sobhe-no.ir
1198
چهارشنبه، ۰۲ تیر ۱۴۰۰
3
پیروزی مطلق لیست شورای ائتلاف در انتخابات شورای شهر تهران، گواه مزیت نسبی سیاست‌ورزی این شورا بود

شکست سهمیه‌خواهی

بر اساس آنچه اعلام شد در نهایت از بین سه لیست متعلق به جبهه اصولگرایی، لیست شورای شهر جبهه ائتلاف توانست موفق ظاهر شود و هر 21نفر آن، به ساختمان خیابان بهشت راه یافتند. پیروزی لیست شورای ائتلاف نشان داد که دوره رویکردهای پدرسالارانه دیگر گذشته و آنچه مردم به آن روی خوش نشان می‌دهند، روندها و فرایند‌های دموکراتیک و از پایین به بالاست.

یادداشت

رئیسی و الگوی حقوقی دولت‌داری انقلابی

دکتـــــر سیدمهدی غمامی

صبح نو

پیروزی مطلق لیست شورای ائتلاف در انتخابات شورای شهر تهران، گواه مزیت نسبی سیاست‌ورزی این شورا بود

شکست سهمیه‌خواهی

بر اساس آنچه اعلام شد در نهایت از بین سه لیست متعلق به جبهه اصولگرایی، لیست شورای شهر جبهه ائتلاف توانست موفق ظاهر شود و هر 21نفر آن، به ساختمان خیابان بهشت راه یافتند. پیروزی لیست شورای ائتلاف نشان داد که دوره رویکردهای پدرسالارانه دیگر گذشته و آنچه مردم به آن روی خوش نشان می‌دهند، روندها و فرایند‌های دموکراتیک و از پایین به بالاست.

در انتخابات مجلس یازدهم در اسفندماه سال98 دیدیم که سه طیف جبهه اصولگرایی، در تهران با یکدیگر لیست مشترک دادند و این وحدت، باعث پیروزی هر 30نامزد لیست مزبور شد. این لیست که شاقول و محور انعقاد آن محمدباقر قالیباف بود، متاسفانه با زیاده‌خواهی و وحدت‌شکنی طیف‌های دیگر اصولگرایی کارش به دقیقه90 کشید اما سرانجام و با قدم پیش نهادن قالیباف و حدادعادل، طیف‌های دیگر هم حاضر به حضور در این فهرست شدند. مقایسه آن لیست واحد با سه لیست متکثر در انتخابات ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران که در نهایت به پیروزی مطلق لیست توصیه‌شده ازسوی قالیباف انجامید، در نوع خود نشان می‌دهد که اولا وزن اصلی در لیست انتخابات مجلس با قالیباف و طیف حامیان او بود و ثانیا چنانچه دو طیف دیگر -که در انتخابات شورای شهر اقدام به ارائه لیست‌های جداگانه کردند- در انتخابات مجلس وحدت نمی‌کردند، امروز نمایندگان آن‌ها جایی در مجلس یازدهم نداشتند. باری، این سوال مشخص مطرح است که در انتخابات ششم شورای شهر تهران، چرا لیست نزدیک به قالیباف و برآمده از خرد شورای ائتلاف در رقابت با دو لیست دیگری یکی متعلق به شورای وحدت (طیف اصولگرایان سنتی) و دیگر متعلق به جبهه پایداری (طیف اصولگرایان نابگرا) حائز موفقیت حداکثری شد. پیش از آن، به اظهارات افراد سه لیست مزبور طی روزها و هفته‌های اخیر می‌پردازیم.
 
