sobhe-no.ir
1202
سه شنبه، ۰۸ تیر ۱۴۰۰
2
خبر

رئیسی: بیش از ۷۰درصد بدنه دستگاه قضا جوانان هستند

رهبر انقلاب از حضور مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری تقدیر کردند

مشت بر سینه تحریم‌کنندگان

رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته (دوشنبه) در سالروز شهادت آیت‌الله بهشتی و روز قوه‌قضاییه، در دیدار رییس و مسوولان این قوه، ادامه مسیر اعتمادافزا و امیدبخش دو سال اخیر و استمرار اجرای سند تحول را در فصل جدید دستگاه قضا ضروری خواندند و با تجلیل از حماسه واقعی مردم در انتخابات ۲۸خرداد گفتند: مردم در شرایط کرونایی و دشواری‌های اقتصادی و برخی مسائل دیگر، برنامه‌ریزی چندماهه دنیای استکبار را برهم زدند و به‌عنوان برندگان اصلی انتخابات، شکست و ناکامی را نصیب دشمنان ایران و عناصر وابسته به آنان کردند.

صبح نو

خبر

رئیسی: بیش از ۷۰درصد بدنه دستگاه قضا جوانان هستند

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رییس قوه‌قضاییه روز گذشته (هفتم تیرماه) در همایش سراسری قوه‌قضاییه که همزمان با هفته قوه‌قضاییه برگزار شد، از عملکرد همکاران قضایی در سراسر کشور برای اجرای عدالت، احقاق حق و ابطال باطل و همچنین از همراهی و صبوری خانواده‌های آن‌ها تقدیر کرد.
 رئیسی با محوری خواندن عامل انسانی در اجرای قانون گفت: اگر فردی مرتکب فعلی مجرمانه شد، تعیین میزان کیفر او نیازمند تشخیص قاضی مجرب و مطلع است.
رییس قوه‌قضاییه گفت: صدور حکم متناسب با جرم در گرو تشخیص قاضی عالم و مطلع و خردمند است که باید نسبت‌به شخصیت و موقعیت مجرم و محیطی که در آن مرتکب جرم شده شناخت داشته باشد. وی بر همین اساس تاکید کرد یک قاضی که در یک استان می‌خواهد قضاوت کند اگر مجتهد هم نیست باید مقلدی مطلع و مسلط به مباحث حقوقی و بهره‌مند از حداقل اطلاعات جامعه‌شناسی و روانشناسی باشد تا انگیزه‌ها و اندیشه‌ها را بشناسد و متناسب با آن تصمیم عادلانه بگیرد تا هم قانون عادلانه اجرا شود و هم جامعه در برابر آسیب‌ها مصون شود.
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه عموم همکاران قضایی وظیفه دارند در رسیدگی به پرونده‌ها با شناخت موضوع، حکم متناسب بدهند، متذکر شد که مدیران هم باید برای پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از افزایش پرونده‌های قضایی تدبیر کنند.
رئیسی افزود: نقش حکم در بازدارندگی از وقوع جرم مهم است اما مدیران باید با همکاری و هماهنگی سایر بخش‌ها برای پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی و افزایش هنجارها در جامعه اقدام کنند.
وی به مدیران قضایی توصیه کرد که با برنامه‌ریزی در راستای استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای احیای حقوق عامه، پیشگیری از جرم و کاهش ناهنجاری‌ها، کاهش ورود پرونده به عدلیه و رسیدگی به‌موقع به پرونده‌ها گام جدی در اجرای وظایف عدلیه بردارند که در قانون اساسی تبیین شده است.
رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنانش ضمن ارج نهادن به کارهای صورت‌گرفته در دستگاه قضا در سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: در دوره تحول قضایی نیازمند آن بودیم که گام‌هایی اساسی برای تعالی نظام قضایی برداریم.
آیت‌الله رئیسی از رسیدگی به پرونده‌های معوقه و کثیرالشاکی و به‌روزرسانی این پرونده‌ها، کاهش قرارهای بازداشت و معرفی به زندان و همچنین رسیدگی به‌موقع به پرونده‌های جاری به‌عنوان اقدامات قابل‌تقدیر همکاران دستگاه قضا در دوره تحول یاد کرد.
وی تصریح کرد: در معاونت قضایی ۱۴هزار پرونده مشمول ماده۴۷۷ رسیدگی و به‌روز شد و در ثبت اسناد هم چهار برابر گذشته فعالیت صورت گرفت و با تلاش شبانه‌روزی همکاران دیوان عالی کشور برای به‌روزرسانی پرونده‌ها، بسیاری از دغدغه‌های مردم برطرف شده است.
آیت‌الله رئیسی گفت: امروز بیش از ۷۰درصد بدنه دستگاه قضا را جوانان فعال و باانگیزه تشکیل می‌دهند که نیروی اصلی برای ادامه حرکت تحولی در قوه‌قضاییه هستند.
آیت‌الله رئیسی این نکته را هم متذکر شد که در دولت مردمی نیز ماموریت تحولی را پیگیری و قوه‌قضاییه را در برطرف کردن برخی کاستی‌هایی که در این قوه وجود دارد یاری می‌دهد تا کار اجرای عدالت تسهیل شود.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین