sobhe-no.ir
1202
سه شنبه، ۰۸ تیر ۱۴۰۰
5
نسخه پیچی غرب درباره تفاهم ایران و آژانس در شرایطی است که همچنان در اجرای تعهدات برجامی خود منفعل هستند

طلبکاران بدهکار

یکی از موضوعاتی که طی روزهای گذشته داغ شده و مذاکرات احیای برجام را به زیر سایه خود کشانده است، مساله تمدید یا عدم تمدید تفاهم فنی میان ایران و آژانس بوده است. با اینکه آژانس و کشورهای غربی ایران را نسبت‌به لزوم تمدید تفاهم سه‌ماهه میان تهران و این نهاد هشدار داده‌اند، در مقابل ایران اعلام کرده تا زمان تصمیم‌گیری قاطع کشورهای عضو برجام و عمل به تعهدات برجامی، تفاهمنامه مزبور تمدید نخواهد شد و اطلاعات هسته‌ای مدنظر در اختیار تهران باقی خواهد ماند، چراکه اساسا هدف کشورمان از امضای این تفاهم، تسهیل و به‌ثمررسیدن مذاکرات احیای برجام بود.

سخنگوی وزارت خارجه:

طالبان همه افغانستان نیست، بخشی از افغانستان است

صبح نو

سخنگوی وزارت خارجه:

طالبان همه افغانستان نیست، بخشی از افغانستان است

چندین دور مذاکره بین طالبان و دولت آمریکا در دوران ترامپ در دوحه انجام شد که نهایتا به جایی نرسید. هر دو طرف یکدیگر را به نقض مفاد قراردادها و مذاکرات متهم می‌کردند. نهایتا در دولت بایدن همانطورکه در مبارزات انتخاباتی‌اش هم گفت ارتش آمریکا از افغانستان خارج می‌شود. 
چون دیدند که مذاکره به جایی نمی‌رسد، به قول خودشان یک‌جانبه خارج می‌شوند. اما سوال مهم این است که آیا دولت فعلی افغانستان به میزانی قوی است تا بتواند از خود در مقابل طالبان و غیرطالبان دفاع کند؟ این روزها بحث داعش هم در افغانستان مطرح است. دولت آمریکا معتقد است نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان توانایی دفاع از خود را دارند و طالبان بیشتر در مناطق روستایی و شهرهای کوچک پیشروی کرده است اما به‌خوبی مشخص است که دولت مرکزی نگران شده و می‌خواهد خروج آمریکایی‌ها را متوقف کنند. در هر صورت یک‌سری مناطق به‌دست طالبان تصرف شده اما اینکه چه میزانی است فعلا آمار دقیقی در دسترس نیست.
 
در سطوح عالی سیاسی و امنیتی، موضوع افغانستان را با جدیت و نگرانی پیگیری می‌کنیم
 در این اوضاع، بسیاری از تحلیلگران منتظر اعلام موضع رسمی جمهوری اسلامی بودند که روز گذشته خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اوضاع افغانستان اعلام موضع کرد. خطیب‌زاده گفت: جمهوری اسلامی ایران در سطوح عالی سیاسی و امنیتی، موضوع افغانستان را با جدیت و نگرانی پیگیری می‌کند و همچنین با طرف‌های مختلف افغانستانی به شمول همه طرف‌ها درحال گفت‌وگو هستیم و معتقدیم حفظ تمامیت ارضی و وحدت ملی و رعایت حقوق اقلیت‌ها و دستاوردهایی که ملت افغانستان در دو دهه گذشته به‌سختی به دست آورده و همچنین گفت‌وگوهای اصیل بین‌الافغانی، تنها راه‌حلی است که برای افغانستان وجود دارد.
این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: در همین چارچوب همواره گفته‌ایم آماده تسهیل گفت‌وگوها هستیم، همچنان که الان نماینده ویژه ما در سفر به افغانستان با تمامی طرف‌ها گفت‌وگوهای خودش را داشته است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره موضع رسمی ایران در قبال طالبان که سوال یکی از خبرنگاران بود نیز گفت: طالبان همه افغانستان نیست و همه افغانستان نخواهد بود، بخشی از افغانستان و بخشی از دولت و راه‌حل آتی افغانستان است.
وی افزود: این موضوعی است که بارها گفته شده و آنچه مهم است دولت فراگیر با شمول همه گروه‌های اصیل افغانستانی و رسیدن به یک راه‌حل مسالمت‌آمیز و پایدار در افغانستان است.
خطیب‌زاده گفت: امنیت جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به‌هم ‌پیوستگی بسیار جدی دارد ولذا خیلی طبیعی است که افغانستان را با دقت و از نزدیک موضوعاتش را پیگیری می‌کنیم.
هیچ کشوری نه می‌تواند آینده افغانستان را تعیین و نه تحمیل کند
 سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیگیری موضوع افغانستان با دیگر کشورها نیز بیان کرد: موضوع افغانستان همواره در بستر منطقه و در بستر روابط ما با کشورهای دیگر مطرح بوده و البته آینده افغانستان باید در داخل افغانستان تعیین شود.
وی تصریح کرد: هیچ کشوری نه می‌تواند آینده افغانستان را تعیین و نه تحمیل کند. همه باید کمک کنیم. همه کشورها در منطقه و همه کشورهایی که صدایی دارند کمک کنند که موضوع افغانستان هرچه زودتر به راه‌حل مرضی‌الطرفینی برسد. در تمامی گفت‌وگوها چه ظریف که در اجلاس آنتالیا گفت‌وگوهایی را داشت و چه گفت‌وگوها در سطوح مختلف که نماینده ما در افغانستان پیگیری می‌کند سعی کردیم با ملاحظات منطقه‌ای و ملت افغانستان این کارها پیگیری شود.
 
آنچه برای ما مهم است امنیت، یکپارچگی، دولت فراگیر و با اصالت در افغانستان است
 وی در پاسخ به سوالی درباره افغانستان و شدت گرفتن نفوذ طالبان و اینکه اگر اتفاقی بیفتد و حاکمیت به دست طالبان بیفتد ایران چه خواهد کرد؟ نیز بیان کرد: پیش‌بینی نمی‌کنیم که چه اتفاقی می‌افتد. آنچه برای ما مهم است، امنیت، یکپارچگی، دولت فراگیر و بااصالت در افغانستان است.
خطیب‌زاده ادامه داد: ما تحرکات داعش در افغانستان را پیگیری کردیم و با دقت تمامی تحولات را از نزدیک پیگیری می‌کنیم. 
 
 طالبان همه امروز و آینده افغانستان نخواهد بود
 سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: طالبان بخشی از افغانستان است، چه امروز افغانستان و چه آینده افغانستان، ولی طالبان همه امروز و آینده افغانستان در دولت نخواهد بود. قطعا گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را به شمول طالبان تسهیل می‌کنیم؛ البته پنهان هم نیست که خشونت‌ها در افغانستان بالا گرفته و به وضعیت نگران‌کننده‌ای رسیده است و برخی اقلیت‌های قومی و دینی تحت‌فشار قرار گرفته‌اند. از همه طرف‌ها به‌روشنی و صراحت خواسته و باز هم می‌خواهیم حقوق آن‌ها را رعایت کنند. خطیب‌زاده تصریح کرد: تنها یک راه‌حل سیاسی می‌تواند آینده افغانستان را تضمین کند.

captcha
شماره‌های پیشین