sobhe-no.ir
1198
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰
4
مردم هزاره برای تقابل با طالبان، بسیج مسلح تشکیل دادند

افغانستان در آستانه جنگ داخلی

حال و روز این روزهای افغانستان ناخوش است؛ ناخوش‌تر از اقدامات تروریستی هولناک که ماه‌های اخیر شاهد بود، گویا بوی باروت و گلوله دوباره سر به آسمان گذاشته و طالبان عزم را جزم کردند تا با تصرف مزارشریف، کلید تصرف منطقه شمالی افغانستان را در دست گیرند؛ موضوعی که محمد پیرملازهی، کارشناس مسائل شبه‌قاره در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: معامله سه‌جانبه آمریکا، پاکستان و طالبان در دوحه قطر، افغانستان را به‌سوی جنگ داخلی می‌برد و اگر وضعیت به‌شکل کنونی پیش رود می‌توان انتظار داشت که با شعله‌ور شدن جنگ داخلی، افغانستان به‌سمت تجزیه شدن پیش رود.

صبح نو

مردم هزاره برای تقابل با طالبان، بسیج مسلح تشکیل دادند

افغانستان در آستانه جنگ داخلی

حال و روز این روزهای افغانستان ناخوش است؛ ناخوش‌تر از اقدامات تروریستی هولناک که ماه‌های اخیر شاهد بود، گویا بوی باروت و گلوله دوباره سر به آسمان گذاشته و طالبان عزم را جزم کردند تا با تصرف مزارشریف، کلید تصرف منطقه شمالی افغانستان را در دست گیرند؛ موضوعی که محمد پیرملازهی، کارشناس مسائل شبه‌قاره در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» بر آن صحه می‌گذارد و می‌گوید: معامله سه‌جانبه آمریکا، پاکستان و طالبان در دوحه قطر، افغانستان را به‌سوی جنگ داخلی می‌برد و اگر وضعیت به‌شکل کنونی پیش رود می‌توان انتظار داشت که با شعله‌ور شدن جنگ داخلی، افغانستان به‌سمت تجزیه شدن پیش رود.

روز دوشنبه بود که شهر بلخ در افغانستان به دست طالبان سقوط کرد، تا مسیر کنترل اطراف مزارشریف را هموارتر سازد؛ اتفاقی که گویا دیروز سه‌شنبه هم سرعت بیشتری یافت و شهر مزارشریف هم عملا در آستانه سقوط قرار گرفت. طالبان مدعی شده‌اند کنترل بلخ را کاملا به دست گرفته و حملات به‌سوی مزار شریف ادامه دارد. این در حالی است که از یک طرف دور جدید مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه پایتخت قطر ادامه دارد و از طرف دیگر، درگیری گروه طالبان با نیروهای امنیتی در سراسر افغانستان افزایش یافته است. گویا کاخ سفید 
درصدد است تا با آغاز خروج اشغالگران تروریست‌ آمریکایی از افغانستان از افزایش ناامنی در این کشور به‌عنوان بهانه‌ای برای سوءاستفاده بهره‌برداری کند؛ بهانه‌ای که بتواند همچنان و پس از 20سال به اشغالگری در این کشور ادامه دهد. گفته می‌شود، مردم هزاره برای تقابل با طالبان بسیج مسلح تشکیل دادند.
طی روزهای گذشته، طبق ادعای طالبان دو شهرستان استراتژیک بلخ و چمتال در ولایت بلخ و دو شهرستان امام‌صاحب و خان‌آباد قندوز به تصرف طالبان درآمدند و عملا شهر بزرگ و مهم مزارشریف به‌تدریج در حال تکمیل محاصره است. از سوی دیگر، ناحیه سوم شهر قندوز نیز به تصرف طالبان درآمده و طبق اخبار منتشرشده، پس از سقوط دولت‌آباد ،شهرستان شولگره نیز در خطر سقوط است. «محمد افضل حدید»، رییس شورای ولایتی بلخ افغانستان در جمع خبرنگاران اعلام کرد: شبه‌نظامیان طالبان صبح روز دوشنبه حمله مسلحانه به شهر بلخ را آغاز کردند. رییس شورای ولایتی بلخ افغانستان در ادامه افزود: در پی این حملات، طالبان کنترل شهر را به دست گرفته و شبه‌نظامیان تا دروازه‌های ورودی بلخ پیشروی کردند، درگیری همچنان ادامه دارد. از سوی دیگر، «فؤاد امان»، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان دیروز اعلام کرد که درنتیجه عملیات نیروهای امنیتی و خیزش‌های مردمی مناطق بنگی و خواجه‌غار ولایت تخار از وجود طالبان پاکسازی شد و در روستاهای «ابدال» و «قره‌پرچو» شهر تالقان تلفات سنگینی به طالبان وارد شده است. میراحمد قسیم، عضو شورای ولایتی تخار در شمال‌شرق افغانستان دیروز اعلام کرده بود که طالبان کنترل پنج شهرستان ازجمله ینگی‌قلعه، نمک‌آب، چال، بنگی و هزار سموچ این ولایت را نیز به دست گرفته است.
«نجاح محمدعلی» با اعلام حملات طالبان در افغانستان در یادداشتی اشاره کرد: در پی حملات جدید طالبان به مناطق هزاره‌نشین دایکندی حدود هزار خانوار هزاره مجبور به کوچ شده‌اند. حداقل نیم‌میلیون خانواده دیگر مستقیما درگیر جنگ تحمیلی طالبان و در جای‌جای افغانستان در خطر نسل‌کشی و پاکسازی قومی هستند.
 
