sobhe-no.ir
1202
سه شنبه، ۰۸ تیر ۱۴۰۰
5
نسخه پیچی غرب درباره تفاهم ایران و آژانس در شرایطی است که همچنان در اجرای تعهدات برجامی خود منفعل هستند

طلبکاران بدهکار

یکی از موضوعاتی که طی روزهای گذشته داغ شده و مذاکرات احیای برجام را به زیر سایه خود کشانده است، مساله تمدید یا عدم تمدید تفاهم فنی میان ایران و آژانس بوده است. با اینکه آژانس و کشورهای غربی ایران را نسبت‌به لزوم تمدید تفاهم سه‌ماهه میان تهران و این نهاد هشدار داده‌اند، در مقابل ایران اعلام کرده تا زمان تصمیم‌گیری قاطع کشورهای عضو برجام و عمل به تعهدات برجامی، تفاهمنامه مزبور تمدید نخواهد شد و اطلاعات هسته‌ای مدنظر در اختیار تهران باقی خواهد ماند، چراکه اساسا هدف کشورمان از امضای این تفاهم، تسهیل و به‌ثمررسیدن مذاکرات احیای برجام بود.

سخنگوی وزارت خارجه:

طالبان همه افغانستان نیست، بخشی از افغانستان است

صبح نو

نسخه پیچی غرب درباره تفاهم ایران و آژانس در شرایطی است که همچنان در اجرای تعهدات برجامی خود منفعل هستند

طلبکاران بدهکار

یکی از موضوعاتی که طی روزهای گذشته داغ شده و مذاکرات احیای برجام را به زیر سایه خود کشانده است، مساله تمدید یا عدم تمدید تفاهم فنی میان ایران و آژانس بوده است. با اینکه آژانس و کشورهای غربی ایران را نسبت‌به لزوم تمدید تفاهم سه‌ماهه میان تهران و این نهاد هشدار داده‌اند، در مقابل ایران اعلام کرده تا زمان تصمیم‌گیری قاطع کشورهای عضو برجام و عمل به تعهدات برجامی، تفاهمنامه مزبور تمدید نخواهد شد و اطلاعات هسته‌ای مدنظر در اختیار تهران باقی خواهد ماند، چراکه اساسا هدف کشورمان از امضای این تفاهم، تسهیل و به‌ثمررسیدن مذاکرات احیای برجام بود.

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس چندی پیش تصریح کرد که توافق سه‌ماهه ایران با آژانس تمدید نمی‌شود و اطلاعات ضبط‌شده هسته‌ای نیز در اختیار این نهاد قرار نخواهد گرفت. اظهارات قالیباف در واکنش به پرسش علیرضا سلیمی، نماینده محلات در مجلس بود. قالیباف در پاسخ به پرسش سلیمی که پرسیده بود آیا به‌رغم تمام شدن مهلت راهبردی سه‌ماه به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، باید دوباره این مهلت تمدید شود، تصریح کرده بود: درباره آژانس قبلا نیز تذکر داده‌ام، الان هم می‌گویم پس از زمان سه‌ماهه‌ای که گذشت، هیچ چیزی تمدید نشده و پس از آن هیچ‌کدام از موضوعاتی که در داخل ضبط شده، هیچ‌وقت به آژانس داده نمی‌شود و در اختیار جمهوری اسلامی ایران است، قانون دقیقا درحال اجراست. اشاره رییس مجلس به یکی از بندهای تفاهمنامه با آژانس بود که جمهوری اسلامی دسترسی آژانس به اطلاعات و فیلم‌ها را منوط به لغو تحریم‌ها کرده است.
روز گذشته نیز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری خود، در پاسخ به سوالی درباره مساله تمدید تفاهم با آژانس با تاکید بر اینکه تعهدات و وظایف دولت در قانون مجلس کاملا روشن است، اعلام کرد: در مساله توافق سه‌ماهه با آژانس اتمی و چگونگی عدم ادامه آن هنوز تصمیم جدی اتخاذ نشده است. همچنین درباره پاک کردن اطلاعات دوربین‌های نظارتی نیز تصمیمی گرفته نشده است. اظهارنظر مقامات کشورمان درباره چندوچون تفاهمنامه میان ایران و آژانس و مساله تمدید یا عدم تمدید آن، در حالی است که پیشتر آژانس نسبت‌به عدم دریافت اطلاعات مستمر و بدون وقفه از فعالیت‌های هسته‌ای، اعلام نگرانی کرده بود.
زمان تصمیم‌گیری غرب است 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه سپری شده، اعلام کرد که پاسخی از تهران درخصوص تمدید توافق فنی میان این نهاد بین‌المللی با ایران دریافت نکرده است. آژانس در بیانیه خود اعلام کرد رافائل گروسی، مدیرکل آژانس روز 17ژوئن نامه‌ای به مسوولان ایرانی در این‌باره نوشته اما «ایران به این نامه پاسخ نداده و مشخص نکرده که آیا قصد حفظ کردن توافق فعلی را دارد یا خیر». در بخشی از بیانیه نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل آمده است: «در این‌باره به پاسخ فوری ایران نیاز است. رافائل گروسی بر اهمیت حیاتی گردآوری داده از فعالیت‌های تهران به‌موجب این توافق تاکید کرده است». همزمان آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا هم به این موضوع واکنش نشان داد. بلینکن مدعی شد که عدم حصول توافق موقت میان ایران و آژانس، یک نگرانی جدی است و این مساله به تهران منتقل شده است. بلینکن در یک کنفرانس خبری مشترک با لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفت: این مساله کماکان جزو نگرانی‌های جدی است. نگرانی ما به ایران منتقل شده و لازم است که حل شود.
ابراز نگرانی مقامات غربی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران و مساله عدم تمدید تفاهمنامه میان کشورمان و آژانس در شرایطی است که هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران از امضای تفاهم با آژانس، اولا خارج کردن برجام از بن‌بست و ثانیا به حرکت واداشتن کشورهای غربی برای عمل به تعهدات برجامی‌شان بود. با وجودی که روز سوم خرداد 1400 تفاهم میان ایران و آژانس به مدت یک‌ماه(تا سوم تیرماه) تمدید شد اما بی‌عملی کشورهای غربی در برجام، ایران را به نقطه کنونی رسانده که دیگر نباید تفاهم مذکور تمدید شود. درهمین‌باره، کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس در واکنش به ابراز نگرانی گروسی و ادعاهای او تصریح کرد: توافق فنی ایران، براساس حسن‌نیت انجام شده است و تهران تعهدی برای تمدید آن نداشته است. او گفت که تمدید یک‌ماهه این تفاهمنامه نیز تنها برحسب حسن‌نیت انجام شده است. غریب‌آبادی افزود: هرچند تفاهم فنی مشترک سه‌ماهه بین آژانس و ایران صورت گرفت اما باید توجه داشت که مبنای این تفاهم، تسهیل مذاکرات سیاسی و کمک به موفقیت آن در راستای مختصات مدنظر کشورمان بود و نه الزام ایران نسبت‌به اجرای خواست آژانس.

بی‌تعهدی کشورهای غربی، گره کور مذاکرات احیای برجام و تفاهم سه‌ماهه با آژانس 
بااین‌حال، اکنون که کشورهای غربی با گذشت 6دور از مذاکرات احیای برجام در وین، همچنان نسبت‌به عمل به تعهدات خود و تصمیم‌گیری نهایی طفره می‌روند، دیگر چه نیازی به تمدید مجدد تفاهمنامه با آژانس وجود دارد؟ درباره بی‌عملی طرف‌های غربی، سیدعباس عراقچی، مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات وین چندی پیش در حاشیه دیدارش با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با «خانه‌ملت» با اشاره به فرارسیدن تصمیم‌گیری کشورهای دخیل در مذاکرات احیا، تصریح کرده بود: تاکنون 6دور مذاکرات با 1+4 انجام گرفته است و تقریبا به مراحل پایانی نزدیک شده‌ایم، یکسری مسائل باقی‌مانده که مذاکره درباره آن‌ها به‌اندازه کافی صورت گرفته و زمان تصمیم‌گیری کشورها فرارسیده است. عراقچی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران قبلا تصمیمات سخت خود را گرفته است، افزود: زمانی که ایالات‌متحده آمریکا از برجام خارج شد و ایران تصمیم گرفت در برجام بماند، تصمیم بزرگ و سخت ایران بود که منجر به حفظ برجام تا الان شده است. درحال‌حاضر نوبت طرف‌های مقابل است و با توجه به مذاکراتی که داشتیم باید تصمیم بگیرند و درمورد احیای مجدد برجام به جمع‌بندی برسند تا توافق حاصل شود. بااین‌وجود، کشورهای اروپایی عضو برجام نه‌تنها نسبت‌به انجام تعهدات خود در این معاهده هیچ نشانه‌ای دال بر مسوولیت‌شناسی نشان نمی‌دهند بلکه در اظهاراتی مداخله‌جویانه نسبت‌به عدم تمدید تفاهمنامه میان ایران و آژانس ابراز نگرانی می‌کنند. روز گذشته وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: ایران باید به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه داده و فورا دسترسی کامل (به تاسیسات هسته‌ای) را برای این نهاد فراهم کند.
با وجود حسن‌نیت کشورمان در طول این سال‌ها و تلاش برای احیا و باقی گذاشتن برجام، سه کشور انگلیس و فرانسه و آلمان نه‌تنها به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکردند، بلکه با زیاده‌خواهی، اقدامات ایران در جهت کاهش سطح تعهدات برجامی را محکوم کردند؛ کاهش تعهداتی که تازه یک‌سال پس از خروج آمریکا از برجام و به‌طور کاملا قانونی (مطابق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام) در واکنش به بی‌عملی اروپایی‌ها انجام شد. بااین‌وجود برخی اخبار نشان می‌دهند آمریکا تحت‌نفوذ و فشار رژیم اسرائیل قصد دارد در مسیر مذاکرات احیای برجام نیز خلل وارد کند.

captcha
شماره‌های پیشین