جدال بر سر اشتراک صفر
 یکی از مباحث و مناقشات مطروحه میان سه شورای ائتلاف، وحدت و جبهه پایداری بر سر ارائه لیست واحد، ایده «اشتراک صفر» بود. این ایده که ظاهرا فقط شورای ائتلاف پیگیرش بوده، به زعم اعضای شورای وحدت و پایداری موجب شکست لیست شورای ائتلاف می‌شد اما شاهد بودیم که در نهایت، اتخاذ همین سیاست، موجب موفقیت سیاهه «دوباره خدمت، تهران سربلند» شد. به نظر می‌رسد ایده اشتراک صفر از اینجا نشأت گرفته که اولیای شورای وحدت و پایداری قصد داشتند بدون طی مراتب دموکراتیک و شفاف، افراد مدنظر خود را همچون انتخابات مجلس یازدهم، در لیست شورای ائتلاف جای بدهند اما این‌بار، با مخالفت شورای ائتلاف مواجه شدند. به بیان دیگر، سهم‌خواهی وحدتی‌ها و پایداری موجب طرح ایده «اشتراک صفر» یعنی ارائه لیست‌های جداگانه بدون اشتراک در نامزدها شد.
همانطور که آمد، اعضای شورای وحدت و جبهه پایداری بر این باور بودند که طرح ایده اشتراک صفر، موجب شکست لیست شورای ائتلاف خواهد شد. در همین باره، منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت روز 23خرداد در نشستی خبری، گفت: ما به‌دنبال این بودیم که لیست مشترکی با شورای ائتلاف تشکیل دهیم ولی این اتفاق نیفتاد. متاسفانه هم‌اکنون ما با دو لیست به استقبال انتخابات می‌رویم. متاسفانه در اقدامی اشتباه، شورای ائتلاف از سیاست اشتراک صفر با شورای وحدت حمایت کرد؛ با توجه به شرایط موجود من به‌طور قطع احتمال یکی شدن این دو لیست را رد می‌کنم. متکی درحالی اتخاذ ایده اشتراک صفر را اشتباه خواند که پیشتر، ابراهیم رسولی، سخنگوی شورای ائتلاف در گفت‌وگو با تسنیم ضمن اشاره به روند دموکراتیک این شورا برای انتخاب نامزدهای نهایی خود و با انتقاد از راحت‌طلبی برخی نیروهای جبهه اصولگرایی برای گرفتن سهمیه شب آخر، گفته بود: «جلسات ارزیابی و بررسی 84کاندیدا برای رسیدن به لیست 21نفره شورای شهر آغاز خواهد شد. اعضای شورای ائتلاف با هرکدام از کاندیداها مصاحبه حضوری خواهند داشت و در این ارزیابی حوزه‌های مختلف جهت رسیدن به افرادی کارآمد، متخصص و متعهد مورد بررسی قرار خواهد گرفت. امیدواریم جریان‌های دلسوز انقلاب با گذشت از منافع شخصی و حزبی اجازه تفرقه ندهند و به همه اعلام می‌کنیم لیست ائتلاف اجازه نمی‌دهد عدالت و حق‌الناس موردخدشه قرار بگیرد؛ لذا خارج از فرایند احدی وارد لیست نخواهد شد. ما از همه نیروها و جریان‌های انقلاب دعوت کردیم تا در فرایند قرار گیرند و هرکس آمد با آغوش باز پذیرا بودیم؛ اما اگر کسانی با راحت‌طلبی منتظر سهمیه شب آخری هستند بدانند این رؤیایی دست‌نیافتنی است».
 
پایان دوره تصمیم‌های محفلی
 همچنین پس از اعلام نتایج انتخابات شورای شهر تهران و مسجل شدن پیروزی مطلق لیست شورای ائتلاف بر دو لیست دیگر جبهه اصولگرایی، رسولی در گفت‌وگویی با دفاع از ایده اشتراک صفر به‌عنوان یکی از عوامل پیروزی قاطع لیست شورای ائتلاف، تصریح کرد: سیاست اشتراک صفر و فرایندهای ائتلاف جواب داد و ایستادگی بر منطق و اصول کار درستی بود که البته فشار زیادی از سمت سهم‌خواهان به ما وارد کرد. وی همچنین با بیان اینکه لیست‌های بی فرایند نتوانستند مردم تهران را قانع کنند، افزود: لیست ائتلاف به سرلیستی آقایان چمران و سروری مورد اقبال مردم واقع و پیروزی شیرینی را به جریان نیروهای انقلاب تقدیم کرد. رسولی با تاکید بر اینکه شورای ائتلاف و عملکرد آن ثابت کرد زمانه تصمیم‌های اتاقکی تمام شده است، گفت: ائتلاف از هم‌اکنون بار دیگر اعلام می‌کند که پذیرای همه جریان‌ها و افرادی است که دل درگرو انقلاب دارند و البته منطق و اصول را در کار تشکیلاتی مقدم بر سلیقه شخصی می‌دانند. وی همچنین با اشاره به انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس تصریح کرد: انتخاب آقای کوثری به‌عنوان نماینده تهران که گزینه ائتلاف نیروهای انقلاب بودند نیز نشانه اعتماد مردم و ویژگی‌های بارز ایشان است و امیدواریم این انتخاب معقول و کارآمد و البته بی‌حاشیه کمکی برای مجلس یازدهم باشد.
 
جزئیات نحوه انتخاب 21نفر لیست شورای ائتلاف
 پیروزی مطلق لیست شورای ائتلاف در انتخابات شورای شهر تهران نشان داد که به معنی واقعی کلمه، دیگر دوره بستن لیست‌های سهمیه‌ای گذشته و آنچه در نهایت عیار و مایه یک کنش سیاسی را مشخص می‌کند، شفافیت روندهاست. در همین باره، غلامعلی حدادعادل، رییس شورای ائتلاف روز 23خرداد در نشستی خبری با بیان اینکه شورای ائتلاف چه در انتخابات مجلس و چه در انتخابات شورای شهر و روستا بنا دارد فهرستی که به مردم عرضه می‌کند، حاصل اتاق‌های در بسته نباشد، با اشاره به جزئیات روند انتخاب نامزدها در این شورا گفت: به‌دلیل شرایط کرونا، تشکیل اجتماعات در این مدت ممکن نبود اما با ثبت‌نام گسترده از افراد نظرات را دریافت کردیم و ۳۱۳نفر را به معرض رأی بیش از ۲۰هزار نفر از مردم تهران گذاشتیم. از این رأی‌گیری ۸۴نفر را به مصاحبه دعوت کردیم و این مصاحبه‌ها در دو روز انجام شد. پس از آن یک لیست ۲۷نفره عرضه کردیم که ۲۱نفر از این جمع ازسوی هیات انتخاب مشخص شدند.

captcha
شماره‌های پیشین