پیرملازهی: معامله سه‌جانبه آمریکا، پاکستان و طالبان، افغانستان را به‌سوی جنگ داخلی می‌برد
 «محمد پیر ملازهی»، کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تشدید درگیری‌ها در افغانستان و تشکیل بسیج مسلح هزاره‌ها در تقابل با طالبان، عنوان کرد: بعد از اینکه نشست استانبول با موضوع افغانستان برگزار شد و شاهد برخی حواشی همچون عدم حضور گروه‌های افغان در آن بودیم، می‌بینیم که طالبان حملات خودش را در شمال افغانستان گسترش داده است. اهمیت شمال افغانستان در این است که آنجا قومیت‌های غیر پشتو ساکن هستند و نگرانی جدی برای سه قومی است که در این مناطق ساکن‌اند. هزاره‌های شیعه‌مذهب، ازبک‌ها و تاجیک‌ها اقوامی هستند که نگران این هستند که طالبان مسلح همچون گذشته و با برتری نظامی کابل را بگیرند و حقوقی برای قومیت‌ها
 در نظر نگیرند. این اقوام، از حاکمیت طالبان همانند گذشته احساس خطر کردند و ازاین‌رو است که هم نیروهای سیاسی، نمایندگان جرگه و هم فرماندهان جهادی سابق تصمیم گرفتند که در برابر حملات طالبان، مقاومت کنند. 

افغان‌های شمالی معتقدند که اگر مزارشریف سقوط کند، طالبان کلید منطقه شمال را به دست می‌آورد.
وی افزود: اقوام هزاره از دیروز سه‌شنبه نیروهای‌شان را مسلح کردند و همراهی ژنرال دوستم را هم دارند. با مسلح شدن آن‌ها می‌توان گفت که خیزش مردمی برای مبارزه با طالبان در شمال افغانستان شکل گرفته است. از سوی دیگر و در ارتباط با رفتار دولت مرکزی و ارتش که قبلا در هلمند پیش آمده، اقوام هزاره معتقدند که یک معامله سیاسی میان دولت و طالبان در هلمند شکل گرفته بود وگرنه فرمانده نظامی نیروهای‌شان را از هلمند خارج نمی‌کردند.
 این تردید موجب شده است که نیروهای دولتی با طالبان معامله می‌کنند. از اینجاست که هزاره‌ها و دیگر قومیت‌ها در شمال افغانستان به خارج کردن نیروهای‌شان در مبارزه با طالبان مخالفت می‌کنند و آن‌هایی که سابقه مبارزه جهادی همچون مبارزه با شوروی را دارند و می‌توانند مقابله کنند، از کنار آمدن با طالبان یا پیروی کردن از دستورات دولت کابل امتناع می‌کنند.
این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه با این اوضاع کنونی می‌توان جنگ داخلی را در افغانستان انتظار داشت، یادآور شد: اگر وضعیت به‌شکل کنونی پیش رود می‌توان انتظار داشت که جنگ داخلی در این کشور شکل گیرد و کشورهایی که به اشکال مختلف از گروه‌های مبارزه حمایت می‌کنند، هم بیانیه صادر یا به این موضوع ورود کنند.
وی ادامه داد: به نظر می‌رسد آنچه در قطر و میان آمریکا، پاکستان و طالبان گذشته است، با یکدیگر معامله کردند. یک معامله سه‌جانبه میان پاکستان، آمریکا و طالبان شکل گرفته که داستان اینگونه می‌شود و اگر به این حد باشد که روزهای اخیر پیش رفته است، باید گفت، تجزیه ارضی افغانستان را شاهد خواهیم بود. هر چند الان هیچ‌چیز روشن نیست ولی حرکت طالبان اگر به شکل زمینی و گسترده باشد، جنگ داخلی شکل خواهد گرفت. الان که درباره تحولات افغانستان با یکدیگر صحبت می‌کنیم روشن نیست دقیقا در مزارشریف چه اتفاقی روی داده، شاید طالبان برتر است و به احتمال زیاد وارد مزارشریف هم شده‌اند و اگر این اتفاق افتاده باشد و مقاومت مردمی در برابر طالبان شکل گیرد، یک جنگ خونینی را شاهد خواهیم بود که مردم قتل‌عام می‌شوند یا افغانستان تجزیه شود.
این کارشناس مسائل شبه‌قاره با اشاره به واکنش ایران نسبت‌به رویدادهای افغانستان، گفت: ایران حمایت از دولت مرکزی را در دستورکار دارد منتها اگر طالبان به‌زور متوسل شوند، ایران در موضع سختی قرار می‌گیرد چراکه این تحولات در حوزه ایران اسلامی است، تاجیک‌ها فارسی‌زبان هستند و انتظار حمایت از ایران را دارند، هزاره‌ها هم همین‌طور شیعه‌مذهب‌اند و به حمایت ایران چشم دوخته‌اند. یقینا ایران نمی‌تواند بی‌طرف بماند و ناچار می‌شود که در کنار روسیه، چین یا هند از گروه شمالی حمایت کند یا با ایجاد مذاکرات و گفتمان‌های طرفین، تصمیمی دراین‌باره اتخاذ کند.

captcha
شماره‌های پیشین