستور و برکت مجوز اضطراری تزریق را گرفت. با وجود اینکه هر روز از یک برند جدید واکسن جدید داخلی رونمایی می‌شود، هنوز کندی واکسیناسیون جمعی پر از ابهاماتی است که پاسخ دقیقی درباره‌اش وجود ندارد. برای پاسخ به این سوال با دکتر «پیام طبرسی»، رییس بخش عفونی بیمارستان شهید دانشوری گفت‌وگو کرده‌ایم.

گزارش

شناسایی 13836 بیمار جدید در یک روز ۶۳شهر کشور در وضعیت قرمز هستند

گزارش «صبح‌نو» درباره آغاز پیک پنجم کرونا در جنوب کشور را بخوانید

شبح «دلتا»بالای سر سیستان و بلوچستان

حالا دیگر باید پیک پنجم کرونا را در کشور شروع‌شده دانست؛ اتفاقی تلخ که نتیجه آن می‌تواند ازدست‌دادن تقریبی 10 تا 20هزار هموطن دیگر باشد. در چنین شرایطی مسوولان وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده‌اند که تعداد شهرهای قرمز کشور دوبرابر خواهد شد و در این میان، تهران نیز در فهرست شهرهای قرمز قرار می‌گیرد. در میان این وضعیت هشدارآمیز اما وضع استان سیستان‌وبلوچستان بسیار نگران‌کننده است. در شرایطی که این استان در روزهای گذشته از بابت کمبود آب و برق دچار مشکلات جدی شده، حالا شاهد افزایش ناگهانی و چند برابری بیماری کروناست، آن هم از نوع دلتا یا همان هندی.

صبح نو

گزارش

شناسایی 13836 بیمار جدید در یک روز ۶۳شهر کشور در وضعیت قرمز هستند

127ایرانی در فاصله ظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز جمعه 11تیرماه جان خود را به‌دلیل ابتلا به کرونا از دست دادند. این آمار را وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده است و براین‌اساس تا ظهر دیروز 84هزار و 516نفر از هموطنان جان خود را به‌دلیل ابتلابه کرونا از دست داده‌اند. همچنین در مدت‌زمان یادشده 13هزار و 836بیمار جدید کرونایی نیز در سراسر کشور شناسایی شدند تا براین‌اساس مجموع بیماران کرونایی کشور به سه‌میلیون و 232هزار و 696نفر برسد. از این تعداد یک‌هزار و 561نفر هم در مراکز درمانی سراسر کشور بستری شدند. همچنین در شرایط فعلی سه‌هزار و 196نفر از بیماران در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.
اما درباره واکسیناسیون نیز مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت اعلام کرده که تا ظهر دیروز چهارمیلیون و ۴۴۷هزار و ۲۸نفر دوز اول واکسن کرونا و یک‌میلیون و ۷۵۴هزار و ۵۴۵نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۶میلیون و ۲۰۱هزار و ۵۷۳دوز رسید. این تعداد واکسیناسیون در شرایطی انجام شده است که درحال‌حاضر ۶۳شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۴شهر در وضعیت نارنجی، ۲۰۱شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
 
آمار جهانی از بیماری جهانی
 شمار مبتلایان به بیماری کرونا در جهان نیز تا ظهر دیروز به ۱۸۳میلیون و ۴۳۰هزار و ۳۳۵نفر رسیده و مرگ سه‌میلیون و ۹۷۱هزار و ۶۳۶نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تایید شده است. آمریکا با بیش از ۳۴/۵میلیون مبتلا و بیش از ۶۲۰هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد. هند نیز با آمار بیش از ۳۰/۴میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید۱۹ در برزیل هم از ۱۸/۶میلیون نفر فراتر رفته و درحال‌حاضر سومین کشور جهان به‌لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. پس از ایالات‌متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۵۲۰هزار و هند با بیش از ۴۰۰هزار جانباخته بالاترین آمار قربانیان کووید۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند. پس از آن‌ها نیز کشورهای مکزیک و پرو بیشترین تعداد قربانیان این بیماری را در دنیا ثبت کرده‌اند. تعداد جانباختگان کووید۱۹ در مکزیک تاکنون بیش از ۲۳۳هزار و در پرو نیز بیش از ۱۹۲هزار نفر اعلام شده است.
 

captcha
شماره‌های پیشین