sobhe-no.ir
1204
شنبه، ۱۲ تیر ۱۴۰۰
4
رييس جديد دستگاه قضا‌ مسير تحول قضایی را دنبال خواهد كرد

محاسن اژه ای

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان پنجمین رییس قوه‌قضاییه سکان هدایت دستگاه قضا را برای دوره‌ای پنج‌ساله برعهده گرفت. وی، رییسی برآمده از بدنه دستگاه قضایی و آشنا با ساختار و نقاط قوت و ضعف آن است که امیدها برای ادامه مسیر تحولی در این قوه را حفظ خواهد کرد. رهبر انقلاب در این حکم با تاکید بر اهتمام جدی به ماموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی»، «گماردن نیروهای کارآمد و جهادی در مسوولیت‌ها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و درعین‌حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را ازجمله انتظارات خود از رییس جدید قوه‌قضاییه بیان کردند.

صبح نو

رييس جديد دستگاه قضا‌ مسير تحول قضایی را دنبال خواهد كرد

محاسن اژه ای

حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌عنوان پنجمین رییس قوه‌قضاییه سکان هدایت دستگاه قضا را برای دوره‌ای پنج‌ساله برعهده گرفت. وی، رییسی برآمده از بدنه دستگاه قضایی و آشنا با ساختار و نقاط قوت و ضعف آن است که امیدها برای ادامه مسیر تحولی در این قوه را حفظ خواهد کرد. رهبر انقلاب در این حکم با تاکید بر اهتمام جدی به ماموریت‌های دستگاه قضا در قانون اساسی و همچنین ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود، «گسترش فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی»، «گماردن نیروهای کارآمد و جهادی در مسوولیت‌ها»، «ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و درعین‌حال برخورد قاطع با تخلفات» و «ارتباط با متن مردم» را ازجمله انتظارات خود از رییس جدید قوه‌قضاییه بیان کردند.

 غلامحسین محسنی اژه‌ای در سال۱۳۳۵ در روستای اژیه از توابع اصفهان به دنیا آمد که این روستا در سال‌های پس از پیروزی انقلاب به شهر تبدیل شد. پدر رییس جدید دستگاه قضا معروف به شیخ‌اسماعیل در کنار کشاورزی، فردی باتقوا، اهل مطالعه، آشنا با علوم اسلامی و کتب و نشریات اسلامی و در ارتباط مداوم با روحانیون معتمد مردم بود. وی جزو فعالان مجالس مذهبی و اهل‌بیت؟ع؟  و همچنین سخنران محافل و مجالس مذهبی بود.
وی درحالی‌که دوران نوجوانی را سپری می‌کند در 16سالگی به تشویق پدر و توصیه خاص حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدحسن بهشتی‌نژاد، امام‌جمعه موقت اصفهان، به تحصیل علوم دینی در حوزه علمیه اصفهان مشغول می‌شود. محسنی‌اژه‌ای بعد از مدتی برای ادامه تحصیلات حوزوی به قم می‌رود و در مدرسه حقانی به تحصیل می‌پردازد.
محسنی‌اژه‌ای در دوران طلبگی در کانون مبارزات روحانیت علیه رژیم ستمشاهی حضور داشت و در زمان یکی از حملات رژیم ستمشاهی به مدرسه فیضیه در سال54، وی در این مدرسه حضور داشته و در همین سال یک‌بار هم دستگیر شده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی وی در اواخر سال58 به توصیه و دعوت شهید قدوسی به تهران می‌آید و در دادگاه انقلاب اسلامی مشغول‌به‌کار می‌شود. دقت‌نظر و فعالیت بی‌وقفه باعث شد وی در سال64 به‌عنوان نماینده قوه‌قضاییه در وزارت اطلاعات معرفی شود که جایگاهی مهم و حساس محسوب می‌شود.
 
