sobhe-no.ir
1197
سه شنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۰
4
پاسخ رئیسی به احتمال ملاقات با بایدن:

# خیر

روز گذشته 31‌خرداد‌ماه اولین نشست خبری حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رییس جمهوری منتخب مردم ایران، در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد. این نشست خبری که برخلاف معمول بدون تأخیر و رأس ساعت‌14 بعدازظهر با حضور انبوهی از رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد، تصویری کلی از سیاست‌های دولت آینده در حوزه سیاست داخلی و خارجی را به دست داد. بحث درباره نوع روابط ایران و غرب و رویکرد دولت آینده به برجام، رویکرد ایران به روابط با کشورهای منطقه و رویکرد سیاسی شخص رییس‌جمهوری منتخب، از مهم‌ترین بخش‌های این نشست خبری بود. یکی از جالب‌ترین و قابل تأمل ترین بخش‌های این نشست خبری آنجایی بود که رئیسی درباره ترکیب دولت آینده، از راه‌اندازی سامانه‌ای خبر داد که مردم می‌توانند با کمک آن، افراد کارآمد را برای کمک به دولت آینده معرفی کنند.

صبح نو

پاسخ رئیسی به احتمال ملاقات با بایدن:

# خیر

روز گذشته 31‌خرداد‌ماه اولین نشست خبری حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رییس جمهوری منتخب مردم ایران، در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد. این نشست خبری که برخلاف معمول بدون تأخیر و رأس ساعت‌14 بعدازظهر با حضور انبوهی از رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد، تصویری کلی از سیاست‌های دولت آینده در حوزه سیاست داخلی و خارجی را به دست داد. بحث درباره نوع روابط ایران و غرب و رویکرد دولت آینده به برجام، رویکرد ایران به روابط با کشورهای منطقه و رویکرد سیاسی شخص رییس‌جمهوری منتخب، از مهم‌ترین بخش‌های این نشست خبری بود. یکی از جالب‌ترین و قابل تأمل ترین بخش‌های این نشست خبری آنجایی بود که رئیسی درباره ترکیب دولت آینده، از راه‌اندازی سامانه‌ای خبر داد که مردم می‌توانند با کمک آن، افراد کارآمد را برای کمک به دولت آینده معرفی کنند.

