sobhe-no.ir
1202
سه شنبه، ۰۸ تیر ۱۴۰۰
2
خبر

رئیسی: بیش از ۷۰درصد بدنه دستگاه قضا جوانان هستند

رهبر انقلاب از حضور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری تقدیر کردند

مشت بر سینه تحریم‌کنندگان

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (دوشنبه) در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و روز قوه‌قضاییه، در دیدار رییس و مسوولان این قوه، ادامه مسیر اعتمادافزا و امیدبخش دو سال اخیر و استمرار اجرای سند تحول را در فصل جدید دستگاه قضا ضروری خواندند و با تجلیل از حماسه واقعی مردم در انتخابات ۲۸خرداد گفتند: مردم در شرایط کرونایی و دشواری‌های اقتصادی و برخی مسائل دیگر، برنامه‌ریزی چندماهه دنیای استکبار را برهم زدند و به‌عنوان برندگان اصلی انتخابات، شکست و ناکامی را نصیب دشمنان ایران و عناصر وابسته به آنان کردند.

صبح نو

رهبر انقلاب از حضور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری تقدیر کردند

مشت بر سینه تحریم‌کنندگان

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (دوشنبه) در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و روز قوه‌قضاییه، در دیدار رییس و مسوولان این قوه، ادامه مسیر اعتمادافزا و امیدبخش دو سال اخیر و استمرار اجرای سند تحول را در فصل جدید دستگاه قضا ضروری خواندند و با تجلیل از حماسه واقعی مردم در انتخابات ۲۸خرداد گفتند: مردم در شرایط کرونایی و دشواری‌های اقتصادی و برخی مسائل دیگر، برنامه‌ریزی چندماهه دنیای استکبار را برهم زدند و به‌عنوان برندگان اصلی انتخابات، شکست و ناکامی را نصیب دشمنان ایران و عناصر وابسته به آنان کردند.

شهیدبهشتی، پایه‌گذار دادگستری اسلامی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، شهید آیت‌الله بهشتی را عالمی متفکر و نظریه‌پرداز، شخصیتی برجسته و حقیقتا انقلابی، مومن، متشرع و بسیار موثر خواندند و افزودند: شهیدبهشتی با پایه‌گذاری کار دشوار و بزرگ ایجاد دادگستری اسلامی و نقش‌آفرینی در تدوین قانون اساسی حق بزرگی بر گردن کشور و ملت دارد و این حق باید شناخته و ادا شود.
رهبر انقلاب با اشاره به جنایت فجیع منافقین در به‌شهادت‌رساندن آیت‌الله بهشتی و حدود ۷۰نفر از شخصیت‌ها گفتند: این قاتل‌ها صراحتا به این جنایت بزرگ اعتراف کرده‌اند اما امروز با حمایت فرانسه و دیگر کشورهای مدعی حقوق‌بشر آزادانه فعالیت می‌کنند که انسان از وقاحت غربی‌ها در ادعاهای حقوق‌بشری و دادن تریبون و حمایت از این تروریست‌ها حیرت می‌کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تشکر از فعالیت‌های مسوولان و همه عناصر فعال دستگاه قضایی در سراسر کشور، حرکت آقای رئیسی در دوران تصدی را مصداق حرکت جهادی خواندند و با تشکر از آقای رئیسی افزودند: این تلاش شبانه‌روزی و پرانگیزه به فضل الهی به آثار و نتایج خوبی نیز منجر شده است.
 