مقابله با دانه‌درشت‌ها
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای پرونده‌های سنگین و پیچیده‌ای از صاحب‌منصبان را در دوران مسوولیت خود پیگیری کرده که از آن جمله می‌توان به پرونده فاضل خداداد، غلامحسین کرباسچی و مهدی هاشمی اشاره کرد. دانه‌درشت‌هایی که رسیدگی به پرونده هرکدام در دوران خودشان کار سخت و پیچیده‌ای بود، اما وی به‌خوبی آن‌ها را بررسی و حکم صادر کرده است.
رییس جدید دستگاه قضا در سال1365 عهده‌دار پرونده سنگین مهدی هاشمی می‌شود که علاوه‌بر طولانی بودن جریان رسیدگی و پیچیدگی پرونده، فشارهای سنگین سیاسی ازسوی دفتر آقای منتظری که در آن زمان قائم‌مقام رهبری بود نیز اثری روی روند کار وی ندارد و کار خود را با حساسیت پیش می‌برد. پرونده غلامحسین کرباسچی، شهردار اسبق تهران نیز ازجمله پرونده‌های بسیار سنگین محول‌شده به اژه‌ای است که به‌دلیل فعال نبودن دادسراها در آن مقطع و فقدان کیفرخواست، نقش قاضی در آن بسیار پررنگ بوده است. پخش سراسری جریان آن دادگاه از رسانه ملی، علاوه‌بر صفت ضدفساد بودن، چهره یک قاضی مسلط، دقیق، خوش‌بیان و آگاه از غلامحسین محسنی‌اژه‌ای را در اذهان عمومی شکل می‌دهد.
 
سمت‌های متکثر قضایی در کارنامه اژه‌ای
محسنی‌اژه‌ای در دولت نهم به‌عنوان وزیر اطلاعات معرفی می‌شود که نهایتا پس از اختلاف‌نظر با رییس‌جمهور وقت بر سر موضوع اطاعت از ولایت و همچنین یکی از نزدیکان رییس‌جمهور، به این مسوولیت پایان داده می‌شود.
سمت‌های مختلفی همچون مسوولیت دادسرای امور اقتصادی تهران، مسوولیت مجتمع قضایی ویژه رسیدگی به جرائم کارکنان دولت، دادستان کل ویژه روحانیت، دادستان کل کشور، معاونت اول قوه‌قضاییه، سخنگوی دستگاه قضا و عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام در کارنامه رییس جدید قوه‌قضاییه دیده می‌شود. وی همچنین دارای مدرک کارشناسی‌ارشد حقوق بین‌الملل نیز هست تا این دو درجه علمی از وی شخصیتی ویژه در علوم حوزوی و دانشگاهی بسازد. سمت‌های متکثر قضایی از اژه‌ای رییسی آگاه به مسائل قوه‌قضاییه و تحول‌خواه خواهد ساخت که در مسیر اصلاح روند رسیدگی به پرونده‌ها و اقدامات
 دستگاه قضا موثر و مفید است.


تحصیلات دانشگاهی و توجه ویژه به اهمیت افکار عمومی و نخبگانی جامعه باعث شده که اژه‌ای حضور در مجامع و نشست‌های ویژه دانشجویان را در هر فرصتی مغتنم شمرده و ارتباطی گسترده و وثیق با بدنه دانشگاهی و دانشجویی کشور داشته باشد. تا جایی که حضور وی و نوع خاص مواجهه با دانشجویان گاهی تا مدت‌ها سوژه رسانه‌ها و فضای مجازی می‌شود.
 
6انتظار رهبر انقلاب از رییس جدید دستگاه قضا
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در حکمی که برای حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی‌اژه‌ای، ریاست جدید قوه‌قضاییه صادر کرده‌اند بر ۶ماموریت تاکید داشته‌اند که اولین ماموریت، اهتمام جدی به ماموریت‌های اساسی دستگاه قضا در قانون اساسی است، یعنی گسترش عدالت و احیای 
حقوق عامه، تامین آزادی‌های مشروع، نظارت بر حسن اجرای قوانین، پیشگیری از وقوع جرم و نیز مبارزه قاطع با فساد. دومین ماموریت ادامه رویکرد تحولی و اجرای سند تحول موجود با اهتمام ویژه است. سومین ماموریت گسترش فناوری‌های نوین و تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضایی است. چهارمین ماموریت گماردن نیروهای کارآمد و جهادی و فاضل و صالح در مسوولیت‌ها و تربیت مدیران شایسته برای سطوح عالی و میانی قضایی و اداری است.
همچنین ارج نهادن به خدمات قضات پاکدامن و حفظ عزت و منزلت ایشان و متقابلا برخورد قاطع با معدود افراد متخلف، پنجمین ماموریت رهبر انقلاب به ماموریت پنجم به رییس جدید دستگاه قضاست و ارتباط با متن مردم و حضور در میان آنان که دارای برکات بسیار است، آخرین ماموریت به‌شمار می‌رود.
اعلام آمادگی مجلس در همراهی با قوه‌قضاییه
مسوولان مختلف در پیام‌های جداگانه ضمن اعلام آمادگی به محسنی‌اژه‌ای تبریک گفتند. محمدباقر قالیباف در پیامی به رییس جدید دستگاه قضا تاکید کرد: ضمن اعلام آمادگی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت برای همراهی با رویکرد تحولی قوه‌قضاییه، امیدوارم مردم شایسته ایران شیرینی جهاد تحول در رویکرد حکمرانی نظام جمهوری اسلامی را در این دوره بیشتر بچشند. خانه ملت برای تلاش مضاعف در رفع کاستی‌ها و مساعدت در تقویت هرچه بیشتر توانمندی‌های قوه‌قضاییه در کنار شما خواهد بود. آیت‌الله رئیسی در پیامی می‌نویسد: این‌جانب ضمن تبریک اعتماد رهبر انقلاب و انتخاب جنابعالی، به آن برادر عزیز، با تاکید بر لزوم تعامل و همکاری بیش‌ازپیش قوای سه‌گانه در جهت پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران و خدمت‌رسانی به مردم این مرزوبوم، آمادگی خویش و دولت آینده را جهت همکاری و کمک به تحقق ماموریت‌های قوه‌قضاییه اعلام می‌دارم.
حجت‌الاسلام حسن روحانی نیز در پیامی تاکید کرده است: امیدوارم با حسن تدبیر جنابعالی در رأس دستگاه قضایی، شاهد آثار و برکات فراوانی در زمینه گسترش عدالت اجتماعی به‌دوراز هرگونه مسائل جناحی و حزبی، احقاق حقوق عمومی و شهروندی، اهتمام بیشتر در حفظ کرامت انسانی و ایجاد امنیت بیشتر برای فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشور باشیم.
 