باید به عهدی که با مردم بستیم وفادار ماند
رییس‌جمهوری منتخب گفت: عهدی که با مردم بستیم، باید به این عهد وفادار ماند. وفای به این عهد تلاش برای خدمتگزاری به مردم و باز کردن گره‌هاست. سید ابراهیم رئیسی افزود: سیاست داخلی ما و اولویت‌های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب‌و‌کار مردم و همچنین بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود واین بهبود شرایط در دولت و در نظام اداری کارآمدی رقم خواهدخورد که از بوروکراسی که بعضا بسیاری از اقدامات تحولی را در کشور مانع می‌شود. حتما این شرایط را باید تغییر داد و یک نظام اداری کارآمدی سالم و قانونمدار توسط نیروهای کارآمد و انقلابی، فساد ستیز در کشور شکل گیرد. رئیسی با اشاره به امیدآفرینی و تلاش برای بازگرداندن اعتماد به مردم، تصریح کرد: امیدواریم اقدامات ما در جهت بهبود شرایط گره‌گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم باز گرداند و اعتمادی که به دلایلی مخدوش شده، این اعتماد به مردم عزیز و جوانان برگردد به‌نحوی که احساس همگان این باشد که دولت، دولت امیدآفرین است، دولت، دولت یک جریان خاصی نخواهد بود. 
رئیسی با بیان اینکه خواسته ملت از ما این است که دولت وعده‌هایش را فراموش نکند، با اشاره به گزارش‌دهی هفتگی و ماهانه دولت سیزدهم به مردم گفت: ما نه تنها فقط هر صد روز بلکه شاید به صورت هفتگی و بعد ماهانه گزارش خواهیم داد و البته ارتباط با مردم را به‌عنوان یک نعمت برای رفع مشکلات موجود می‌دانیم. رییس‌جمهوری منتخب افزود: مردم عزیز هم باید بدانند در چه شرایط دولت جدید شروع شد و قرار است فعالیت کند. شرایط و وضع موجود پیش روی ملت خواهد بود و بعد هم ما وضع موجود و وضع مطلوب را ارزیابی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضعیت موجود را به مطلوب نزدیک‌تر و فاصله را کم کنیم.
برنامه دولت آینده برای اصلاح قیمت‌ها و تأمین و تولید کالاهای اساسی، بحث مهم دیگری بود که رئیسی درباره آن توضیحاتی ارائه کرد.  رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره قیمت کالاهای اساسی اظهار داشت:‌ موضوع کالاهای اساسی اولویت دولت است، نظارت بر زنجیره تأمین و تولید کالاهای اساسی مردم تا مصرف، جزو اولویت‌های دولت خواهد بود، اما اساس قضیه آن است که ما باید ارتباط سفره مردم و کالاهای اساسی را با دلار یا خارج از کشور در یک کار میان مدت و طولانی مدت قطع کنیم. 
رییس‌جمهوری منتخب در همین راستا اضافه کرد:‌ ما باید تلاش کنیم تا در تأمین کالاهای اساسی به خودکفایی واقعی برسیم و این کار را در کشور اجرایی می‌دانیم و جزو برنامه‌های ماست. وی گفت: از ابتدای قضیه و در ابتدای دولت ما خودکفایی ملت و کشور را نسبت به کالاهای اساسی کلید خواهیم زد. رئیسی همچنین در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: من ضمن ارج نهادن به همه خدماتی که بعد از انقلاب توسط دولت‌های مختلف انجام شده است، لکن علی‌رغم همه زحماتی که دولت‌ها تا‌کنون کشیده‌اند و علی‌رغم همه تلاش‌هایی که تاکنون شده است و ما در برخی از حوزه‌ها به جایگاه عالی و قله‌هایی دست پیدا کرده‌ایم اما در برخی از حوزه‌ها به‌دلیل کم‌توجهی‌ها، سوء‌مدیریت‌ها و عدم توجه به داشته‌های بسیاری که کشور از آن برخوردار است و نیروی کارآمد جوانی که در کشور می‌تواند منشأ بسیاری از تحولات باشد، مشکلاتی داریم. 
وی با اشاره به عقب‌ماندگی در عدالت خاطر نشان کرد: محور تحول، اجرای عدالت بر بستر گام دوم انقلاب اسلامی است. به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد و ما در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد.


 
آمریکا موظف به رفع همه تحریم‌هاست
موضع‌گیری درباره برجام و نوع سیاست خارجی دولت سیزدهم، یکی از مهم‌ترین فراز اظهارات رئیسی در نشست خبری روز گذشته بود. رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه «ان بی سی» آمریکا که پرسید آیا برای اینکه برجام مؤثر واقع شود باید کل تحریم‌های آمریکا شامل تحریم‌های دوره ترامپ رفع شود و آیا قصد دارید تیم مذاکره هسته‌ای را حفظ کنید، گفت: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کار خود را دنبال می‌کند. تیم سیاست خارجی ما نیز در حال بررسی کار عزیزان است. آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت ایران را رفع کند. رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود. رئیسی در ادامه با بیان اینکه اجازه نخواهیم داد به‌نحوی مذاکره برای مذاکره باشد، تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد، نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد در راستای آورده‌ای برای مردم و رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی‌آزمایی، مسأله ارتباطات را ادامه خواهیم داد. رییس‌جمهوری منتخب در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار یورونیوز مبنی بر اینکه برجام برای دولت شما چقدر اهمیت دارد و چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارد، تصریح کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا باید نگاه کنند که در قبال برجام چه کرده‌اند؛ آمریکا برجام را نقض کرد و اروپایی‌ها نیز به تعهدات‌شان عمل نکردند. رییس‌جمهوری منتخب تاکید کرد: ما خطاب به آمریکا می‌گوییم شما موظف به رفع همه تحریم‌ها هستید و باید برگردید و تعهدات خود را اجرا کنید. یکی از جالب توجه ترین بخش نشست خبری رئیسی، پاسخ او درباره احتمال دیدارش با بایدن رئیس جمهوری آمریکا بود که با بازتاب رسانه‌ها مواجه شد. رئیسی در پاسخ به خبرنگار «راپلی» روسیه مبنی بر اینکه آیا بعد از لغو تحریم‌ها حاضر به ملاقات با رییس‌جمهوری آمریکا هست یا نه، به‌طور قاطع، «خیر» گفت.
 
ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم
پس از انتخاب رئیسی به‌عنوان رییس‌جمهوری منتخب مردم ایران، رسانه‌های ضد انقلاب درباره پیشینه رئیسی در دستگاه قضا ادعاهایی را مطرح کردند. رییس‌جمهوری منتخب در بخش دیگری از نشست خبری و در پاسخ به خبرنگار الجزیره انگلیسی که پرسید برخی تحلیل‌ها و اتهامات از سوی برخی نهادهای حقوق بشری مطرح است، این مسائل چه تأثیری می‌تواند بر فعالیت شما داشته باشد، گفت: من از ابتدای مسوولیت به‌عنوان یک حقوقدان و مدافع حقوق مردم بوده‌ام، حقوق بشر، محوری‌ترین مورد بوده که دنبال کرده‌ام و به آنانی که اتهام می‌زنند باید گفت ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم. تمام اقداماتی که انجام داده‌ایم در مواجهه با کسانی که دست به حرکت‌های داعشی و 
ضد امنیتی زدند، در جهت رعایت حقوق بشر و انسان بوده است.  رئیسی تصریح کرد: مدعیان حقوق بشر باید جواب دهند که اگر یک قاضی از امنیت جامعه و حقوق مردم دفاع کرد، آیا نباید مورد تشویق قرار گیرد که امنیت مردم را در برابر تهدیدها حفظ کرده است؟ افتخارم این است که هر جا بوده‌ام از حقوق مردم، امنیت مردم و آرامش مردم دفاع کردیم و امروز هم خود را موظف به این کار می‌دانم که از حقوق انسان‌ها دفاع کنم. یکی از مواردی که مقامات کشورهای عضو در برجام در جریان مذاکرات وین مدعی آن هستند، لزوم مذاکره جامع‌تر،
 بر سر موضوعات ورای هسته‌ای از جمله در حوزه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای است؛ موضوعی که همیشه با واکنش منفی و قاطع ایران مواجه بوده است. رئیسی روز گذشته بار دیگر این واکنش محکم را نشان داد. رییس‌جمهوری منتخب با بیان اینکه ما تأکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدش در قرارداد برجام باید عمل کند و به آن پایبند باشد، تصریح کرد: مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست مسأله‌ای بر روی آن مذاکره و توافق شده و قرارداد آن منعقد شده و آنها به آن متعهد شده‌اند، اما بدان عمل نکرده‌اند چگونه می‌خواهند وارد مباحث جدید و نو شوند.
سید ابراهیم رئیسی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه پرس تی‌وی مبنی بر اینکه برنامه‌اش برای احیای برجام و وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست، اظهار داشت: آنچه که سیاست جمهوری اسلامی بوده و بارها اعلام شده این است که اقدامات هسته‌ای ما اقداماتی مسالمت‌آمیز و در جهت قواعدی است که این علم و دانش در عرصه‌های مختلف صنعتی،کشاورزی و پزشکی دارند و اقدامات جمهوری اسلامی تاکنون اقداماتی بوده که بر‌اساس اعلام سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب قوانین و مقررات انجام شده است. وی افزود: علی‌رغم اینکه اقدامات جمهوری اسلامی طبق اعلام خود آن‌ها در چارچوب مقررات انجام شده چرا موانع و مشکلاتی بر سر راه اقدامات هسته‌ای ایران قرار می‌دهند حال آنکه به اعتراف مکرر آن‌ها اقدامات هسته‌ای ایران تاکنون هیچ‌گونه مشکلی نداشته است.

بازگشایی سفارتخانه‌های میان ایران و عربستان، هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی ندارد
بازتعریف روابط میان ایران و عربستان، به موضوعی جدی طی ماه‌های گذشته تبدیل شده است. دو طرف حتی برای بهبود روابط فی مابین، به گفت‌وگوهای دو جانبه دست زدند. این گفت‌وگوها آنجایی جدی به نظر آمد که فروردین‌ماه امسال، یک مقام حکومت عراق و یک دیپلمات غربی به خبرگزاری فرانسه گفتند که عربستان سعودی و ایران طی هفته‌های گذشته در بغداد با یکدیگر گفت‌وگوهایی را صورت داده‌اند. دورنما و آینده روابط تهران و ریاض، مساله مهم دیگری بود که دستمایه رسانه‌ها برای سؤال از رئیسی قرار گرفت. رییس‌جمهوری منتخب ملت ایران درباره سؤال مربوط به روابط با عربستان سعودی تصریح کرد: ما روابط با همه کشورهای دنیا و تعامل با همه را اعلام کرده‌ایم به‌ویژه روابط با کشورها همسایه برای‌مان مهم است؛ اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی ندارد و این سیاست پیش از این اعلام شده است و باز هم تأکید می‌کنم که روابط و گفت‌وگو با عربستان و همه کشورهای در منطقه برای جمهوری اسلامی هیچ مانعی ندارد. رئیسی همچنین چند نکته را در پایان نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی اعلام و تصریح کرد: در ابتدای دولت خواهیم گفت که همه زمینه‌ها برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد زیرا دولت خود را مؤظف می‌داند که در این باره کارهایی را انجام دهد.
 
مستقل آمدم
فارغ از بحث‌های مربوط به سیاست خارجی و نحوه اداره امور کشور در دولت سیزدهم، نوع حضور رئیسی در انتخابات‌1400 و جنس گروه‌های حامی او موضوع دیگری بود که از رییس‌جمهوری منتخب، پرسیده شد. رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره ترکیب احتمالی کابینه دولت یازدهم گفت: همانطور که بارها اعلام کردم به صورت مستقل وارد میدان شدم و از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌های بزرگ که از من حمایت کردند صمیمانه تشکر می‌کنم و سپاسگزارم. وی افزود: ما برای تشکیل دولت خود در مقابل خداوند متعال مسوول می‌دانیم و فقط وامدار ملت خواهم بود. رییس‌جمهوری منتخب در ادامه خاطر نشان کرد: در تشکیل دولت، نگاهم به انقلابی بودن، کارآمد بودن و مردم دار بودن از شاخص‌های دولت بنده خواهد بود. رئیسی در ادامه بیان کرد: توصیه من به رسانه‌ها این است که گمانه‌زنی نکنید؛ ما برتر از این موضوع، در اختیار شما سامانه‌ای قرار می‌دهیم،‌ نه فقط برای اصحاب رسانه - که نخبگان کشور هستند -  بلکه برای همه آحاد مردم سامانه‌ای با شاخصه‌هایی اعلام می‌کنیم، لذا افرادی که مورد نظرشان هست در هر کوی و برزنی که فکر می‌کنند به‌عنوان یک مدیر و خدمتگزار در دولت آینده می‌تواند تاثیرگذار باشد حتما معرفی کنند.

captcha
شماره‌های پیشین