sobhe-no.ir
1203
چهارشنبه، ۰۹ تیر ۱۴۰۰
1
تشریح اولویت‌های مدیریت شهری تهران در گفت‌وگو با سه منتخب شورای ششم:

مهدی چمران: ما فرزند «نمی‌توانیم» نیستیم

پایتخت ایران با مشکلات مختلف شهری مواجه است که در چهار سال گذشته شاهد کمترین اقدامات برای حل‌وفصل بوده است. حالا شهروندان نگاه‌شان به منتخبانی است که ششمین دوره مدیریت شهری تهران را رقم خواهند زد. آن‌ها باید مشکلات مهم و اولویت‌های پایتخت را بار دیگر مورد بررسی قرار داده و برای حل آن‌ها به‌ویژه معضلاتی چون آلودگی هوا و ترافیک، تصمیمات عاجل و اثرگذارتر اتخاذ کنند. تهران، نماد کشور است و هر تحولی در این کلان‌شهر بر سایر شهرهای کشور هم تاثیرگذار خواهد بود. رشد و توسعه شهر تهران تا حدودی باعث رشد دیگر شهرها می‌شود و جا ماندن شهر تهران از توسعه پایدار و تکنولوژی نیز باعث عقب‌افتادگی دیگر شهرهای ما خواهد شد. یکی از معضلات عمده و بزرگ پایتخت حجم زیاد خودروست. سالانه حدود 600هزار خودرو به شهر اضافه می‌شود که علاوه‌بر آلودگی و تخریب محیط‌زیست شهری به سایر مولفه‌های آب‌وهوایی و صوتی نیز آسیب می‌رسانند؛ از این رو به نظر می‌رسد در دوره جدید مدیریت شهری و همانطورکه مهدی چمران، میثم مظفر و سوده نجفی، منتخبان شورای ششم تهران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تاکید کردند، مجموعه اقداماتی درباره توسعه خدمات الکترونیک، مطلوبیت‌بخشی به حمل‌ونقل عمومی برای کاهش سفرهای شهری با خودروی شخصی، نهادینه کردن پیاده‌روی در شهر، ساماندهی اقتصاد شهر و تاکید بر تغییر شیوه‌های جمع‌آوری زباله ضروری و از اولویت‌های مهم محسوب می‌شوند.

مروری بر زندگی و کارنامه استاد محمدرضا حکیمی

فیلسوف عدالت

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور تا امروز متاسفانه به‌واسطه این بیماری مهلک بسیاری از هنرمندان، فرهیختگان و صاحبان اندیشه و قلم را از دست داده‌ایم. تازه‌ترین شخصیتی که این روزها خبر ابتلای او به ویروس کرونا منتشر شده، استاد محمدرضا حکیمی، فیلسوف، متفکر و نویسنده نامدار ایرانی است که در پی ابتلا به این ویروس و ضعف شدید جسمانی در بیمارستان بستری شده و تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد. مرتضی کیا، از نزدیکان استاد محمدرضا حکیمی گفت: استاد پس از دریافت دوز دوم واکسن کرونا با ضعف شدید جسمانی مواجه و در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شد. البته خبرها حکایت از آن دارد که خوشبختانه حال عمومی استادرو به بهبودی نسبی است.

ابوالفتح: سخنان واهی بایدن درباره ایران و عراق را نباید جدی گرفت

روی دیگر بایدن

روح‌الله فرقانی / جو بایدن، رییس‌جمهور جدید آمریکا در نظر دارد همانند روسای پیشین کاخ سفید درباره محور مقاومت یا موضوع هسته‌ای ایران از موضع بالا و با تهدید سخن گوید، گویا فراموش کرده است که رجزخوانی‌های نسنجیده‌ای که دیروز درباره موضوع هسته‌ای و حمله تروریستی جنگنده‌های آمریکایی به الحشدالشعبی عراق را بر زبان آورده پیش از او دونالد ترامپ و نتانیاهو هم بیان می‌کردند که چیزی جز شکست و پایان عمر سیاسی آن‌ها را به‌دنبال نداشت؛ موضوعی که «امیرعلی ابوالفتح»، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن تاکید می‌کند و می‌گوید: سخنان واهی بایدن درباره ایران و عراق و اذعان حمله به الحشدالشعبی را نباید جدی گرفت چراکه در دیدار با مقامات اسرائیل باید این جملات نمایشی و شعاری را بر زبان بیاورد.

«زخم کاری» ارشاد به سریال محمدحسین مهدویان

ارشاد مقابل ساترا؟

پس از بازدید بامدادی رییس مجلس از صف واکسن مرکز واکسیناسیون به باغ‌موزه دفاع مقدس منتقل شد

5 صبح حسینیه ارشاد

رییس مجلس بامداد دیروز به‌صورت سرزده در مقابل یکی از مراکز تزریق واکسن کرونا به سالمندان در شهر تهران حضور یافت و از نزدیک در جریان گلایه‌ها و مشکلات این قشر آسیب‌پذیر برای دریافت نوبت دوم واکسن قرار گرفت.پیش از این برخی رسانه‌ها ازجمله «صبح‌نو» در گزارش‌هایی به مشکلات شهروندان در مراکز واکسیناسیون ازجمله مرکز واکسیناسیون بوستان هنرمندان پرداختند. در این گزارش‌ها اشاره شده بود که روند کند وزارت بهداشت در واکسیناسیون سالمندان و گروه‌هایی که پیش از این دوز نخست را دریافت کرده‌اند موجب شده است تا سالمندان بسیاری و خانواده‌های آن‌ها که نگران سلامت عزیزان‌شان هستند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و موجب تجمع و ازدحام شوند. این در حالی است که وزارت بهداشت توان مدیریت و ساماندهی این مراجعه را نداشته و در برخی موارد برخوردهای زننده ماموران حاضر در محل موجب دلخوری‌هایی شده بود چه آنکه برخی از این برخوردها با خبرنگاران «صبح‌نو» نیز صورت گرفت و تبعات آن همچنان ادامه دارد. اما بازدید بامداد دیروز رییس مجلس شورای اسلامی از مرکز واکسیناسیون ایجاد شده در حسینیه ارشاد که منجر به گفت‌وگوی رودرروی دکتر قالیباف با سالمندان حاضر در صف شد، نتایج مثبتی هم داشت. این در حالی است که محمدباقر قالیباف در جلسه علنی یکشنبه گذشته درباره ساماندهی تزریق دوز دوم واکسن کرونا به سالمندان و صفوف طولانی این قشر آسیب‌پذیر به دولت تذکر داده و گفته بود: «براساس گزارش های مردمی در برخی مراکز برای تزریق نوبت دوم واکسن صفوف طولانی تشکیل شده که مسوولان اجرایی باید هرچه سریع‌تر نسبت‌به ساماندهی این وضعیت اقدام کنند.»

سرمقاله

در میدان بودن

شماره‌های پیشین