sobhe-no.ir
1203
چهارشنبه، ۰۹ تیر ۱۴۰۰
12
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با عوامل نمایش «خاطرات خانه‌ای که ...»

قهرمان‌هایی از جنس مردم

سمانه استاد / خانواده‌ای معمولی در ظهر جمعه یکی از روزهای اردیبهشت سال 1365 دور هم جمع شده و منتظرند تا پدر خانواده کباب‌ها را آماده کند و ناهار بخورند، با این تفاوت که یک ساعت دیگر، بمبی روی سرشان خواهد ریخت، چهار نفر از آن‌ها را به شهادت خواهند رساند و تنها یک نفر از اعضای این خانواده باقی خواهد ماند. نمایش «خاطرات خانه‌ای که ...» که این روزها در تماشاخانه سرو به روی صحنه رفته مخاطب را با خانواده‌ای همراه می‌کند که زندگی‌شان را دوست دارند، برای آینده برنامه ریخته و خوشبخت‌اند. خانواده‌ای معمولی که ناعادلانه‌ترین اتفاق ممکن برای‌شان می‌افتد.«امین اشرفی» کارگردان این نمایش، متن «کامران شهلایی» را در شرایطی به اجرای عموم رسانده است که این نمایش پیشتر در جشنواره تئاتر مقاومت، جایزه بهترین نمایش از نگاه مخاطبان را به دست آورده بود. در این مجال با «امین اشرفی» گفت‌وگو کرده و او درباره دوری از کلیشه‌ها و شعارزدگی در آثار دفاع مقدس به «صبح‌نو» چنین می‌گوید:

«زخم کاری» ارشاد به سریال محمدحسین مهدویان

ارشاد مقابل ساترا؟

صبح نو

«زخم کاری» ارشاد به سریال محمدحسین مهدویان

ارشاد مقابل ساترا؟

سریال «زخم کاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان چند هفته‌ای است که از سامانه‌های آنلاین پخش محتوا توزیع می‌شود. این سریال در همین چند قسمت به‌واسطه فضای خاص، کارگردانی حرفه‌ای و قصه جذاب توانسته مورد اقبال مخاطبان قرار بگیرد و در قسمت چهارم رکورد میزان تماشای سریال «آقازاده» را نیز شکست.
اما اجازه بدهید به کمی عقب‌تر برگردیم. چندهفته پیش و در گیرودار احتمال توقیف سریال «می‌خواهم زنده بمانم» رییس سازمان سینمایی در توییتر نوشت: «هیچ سریالی توسط سازمان سینمایی توقیف نشده زیرا موظفیم پای مجوزهایی که می‌دهیم بایستیم و در مقابل فشارها، طرف پدیدآورنده را بگیریم. تنظیم‌گری (رگولاتوری) فقط امر و نهی به صاحب اثر نیست بلکه دفاع از حقوق او هم است.»
عده‌ای این توییت را خط و نشان سازمان سینمایی برای ساترا که مسوول اعطای مجوز سریال‌های شبکه نمایش خانگی است تفسیر کردند. مدتی گذشت تا دو شب پیش خبرهایی از احتمال توقیف سریال «زخم کاری» به گوش رسید.
در همین زمینه، میلاد نجفی، دبیر فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» در توییتر نوشت: «براساس ادعای مهدی گلستانه، نویسنده سینما، سازمان سینمایی از ساترا بابت محتوای سریال «زخم کاری» به قوه‌قضاییه شکایت کرده و دنبال توقف پخش این سریال است.»
 
آقای انتظامی این بود حمایت از سریال‌های ایرانی؟
فردای این توییت و پس از پخش اخبار مرتبط در رسانه‌ها، برخی از صفحات مجازی خبر مربوطه را تکذیب کردند. آن‌ها مدعی شدند ارشاد ایرادی به پخش سریال مهدویان وارد نکرده است.
اما بلافاصله علی سعد، معاون ساترا هم دست‌به‌قلم شد و ابعاد جدیدی از ماجرا را روشن کرد. او نوشت: «ساترا تمایلی به مطرح کردن سنگ‌اندازی‌ها در مسیر حمایتی خود از رسانه‌های صوت و تصویر را ندارد.
ولی لازم است شفاف اعلام کنم:
در روزهای گذشته ارشاد نسبت به پخش سریال ‌#زخم_کاری به دادسرای فرهنگ و رسانه شکایت کرده. دوستان درصورتی که با مردم صادق‌اند، با تکذیبیه رسمی افکارعمومی را آگاه کنند!» او ادامه داد: «کاش دوستان وزارت ارشاد در آخرین روزهای مسوولیت خود با مردم صادق بودند.»
درواقع با توضیحات معاون ساترا خبر خبرنگار «صبح‌نو» تایید شد.
اما دلیل این اتفاقات چیست؟ ممکن است که «زخم کاری» هم مثل هر محصول دیگری مواردی داشته باشد که قابل نقد باشد اما آیا در گذشته و همین امروز سریال‌هایی از  vodها پخش نشده که مسائل متعدد محتوایی داشته باشد؟ این جای خود اما موضوع مهم‌تر مرجع صدور مجوز است. مگر نه اینکه امروز ساترا قانونا مرجع صدور مجوز نمایش برای سامانه‌های آنلاین است؟ مگر نه اینکه به گواه نظرات مدیران ارشاد، این مجموعه در راستای تسهیل امور مشغول است؟ پس دلیل این اخبار چیست؟ آیا ارشاد و سازمان سینمایی در هفته‌های پایانی کار خود انگیزه خاصی از این اقدامات دارند؟
 

captcha
شماره‌های پیشین