حرکت جهادی در قوه‌قضاییه
رهبر معظم انقلاب، زنده شدن امید و افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضا را مهم‌ترین اثر حرکت جهادی دو سال اخیر در قوه‌قضاییه برشمردند و افزودند: این امید و اعتماد سرمایه گرانقدر اجتماعی است که هیچ‌چیزی با آن برابری نمی‌کند. رهبر انقلاب با اشاره به تغییر و تحول طبیعی در قوه قضاییه بعد از انتخاب آقای رئیسی به‌عنوان رییس‌جمهور منتخب ملت، چند نکته را در ترسیم مسیر آینده دستگاه قضا بیان کردند.
ایشان، ادامه رویکرد تحولی در قوه‌قضاییه را بسیار مهم و کاملا ضروری خواندند و افزودند: این مسیر باید با شدت و حتی پرشتاب‌تر ادامه یابد و سند خوب، متقن، عملیاتی، غیرنمایشی، غیرشعاری و زمان‌بندی‌شده تحول در دستگاه قضا، همچنان ملاک حرکت تحولی باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اطلاع و درک همه نیروهای قوه‌قضاییه از سند تحول را ضروری دانستند و افزودند: دستگاه قضا در رفع خلأهای مقرراتی برای اجرای سند تحول فعال شود و بدنه قوه را برای اجرای درست، کامل و پیگیرانه این سند به شکل‌های مختلف تشویق کند.
رهبر انقلاب با ابراز رضایت از ورود دستگاه قضا به بحث احیای حقوق عامه گفتند: این کار بسیار لازم و پرارزش، جزو وظایف حتمی قوه قضاییه است و دایره عمل به آن باید از احیای واحدهای تولیدی و رفع تصرف منابع طبیعی، به عرصه‌هایی همچون سلامت، آموزش، محیط‌زیست و امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر گسترش یابد.
 
 
خلأهای قانونی حقوق عامه رفع شود
 ایشان با ابراز تاسف از جاری نبودن امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در جامعه گفتند: کسانی که به‌طور حقیقی و نه برای هیاهو یا مقاصد دیگر به این واجب الهی عمل می‌کنند باید موردحمایت قرار گیرند. رهبر انقلاب، دستگاه قضا را به رفع خلأهای قانونی در بحث حقوق عامه فراخواندند و افزودند: باید مشخص شود که حکم ضایع‌کنندگان حقوق عامه چیست تا از صدور احکام سلیقه‌ای جلوگیری شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز خرسندی از مبارزه با فساد در درون قوه‌قضاییه، این کار را دارای اولویت کامل و جزو واجب‌ترین امور خواندند و افزودند: البته اکثریت عظیم قضات و کارکنان دستگاه قضا، «مومن، شریف، پاکدامن و مسوولیت‌پذیر» هستند و گاهی نیز درباره میزان فساد در قوه افراط و جنجال می‌شود اما باید با تعداد کم عناصر فاسد هم به‌شدت و قاطعانه برخورد شود.
 
انتخابات 28خرداد حقا و انصافا یک حماسه بود
رهبر انقلاب در بخش دیگری از سخنان‌شان به حماسه‌آفرینی ملت در انتخابات ۲۸خرداد اشاره کردند و با بیهوده خواندن برخی تلاش‌ها در فضای مجازی و رسانه‌ای برای انکار کار بزرگ مردم، گفتند: این انتخابات حقا و انصافا یک حماسه بود و تحلیلگرانی که چشم به انتخابات ایران داشتند، فهمیدند چه اتفاق مهمی رقم خورد.
ایشان فعالیت هزاران دستگاه تبلیغاتی ازجمله رسانه‌های آمریکایی، انگلیسی و برخی کشورهای مرتجع و روسیاه و به‌کارگیری تعدادی از عناصر خائن ایرانی برای منصرف کردن مردم از حضور در انتخابات را در دنیا بی‌سابقه دانستند و افزودند: آن‌ها به برخی بهانه‌ها مانند مشکلات معیشتی یا بعضی حوادثی که بعدا رخ داد مانند بحث احراز یا عدم احراز صلاحیت‌ها نیز امید بسته بودند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته بنده ممکن است با بعضی از نظرات شورای محترم نگهبان مثلا درباره یکی، دو مورد یا کمتر و بیشتر موافق نباشم اما اعضای محترم این شورا را افراد متشرع، پرهیزگار و مقید به وظیفه دینی می‌دانم که برطبق قانون و وظیفه دینی عمل می‌کنند.
ایشان افزودند: امید بیگانگان این بود که بر اثر این بهانه‌ها مشارکت در انتخابات به ۲۰ تا ۲۵درصد برسد که این امید محقق نشد.
رهبر انقلاب، مساله کرونا و تاثیر حدود ۱۰درصدی آن بر مشارکت براساس محاسبات کارشناسان را نیز یادآور شدند و افزودند: با وجود همه این مسائل، مردم با صفوف پرشور و اظهارات پرانگیزه خود از ساعات اول صبح، حماسه عظیم و واقعی آفریدند و مشت محکمی بر سینه تحریم‌کنندگان و مخالفان و معارضان انتخابات زدند.
 
برندگان و بازندگان انتخابات
ایشان در تبیین برندگان و بازندگان انتخابات ۲۸خرداد گفتند: برنده انتخابات، ملت ایران و همه کسانی هستند که به شور و هیجان انتخابات کمک کردند؛ بنابراین نامزدهایی هم که رأی نیاوردند جزو برندگان هستند و در مقابل، بازنده انتخابات کسانی هستند که همه تلاش خود را کردند که مردم را از صندوق رأی دور کنند اما مردم با حضور خود، آن‌ها را طرد و امید و طمع‌شان به نتیجه انتخابات را ناکام کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به برخی تحلیل‌های غلط درباره آرای باطله نیز اشاره کردند و گفتند: این آرا، ابدا به معنای جدایی آن‌ها از نظام نیست، بلکه برعکس است؛ زیرا کسی که پای صندوق رأی آمده و فرد مقبول خود را در لیست نامزدها ندیده ولی اسم شخص موردنظرش را نوشته یا رأی سفید داده، در واقع علاقه‌مندی خود را به صندوق رأی و نظام نشان داده است.
ایشان برخی حوادث در جریان انتخابات را مایه تجربه و عبرت دانستند و گفتند: در مناظره‌ها تنوع سلایق مشاهده شد، درعین‌حال همه نامزدهای محترم برخلاف القای دشمن در این مسأله هم‌نظر بودند که مشکلات اقتصادی کشور راه‌حل دارد و بن‌بستی وجود ندارد؛ البته یکی می‌گفت راه‌حل من درست است و دیگری می‌گفت راه‌حل من.
 
بداخلاقی‌های انتخاباتی مایه تاسف است
رهبر انقلاب افزودند: در مناظره‌ها، بعضی کاندیداها از مواضع انقلاب دفاع کردند و با ادب و رعایت‌های لازم شرعی سخن گفتند ولی برخی، بداخلاقی‌هایی کردند که مایه تاسف است.
ایشان با یادآوری رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا و فحاشی نامزدها علیه یکدیگر، افزودند: آمریکایی‌ها سرمشق‌های خوبی نیستند؛ بنابراین در مسائل سیاسی باید با رعایت ادب و جهات اخلاقی و شرعی و بدون اهانت و تهمت، سخن گفت نه اینکه از شیوه‌های فحاشی و اهانت آمریکایی‌ها و ترامپ استفاده کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان یک مقام آمریکایی درباره انتخابات کشورمان، گفتند: انتخابات آمریکا در چشم همه دنیا مفتضح شد؛ حالا همان مفتضحین بعد از چندماه زبان درآورده و از انتخابات ایران ایراد می‌گیرند، درحالی‌که آن‌ها با آن افتضاح، دیگر نباید یک کلمه راجع به انتخابات حرف بزنند.
رهبر انقلاب با تقدیر از برخورد خوب مسوولان و دیگر نامزدهای انتخابات با رییس‌جمهور منتخب گفتند: بعد از انتخابات و پیروزی نامزد مقبول مردم با رأی خوب و درصد بالای آرا، مسوولان تراز اول و سایر نامزدها بسیار خوب برخورد کردند و با دیدار با رییس‌جمهور منتخب، تبادل‌نظر و پیام تبریک، طمأنینه و آرامش روحی لازم در کشور را نشان دادند.
ایشان با مقایسه این رفتار متین با درگیری‌های پس از انتخابات آمریکا، خداوند را به‌دلیل وجود این نعمت در کشور شکر گزاردند و افزایش این جهت‌گیری‌ها را خواستار شدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پایان ابراز امیدواری کردند نتیجه انتخابات بر مردم و رییس‌جمهور منتخب مبارک باشد و مسوولان بتوانند وظایفی را که برعهده دارند به‌خوبی انجام دهند.

captcha
شماره‌های پیشین