استمرار مبارزه با فساد
مبارزه با فساد در سال‌های ریاست آیت‌الله رئیسی بر قوه‌قضاییه چهره دیگری از این دستگاه را به نمایش عموم گذاشت؛ چهره‌ای که قرار بود حق مردم را از مفسدان بگیرد و دل‌های آن‌ها را با رویکرد جدید آرام کرده بود. ناراحتی مردم از فسادهای به‌ویژه اقتصادی به حدی رسیده بود که به‌راحتی نمی‌شد آن‌ها را راضی کرد و ایشان با برخوردهای قاطع و بدون اغماض در سال‌های اخیر مردم را نسبت‌به انقلاب و
 قوه قضاییه امیدوارتر کرد.
حالا با نقل‌مکان آیت‌الله رئیسی از قوه‌قضاییه به قوه‌مجریه شاید اولین دغدغه نسبت‌به ادامه روند موجود باشد که در دو سال گذشته تاثیر بسزایی در افکار عمومی داشته است. نظرات محسنی اژه‌ای دراین‌باره در سال‌های گذشته مشخص بوده و وی دراین‌باره گفته است که «در رابطه مبارزه با فساد باید بدون ملاحظه و تبعیض بود و اگر چنین نباشد کار رها می‌شود و جلو نخواهد رفت.»
رییس جدید دستگاه قضا طی سخنان دیگری در این‌باره تاکید می‌کند: حتما باید با مفسدین داخل حکومت، قوه‌قضاییه، قوه‌مجریه و دستگاه‌های دیگر برخورد سخت‌تر و شدیدتری انجام شود. کسانی که می‌خواهند با فساد مبارزه کنند حتما باید پاک باشند. وی تصریح می‌کند کسانی‌که مسوولیتی در حکومت دارند اگر تخلفی کردند باید آن‌ها را به اشد وجه مجازات کرد. برخورد با فساد همان‌طورکه به آن اشاره شد بارها مورد تاکید محسنی‌اژه‌ای قرار گرفته است تا جایی که وی در جای دیگری تاکید می‌کند: گاه این‌طور تلقی می‌شود که اگر فردی می‌خواهد با مفسد اقتصادی برخورد کند، امنیت اقتصادی از بین می‌رود، درحالی‌که این مساله برعکس است و اگر با مفسد اقتصادی برخورد کنیم، درواقع زمینه را برای رشد افراد صالح و کار صالح به وجود می‌آوریم. آن‌طورکه از این گفته‌ها برمی‌آید باید انتظار ادامه روند موجود را داشت. مبارزه با مفسدان همچنان در دستورکار دستگاه قضا خواهد بود و امید مردم به این موضوع از بین نخواهد رفت. هرچند تغییرات معمولا تاثیرات مختلفی بر دستگاه‌ها می‌گذارد اما سابقه طولانی و دست‌اندرکار بودن محسنی‌اژه‌ای باعث می‌شود که روند امیدوارکننده‌تری را شاهد باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین